DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Problema delicata

argon
post 7 Jan 2010, 07:33
Post #31


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




tu faci misto? n-ai vazut ca-i prin credit? la 7000 euro plateste 14.000 pe 5 ani, iar daca o vinde peste un an nu ia nici jumatate pe ea, adica vreo 3500 euro.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 7 Jan 2010, 08:15
Post #32


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Pe la noi prin Bucuresti un credit de 7000 euro rambursat in 5 ani ajunge la final pe la 10k euro, nici vorba de 14k.

This post has been edited by vijelie: 7 Jan 2010, 08:16


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 7 Jan 2010, 08:23
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(argon @ 6 Jan 2010, 13:35)
si eu zic ca daca nu au facturat opriunea si nu apare niciunde orice efort este inutil. Si nu prea mai exista masini fara servodirectie inafara de Dacia.
*


icon_mrgreen.gif really

chevrolet spark

servo.JPG ( Size: 229.76k ) Number of downloads: 874


chevrolet aveo sedan

servo2.JPG ( Size: 220.88k ) Number of downloads: 915


si asta doar la o cautare rapida de 2 minute


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 7 Jan 2010, 08:27
Post #34


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




tu faci diferenta intre 'nu mai exista' si 'nu prea mai exista'?



--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 7 Jan 2010, 10:33
Post #35


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




QUOTE(roana @ 6 Jan 2010, 16:16)
...
Seful lor a fost super de treaba si a zis ca incearca sa imi monteze pe masina asta servo la ei in service cu piese de la dacia. a zis ca spera sa obtina un pret apropiat de cel din lista de 405 euro si asa se rezolva problema.
...
*



Eu zic sa te gandesti bine, de data asta, la ceea ce iti doresti. S-ar putea sa iti para rau dupa ce isi baga priceputii mainile in maruntaiele masinii.

Cu bonul de comanda semnat pentru masina cu servodirectie si masina facturata si livrata fara servo puteai sa o refuzi la livrare chiar daca e luata cu credit.

Chiar si acum cand ai ridicat masina, merita studiat cu un avocat ce sanse ai sa sustii ca la livrare nu te-ai prins ca nu are servo, ai ridicat-o asa iar acum ai constatat ca produsul livrat nu este ceea ce ai comandat tu.
Daca ai ceva sanse sa iti schimbe masina, nu iti face griji de actele de credit si alte hartoage, se fac acte aditionale, etc.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Jan 2010, 11:03
Post #36


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Si agentul recunoaste ca am cerut cu servo dar el zice ca nu avea timp sa imi prepare masina asa si atunci mi-a dat-o ce avea pe stoc. Dar a uitat sa ma intrebe daca sunt de acord.

Nu va mai certati ca uite unde a fost problema.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 7 Jan 2010, 13:04
Post #37


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 7 Jan 2010, 12:03)
Si agentul recunoaste ca am cerut cu servo dar el zice ca nu avea timp sa imi prepare masina asa si atunci mi-a dat-o ce avea pe stoc. Dar a uitat sa ma intrebe daca sunt de acord.

Nu va mai certati ca uite unde a fost problema.
*




problema de fapt nu stim care e... in realitate e nemultumita ca nu are servo dar poate nici nu avea bani pt ce vroia ea... ca sa nu mai zic ca zice la un moment dat ceea ce mi se pare f funny: "Am fost de dimineata acolo si am vb la telefon cu cel cu care am discutat initial..."

Plus ca la banii aia nu ar fi decat prima varianta de Sandero care nu prea are dotari...iar ca optionale sunt vopsea metalizata, airbag pasager, airbaguri laterale si garantie extinsa. Doar la ambiance care e 7350 euro se poate adauga ca optional servo care intr-adevar e 405 euro dar masina se duce deja in 8000 euro.

Practic la ce bani a avut probabil ca dealerul i-a ofertat ce a si primit doar ca o fi omis sa ii spuna ca nu are servo doar ca sa vanda o masina...






--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Jan 2010, 13:50
Post #38


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In opinia mea treaba e usor mai complicata, insa are fatete ascunse care ar lamuri oarecum "buna purtare" a dealerului.
In conformitate cu Lg.449/2003 art. 5:
QUOTE(lg 449/2003)
Art.  5. -  (1) Vanzatorul este obligat sa livreze consumatorului produse care sunt in conformitate cu contractul de vanzare-cumparare.

