DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Motor dacia 1300 0km nerulat

v3rd3
post 20 May 2012, 17:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 May 12




Sunt curios daca exista si cat ar costa un motor de dacia 1300 cald proaspat nerulat 0km ,intelegeti unde bat..?multumesc anticipat


--------------------
Dacia 1300 1993,sedan - nt06cga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 20 May 2012, 17:13
Post #2


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




Seriously? Chiar crezi ca gasesti asa ceva? Ai doua variante. Ori bagi bani si iti cumperi piese noi de la magazin si faci un motor nou....ori cumperi un motor de la sectiunea BURSA de pe forum.
Nu prea ai sanse sa gasesti un motor nerulat dupa 30 de ani wink.gif


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
v3rd3
post 20 May 2012, 18:25
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 May 12




poi.. sa iti spun mai multe..am gasit unul...la un mosulica ...vrea sa scape de el...mi-l vinde.. dar nustiu cat sa ii dau ....vreau sa negociez cu el si omul nu are un pret stabilit...si ma gandeam ca gasesc informatii pe aici..si inca cva oare e vre'- problema daca nu are serie...?


This post has been edited by v3rd3: 20 May 2012, 18:26


--------------------
Dacia 1300 1993,sedan - nt06cga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BN64FLO
post 20 May 2012, 19:07
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 669
Joined: 23 April 12
From: Bistrita




Salut!eu am dat 250 ron pe un motor de 1310 palier marit cu foarte putini km doar rodajul facut dar cu serie si il pot omoologa usor dar am intrebat ca puteam sa cumpar unu fara serie si nu se poate omologa la RAR doar daca este acceptata cererea la sediul de la Bucuresti si costa mult deci nu merita


--------------------
Dacia 1310 TX/Li 1986/1999 - BN 02 PZA/BN 64 FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 20 May 2012, 20:49
Post #5


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




QUOTE(v3rd3 @ 20 May 2012, 18:25)
poi.. sa iti spun mai multe..am gasit unul...la un mosulica ...vrea sa scape de el...mi-l vinde.. dar nustiu cat sa ii dau ....vreau sa negociez cu el si omul nu are un pret stabilit...si ma gandeam ca gasesc informatii pe aici..si inca cva oare e vre'- problema daca nu are serie...?
*




Un amic de-al meu, membru aici pe forum, a cumparat un motor de 1.4 complet, cu putini km, cu doar 100 de lei. Acum, daca ala al tau nu are serii....iei frumos tot de pe el si faci transplant la al tau. astfel pastrezi blocul cu seriile tale.


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 21 May 2012, 08:01
Post #6


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




QUOTE(N E S @ 20 May 2012, 20:49)
Un amic de-al meu, membru aici pe forum, a cumparat un motor de 1.4 complet, cu putini km, cu doar 100 de lei. Acum, daca ala al tau nu are serii....iei frumos tot de pe el si faci transplant la al tau. astfel pastrezi blocul cu seriile tale.
*




Pai si unde e afacerea ? Te apuci sa-l desfaci " pe cel nou" ca sa muti componentele din el, sa platesti manopera si sa mai gasesti si cate un mic defect care necesita atentie financiara


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 21 May 2012, 09:05
Post #7


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




Afacerea e ca nu sta sa se complice umbland cu masina fara serii. Ca asa ce faca? La fiecare 2 ani la ITP il da jos pe cel nou ca sa il puna pe celalalt sa corespunda seriile? Plus ca sta cu frica sa nu il toarne ARR pe strazi sa ii ia talonul? Daca vrea sa faca experimente n-are decat sa faca, nu eu umblu sa platesc amenzi si sa imi recuperez talonul, deci mi se rupe. Eu i-am dat un sfat logic, cu un rezultat fara dureri de cap. wink.gif
Fiecare face ce vrea cu masina lui.


