DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> amenda radar, cate puncte de amenda si de penalizare se dau?

UXE
post 20 Jul 2017, 12:47
Post #151


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Da


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 20 Jul 2017, 13:46
Post #152


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Confirmarea pe mail se lasa asteptata... asa ca nu stiu daca am scapat sau nu smile.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 21 Jul 2017, 08:44
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(espacern @ 20 Jul 2017, 12:57)
Un operator PRIVAT care gestioneaza camerele de supraveghere trafic a trimis autoritatilor datele gresite......autoritati care au remediat imediat greseala!
*

Asta nu le scuză. Tot autoritățile germane sînt de vină, că și-au delegat responsabilitățile unei firme private care dă rateuri. Iar în caz de rateu tot tu ești obligat să dai telefoane și să lămurești situația. Faptul că după ce te-ai zbătut s-o lămurești ei ți-au vorbit politicos la telefon și te-au asigurat că te lasă în pace nu înseamnă că merită o medalie.
Nu poți să-ți delegi responsabilitățile unei terțe părți și pe urmă să zici că n-ai nici o vină cînd respectiva parte greșește.

This post has been edited by VladSoare: 21 Jul 2017, 08:48


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 21 Jul 2017, 11:26
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




QUOTE(rtBK @ 20 Jul 2017, 14:46)
Confirmarea pe mail se lasa asteptata... asa ca nu stiu daca am scapat sau nu
Daca tot nu ai primit nimic, parerea mea ar fi sa le scrii astazi un email prin care sa le soliciti sa confirme in scris cele discutate telefonic in data de xxx. In felul acesta fie ii fortezi sa raspunda, fie ii pui in offside (daca nu vor raspunde deloc), fapt care se va dovedi extrem de util in cazul in care lucrurile nu se opresc aici.


QUOTE(VladSoare @ 21 Jul 2017, 09:44)
Asta nu le scuză. Tot autoritățile germane sînt de vină, că și-au delegat responsabilitățile unei firme private care dă rateuri. Iar în caz de rateu tot tu ești obligat să dai telefoane și să lămurești situația.
Daca as fi eu in situatia aceasta, si numai dupa ce as primi confirmarea ca a fost inchis cazul, le-as trimite un email prin care i-as informa ca, din cauza unei erori care le apartine in intregime, am fost pus in situatia de a avea "n" apeluri telefonice la costul de "x", precum si de a consuma "m" ore din viata discutand la telefon si scriind mesaje email, pe care le estimez la o valoare de cel putin "y" in baza salariului minim pe economie din tara mea. Rezulta un total de "z" Euro (n-are importanta ca este de 2 Euro, sau 50 Euro...) pe care ii rog frumos sa mi-i trimita in contul bancar cutare. Le-as mai scrie ca sunt deschis la o rezolvare amiabila a acestei situatii, iar ca in caz de ignorare a solicitarii mele imi rezerv dreptul de a apela la ajutorul unui avocat.
Daca ar fi vorba de autoritatile romane, efortul ar fi inutil. Dar este foarte interesant de aflat ce rezultat ar avea un astfel de experiment cu autoritatile germane...


--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 22 Jul 2017, 12:03
Post #155


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Ar fi exact la fel ca la noi...i-ar durea la basca. Daca insa erai cetatean europeano-german, poate se intampla lejer altfel...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 26 Jul 2017, 11:15
Post #156


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Latest update... pentru ca nu primeam nici o confirmare pe mail de la ei, ieri dimineata le-am mai trimis un mail in engleza ( biggrin.gif ) in care le ceream sa imi confirme ca a fost o erroare si ca nu au nici o pretentie de la mine.

Ieri seara a primit mama o noua scrisoare, de data asta in Germana, insa nu am apucat sa o vad si sa incerc sa o traduc, iar azi dimineata mi-au confirmat pe mail ca " We hereby confirm the termination of the proceedings againts you. Therefore, there is no reason for further causes on your part" biggrin.gif.


S-au miscat super bine smile.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:47
Forum Renault