DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 9 10 11 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme ABS

robbie_ro
post 16 Jan 2013, 09:29
Post #301


-----------------------


Group: Members
Posts: 459
Joined: 25 June 07




QUOTE(sonnic53 @ 15 Jan 2013, 22:49)
asta numi poate spune nimeni... pe tester de ce arata bine viteza la toti rulmentii pana in 40/h ?
*


Pentru ca diferenta de 4 impulsuri intre cele doua tipuri de rulmenti este mica si calculatorul ABS o ignora. Gandeste-te ca intr-o curba, rotile nu se rotesc cu aceeasi viteza, iar calc. de ABS e programat sa ignore diferentele mici de viteza dintre roti.
In momentul in care creste viteza, creste automat si diferenta de numar de impulsuri per unitate de timp, moment in care ti se aprinde martorul din bord. Cum zicea si Klaus, de ce nu ai tinut testerul pe masina pana cand aparea eroarea in bord?

This post has been edited by robbie_ro: 16 Jan 2013, 09:29


--------------------
Dacia Logan 2007, Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 18 Jan 2013, 11:03
Post #302


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




hai ca incerc si asa pe viteza mai mare sa vad ce se intampla si va anunt.


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 18 Jan 2013, 11:14
Post #303


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




valabil si ce a zis si robbie,dar nu cumva ai anvelope de dimensiuni diferite fata-spate???


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 18 Jan 2013, 19:34
Post #304


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




nu nu,toate anvelopele sunt la fel


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 10 Mar 2013, 10:46
Post #305


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




cam tarziu... dar am zis sa va povestesc am fost sa fac unghiul de fuga la masina si mi sa zis ca nu poate , deoarece are joc la rulmentul dupa partea stanga fata. am fost sfatuit sal schimb. dupa schimbarea lui am iesit la drum intins sa vad cum merge masina...fara nici un gand ca nu se va mai aprinde abs peste 80km/h. doar ca surpriza a fost ca am ajuns la 120 mergand constant si abs nu sa mai dezactivat.... de vreo saptamana nu sa mai aprins deloc... deci se pare ca problema a fost acel rulment abs. dar de ce oare nul vedea ca si defect?era posibil ca de la jocul mic carel avea sami dea aceea eroare la viteza ? sau pur si simplu nu avea cati dinti trebue ? mersi baietii care siau dat cu parerea si sper sa nu mai apara alte probleme.


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 9 Jul 2013, 10:12
Post #306


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




In urma cu ceva vreme mi s-a aprins martorul luminos ABS in bord si nu s-a mai stins. O diagnoza computerizata a aratat ca am senzolrul sau rulmentul defect. Am schimbat astazi rulmentul cu unul SNR 155.80 cod echivalent pentru 6001547686 (masini echipate cu ABS pana in 2007), masina mea fiind din 2005. Insa martorul nu se stinge. Trebuie sa merg in service pentru stergerea erorii ca sa ramana becul stins? Asta presupunand ca au montat corect in locasul lui senzorul captor si ca circuitul acestuia nu este deteriorat (la o inspectie vizuala totul parea OK). Multumesc.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nini1234
post 12 Jul 2013, 22:41
Post #307


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 5 January 10




nu stiu unde sa postez acest subiect.
Subiectul este =discuri de frina fisurate=

intrebarea mea este urmatoarea:este normal ca la discurile de frina sa apara fisuri ?
sunt in garantie cu masina.azi a fost f ocupat service-ul DACIA,si am ajuns la un srl.am schimbat placutele de frina si filtru de motorina si asa din intimplare se uita sefu la discuri si-mi arata ca sunt fisurate.Le-am schimbat.Intr-adevar pe discuri se vad fisuri radiale pe amindoua partile.
Dar cei de la dacia,dupa 2 revizii oare de ce nu au zis nimic,mai ales ca la ultimul schimb de ulei,acu' o luna,sefu de atelier imi zice"vezi ca placutele te mai tin vreo 4000 km".Acu' ca un nepriceput ce sunt ma gindesc: asa o trebui sa fie discurile de logan si eu am pus discuri fara fisuri sau m-a pacalit sefu de srl ca sa mai aiba si el de lucru.