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 21 May 2012, 11:12
Post #8


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.224
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Eu cred ca-l poate pune si pe ala fara serie sus. Dar ar face bine sa dea pe la RAR sa intrebe in ce conditii.

http://www.rarom.ro/RO/article--Ce_trebuie...ului_--195.html

This post has been edited by bucatzel: 21 May 2012, 11:44


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 21 May 2012, 23:28
Post #9


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




QUOTE(N E S @ 21 May 2012, 09:05)
Afacerea e ca nu sta sa se complice umbland cu masina fara serii. Ca asa ce faca? La fiecare 2 ani la ITP il da jos pe cel nou ca sa il puna pe celalalt sa corespunda seriile? Plus ca sta cu frica sa nu il toarne ARR pe strazi sa ii ia talonul? Daca vrea sa faca experimente n-are decat sa faca, nu eu umblu sa platesc amenzi si sa imi recuperez talonul, deci mi se rupe. Eu i-am dat un sfat logic, cu un rezultat fara dureri de cap. wink.gif
Fiecare face ce vrea cu masina lui.
*



In cazul in care nu are deja,o serie poate sa arunce si el pe motorul ala :ori o pune pe a lui(varianta mai riscanta), ori pune una aleatorie,serie sa fie acolo ca sa poata sa o treaca legal in carte si aia e.Si apoi stai linistit ca daca te opreste R.A.R-ul in trafic seria e ultima problema care o gaseste la o dacie.Ce ai zis tu acolo sa mute componentele in blocul lui motor,il bagi la niste cheltuieli de ajunge tot set nou sa bage in el

This post has been edited by vallyyy: 21 May 2012, 23:30


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 22 May 2012, 06:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




din cate stiu nu conteaza seria pt ca oricum la rar ii stanteaza alta.

am intrebat eu chiar la ei, cand am fost pt un certificat de autenticitate.



--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 22 May 2012, 07:00
Post #11


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




QUOTE(vallyyy @ 21 May 2012, 23:28)
In cazul in care nu are deja,o serie poate sa arunce si el pe motorul ala :ori o pune pe a lui(varianta mai riscanta), ori pune una aleatorie,serie sa fie acolo ca sa poata sa o treaca legal in carte si aia e.Si apoi stai linistit ca daca te opreste R.A.R-ul in trafic seria e ultima problema care o gaseste la o dacie.Ce ai zis tu acolo sa mute componentele in blocul lui motor,il bagi la niste cheltuieli de ajunge tot set nou sa bage in el
*




Man, nu am fost arogant cand i-am zis de transplantul pieselor. M-am gandit ca treaba asta poate fi usor facuta daca ai cunostinte mecanice. Eu spre exemplu cand o sa bag 1.6 pe blocul care il am de la 1.4, o sa fac singur toata operatiunea, pentru ca manopera rupe la ora actuala. Dar daca el pe masina are tot 1.3, se poate lejer sa puna direct motorul si sa mearga la RAR sa ii puna aia seriile si sa il treaca in carte.


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 22 May 2012, 11:16
Post #12


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




In cazul lui eu vad strict doua rezolvari:
1 Muta seria de pe motorul lui pe asta "nou" - asta e varianta mai riscanta
2 O seria de o ia de pe un bloc motor de la fiare vechi si o bate pe "noul" motor,se duce la RAR si o trece in carte sau daca nu ma insel merge ca sa-ti dea RAR-ul direct serie noua
Eu te cred ca nu ai avut rea intentie,dar sa se apuce sa desfaca un motor din dezmembrari e prea mult de munca,numai de curatat piesele cat e,plus ca poate mai gaseste ceva de schimbat ca acum daca tot l-a desfacut,deci nu renteaza chiar daca ai cunostiinte mecanice sa-l faci singur,prea multa munca si prea mult timp pierdut

This post has been edited by vallyyy: 22 May 2012, 11:26


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cielo99
post 22 May 2012, 13:04
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 21 November 10




Daca motorul e identic cu cel avut anterior nu trebuie neaparat serie, ca oricum daca nu ai acte pe el iti cere declaratie notariala in care declari ca ai schimbat blocul motor cu unul luat de pe piata libera deoarece cel vechi avea defctiuni iremediabile. Platesti o taxa laRAR, platesti testul de gaze si iti genereaza ei o serie la motor.
Daca ai acte pe motorul nou, pe ele e specificata seria si atunci seria din acte trebuie sa corespunda cu cea de pe motor.


