DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Janta julita

laly
post 10 May 2005, 17:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 April 05




Salut! Nu stiu daca am pus topicu acolo unde trebuie dar oarecum tot o problema tehnica este.

Am reusit dupa nici o luna jumate de cand posed masina sa julesc o janta de aliaj intr-o bordura incredibil de mare, eram aproape sa o ating si cu bara fata, si asta tocmai ca sa evit un "berbec" care isi lasase masina cam pe mijlocul drumului.

Deci, julitura are 6-7 cm si este exact pe o margine de spita. Cand zic julita ma refer la faptul ca e umpic "raschetata", "muscata", nu e numai o zgarietura. Spuneti-mi si mie daca stiti ce se poate face la ea, daca se poate face ceva binenteles. Orice sugestie binevenita.

Daca nu se poate face nimic, o s-o smirgheluiesc eu umpic, ii dau cu vopsea de aluminiu si o pun pe rezerva si imi iau alta janta, ca am vazut ca nu sunt prea scumpe.


--------------------
Renault Symbol 2010 Best
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 10 May 2005, 17:44
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




Cred că topicul trebuia să fie la Diverse... Probleme tehnice sunt acele probleme ivite fără "ajutor" extern... aka accident. (later edit: a fost mutat la Diverse în timp ce îți răspundeam smile.gif )

Și eu am pățit ceva similar la roata din dreapta spate după care în fix aceeași zi a intrat în mine post-336-1110552439.gif o don'șoară cu un oltcit. Îmi venea să o gun3.gif Am avut "norocul" să-mi bușească aceeași jantă, motiv pentru care se schimbă pe asigurare. Nu te sfătuiesc să încerci același lucru wink.gif

Din câte am înțeles de la service, nu i se poate face nimic. Dacă ai CASCO, o poți schimba pe CASCO. Ai însă grijă la frasize. Anumite companii de asigurare impun fransize care din păcate se calculează din valoarea totală a mașinii. 2% ar însemna 160 de euro, motiv pentru care ajungi cam la valoarea jentii... Verifică înainte.

This post has been edited by ady624: 10 May 2005, 17:46


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laly
post 10 May 2005, 23:15
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 April 05




Deci janta nu e asa de rau incat sa o schimb pe casco, probabil ca nici nu or sa se uite la mine. Aici e vorba de ceva superficial, si intreb daca se poate repara (sau "drege") intr-un fel sau altul, mai ales ca in urma juliturii, portiunea afectata nu mai are culoarea clasica de aluminiu lucios, ci e mai inchisa la culoare. Si am vazut jenti de ambition la vanzare care erau parca pana in 2 milioane (nu bag mana in foc).


--------------------
Renault Symbol 2010 Best
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 10 May 2005, 23:42
Post #4


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





daca nu e rau,incearca sa "o remediezi"cu un smirghel,o vopsea la culoare.....daca e mai complicat "incearca" daca poti sa o bulesti la un accident usor,si o poti schimba pe asigurare!


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady624
post 11 May 2005, 00:53
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 14 May 04
From: București




La service mi s-a răspuns clar: dacă are lipsă de material, nu se poate repara. Punct.

Se poate înfrumuseța puțin zona, dar nu va mai fi ca nouă. De asemenea, va trebui să-ți faci o echilibrare la roți. Sau măcar la acea roată, acum este descentrată.



--------------------
Dacia Logan Ambition - B-42-TWK
Culmea lenei este să te scoli mai devreme ca să ai mai mult timp să stai degeaba...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 11 May 2005, 06:31
Post #6


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




daca are lipsa de material nu se poate face nimic. eu zic sa iei una noua si cu asta basta .


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 11 May 2005, 20:28
Post #7


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




O julitura la janta... Iti doresc sa folosesti loganul 20 de ani de aici inainte si asta sa fie ce mai mare problema a ta.

Sau poate ti-ar trebui un logan mic mic mic, sa-l pui in vitrina si sa-l admiri seara cand ajungi acasa...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laly
post 11 May 2005, 23:06
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 28 April 05




Mersi frumos de urare!

M-am lamurit cam cum sta treaba, multumesc celor care au postat, o sa vad io cum rezolv problema asta sau daca o sa o rezolv. Cred ca topicul poate fi inchis.


--------------------
Renault Symbol 2010 Best
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:19
Forum Renault