DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.971 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5892
7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Programul "Prima casa", avantaj sau cacealma?

vijelie
post 8 Jul 2009, 11:50
Post #61


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Prima locuință vândută prin programul "Prima casă" este un apartament de două camere situat în cartierul Colentina, într-un bloc din 1986. Beneficiarii creditului sunt doi tineri căsătoriți.
Valoarea creditului este de 43.000 de euro, diferența fiind plătită de cumpărător. Apartamentul a costat 54.000 de euro. Cei doi tineri au depus dosarul de credit în urmă cu o lună de zile și a fost aprobat acum, în condițiile de dobândă ale programului "Prima Casă".
(din presa de azi)

Acum ceva vreme, notarii se jurau ca vor lucra la pret redus in acest program.
S-au tinut de cuvant?

This post has been edited by vijelie: 8 Jul 2009, 11:52


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 8 Jul 2009, 13:03
Post #62


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Sunt multi pe hotnews care sustin ca banca la care abia se inaugura Prima Casa, cu fastul dat de Boc, Pogea si altii, nici macar nu primeste dosare pentru acest program. Cica abia de saptamana viitoare.

Marjele peste Euribor sunt de 2,5% pentru credite pe 20 de ani si 2,75% pentru credite pe 30 de ani. Deci bine in comparatie cu alte credite ipotecare si, totusi, destul de bine pentru banca respectiva.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 8 Jul 2009, 14:44
Post #63


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Boc, ingineri, Renault, BRD, apartament spatios, multa verdeata... etc.
Da dom'le se misca economia. radmasa.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 8 Jul 2009, 15:30
Post #64


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Se misca. Dar, in loc sa creasca, scade.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 9 Jul 2009, 14:03
Post #65


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Nu se stie niciodata unde sare iepurele:
prima_casa.gif ( Size: 441.63k ) Number of downloads: 2308


This post has been edited by vijelie: 9 Jul 2009, 14:04


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataiedaciotul
post 14 Jul 2009, 07:34
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 20 September 08
From: Bucuresti




Pai vad ca ...nu mai sare... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-31-PGD
Bucuresti,Dacia Solenza, Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 21 Jul 2009, 19:36
Post #67


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti






--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 22 Jul 2009, 20:42
Post #68


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti






--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chelloo83
post 12 Aug 2009, 09:51
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 28 October 07




A depus cineva acte pentru acest tip de credit?
A reusit cineva sa ia un astfel de credit?

Uite eu va dau cateva info la cald:
-am depus actele pentru credit la inceputul lui Iulie
-din prima clipa cand am fost la banca aveam toate actele inclusiv actele apartamentului
-apartament 4 camere
-pret vanzare 60.000 euro
-evaluare aprtament ~78.000 euro
-a trecut deja o luna si abia saptamana asta poate pleaca dosarul de la banca la Fondul de Garantare, unde si acolo mai dureaza minim 2-3 saptamani...
-dupa si daca primesc acceptul de la Fond (imi este putin frica pentru ca apartamentul e din 1976...) mai dureaza cam doua saptamani pana inchei toate actele

1. La inceperea programului NIMENI nu stia procedurile exacte.
2. La aproape 2 luni de la intrarea programului inca nu este nimic clar si inca se fac modificari. Cel mai bun exemplu: trebuie sa dai o declaratie la notariat cum ca nu ai un credit imobiliar in desfasurare...nu ai o proprietate pe numele tau...chestii de genul asta, nici o banca nu stie exact ce trebuie sa contina aceasta declaratie si cum trebuie sa arate, nu exista un tipizat.
3. La banca dureaza extraordinar de mult, este verificata inclusiv firma la care lucrezi...masurile de siguranta luate sunt draconice. Un alt lucru care ingreuneaza acest proces, este faptul ca cei de la banci sunt intr-o ceata totala. Nu exista informatii concrete de la stat.

Acum nimeni nu stie cu exactitate ce verifica cei de la Fondul de Garantare, discutam ieri cu cineva de la Ministerul de Finante si nu avea nici o idee de Fondul de Garantare (Fondul de Garantare tine tot de ei).

Interesele statului: in opinia mea, statul are tot interesul sa garanteze cu acesti 57.000 (60.000 fiind cu tot cu avansul cumparatorului), pentru ca nu prea gasesti ce sa cumperi de 60.000 euro, majoritatea apartamentelor ok fiind cam la 65.000-75.000 euro, iar daca tu nu platesti apartamentul este al statului nu al bancii, drept urmare statul de te scoate afara din casa si vinde casa cu noua evaluare.