--------------------
Daewoo/Peugeot Cielo/307 1999/gle 2003/break - de cluj
[COLOR=blue]Banii in lipsa inteligentei sunt foarte periculosi.[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3d
post 29 May 2012, 18:14
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 5 October 11
From: buzau




dragi colegi nu incercati prostia sa bagati piese dintr-un motor in altu.fiecare are uzura lui in parte. va spun din propie experienta dintr-un bloc motor cu inele de cauciuc am bagat piesele intr-un cu inele de cupru.mai excat am bagat doar pistoanele din primu in al 2lea.ce sa zic o fi motoru de dacie galagios da ce era al meu batea din toate surubele:)).va spun mai bine dati un milion la rar si puneti un alt motor pa masina decat sa
incerci sa faci din 2 unu.


--------------------
dacia 1310 1999 - bz 03 gat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neacsugabrie
post 29 May 2012, 19:00
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 4 September 11




QUOTE(r3d @ 29 May 2012, 18:14)
dragi colegi nu incercati prostia sa bagati piese dintr-un motor in altu.fiecare are uzura lui in parte. va spun din propie experienta dintr-un bloc motor cu inele de cauciuc am bagat piesele intr-un cu inele de cupru.mai excat am bagat doar pistoanele din primu in al 2lea.ce sa zic o fi motoru de dacie galagios da ce era al meu batea din toate surubele:)).va spun mai bine dati un milion la rar si puneti un alt motor pa masina decat sa 
incerci sa faci din 2 unu.
*


Pai de unde stii ca nu bateau pistoanele si inainte?
Oricum seturile motoare au trei cote de imperechere a pistoanelor cu cilindrii.


--------------------
dacia solenza 2003/scala
Daca ai ambitie poti muta muntii din loc,
daca ai cap ii lasi acolo ca nu te deranjeaza.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 29 May 2012, 19:21
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




@r3d daca ai facut prostia sa pui pistoanele pe alte camasi uzate salut bafta si hai noroc
poti sa le arunci, de-aia bate

daca puneai pe camasi noi sau alea ale pistoanelor orig dupa ce le alezai+honuit la noua cota, nu mai batea!


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mstaniloiu
post 3 Jul 2012, 17:37
Post #17


Membru entuziast :)


Group: Members
Posts: 448
Joined: 17 February 05
From: DN1




QUOTE(total @ 29 May 2012, 19:21)
daca puneai pe camasi noi sau alea ale pistoanelor orig  dupa ce le alezai+honuit la noua cota, nu mai batea!
*




NU inteleg o chestie - pai daca alezezi nu devine camasa mai larga - deci bate mai tare ?

Ce inseamna exact honuire ?


Multumesc si scuze.

Ca sfat pentru initiatorul topicului este sa ia motorul asa cum e - sa mearga la RAR si sa il omologheze - nu e problema - e operatiune care se poate face.
Mai mult ... eu am cumparat o data o masina care avea seria motorului ca in acte ... dar motorul era schimbat ... si seria originala mutata pe noul motor - m-au luat aia la RAR la intrebari grele - si-au dat seama de asta - pentru ca in acte aveam motor de 1300 si motorul de pe masina (cu seria schimbata ) era de 1400 mad.gif - eu luasem masina de la un prieten bun ce m-a intzepat ...

This post has been edited by mstaniloiu: 3 Jul 2012, 17:38


--------------------
Dacia (SupeR)Nova, 1310 - SN 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Chitu
post 4 Jul 2012, 14:37
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 3 July 12




Motor nou la ST foarte greu .Cum a spus cineva mai sus un motor nou reparat ex de la ST la R1 nu are de ce sa bata decat daca nu a fost meserias cel care l a facut. Corect daca alezezi camasa devine mai larga , dar sunt si pistoane la R1 deci se poate rezolva .


--------------------
Dacia Berlina 1976
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:52
Forum Renault