DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 12 13 14 15 16 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Masina noua cu defecte la livrare

cj98czh
post 18 Aug 2017, 15:37
Post #391


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




aha ... radmasa.gif ca sa fie vopseaua cofidentiala smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 18 Aug 2017, 17:45
Post #392


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




cj98czh tu ai risca dupa ce te-ai luptat cu morile de vant si ai castigat recuperare sumei platite, sa spui public VIN autoturismului ca iti cer eu sau alt coleg?

Felicitari Machinist !

Jos palaria pentru VladSoare post-urile - 399 / 401 .


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 18 Aug 2017, 18:03
Post #393


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Repet: banuiesc ca initiatorul a fost despagubit cu totul, dar a semnat ca nu va da detalii.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 18 Aug 2017, 18:05
Post #394


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




eu am achitat masina inainte sa o vad...recunosc ca am avut o mica retinere, masina fiind luata de la un dealer din provincie. Consilierul de vanzari mi a transmis cateva fotografii pe mail, insa nu erau relevante...ulterior, la ridicare nu am avut probleme cu ea...masina era pe stoc din octombrie si am ridicat o prin decembrie...a fost o perioada si expusa in molul din valcea...



This post has been edited by speedman: 19 Aug 2017, 13:13


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Aug 2017, 09:17
Post #395


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Gill ... Sa risc ce?

Mie mi se pare ceva cel putin dubios aici ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 19 Aug 2017, 11:53
Post #396


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Ce dracu să riște? Când a ridicat mașina a primit factura care are trecute toate elementele de identificare. Uite frate am pierdut factura și cineva știind superbă nuvela publicată pe forum s-au decis să facă un bine unui potențial cumpărător. Totul nu e decât o poveste frumoasa. Ceea ce pe mine o să mă facă să râd e daca colegul chiar o să o pățească in realitate la achiziționarea viitoarei mașini.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 19 Aug 2017, 13:23
Post #397


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Posibil sa fie in contract o clauza prin care daca spune VIN-ul masinii sale public sa plateasca daune vanzatorului..daune poate mai mari decat valoarea autoturismului.




--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 19 Aug 2017, 13:49
Post #398


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




Poate....sau poate nu.... wink.gif


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 19 Aug 2017, 23:23
Post #399


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(VladSoare @ 18 Aug 2017, 08:06)
Asta ai înțeles tu.
Omului i s-a spus că i se vinde o mașină nouă, rămasă în stoc din diverse motive inofensive (comandată și nevîndută, sau expusă în showroom, sau altceva de genul ăsta).
În realitate i s-a livrat o mașină accidentată și reparată (și încă "reparată" la mișto, în bătaie de joc).
Ți se pare că e același lucru? Mie nu.

"Destocaj" nu înseamnă second hand. Nu înseamnă rulate și lovite. Chiar și destocate tot virgine trebuie să fie, exceptînd cazul în care dealerul specifică în mod explicit altceva. Or a lui nu mai era virgină. Punct. Restul e cancan.
*



Am impresia ca nu stii ce e aia o masina accidentata,nu exagera,e destocata.....e o masina pipaita prin showroon,foita dintr-un dealer in altul ,expusa prin nustiu ce mol sau alte celea(posibil atinsa/lovita usor pe trailer)......a luat-o mai ieftin,are garantie,ce pana mea ? eu nu zic ca toti dealerii is oameni seriosi dar sa nu exageram....eu o luam fara probleme daca-mi facea un discount de 2000,mergeam cu ea fericit si acoperit de garantie,eventual luam o garantie de 5 ani,600E era un fleac la asa masina.....
Noi ne agitam si n-are rost,omu' si-a luat banii inapoi,maine isi ia un MB clasa E nou ce atata taraboi ?