Aveti voi informatii mai noi?

pt. Vijelie: notarii s-au tinut de cuvant si au redus tarifele, in acest moment intocmirea dosarului de vanzare cumparare costa maxim 1000 euro, pana acum se ducea si la 3000 depinde de suma tranzactiei



This post has been edited by chelloo83: 12 Aug 2009, 10:15


--------------------
dacia logan 1.5 DCI 2008 Jeep Autohton
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magelan_explorer
post 28 Dec 2009, 22:04
Post #70


membru intamplator !


Group: Members
Posts: 546
Joined: 25 November 07
From: bucuresti




si ? ai reusit ?
te-ai mutat in noul apartament !?
cat te-a costat toata afacerea (notar,taxe,agentie imobiliara,etc) ?


--------------------
solenza scala 2003 / logan dci 2007 ex:supernova.dacia 95.dacia 87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 30 Dec 2009, 17:40
Post #71


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




mare atentie pentru cei care au dosare de prima casa in curs de aprobare la banci: fondul de garantare a dat azi informari catre banci conform carora toate documentele necesare pentru aprobarea finala trebuie sa ajunga la banci pana maine la pranz, altfel risca sa nu fie aprobate. motivul: ministerul finantelor nu a luat inca o decizie referitoare la functionarea programului pentru anul 2010


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sans_doute
post 30 Dec 2009, 22:30
Post #72


Asa-zis membru


Group: Members
Posts: 229
Joined: 29 May 08
From: Iasi




Ca de obicei, in Romania.. ce e bun tine putin. Sau daca tine mai mult, de ce sa nu fie intarziat pe cat posibil.
Si noi votam ca sa poata Basescu sa spuna ca nu va ajunge criza la noi.. apoi peste cateva luni sa-si ceara scuze, ca s-a pripit.. mad.gif
Sa nu te-apuci de baut? rolleyes.gif


--------------------
Renault Megane Classic 2002 1.6 16V
Ne mai auzim.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magelan_explorer
post 4 Jan 2010, 19:27
Post #73


membru intamplator !


Group: Members
Posts: 546
Joined: 25 November 07
From: bucuresti




da,au blocat momentan programul "poate prima casa"...se gandesc ei cum si ce sa faca sa cumpere lumea apartamente noi...cum sa te indatoreze pe tine si familia ta pe toata viata...


--------------------
solenza scala 2003 / logan dci 2007 ex:supernova.dacia 95.dacia 87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 18 Feb 2010, 08:38
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




"Prima Casa", varianta 2010: garantii de maxim 75.000 de euro, avans de 5%, achizitia de locuinte ANL

QUOTE
Noile norme privind implementarea programului "Prima Casa" pentru stimularea achizitionarii de locuinte au fost adoptate, prin Hotarare de Guvern, in sedinta de miercuri, a anuntat premierul Emil Boc. Noua structura a programului prevede oferirea de garantii de stat de pana la 75.000 de euro pentru persoanele fizice care doresc sa isi construiasca o locuinta de la zero, un avans minim de 5%, precum si posibilitatea achizitionarii de locuinte ANL.


http://www.hotnews.ro/stiri-esential-69235...ocuinte-anl.htm


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 30 Nov 2010, 12:50
Post #75


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Eu am dosarul la Alpha Bank. Mi-au mancat zilele cu minciunile lor si cu bataia lor de joc.

Va sfatuiesc sa nu apelati la aceasta banca niciodata. Pentru mai multe detalii, pot povesti aici.


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Richelieu
post 8 Dec 2010, 11:21
Post #76


altă scursură umană


Group: Members
Posts: 312
Joined: 22 July 10
From: Scursureștii de Pădure




Povesteste, te rog! Ca si eu eram tentat la un moment dat sa apelez la ei, desi nu pentru Prima Casa.


