DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Crash-test Logan, Chiar asa...

kml
post 23 Feb 2005, 00:05
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 21 November 04
From: Timisoara




ca sa nu va mai certati: Logan nu are pe lateral nici bare si nici tevi ci profile metalice cu sectiunea omega!

puteti vedea asta in poze: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=13803

This post has been edited by kml: 23 Feb 2005, 00:47


--------------------
Dacia - RENAULT LOGAN 1,4 MPI AMBI - TM XX KML
kml
V&A s.r.l.
timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 23 Feb 2005, 00:31
Post #62


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





Colega nu se cearta nimeni........eu incercam sa-i explic lui skoda cum sta treaba dar el nici macr nu a avut curiozitatea sa dea plasticul ala jos de pe usa sa se uite,ca sa vada si el ce sustine!Am vazut destule poze si lgn-uri busite si per ansamblu masinuta se comporta bine la troznituri!Importanta e securitatea si viata pasagerilor,mai putin conteaza cum arata masina dupa,asta daca e ceva mai violent!Am vazut masini mult mai scumpe facute praf dar pasagerii erau in viata!Asta conteaza mult!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 23 Feb 2005, 08:05
Post #63


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Am si eu o rugaminte. Lamuriti-ma si pe mine, daca nu are ranforsaje in usi, ce mama ciorilor se vede in poza de mai jos?

Attached thumbnail(s)
DSCN0072.JPG ( Size: 75.16k ) Number of downloads: 670


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kml
post 23 Feb 2005, 09:16
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 21 November 04
From: Timisoara




my friend smile.gif

are ranforsaje dar nu sunt BARE si nici TEVI !

sunt doar profile metalice cu sectiunea deschisa

eu nu inteleg, voi chiar nu faceti diferenta ?!

si nu ma refer la o persoana anume ci la o gramada !


--------------------
Dacia - RENAULT LOGAN 1,4 MPI AMBI - TM XX KML
kml
V&A s.r.l.
timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostika
post 23 Feb 2005, 09:30
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 February 05




Daca bucata aia de plastic negru era de umplutura, o faceau dintr-o singura bucata cu panoul de usa, ca e mai ieftin, ca din cauza asta au facut si manerul de care tragi sa inchizi usa turnat odata cu panoul.

In legatura cu ranforsarea din usa, nu vad ce importanta are daca are sectiune circulara sau nu. E adevarat ca o bara se comporta altfel decat un profil cu o alta sectiune, dar, la urma urmei, bara sau nu, indeplineste acelasi rol.


--------------------
Skoda Octavia II 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skoda
post 23 Feb 2005, 10:27
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 10 October 04




La ranforsarile alea m-am referit si eu ! Scuze de exprimarea gresita ("bare"), dar bine ca nu am zis la figurat "barne" ca va apucati sa va dati foc la masina sa-mi aratati ca nu sunt de lemn....
Ce vroiati o teava ca aia menajera din fata pana in spate si sa intrati pe geam in masina ?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - Toreador
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanescu
post 23 Feb 2005, 10:32
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 6 January 05




QUOTE(skoda @ 23 Feb 2005, 10:27)
Ce vroiati o teava ca aia menajera din fata pana in spate si sa intrati pe geam in masina ?

Lasa, ca ai vazut ce ditamai teava are sub bord din stalp in stalp... ohmy.gif


--------------------
Logan Preference 1,6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostika
post 23 Feb 2005, 11:30
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 February 05




Eu unul ma simt mai bine in Logan cu teava aia de wc sub bord. Apropo de teava din bord, tot la impact lateral foloseste saraca biggrin.gif

Tot ce-i mai trebuie masinii asteia sunt niste centuri cu pretensionare si limitatoare de efort, airbag-uri laterale si airbag-uri perdea. Da' o sa vina si astea... Sa vezi atunci logan de 5 stele laugh.gif .