This post has been edited by sobolan: 19 Aug 2017, 23:24


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Aug 2017, 08:40
Post #400


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Că tu ai fi fost fericit cu ea lovită, e problema ta. Asta nu înseamnă că oricine e obligat s-o facă. Dacă omul o vrea virgină, e dreptul lui să pretindă asta.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 20 Aug 2017, 09:01
Post #401


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Eu cred ca le ziceam ca sunt de acord sa o schimbe cu alta echipata full din stocul lor smile.gif

later edit: pe principiul ca o masina oricum se devalorizeaza cand pleci cu ea de la dealer.. asa macar devalorizarea era acoperita 1-2 ani

This post has been edited by rtBK: 20 Aug 2017, 09:02


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 20 Aug 2017, 11:33
Post #402


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.457
Joined: 1 November 04
From: sat




Masina noua se presupune ca e asa cum a iesit din fabrica. Nu retusata, nu refacuta, nu cosmetizata. De asta platesti pret de masina noua. Daca dealerul vinde masini "statute" sau "plimbate", trebuie sa mentioneze asta, si sa se reflecte in pret, iar clientul sa fie informat despre defectele existente. La o masina SHK9 e loterie si e de inteles, dar la o masina noua e inacceptabil.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 20 Aug 2017, 20:50
Post #403


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Tocmai asta e ideea. Am fost eu neatent cand am ridicat masina dar naiv nu sunt. Inainte de a achita avansul am intrebat agentul de vanzari daca e vreo diferenta intre masinile din destocaj si cele pe comanda si am fost asigurat ca singura diferenta (si un mic dezavantaj) e luna/anul de fabricatie. Atat. Mi s-a spus ca masinile sunt pastrate in parcuri dar ca nu prezinta urme de degradare si arata la fel ca masinile noi aduse pe comanda. Am intrebat apoi care e sursa acestor stocuri si mi s-a spus ca sunt unele firme care comanda un anumit numar de masini pentru flota iar apoi se razgandesc si achizitioneaza mai putine autovehicule. Eu cred ca de fapt sursa acestor stocuri este mult mai vasta si include masinile de showroom spre exemplu.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 20 Aug 2017, 21:41
Post #404


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Nu cred ca-i poveste, cred ca relatările de aici sint adevarate. Daca ar fi fost minciuni, sarea Renault si ar fi dezmințit. Cel putin ar fi luat legătură cu admin-ul. A fost pomenit aici si un dealer Renault. Nu are cum sa fie gogoși.


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bumbul
post 20 Aug 2017, 21:52
Post #405


Am alt vapor acum ...


Group: Members
Posts: 378
Joined: 22 June 15
From: Constanta




Ca sa continuam telenovela, eu inteleg ca tu, cumparator de buna credinta, in urma "asigurarilor" te-ai prezentat la showroom sa ridici masina, legat la ochi, pentru ca "nu prezinta urme de degradare si arata la fel ca masinile noi aduse pe comanda".
Felicitari!


--------------------
Hyundai i40 1.7 CRDi 136cp CVA - CT28SBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 20 Aug 2017, 22:26
Post #406


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(simon @ 20 Aug 2017, 22:41)
Daca ar fi fost minciuni, sarea Renault si ar fi dezmințit. Cel putin ar fi luat legătură cu admin-ul.
*



neoficial vorba circula si cum de povesti is satuli toti(neexistand serii sasiu si un scan la factura) normal ca nimeni nu da mai mult de doi lei....


QUOTE(Bumbul @ 20 Aug 2017, 22:52)
Ca sa continuam telenovela, eu inteleg ca tu, cumparator de buna credinta, in urma "asigurarilor" te-ai prezentat la showroom sa ridici masina, legat la ochi, pentru ca "nu prezinta urme de degradare si arata la fel ca masinile noi aduse pe comanda".

*



Asta nici eu nu am inteles,la livrare dealerul iti prezinta scurt masina,te poti uita la ea,poti ridica capota,portbagajul ,te poti uita din toate unghiurile,nimeni nu iti interzice....cum acasa a vazut-o o putea vedea direct de acolo si nu se ajungea asa.


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 21 Aug 2017, 05:49
Post #407


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Te intreb atunci, daca vedeam toate problemele masinii la receptie care era diferenta? Crezi ca imi schimbau masina sau imi returnau banii mai rapid? Eu nu cred asta. Ca refuzam atunci sa semnez de primire sau ca am dus-o inapoi a doua zi (ma rog, a treia caci nu s-a lucrat in ziua urmatoare) e cam acelasi lucru. Am primit masina si am returnato in aceeasi stare, necirculand deloc cu ea. In afara de o factura care se putea storna foarte usor nu ma lega nimic de masina. Asa ca faptul ca am ridicat masina nu m-a facut "mai proprietar" pe ea decat daca nu as fi facut lucrul asta.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 21 Aug 2017, 08:56
Post #408