--------------------
0.00 % :((
Teacher's, e valabil citatul filozofului Marty! Ia incet sa nu te ineci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zaboss
post 8 Dec 2010, 11:31
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 8 February 09
From: Bucuresti




Eu am avut și am în continuare o relație foarte bună cu ei și s-au comportat corect cu creditele aflate în derulare, adică au crescut când era de crescut, dar au și scăzut când trebuia să scadă. Cred nu ar trebui generalizat la nivel de bancă, ci mai degrabă sucursală. În unele sunt oameni de treabă, în altele sictiriți și/sau prost pregătiți... Eu am pățit-o cu Banca Transilvania. Am două sucursale în apropiere. Cu una mă înțelegeam perfect, personalul foarte drăguț și amabil. În cealaltă, exact opusul. Prima are aceeași angajați cel puțin din 2007 de când am început eu să lucrez cu ea, cealaltă îi tot schimbă.


--------------------
Kia Sportage 2.0 DSL AT/Laguna II 2006, 1.9 dci, 120 cp/ Latitude 2011, 2,0 dci, 175 CVA, Initiale
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter until you hear them speak.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 8 Dec 2010, 12:21
Post #78


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Este foarte probabil sa fie de la sucursala la sucursala. Am mai auzit cazuri cand unii s-au inteles bine cu Raiffesen Militari si cu Raiffesen Drumul Taberei nu...

Si-au batut joc de mine pentru ca nu s-au ocupat deloc de acte si de stadiul dosarului: Trebuia sa ii sun mereu si sa ii intreb ceva ca sa fiu informat. Din cauza lor mi-a expirat extrasul de carte funciara si nu am avut timp sa il scot mai repede. Asta dupa ce ii intrebasem, in nenumarate randuri, daca toate actele sunt in regula...
M-au pasat de la ofiter la ofiter...in 2 luni am avut 4 ofiteri de credit cu care am discutat. M-au mintit in repetate randuri ca dosarul a plecat la fond si el era bine mersi in continuare in banca...m-au mintit ca cei de la fond nu primesc dosare si de aia nu le trimit si nicidecum nu era asa. Nu raspund la telefoane...te paseaza de la unul la altul...iti spun ceva la telefon si altceva pe mail...si tot asa.

Sper sa se termine odata cosmarul cu Alpha Bank ca nu mai suport. Nu stiu daca alte banci sunt la fel...dar astia mi-au mancat ficatii.


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daune_auto
post 8 Dec 2010, 17:49
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 November 10




Dati-mi un exemplu concret de lege care a ajutat omul;toate au fost niste pacaleli.Cand or fi oameni competenti si patrioti in fruntea tarii,atunci vom avea legi de bun simt.

lmc(la mintea cocosului):daca tot voiau sa ajute tinerii,trebuiau subventionate automat locuintele...adica sa platesti 50% sau X% din pretul de piata.

succesuri!!


--------------------
ex-dacia 1310 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 11 Dec 2010, 18:05
Post #80


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




bine punctat. asa ar fi fost bine:

Statul sa suporte macar 30% din costul locuintei...tu aveai cat aveai...restul luai de la banca. Si eventual te obliga sa iei in bloc nou...sa stimuleze si constructiile.

Asa era bine pentru:

-Tineri in primul rand sa isi ia si ei o casa
-Banci- ca dadeau credite multe
-Dezvoltatori-ca mai dezgheta piata constructiilor
-Piata imobiliara

bani care de deblocau...lumea nu ii mai tinea prin banci si la saltea si incepeau sa investeasca.

Dar na...fac prima casa...!


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 6 Jan 2011, 12:44
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




QUOTE(magelan_explorer @ 4 Jan 2010, 19:27)
da,au blocat momentan programul "poate prima casa"...se gandesc ei cum si ce sa faca sa cumpere lumea apartamente noi...cum sa te indatoreze pe tine si familia ta pe toata viata...
*



Ai oricand varianta sa cumperi apartamentul cu banu' jos. Fara indatorare pe viata.

QUOTE(Sudsemnatu @ 30 Nov 2010, 12:50)
Eu am dosarul la Alpha Bank. Mi-au mancat zilele cu minciunile lor si cu bataia lor de joc.

Va sfatuiesc sa nu apelati la aceasta banca niciodata. Pentru mai multe detalii, pot povesti aici.
*



N-ar fi stricat sa intrebi inainte cate dosare de prima casa au instrumentat la agentia respectiva si care e timpul mediu de aprobare. Ca sa iti faci o idee.

Ok, programul prima casa nu e perfect. Insa a oferit o sansa unori tineri ca n-au mai avut o locuinte pana acum (me included) sa isi cumpere una, cu un avans mic (5%) si cu o dobanda rezonabila - in jur de 4,6% - 4.9% la eur fata de 7-8% cat e in mod obisnuit la creditele pt cumparare de locuinta. Plus avans de min 25%.