--------------------
Skoda Octavia II 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Feb 2005, 12:57
Post #69


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(kostika @ 23 Feb 2005, 09:30)
...Daca bucata aia de plastic negru era de umplutura, o faceau dintr-o singura bucata cu panoul de usa, ca e mai ieftin...
Ba sa avem pardon, dar cred ca ar fi avut niste probleme tehnologice cu turnarea unei intarituri din aceea direct din panoul de usa (chiar daca o faceau direct tip "fagure", unde peretii fagurelui ar fi de la panoul de plastic la partea interioara de metal a portierei). Plus ca ar fi trebuit o suprafata mai mare de contact pentru a da cu mastic/silicon ca altfel daca ar fi lasat pereti subtiri de la fagure in contact cu fata interioara de tabla a portierei sa vezi zdranganeli si bucurii, mama, mama... Plus ca nu stiu de ce dar am impresia ca bucata aia d plastic este mai ieftina (alt plastic decat fata de usa...). Si am vazut eu la Logan care a fost conceptul "design to cost" si ce a insemnat, deci ma indoiesc ca ar fi facut ceva mai scump daca se putea mai ieftin.

PS: am observat ca logan este dotat direct cu centuri care ar putea suporta un mecanism de pretensionare. Adica bucata de la centura care se misca liber pe centura si intra in zavorul de pe scaun are gaura mica, nu gaura mare. Acel tip de gauri sunt pentru centuri cu pretensionare. Si ma indoiesc ca vom vedea airbaguri laterale pe logan


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_s
post 23 Feb 2005, 13:32
Post #70


.


Group: Members
Posts: 305
Joined: 2 July 04
From: .




am si eu o intrebare bucata aia de plastic ,sau ce e , este lipita de fata exterioara a usii , daca e asa inseamna ca e lipita acolo sa nu vibreze usa (tabla)


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostika
post 23 Feb 2005, 14:15
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 February 05




klaus, n-a zis nimeni ca daca faceau padingul ala dintr-o bucata, trebuia sa aiba exact aceasi forma. Daca era de umplutura sau ca sa nu vibreze panoul, o faceau de forma patrata cu o structura fagure si in loc de mastic, care intr-adevar e mai greu de aplicat, puneau niste burete din ala care e pus mai sus pe panou. O forma din asta patrata nu e greu de turnat. Sau, si mai simplu, faceau odata cu panoul doua-trei picioruse din plastic mai distantate intre ele care calcau direct pe chesonul usii. Si mai ieftin, nu? Pentru o chestie de umplutura sau de sprijin pentru panoul de usa, are o forma cam complicata...

Dracia aia neagra e prinsa pe trei picioruse din plastic cu niste agrafe metalice circulare pe panoul de usa. Chesonul de usa e profilat dupa forma paddingului, fiind adancit pe vreo 5-6 mm, ca panarama aia neagra sa nu miste cum vrea ea, ci sa aiba o pozitie precisa in caz de pocneala. Cam mult deranj pentru o chestie de umplutura si dupa cum bine stim, deranjul costa, nu? O sa-mi zici ca au facut chestia asta tocmai ca sa nu vibreze, dar ce sa vibreze cand intre plasticul asta negru de care vorbim noi si cheson e dat cu mastic?

Si inca ceva: nu ti se pare suspect ca plasticul asta negru vine exact in dreptul ranforsarii din usa despre care se discuta mai sus si in acelasi timp si in dreptul bazinului soferului? Una e cand te loveste un cheson de usa facut varza de o bara de ranforsare din usa impinsa de masina care a intrat in tine si alta e cand intre tine si toate astea mai e o bucata de plastic care nu e asa de dura ca metalul.

Sa nu ma intelegi gresit, nu vreau s-o fac pe desteptul, dar ti-am dat argumente prin care imi sustin afirmatia.


--------------------
Skoda Octavia II 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Feb 2005, 14:24
Post #72


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(kostika @ 23 Feb 2005, 14:15)
Si inca ceva: nu ti se pare suspect ca plasticul asta negru vine exact in dreptul ranforsarii din usa despre care se discuta mai sus si in acelasi timp si in dreptul bazinului soferului?
Asta intr-adevar este... suspect. Cred ca aici e un "good point". Cred ca asta este de fapt argumentul cel mai puternic...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 23 Feb 2005, 23:45
Post #73


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




QUOTE(skoda @ 23 Feb 2005, 10:27)
La ranforsarile alea m-am referit si eu ! Scuze de exprimarea gresita ("bare"), dar bine ca nu am zis la figurat "barne" ca va apucati sa va dati foc la masina sa-mi aratati ca nu sunt de lemn....
Ce vroiati o teava ca aia menajera din fata pana in spate si sa intrati pe geam in masina ?
*