Dar am o mihnire in suflet,lada 1500,vechea mea masina avea etrier cu 2 pistoane,iar loganul are un sistem ca pt masini de jucarie.


--------------------
logan 1,5 dci laureat 2010 - bv12yce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 13 Jul 2013, 07:28
Post #308


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Pune si tu o poza, sa nu fie cumva conturul placutei imprimat pe disc.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 4 Nov 2016, 20:11
Post #309


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




salutari.nu demult pe aceasi pagina am vorbit ca aveam probleme cu ABS.acum cateva luni iarasi mi se aprinse dupa ce am schimbat cate ceva la roti.Si mam lasat pagubas si am scos siguranta ,mers fara,asta e.Acum ca vine iarna am zis sa reiau problema.am pus masina pe tester,in mers fata stanga,spate stanga , spate dreapta arata 90km/h iar fata dreapta 99km/h.diferenta de 9km intre ele si hop se aprinde ABS. de aici deduc ca trebue schimbat rulmentu fata dreapta.Cu cati dinti sa pun? cu 44 sau 48? daca el arata viteza mai mare si trebue sal fac sa arate viteza mai mica.La magazin HABAR NU AU,cu certificat in mana.in servis ca cica punem unu cu 44 daca nu e bine punem 48.Va rog help daca stiti exact povestea la dinti astia.Seara placuta


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 5 Nov 2016, 12:38
Post #310


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




in mod logic ar trebui cu mai putini


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 5 Nov 2016, 18:35
Post #311


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




va salut din nou.am fost si am luat cu 44 dinti pana la urma.lam montat si surpriza.acum arata cu 9 km/h mai putin.deci roata fata dreapta arata 90 cand celelalta 3 arata 99.cum trec de 100 la ora,pac se aprinde abs si frana de mana. am incercat sa schimb si firele de abs din fata intre ele.tot degeaba.nu se schimba nimic. ce sai mai fac? datimi o idee.


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 6 Nov 2016, 01:01
Post #312


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




in mod normal ar trebui depistat sigur ce roata face probleme si acolo umblat , dar poate fi si unitatea de control defecta , sau vre-un senzor , atasez schema electrica

Attached thumbnail(s)
Untitled.jpg ( Size: 141.39k ) Number of downloads: 89


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 6 Nov 2016, 13:00
Post #313


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




Roata fata dreapta.prima data arata mai mult cu 9km.dupa schimbare rulment arata cu 9 mai putin.am schimbat si senzorii abs intre ei si tot nu vrea.eroare la peste 100 km imi da diderenta viteza intre roti.sa fie pompa abs?o pot verifica?mersi


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 7 Nov 2016, 10:58
Post #314


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




nu are treaba pompa cu ce ai tu , daca ai diferenta de viteza pe roti e clar rulmentii nu sint la fel sau unitatea defecta , eu zic asa sa desfaci pe fata si sa vezi rulmentii pe ambele parti daca sint la fel


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 7 Nov 2016, 15:20
Post #315


Doar membru


Group: Members
Posts: 919
Joined: 13 January 04
From: Oradea




Cauciucurile sunt identice?
Nu cred sa aiba mare influenta, dar presiunea in roti e OK?
O combinatie dintre cele doua de mai sus poate da manifastari ca ale tale.


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 7 Nov 2016, 20:47
Post #316


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




Rulmentii dupa fata sunt amandoi la fel.si aceasi firma.acelasi cod.rotule sunt identice.si umflate.unitatea o pot verifica cumva?or mai fii ceva relee,in afara de cele 2 sigurante?pot face ceva dupa tester,sa reseteze cumva abs la valori de fabrica?nustiu ce sa mai incerc.mersi deocamdata de orice informatie


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 9 10 11
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 23:52
Forum Renault