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




ba te-a facut "mai proprietar" caci ai semnat de primire.
Cand te-ai prezentat la asa zisul dealer mai mult ca sigur respectivul ti-a inmanat ceva acte, inclusiv factura pe care ai semnat, carnetul de garantie, ti-a deschis portbagajul sa iti arate ca ai trusa, instinctorul si triunghiul reflectorizant pe care ai platit in plus 40 si ceva de Euro, ti-a aratat ca ai cricul, cheia, carligul de remorcare, bricheta (adica toate acele elemente mobile), ai semnat un proces verbal ca sunt acolo, ti-a aratat cum se aprind luminile si alte chestiuni. Mai mult ca sigur ca ti-a deschis si capota.

deci toata operatiunea dureaza ceva mai bine de 10 minute.

deci nu exista ca acele defecte (remediate grosolan iar unele lasate asa la vedere) sa nu fie vazute. Daca povestea ta e adevarata..... mai mult ca sigur la un alt dealer - alta marca la fel te vei comporta. ce dracu doar nu ai fost/esti un virgin care da pentru prima data ochii cu o pasarica


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machinist
post 21 Aug 2017, 09:29
Post #409


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 31 May 17




Eu cred ca s-a spus ce era de spus iar lucrurile s-au asezat intr-un final. Nu are sens sa despicam in continuare firul in patru. Astazi ma duc sa iau asigurarea masinii si inchei acest capitol. Voi merge la alt dealer de la alta marca. Ma si gandesc ce fata vor face cand ma voi invarti vreo ora in jurul masinii sau ii voi pune sa o ridice pe elevator inainte de a semna de receptie. Poate iau si testerul de vopsea cu mine. Nu de alta dar trebuie sa fiu pregatit 100% pentru masina cea noua.


--------------------
Renault Megane 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 21 Aug 2017, 12:05
Post #410


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Bafta! up.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Aug 2017, 15:02
Post #411


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Da o serie de sasiu tot nu pui?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscomx
post 21 Aug 2017, 15:14
Post #412


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 26 October 05




Mie mi se pare ca sunt cam multi care sustin ferm si tare ca daca semnezi ceva , de exemplu cum e cazul acesta, iti asumi si abuzurile si anumite minciuni sau vicii ascunse.

Va inchipuiti ca daca dealerul si reno erau acoperiti 100% nu returnau bani ... in cel mai bun caz dadeau masina la schimb, si asta ar fi fost o premiera. Mai ales ca masina respectiva are un set de numere rosii si s-a circulat cu ea (chiar daca s-a mers 100 metri cu ea .. tot second hand este deja).


--------------------
Toyota Gt 86 2.0
Skoda supeb combi 4x4 170 tdi
Daihatu Terios
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 21 Aug 2017, 20:37
Post #413


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(machinist @ 21 Aug 2017, 06:49)
Te intreb atunci, daca vedeam toate problemele masinii la receptie care era diferenta?

*



n-o luai de la bun inceput,baietii o remediau si ti-o returnau ok,macar asa si tot era mai bine,tu ai semnat ca primaru' si ai luat-o asa cu ochii inchisi desi erai constient ca nu e chiar "noua" smile.gif


QUOTE(tatimeu @ 21 Aug 2017, 09:56)
ba te-a facut "mai proprietar" caci ai semnat de primire.

*



up.gif

This post has been edited by sobolan: 21 Aug 2017, 20:39


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 21 Aug 2017, 22:02
Post #414


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(sobolan @ 21 Aug 2017, 21:37)
baietii o remediau si ti-o returnau ok
*

Tu nu înțelegi că el n-o voia "remediată" și returnată "ok"? O voia nou-nouță, neatinsă. Și avea tot dreptul să pretindă asta.
Știm că tu te-ai fi mulțumit și cu ea cîrpită. Foarte bine. Bravo ție. Dar nu despre tine sau despre dorințele tale e vorba aici. Așteptările și standardele tale nu-s neapărat un etalon.
Faptul că a semnat o hîrtie nu schimbă cu nimic lucrurile. Și dacă n-ar fi semnat-o, tot aici s-ar fi ajuns.