Colega nu mai confunda alta data bara cu un profil de tabla,ca nu e tot una!Se va comporta diferit portiera cu profil de tabla la impact fata de cea cu bara!E mult mai rezistenat bara decit acel petec de tabla,iar cutiuta aia neagra poate sa aiba un pic rol de protejare dar e un plastic ordinar care se desprinde ff usor de pe panoul de plastic al usii!Nu se pune mare baza pe el!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 24 Feb 2005, 08:01
Post #74


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Cred ca aici te-as putea contrazice un pic! Un element de tabla care se deformeaza, absoarbe mai multa energie din impact decat o bara rigida care se deformeaza putin sau chiar de loc. Parerea mea! smile.gif


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GolfIII
post 24 Feb 2005, 17:40
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 506
Joined: 5 April 04




QUOTE(LucVer @ 24 Feb 2005, 08:01)
Cred ca aici te-as putea contrazice un pic! Un element de tabla care se deformeaza, absoarbe mai multa energie din impact decat o bara rigida care se deformeaza putin sau chiar de loc. Parerea mea! smile.gif
*


Crede-ma, portiera este ultimul loc pe care ti l-ai dori elastic. In principiu ai dreptate, dar nu e locul potrivit pentru o elasticitate a materialului. Gandeste-te ca intre portiera si tine sunt vreo 20 cm, ti-ar placea ca portiera sa flambeze? In cazul barei de ranforsare energia este preluata de catre stalpi si nu de bara. Asa ca este absolut obligatoriu ca materialul care este acolo, bara sau profil de tabla, sa fie cat se poate de rigid.
Repet, eu am fost intr-o astfel de situatie. Masina care a intrat in mine m-a lovit cu bara din fata/dreapta exact in portiera. Bara lui aproape ca s-a zdrobit in bara de ranforsare a portierei. Masina mea arata descurajant dupa acest impact, dar am scapat nevatamat. Pentru reparare a trebuit sa indrept toti stalpii care au preluat socul si s-au deplasat. Desi portiera era zdrente, bara de ranforsare nu parea stramba, tot socul fiind preluat de stalpi.


--------------------
Volkswagen Golf III 1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 25 Feb 2005, 00:40
Post #76


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




QUOTE(GolfIII @ 24 Feb 2005, 17:40)
Crede-ma, portiera este ultimul loc pe care ti l-ai dori elastic. Desi portiera era zdrente, bara de ranforsare nu parea stramba, tot socul fiind preluat de stalpi.
*


Pai eu ce vroiam sa zic..........dar explica daca ai cui........daca n-as fi fost si eu patit nu as fi vorbit aiurea!Dar kacatul(ca altfel nu stiu cum sa-i zic) ala de ranforsare e de toata jena!Se strimba,se indoaie ff usor si nu mai poate fi readus la pozitia initiala in caz de impact!Pe cind bara foarte greu se indoaie!Deci la capitolul asta pierde puncte la Crash-test!Asa ca la portiera nu prea sunt bune elemente dastea elastice!In alta parte da!Cit mai multe,dar la portiere nu!

This post has been edited by osirus: 25 Feb 2005, 00:43


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brunner
post 25 Feb 2005, 00:58
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 25 January 04
From: ...




Bai, ce-mi place cum va dati cu parerea despre cat de slabe sunt profilurile alea doar uitandu-va la niste amarate de poze. WTF? Voi credeti ca de idioti pun toti in masini chestii de-astea deformabile, sa absoarba energia de impact, cand puteau sa puna trei tevi de WC si sa termine treaba?


--------------------
M M 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 25 Feb 2005, 01:07
Post #78


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




QUOTE(brunner @ 25 Feb 2005, 00:58)
Bai, ce-mi place cum va dati cu parerea despre cat de slabe sunt profilurile alea doar uitandu-va la niste amarate de poze.
*


Cu parerea i-ti dai tu!Daca ai fi avut masina lovita in portiera nu ai mai fi aberat!Doar am spu ca vorbesc in cunostinta de cauza......si nu a fost rau dar rahatul ala de tabla sa dus in balarii!Tabla portierei sa indreptat chiar usor,dar asta nu sa mai putut!In schimb la solenta la un impact mult mai mare ca la asta nu sa deformat decit un pic mai mult decit nivelul barii!Asa ca nu mai vorbiti pina nu o patiti! biggrin.gif


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 25 Feb 2005, 10:47
Post #79


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




S-ar putea sa ai dreptate dar mie mi se pare ca pe tine te deranjeaza mai mult aspectul economic decat cel al sigurantei! Ai dreptate, elementele de protectie deformabile, in urma unui impact, SE INLOCUIESC, NU SE REPARA (ex. bara de protectie). Atata timp cat ai trecut prin doua accidente produse identic si ai scapat fara vatamari, indiferent ca ai avut bara sau profil in usa, inseamna ca ambele metode au avut efect, nu?