This post has been edited by J o h n n y: 6 Jan 2011, 12:46


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 13 Jan 2011, 13:27
Post #82


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Luni 10 ianuarie a avut loc sub egida Institutului de Relatii Internationale si Cooperare Economica conferinta : Evolutii imobiliare in 2011. Scaderea pietei imobiliare: pana unde , pana cand ? Conferinta a unit economisti, experti imobiliari, firme de brokeraj imobiliar si fonduri de investitii imobiliare din strainatate.



2010: cadere record pe piata imobiliara.


Dezabaterea a inceput cu analiza scaderii record a pietei imobiliare din Romania, ce a cunoscut o reducere de peste 45% in preturi in anul trecut. Prabusirea de valoare de la 1.200/1.300 de euro pe metro patrat la 800-650 de euro nu reprezinta decat o parte vizibila a aisbergului ce a lovit piata imobiliara romaneasca. Alte cifre facute publice au aratat noi dimensiuni ale prabusirii: proiecte imobiliare inghetate in valoare de 1 miliard de euro, numarul falimentelor in lumea developerilor ( constructorilor ) a depasit 50%, retrageri de pe piata romaneasca a peste 1,5 miliarde de euro ce ar fi trebuit investite in imobiliare. Tabloul sumbru nu este insa unic, preturile proprietatilor au cunoscut scaderi asemanatoare in Bulgaria, Serbia, Albania si Grecia care cu 50% conduc in topul scaderii valorilor imobiliare, Ungaria , Cehia si Slovacia au cunoscut reduceri cu 30% a valorii fondului imobiliar. Cu 45% Romania ocupa un neconfortabil loc 4 in regiune in topul prabusirilor de valori imobiliare.


2011: scadere de 50% a preturilor.


Evolutia pietei imobiliare in 2011 va fi negativa , a fost opinia unanima a expertilor, cu o scadere medie de 50% ajungandu-se la o valoare de 350-400 de euro pe metru patrat construit la finele anului. Ratiunile reducerilor continue sunt nenumarate. Astfel in 2011 vor aparea pe piata peste 50.000 de apartamente ce vor fi confiscate de banci ca urmare a dificultatilor financiare ale proprietarilor.

Bancile au anuntat ca vor vinde garsonierele centrale cu preturi intre 20-30.000 de euro, apartamentele cu 2 camere cu 40.000 d eeuro si cele de trei camere cu 50.000 de euro , vilele peste 100 de metri patrati cu 100.000 de euro, cu conditia sa fie in zone centrale- si cu 50-60.000 de euro in zone perferice. Preturile terenurilor in Bucuresti, dupa ce au cunoscut deja o scadere cu60% in 2010 ,vor scadea din nou cu inca 50%, la sub 100 de euro pe metru patrat in centrul Bucurestiului. Alte fenomene negative enumerate in timpul conferintei sunt: reducerea veniturilor populatiei in 2011 cu 25% , ceea ce va reduce corespunzator numarul celor ce pot accesa credite si pot face investitii imobiliare la sub 50.000 de oameni ( fata de 1 milion de romani ce actionau pe piata imobiliara inainte de criza). Sistemul bancar este gripat si nu poate acorda credite fara o dobanda reala de 20% ceea ce face costul creditelor imobiliare de nesustinut. Se poate aprecia ca cine acceseaza un credit imobiliar in aceasta perioada are 90% sanse sa intre in faliment si sa isi piarda proprietatile.


Piata imobiliara este asediata de supraoferta.


Prabusirea imobiliara va continua si se va accentua si datorita aparitiei pe piata imobiliara, ca urmare a falimentelor individuale si de firma, a peste 10.000 de hectare de terenuri construibile, intravilane, ce vor prabusi preturile terenurilor suplimentar. In plus un fond imobiliar de peste 6.500-7.000 de vile, in zone precum Pipera, Baneasa, Damaroaia care se vor vinde pe piata cu preturi sub 80.000 de euro vor impinge si fosta piata de lux a imobiliarelor in prabusire. Acestea sunt cifre conservatoare , cuprinzand date de proprietati pe care le avem deja in procese de executare judiciara si confiscare si scoatere pe piata imobiliara cu preturi deja fixate , anunta Lo Petersen, reprezentantul unui consortiu bancar activand pe piata romaneasca. Pe langa aceste proprietati altele se vor adauga in acest an pe fondul scaderii continue a economiei romanesti a subliniat acelasi oficial.