This post has been edited by VladSoare: 21 Aug 2017, 22:19


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 21 Aug 2017, 22:54
Post #415


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(VladSoare @ 21 Aug 2017, 23:02)

Știm că tu te-ai fi mulțumit și cu ea cîrpită.
*




stii pe dracu' ...fii serios,vrei masina destocata cu pret redus da' virgina ....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 21 Aug 2017, 23:10
Post #416


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Bre, colegi! De ce țineți cu ursu?
Ati sărit cu bocancii pe bietu păgubaș. Ca nu e competent, ca nu e versat, ca e poet, ca e dubios... Ciudata optica din partea celor care sint decit clienti. Va temeti ca daca a dat Renault banii inapoi, nu mai are de reclama si avocați? nedumerire.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bumbul
post 22 Aug 2017, 00:37
Post #417


Am alt vapor acum ...


Group: Members
Posts: 378
Joined: 22 June 15
From: Constanta




Presupunând ca banii au fost returnați, cazul complicat a fost declarat închis, rezulta ca.. Se mută telenovela în secțiunea Cafenea? cheers.gif


--------------------
Hyundai i40 1.7 CRDi 136cp CVA - CT28SBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 22 Aug 2017, 07:35
Post #418


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(sobolan @ 21 Aug 2017, 23:54)
stii pe dracu' ...

Păi nu ne-ai zis chiar tu?

QUOTE(sobolan @ 21 Aug 2017, 23:54)
fii serios,vrei masina destocata cu pret redus da' virgina ....
*

Șobolane, tu ce vrei de fapt? Ți s-a explicat de o mie de ori că omului i s-a spus clar și răspicat, cu toate cuvintele, cum că mașina "destocată" este absolut virgină, motivul destocajului fiind o comandă pe care n-a mai vrut-o clientul. Nu i s-a spus niciodată că "destocată" înseamnă "lovită". Iar cînd a întrebat în mod explicit dacă cumva este așa, i s-a răspuns că nu.
E o înșelăciune în toată regula, indiferent de cum te uiți la ea.
Ai nevoie de un desen ca să înțelegi? Cu asta nu pot să te ajut, că desenele sînt specialitatea CGB-ului. Roagă-l pe el. laugh.gif


This post has been edited by VladSoare: 22 Aug 2017, 18:38


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 22 Aug 2017, 08:21
Post #419


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




a intrebat o laie. daca intreba inseamna ca exista o farama de indoiala in el in legatura cu ceea ce inseamna destocaj. Avand in vedere starea materiala a romanilor (nu e cu intentie fata de nimeni) dar asta e adevarul...la noi se vand cele mai multe masini doar daca apare rabla si se mai fac si reduceri gen destocaj....... deci te strangi tare din buci pentru 12-13-18K euroi si cu nelinistea ca ceva se poate intampla ca masina sa nu mai arate ca una virgina concluzia logica e ca intradevar o inspectezi ca pe ceva......sigur trebuie sa fie virgina.

ceea ce s-a comentat pe aici nu e rezultatul faptului ca suntem clienti care acceptam orice ci poate ca e tocmai reversul...de la o anumita suma de bani nu conteaza cine e fabricantul produsului esti un client "pretentios" care se asigura ca totul e ok


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RZV
post 22 Aug 2017, 09:16
Post #420


Membru autentic


Group: Members
Posts: 812
Joined: 24 August 05
From: Online




QUOTE(tatimeu @ 22 Aug 2017, 09:21)

ceea ce s-a comentat pe aici nu e  rezultatul faptului ca suntem clienti care acceptam orice ci poate ca e tocmai reversul...de la o anumita suma de bani nu conteaza cine e fabricantul produsului esti un client "pretentios" care se asigura  ca totul e ok
*



Ceea ce s-a comentat pe aici, s-a comentat deoarece in Romania toti samsarii (aka comerciantii, dealer-ii, chiar si conducerea producatorilor) isi permit tiganii fata de cumparatori.
Pentru ca nu exista o autoritate competenta a statului care sa le dea peste bot la asemenea porcarii. Daca le-ar inchide sandramaua sau le-ar da o amenda proportionala cu valoare bunului, sa vezi ce atenti ar deveni cu totii.


--------------------
Scott Mountain Bike 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 12 13 14 15 16 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 07:43
Forum Renault