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 25 Feb 2005, 23:18
Post #80


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





Pai da ,dar la slz a intrat unu in mine(in portiera mea),pe cind la lgn a fost mai mult o acrosare din vina mea a portierei din spate cu un zid sleep.gif ....si asa de rau s-a indoit tabla aia,ca a trebuit inlocuita usa! biggrin.gif ..pe cind la cealalta doar sa indreptat! laugh.gif


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 26 Feb 2005, 15:41
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Concluzia e ca logan e o masina sigura la ce bani dai pe ea.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jkno
post 27 Feb 2005, 11:24
Post #82


Sfortza fie cu voi!


Group: Members
Posts: 153
Joined: 27 February 05
From: Arad




QUOTE(st2005 @ 26 Feb 2005, 15:41)
Concluzia e ca logan e o masina sigura la ce bani dai pe ea.
*



Cam asa cum spui.

Nici eu nu vad airbaguri laterale in viitor pe Logan. Am auzit insa ca nici cele frontale nu se deschid totdeauna la impact...


--------------------
Dacia Logan Logan Laureate 1.6 2004
Words are not enough...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 27 Feb 2005, 12:51
Post #83


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




NORMAL CA NU SE DESCHID !!!
daca in impact nu-i nevoie de ele... (impact lateral sau din spate...) pot fi daunatoare in astfel de situatii biggrin.gif


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostika
post 28 Feb 2005, 14:45
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 February 05




1. Caroserie si cadru motor cu deformare controlata.
2. Baterie pozitionata astfel incat sa loveasca pompa de frana, care, prin rotire catre dreapta, rupe pedalele care nu mai ranesc soferul in zona gleznelor.
3. Coloana de directie telescopica.
4. Traversa plansa bord.
5. Armatura de volan deformabila din aliaj de magneziu.
6. Padding-uri in plansa bord si usi.
7. Armatura scaune fata nedeformabila.
8. Bosaj anti-scufundare sub perna spate.
9. Traversa portbagaj care impiedica bagajele sa loveasca pasagerii in caz de impact.
10. Roata de rezerva pozitionata astfel incat sa participe in caz de impact din spate (vezi Renault Modus).
11. Centuri de securitate in trei puncte.
12. Airbaguri frontale.

Da' de astea ce ziceti? Destul de bine, nu?


--------------------
Skoda Octavia II 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 28 Feb 2005, 22:54
Post #85


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan





Mai din cite stiu eu treaba sta cam asa:
1.Da
2.Da
3.Ce intelegi tu prin telescopica?Poate flexibila,adica gen cardan!
4.Da, dar e o bara,nu traversa!
5.Care e armatura aia?Materialul din care e facut volanul?
6.Da,dar nu poti pune prea mare baza in ele!
7.Nu........ nu cred!
8.De unde ai scos asta?
9.Ce rezistenta e tabla aia.......... biggrin.gif
10.Da
11.Da
12.Da
In mare parte din astea se regasesc si la slz!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostika
post 1 Mar 2005, 09:55
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 February 05




Referitor la 3: al doilea segment al coloanei de directie este telescopic, ca o antena de Cielo. La ce ma ajuta treaba asta? Pai la pocneala frontala, la masinile fara asa ceva, volanul isi schimba pozitia, fie se duce in sus, fie in jos, fie vine spre sofer. Cum in volan am airbagul, care se umfla in 50 ms si care daca te looveste prost se cam lasa cu coliva...

Legat de "bara" de la pct. 4: ea se cheama oficial traversa plansa bord si nu numai la Logan. Iar o traversa poate avea orice sectiune, de la circulara la orice altceva vrea proiectantul. Cand spui traversa, nu inseamna obligatoriu sectiune circulara.

Armatura de la 5 e scheletul metalic al volanului pe care e pus plasticul.

Padding-urile de la 6 nu le confunda ranforsarile din usi, nu au acelasi rol.

