DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme cu radiatorul

daciaclub-tino
post 31 May 2005, 13:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 31 May 05




Va salut pe toti. Sunt nou pe topic si va spun despre mine ca sunt posesorul unei Dacii Logan din decembrie 2004 cu care am facut pana acum 3000 km. Sunt foarte multumit (in momentul asta bat in lemn) pana in prezent, sa vedem mai incolo.
Un prieten de al meu are o DSN la care a schimbat deja de 4 ori radiatorul de racire in 60.000 km (Se fisura in diferite locuri). Ma ingrijoreaza acest lucru pentru ca din cate stiu si LGN-ul este echipat cu acelasi tip de radiator. Chestia este ca cei de la Dacia Service nu au putut sa-i dea o explicatie cat de cat plauzibila. De aceea va intreb, s-a intamplat cuiva care are LGN ?
O alta problema pe care am constatat-o este lipsa izolatiei pe conductele care introduc antigelul in radiatorul de incalzire din habitaclu (conducte care sunt alimentate cu lichid si cand inchizi caldura). Are cineva vre'o idee cum se poate solutiona incovenientul acesta?


--------------------
dacia logan - mm05jll
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romulus
post 31 May 2005, 13:18
Post #2


membru fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 460
Joined: 11 January 05
From: Targu Mures




He he he! Clasicul "s-a mai discutat, search" Nici tu n-ai citit regulamentul...
Oricum, bine ai venit!

This post has been edited by romulus: 31 May 2005, 13:19


--------------------
Daewoo Cielo 1997 - MS 06 BCL
pana la urma, totul se rezuma la obisnuinta...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 31 May 2005, 13:21
Post #3


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Pentru prima problema: inca nu s-a "raportat" nimic de genu' asta (si eu am avut inainte o SRN si am schimbat radiatorul dar numai o data); se pare ca problema asta au rezolvat-o

Pentru a doua problema: vezi AICI


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 31 May 2005, 13:25
Post #4


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




radiatorul de la LGN e complet altul decat cel de la DSN.... e foarte asemanator cu cel de pa SLZ... adica e Valeo, fabricat probabil in turcia... nu am auzit sa fi existat defecte la aceste radiatoare, in afara unora ocazionale, rare...

lipsa izolatiei?.... pai ce rost ar avea izolatia la incalzire?... poate te referi la conductele de la instalatia de AC... alea DA, ar trebui izolate!... cat despre faptul ca radiatorul de incalzire din grupul de climatizare e mereu alimentat cu antigel fierbinte, sa stii ca acesta face parte din sistemul de racire al motorului si nu prea influenteaza temperatura din habitaclu atunci cand caldura e inchisa.... daca totusi nu poti altfel, vezi pe sectiunea DSN sau tutoriale ca sunt posesori de DSN care au montat robinet si au inchis fluzul de antigel prin radiatorul de climatizare.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 31 May 2005, 13:43
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Aici se inchide, cu sfatul de a se folosi cu incredere search-ul.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 14:23
Forum Renault