DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Focus-grup LOGAN, ...impresii

AL
post 12 May 2005, 08:21
Post #1


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Ieri, 11 mai 2005 a avut loc la sediul Mercury Research un focus-grup organizat pe tema autoturismului Dacia Logan.

Au participat doua grupe de aproximativ 8-10 persoane, posesori de Logan-uri de diferite tipuri... persoane de profesii si conditie sociala destul de diferite (student, preot, inginer, economist, maistru, florareasa, cadru militar etc...). Discutiile s-au desfasurat in paralel si, in cazul grupului din care am facut parte, au durat aproximativ 2 ore. Discutiile (bazate pe intrebari si raspunsuri) au fost urmate de o "proba practica" desfasurata in curte. Aceasta a constat in exprimarea de pareri si sugestii referitoare la desing-ul exterior si interior si dotarile modelelor Logan de top, respectiv de baza.

Intrebarile au vizat in general raspunsul la intrebarea "De ce Logan?"... "ce v-a atras, ce nu v-a atras?"... nu o sa intru in amanunte din teama de a nu vicia, prin popularizare excesiva, rezultatul sondajului Mercury Research.

Concluzii personale:
1. este extrem de util acest mod de a preleva opinii de la clienti... poate ar fi util si de la potentiali clienti!
2. jumatate din grupul din care am facut parte cunosteau forumul daciaclub.ro sau chiar activau pe el up.gif
3. desi persoanele intervievate nu au prezentat spontan anumite "bube" ale masinii, fiind mai mult tentati sa aiba o abordare pozitiva, cand au fost provocati (nu va spun de cine, sic wink.gif ), au confirmat anumite "dorinte secrete" precum: stergatoarele sa nu mai lase zona de murdarie, sa fie mai cald la picioarele pasagerilor din spate etc.
4. nu toti sunt multumiti de masina... si nu numai datorita consumului...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 May 2005, 08:24
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Aha, deci asta era scopul....
Se pune de un logan V1.1...

Au intrebat de probleme... Ma miram eu de ce nu m-au chemat....


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 12 May 2005, 08:38
Post #3


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Klaus, cred ca ai inteles gresit... nu a fost o vanatoare de bube sau de neajunsuri... ci, mai degraba, de sugestii de imbunatatire... dar asta a fost doar o parte a discutiei... in prim plan a fost: "de ce ati ales logan?.. ce v-a determinat sa ALEGETI si apoi sa CUMPARATI acest model?"... cu accent pe identitatea de firma...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 12 May 2005, 08:41
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




AL o sa apara undeva rezultatele acestui studiu de piata ?


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_m
post 12 May 2005, 08:51
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 27 October 04
From: Bucuresti




Da' nu au aci cel mai dat naibii focus-grup ?



--------------------
Lada / Logan 1200 / 1.6 8v ABS - B-NN-MMM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 12 May 2005, 09:32
Post #6


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Ba da....tocmai asta este... ca aici e un focus grup adevarat ... desi destul de eterogen si de putin focalizat (adica focalizarea e aleatoare, nu disctata de un scop)... dar e dezinteresat, deci credibil.... din pacate lipsa identitatii reale constituia o problema.... insa e bine ca se pot rula si pe forum sondaje de opinie initiate inclusiv de catre firme de sondare a opiniei... dealtfel, sunt convins ca se uita cu totii si se inspira de pe forum!!!