Am zis nedeformabil cu sensul de foarte rezistent. Daca pui alaturi o armatura de scaun de Solenza langa una de Logan, ai sa vezi diferenta. Teava din care e facuta armatura de Logan are cam 4 cm diametru si vreo 2 mm "in carne". Din cauza asta cred ca vor pune, mai devreme sau mai tarziu, airbaguri laterale. Cand ai unul din ala in scaun, trebuie sa ai o armatura teapana, altfel, degeaba il mai pui, mai rau face. Daca ma gandesc mai bine, teava de la armatura de Logan are cam aceleasi dimensiuni ca si traversa plansa bord de Solenza.

8. Nu am scos-o eu, Renault a scos-o. Podeaua de sub sezutul banchetei e mai ridicata in partea din fata ca pasagerii sa nu alunece pe sub centura in caz de impact frontal (asta daca cei din spate au centura pusa biggrin.gif ). Daca crezi ca aberez, uita-te si la Megane II, toate variantele de caroserie mai putin Scenic II. Si daca tot vorbim de sisteme anti-scufundare, la Megane II 3 usi si Coupe-Cabriolet, exista chiar airbaguri in sezutul scaunelor fata, tot pentru asa ceva. Asta din cauza ca au doar un pretensionator la centura, ca daca puneau doua, nu mai aveau acces pasagerii la locurile din spate.

9. Tabla aia tre' sa tina doar 40-50 kg de bagaje sa nu intre peste aia din spate. Eu unul o prefer acolo, decat sa ma loveasca bagajele alea in spatarul banchetei care e prins in doar doua suruburi si doua urechi si care e foarte "rezistent", un schelet din sarma de 3 mm cu niste spuma pe el...

Iar daca facem comparatie cu Solenza, castigul major e la conceptia caroseriei. Caroseria de Solenza e o versiune imbunatatita a unei caroserii care nu a fost conceputa tinand seama de comportarea la impact (asa era pe vremea aia). La Logan asta a fost o conditie majora la proiectare (cum ar fi fost sa vanda astia Renault Logan cu o stea sau doua la EuroNCAP, cand restul gamei fara Clio II (4 stele), Twingo (3 stele) si Kangoo (4 stele), au 5 stele?). Eu zic ca s-au descurcat bine, avand in vedere ca otelurile speciale si sudura laser erau prea scumpe pentru masina asta. Si, in plus, tehnica de calcul din 1987 -1990 nu se compara cu cea de astazi. Astazi poti avea CATIA acasa, pe calculatorul personal, pe cand in '87 aveai un calculator care ocupa un etaj intreg si care nu facea nici a zecea parte din ce putem face tu sau eu sau oricine cu CATIA de pe calculatorul de acasa. Si astia de la proiectare nu au calculatoare pesonale la serviciu...



--------------------
Skoda Octavia II 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Mar 2005, 11:27
Post #87


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Bara = traversa plansa bord...
Mai stiu eu o denumire la un subansamblu - ureche zavor usa care de fapt este un cui percutor, dar cum renault nu are masini care sa aiba la zavor cui percutor, ci numai cu ureche... asta a fost denumirea oficiala. Asa si cu traversa...

Ref. la scaun, intr-adevar sunt barele alea groase de nu se poate, parca sunt facute pentru scaune de elefant, sa tina rinoceri...
Tot la scaun, am mai zis, centurile de siguranta sunt pregatite pentru pretensionare (au gaura de prindere mica).

Asta cu "bosaj antiscufundare", tb sa recunosc ca numele gasit de renaul e tare...

Referitor la traversa spate (din portbagaj) eu am avut la un moment dat o teama ca ar fi pentru rigidizare. Am pus niste intrebari pe ici pe colo, m-am mai documentat, si intr-adevar rolul ei este doar de a opri bagajele sa loveasca "solidul" spatar (adica in loc sa faca un spatar mai acatarii au pus o traversa din aia si au mai economisit 10 euro...).

In ce priveste rigiditatea caroseriei, intr-adevar aici logan sta bine. Incercati sa-l puneti pe cric si apoi sa deschideti si sa inchideti usile. O sa aveti o surpriza placuta...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostika
post 1 Mar 2005, 14:29
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 February 05