Economistul sef, Mihail Racaceanu a aratat si el ca prabusirea pietei imobiliare este strict legata de climatul toxic al economiei romanesti. Un calcul simplu arata ca piata imobiliara este strict conecata de evolutia salariului mediu pe economie, a aratat economistul sef. Pretul unui metru patrat construibil , in zonele centrale nu poate depasi de doua ori valoarea salariului mediu pe economie. Cum in Romania salariul mediu este de 250 de euro rezulta ca nicio casa nu se poate vinde cu un pret de peste 500 de euro pe metru patrat, iar la finele anului cand salariul mediu se va reduce la sub 200 de euro si pretul va trebui sa urmeze aceasta tendinta coborand sub 400 de euro , poate 350 de euro. Cum preturile actuale sunt de cc. 700 de euro pe metru patrat, calculul scaderii preturilor e usor de facut si matematica pura, reducere de minimum 50% a taiat rece orice discutie economistul sef.


Piata vilelor : prabusire totala.


In 2011 cea mai afectata va fi piata vilelor , proprietarii acestora au rezistat inca in speranta unei reveniri a pietei imobiliare, dar in acest an au intrat in colimatorul bancilor care doresc sa execute prioritar aceste proprietati, deoarece piata este suprasaturata de apartamente de bloc, in timp ce executate rapid si vandute la preturi de 100.000 de euro vilele mai pot ajuta bancile sa isi recupereze din pierderi. Ca atare in acest an atacul imobilar se va concentra pe acest sector. Zone precum Pipera, Baneasa, Tunari se mai pot vinde inca cu preturi de peste 70.000 de euro , restul sunt zonelor precum sudul si estul capitalei sunt nevandabile, piata fiind inchisa. Executarile silite vor reinviora piata vilelor vandute la preturi sub 80.000 de euro au apreciat expertii prezenti la discutie.


Piata chriilor: sufocare totala.


Ultima veste proasta a fost data de reprezentantul unei agentii imobiliare ce a aratat ca scaderea chiriilor si imposibilitatea de a mai gasii chiriasi solvabili a adus proprietarii marilor vile in pragul falimentului. Inainte de criza un proprietar de vila castiga 5-7.000 de euro din chiria unei vile centrale ( Dorobanti, Romana , Aviatori) acum preturile au scazut la sub 3.000 de euro pe luna si sub 2.000 de euro la jumatate anului 2011 pentru aceleasi zone. Ori o casa veche necesita lucrari de intretinere de peste 2.000 de euro lunar, deci s-a instaurat asfixia economica si in zonele ultracentrale ce fusesera imune la efectele crizei. In lunile urmatoare ne asteptam la aparitia pe piata la niste preturi ce amintesc de anii 1995 a marilor proprietati imobiliare din zonele centrale.


Criza se va opri in 2015/2016.


Singura veste buna a fost aceea ca vom asista la o stabilizare a pietei imobiliare in jurul anilor 2016. Calculul e simplu, economia globala se va echilibra in 2013-2014, iar piata romaneasca simte evolutiile internationale cu o intraziere de 2-3 ani, deci stabilizarea va avea loc la preturi de 200 de euro metru patrat prin 2015. Trebuie sa intelegem o evidenta, nimeni nu va cumpara in Romania proprietati cu 400 sau 500 de euro metru patrat, cand va gasi acelasi lucru in Bulgaria sau Serbia sau Grecia la 200 de euro metru patrat. Trebuie deci sa ne uitam la tendintele din jur, ca sa intelegem unde se indreapta Romania, a concluzionat invitatul de onoare Lo Petersen

Sursa:
http://iricer.webs.com/apps/blog/show/5806...uri-si-evolutii


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 13 Jan 2011, 14:46
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




asta e o gluma, nu?
QUOTE
Bancile au anuntat ca vor vinde garsonierele centrale cu preturi intre 20-30.000 de euro, apartamentele cu 2 camere cu 40.000 d eeuro si cele de trei camere cu 50.000 de euro , vilele peste 100 de metri patrati cu 100.000 de euro, cu conditia sa fie in zone centrale- si cu 50-60.000 de euro in zone perferice. Preturile terenurilor in Bucuresti, dupa ce au cunoscut deja o scadere cu60% in 2010 ,vor scadea din nou cu inca 50%, la sub 100 de euro pe metru patrat in centrul Bucurestiulu


vreau sa vad si eu anuntul ala al bancilor. si mai vreau sa vad si terenul ala din centrul bucurestiului care costa acum 200 euro smile.gif.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 13 Jan 2011, 14:51
Post #84


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Si tu acum, doar n-oi vrea si niste date concrete in spatele perdelei aleia de fum 04.gif


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 13 Jan 2011, 15:00
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




E f greu de prezis ce se va intampla pe piata imobiliara in 2011.