P.S. Rezultatele nu o sa apara, cum nu o sa se stie nici cine e beneficiarul studiului si nici cum si in ce masura au fost utilizate discutiile din cadrul focus-grupului... sper insa ca va ajuta la imbunatatirea produsului Logan ...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 May 2005, 09:52
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Sati voi linistiti, ca si forumul este urmarit CU ATENTIE. Fiti relaxati... Am avut chiar unele socuri despre cat de mult este urmarit forumul.
Insa, aici nu se gasesc motivele de satisfactie. Aici se trateaza problemele. Insa la un focus grup din acesta ies in evidenta si motivele de satisfactie. Plus ca acest forum nu este reprezentativ... Aici vin oameni care au ceva cunostinte tehnice. Insa clientela majoritara nu este atat de "cunoscatoare".
Cam asta e necesarul unui astfel de focus-grup...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 12 May 2005, 09:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Un Forum nu este reprezentativ pentru o cercetare de piata. este un loc utilizat pentru a pregati o cercetare de piata. Focus grupul (asemeni oricarei cercetari serioase) are niste reguli ce nu sunt indeplinite de un Forum. (de exemplu pe un Forum are acces numai o persoana ce stie sa foloseasca un calculator, iar pe cei de la Dacia nu-i intereseaza sa puna conditii ce restrang validitatea cercetarilor).


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 12 May 2005, 10:22
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




QUOTE(AL @ 12 May 2005, 11:32)
P.S. Rezultatele nu o sa apara, cum nu o sa se stie nici cine e beneficiarul studiului si nici cum si in ce masura au fost utilizate discutiile din cadrul focus-grupului... sper insa ca va ajuta la imbunatatirea produsului Logan ...
*




Ne-ai dat niste concluzii interesante dar legate de ideea de focus-grup (pentru care se pot vedea usor beneficile, nu conteaza cina l-a comandat).
Da-ne te rog si niste pareri persnale legate de "cam ce schimbari la actualul logan vroiau cei din grupul tau". Banuiesc ca fiind discutii de grup ai avut acces la parerile celorlalti.

Unde vreau sa ajung: daca chestiile de genul asta duc la schimbarea in bine a masinii, hai sa vedem cam la ce ar putea duce.
Poate se cere break, hatch, town-car (mini), motoare mai puternice. Sau mai putin puterice si mai economice.
Spuneai ca nu toate parerile sunt pozitive, ceea ce e bine. Dar cam care sunt cele negative. Banuiesc ca cel putin 2 s-au plans de acelasi lucru.
Avand in vedere ca noi nu vom avea acces la rezultate, nu ne ajuti tu cu ceva inside view?




--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 12 May 2005, 10:55
Post #10


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Consider ca nu este bine si nu este corect sa furnizez public informatii despre parerile participantilor.... in mod deliberat am omis sa fac asta.

Am vrut doar sa aduc in atentia celor de pe foprum faptul ca au loc asemenea evenimente... ca Loganul/Dacia face obiectul unor preocupari de imbunatatire... ca forumul este cunoscut in general si consider ca are o contribuiie semnificativa, alaturi de alte mijloace, la formarea parerilor posesorilor sau potentialilor posesesori de Logan.



--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 12 May 2005, 11:30
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




QUOTE(AL @ 12 May 2005, 12:55)
Consider ca nu este bine si nu este corect sa furnizez public informatii despre parerile participantilor.... in mod deliberat am omis sa fac asta.
*




Daca ai primit in mod clar o indicatie in acest sens acolo, atunci scuze.
Daca nu ai primit, pct tau de vedere oricum trebe' respectat.

Dar as merge mai departe spunand ca ar fi in interesul tuturor sa vedem la ce potentiale lucruri bune ne putem astepta pe viitor.

M-ar putea face sa astept Logan 4x4 sa zicem, in loc sa iau un sh. E un exemplu.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 12 May 2005, 12:29
Post #12


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




acum gandeste-te si tu, multi oameni pot sa doreasca multe si variate lucruri... focus-grupul asta a avut menirea doar de a furniza date pentru studiul intocmit de Mercury... habar nu am cine si ce le-a comandat... eu doar am fost unul dintre cei intervievati... oricum, parerea a 80-10 persoane nu are nici o relevanta pentru a te face sa te gandesti la ceea ce spui tu.... pentru asta iti recomand sa urmaresti forumul, sectiiunea dedicata Loganului sau Stirile unde se posteaza noutatile aflate de la Dacia sau din alte surse...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 02:10
Forum Renault