Diferenta majora nu e data de faptul ca e mai rigida, ci de faptul ca s-a conceput caroseria astfel incat sa se deformeze controlat. Ca orice caroserie moderna, caroseria de Logan e gandita astfel incat spatiul pasagerilor (habitaclul) sa fie cat mai rigid posibil, iar restul (adica portbagajul si compartimentul motor) sa contribuie la absorbirea fortei de impact. Mai precis, aceste doua zone trebuie sa se deformeze gradat si sa absoarba cat mai mult posibil din forta de impact, astfel incat pasagerii sa suporte cat mai putin din soc. Ca exemplu, pe lonjeroane sunt plasate asa numitele "puncte slabe", adica niste zone lasate intentionat mai slabe ca rezistenta, gauri sau muchii infundate, astfel incat lonjeronul sa se deformeze pe lungimea sa (telescopic) si nu sa se indoaie spre staga sau dreapta, caz in care n-ar mai prelua mare lucru. Mai nou se practica pozitionarea diferitelor subansamble ale masinii astfel incat si ele sa participe in caz de accident (vezi bateria si roata de rezerva de la Logan). Si mai sunt si alte chestii de genul asta, dar, in mare, cam asta e filosofia.

Lucrurile astea se vad cel mai bine in filmuletul de la inceput, cu Loganu' dat de perete. Atat timp cat partea fata a masinii se deformeaza in contact cu peretele, restul masinii nu suporta deformatii si pasagerii raman lipiti de scaun datorita faptului ca asupra lor nu actioneaza inca forta de impact. In momentul in care partea fata a absorbit cat putea din forta de impact, pasagerii se duc catre volan si plansa bord datorita faptului ca forta impactului este transmisa habitaclului care este mult mai rigid si nu mai preia mare lucru.

Daca masinile ar fi construite ca tancurile, adica foarte rigide si fara zone cu deformare controlata (cum erau pana acum vreo 15-20 de ani), n-ar absorbi mare lucru din socul impactului si atunci ramane partilor mai "moi" din masina sa o suporte (care pe deasupra, nu sunt nici fixate rigid de caroserie) si cel mai "moale" in masina e bietul sofer si cu pasagerii plus borcanul cu muraturi si damigeana din portbagaj biggrin.gif . Din cauza asta masinile de conceptie mai recenta se indoaie mai tare ca cele vechi in spate sau in fata la aceleasi viteze de impact. Te costa mai mult reparatia, dar ti-a salvat viata. Asa ca, cine are masina noua, trebuie sa faca si un CASCO daca vrea s-o mai aiba si dupa nefericitul eveniment rutier.

Din pacate, la noi inca mai circula treaba aia cu "a dat unul cu o ....... (si aici puneti o marca de masina straina) intr-o Dacie (sau Aro) si sa vezi, Dacia n-avea nimic, da' aia era facuta praf rau de tot ...Mama ce masina naspa..."


--------------------
Skoda Octavia II 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Mar 2005, 14:40
Post #89


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(kostika @ 1 Mar 2005, 14:29)
...Ca exemplu, pe lonjeroane sunt plasate asa numitele "puncte slabe", adica niste zone lasate intentionat mai slabe ca rezistenta, gauri sau muchii infundate, astfel incat lonjeronul sa se deformeze pe lungimea sa (telescopic) si nu sa se indoaie spre staga sau dreapta, caz in care n-ar mai prelua mare lucru.
Sa fac plici ca un arici pogonici daca nu m-am intrebat de ce naiba lasa astia de la dacia gaurile alea in lonjeroane pe fata si pe spate... Ca si gaurile alea ovale din portbagaj care sunt tot pe lonjeron si in care se gaseste parafina la greuceanu'... La asta cu deformarea "telescopica" nu ma gandisem... Am crezut ca-s pentru scurgerea de apa din lonjeroane...

Da am si eu o intrebare: de ce exista "traversa" longitudinala de la pedalierul soferului/pasagerului asa pe mijlocul pedalierului, de a fost necesara inclusiv decuparea suportului de polistiden expandat? Ca la berlina/DSN/SLZ nu era. Tot pentru rigidizare la impact?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostika
post 1 Mar 2005, 15:54
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 February 05




Tot pentru rigidizare sunt si alea. Cea de pe partea soferului mai are si o intaritura groasa pe interior. Si tot din motivul asta sunt si ranforsarile transversale de sub scaunele fata, cele pe care se prind scaunele in fata, spre exterior. Cum ziceam mai sus, habitaclul trebuie sa fie cat mai rigid.

Referitor la Solenza, la masinile iesite dupa septembrie 2003 cand au aparut ranforsarile pe Solenza, pe partea soferului exista o ranforsare de felul asta, dar mult mai "timida" fata de cea de la Logan.


--------------------
Skoda Octavia II 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 20:56
Forum Renault