Personal nu cred ca vor fi scaderi de 50% la pretul imobilelor, cum se precizeaza in articolul de mai sus. Cu siguranta pretul apartamentelor din blocuri vechi vor scadea mai mult fata de apartamentele noi insa nu cred ca vor scaderi chiar de 50%.

REducerea chiriilor pe segmentul vilelor lux e o problema insa chiriile la apartamente de 1-2-3 camere a ramas aproape la fel in ultimele 6-8 luni.

Sincer nu vad cum se va construi cu preturi de 200eur/mp util....

This post has been edited by J o h n n y: 13 Jan 2011, 15:03


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 13 Jan 2011, 15:02
Post #86


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Impletitura de nuiele, si bulgari de pamant aruncati.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Jan 2011, 15:08
Post #87


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




coffee_spitsk.gif
Astia sunt specialistii in imobiliare?
Care ne spun ca Romania resimte crizele dupa 2-3 ani?
Pai bursa din Bucuresti a picat fix in 2007 cand a inceput criza mondiala, nici vorba de "peste 2-3 ani"...
Si ce ne mai spun specialistii astia imobiliar? Ca pretul pe mp construit va fi in 2015 de 200 euro/mp? radmasa.gif
Pai asta va insemna ca un apartament de 70 mp (2 camere mari, 3 camere mai medii) va fi 14.000 euro?
Pai la pretul asta orice familie cu peste 300 euro/familie (cand salariul minim e 155 euro, deci 2x155 = 310) isi poate lua un apartament de 3 camere cu imprumut pe 25 de ani. Si zdrong, cererea se duce in slavile cerului, motiv pentru care si pretul o urmeaza de n-are aer.

Halal specialisti, ce sa zic!

<span class='edit'>13 Jan 2011, 15:11:</span>
QUOTE(J o h n n y @ 13 Jan 2011, 15:00)
Cu siguranta pretul apartamentelor din blocuri vechi vor scadea mai mult fata de apartamentele noi
*

O, da, cu siguranta...
Pana o afla lumea cum s-au construit alea noi. Ce betoane au in ele, ce grosime are fier betonul, ce calitate au finisajele, etc.

This post has been edited by klaus: 13 Jan 2011, 15:11


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 13 Jan 2011, 15:15
Post #88


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 13 Jan 2011, 15:08)
Pana o afla lumea cum s-au construit alea noi. Ce betoane au in ele, ce grosime are fier betonul, ce calitate au finisajele, etc.
*
Sint construite ca lumea dom'le ca doar de aia costa cit costa... nu? radmasa.gif


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 13 Jan 2011, 16:29
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




QUOTE(klaus @ 13 Jan 2011, 15:08)
:
<span class='edit'>13 Jan 2011, 15:11:</span>

O, da, cu siguranta...
Pana o afla lumea cum s-au construit alea noi. Ce betoane au in ele, ce grosime are fier betonul, ce calitate au finisajele, etc.
*




nenea klaus, de acord, dar totusi sa nu generalizam ca nu e chiar peste tot asa. Multe dintre blocurile comuniste nu mai reprezinta nimic astazi in materie de spatiu de locuit, confort, suprafete utile, etc.
Legat de calitate - s-au construit multe blocuri prost finisate si cu materiale de calitate indoielnica insa, din nou, nu se poate generaliza.




--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 13 Jan 2011, 16:56
Post #90


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(J o h n n y @ 13 Jan 2011, 16:29)
nenea klaus, de acord, dar totusi sa nu generalizam ca nu e chiar peste tot asa. Multe dintre blocurile comuniste nu mai reprezinta nimic astazi in materie de spatiu de locuit, confort, suprafete utile, etc.
*


Dar macar la o zgaltaiala nu cobori cu etajul wink.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:39
Forum Renault