Ei bine, nu factura este contractul de V/C ci foita aia pe care se bifase si servo.
Din acest motiv dealerul este OBLIGAT sa livreze masina cu servo.
Altfel clientul poate cere:
- repararea produsului ca sa fie conform cu contractul
- inlocuirea produsului
- reducerea pretului
- rezolutiunea contractului
(in aceasta ordine)
Din aceasta perspectiva dealerul trebuie sa puna servo sau sa schimbe masina in mod gratuit. Aici e bataia de fapt...
Invocarea faptului ca masina nu poate fi schimbata pentru ca e un credit pe ea nu tine. Pai daca masina ar prezenta un grav viciu ce ar necesita schimbarea totala (stiu si eu, o fisura majora nereparabila in caroserie), clientul nu poate beneficia de garantie sa i se schimbe pentru ca e pe credit?
Astea-s niste vrajeli ca e multa hartogaraie, de scos din arhiva mobiliara, de bagat noua masina, etc.

Pe de alta parte, in aceeasi lege la art 6 zice:
QUOTE(lg. 449/2003)
  Art.  6. - Nu se considera a fi lipsa de conformitate daca in momentul incheierii contractului de vanzare-cumparare consumatorul a cunoscut sau nu putea, in mod rezonabil, sa nu cunoasca aceasta lipsa de conformitate ori daca lipsa de conformitate isi are originea in materialele furnizate de consumator.
Ori putea consumatorul sa cunoasca lipsa de conformitate? poate ca da, ca pretul nu corespundea. Insa poate dealerul i-a dat o reducere.

D-aia e oarecum mai complicat, dar per total clientul are aici dreptul de a cere IMPERATIV sa i se dea GRATUIT o masina cu servo.
Aia cu sa impartim cheltuielile, sa vedem, e o vrajeala.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roana
post 7 Jan 2010, 21:57
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 6 January 10




Va multumesc mult de raspunsuri.
Pb e asa: masina e pe credit si INMATRICULATA deja. de aceea cu schimbul mai greu ca pentru ei o considera deja second. Eu nu am semnat si nu am vazut nici un bon de comanda , nici o factura decat cand am fost la inmatriculari. si pe factura nu scrie ca e cu servo sau fara servo, doar modelul si seria.
Masina a avut reducere 500 de euro adica al doilea model care suporta optiunea de servo era la pretul primului. De aici banii mai putini.
Cum am luat credit 7000 luam si 7400 deci nu banii au fost problema, ci faptul ca ei nu aveau timp sa prepare o masina cum vroiam eu si au ignorat o cerere asa importanta din pct. meu de vedere si nesemnificativa cica pentru ei.
Seful a zis ca ma suna cand stie exact ce si cum dar la cum a vb ieri se informase dinainte de situatie.Eu sper sa se rezolve cumva. daduse cineva citate din lege. exact asta a zis si el. ca intai se incearca repararea produsului cu piese de origine Dacia in service autorizat ca sa nu pierd garantia. Eu cred ca sunt sanse.
Clar aveau pe stoc masina si tb sa o vanda. Cumva se va rezolva ca noi nu ne lasam.



--------------------
dacia sandero 2009, ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandee
post 11 Jan 2010, 22:15
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 478
Joined: 13 January 09




klaus, ca de obicei bine informat, bine pus la punct și vorbind scurt și la obiect, felicitările mele!!!!!!!
sunt de acord cu klaus! îmi pare rau de tot pentru tine! poate reușești să-i pui servo!


--------------------
dacia berlina 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
derski
post 12 Mar 2010, 20:05
Post #41


tepuit in perioada de garantie


Group: Members
Posts: 43
Joined: 30 January 10




si sa functioneze cum trebuie, eu unul nu prea am baza in reprezentante.

This post has been edited by derski: 12 Mar 2010, 20:08


--------------------
dacia sandero 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 26 Apr 2012, 08:26
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Daca schimba toate reperele care trebuie , de ce sa nu functioneze cum trebuie ?
Voi cand va duceti in service si schimbati placutele de frana si bieletele de directie aveti incredere sa mai luati masina din service ? Eu nu cred ca incornoratul este atat de negru pe cat se spune .
Doamna necajita va plati diferenta de bani de la simpla la servo , iar respectivii ii schimba reperele in service cu altele noi . Nu vad care este problema si in nici un caz subtilitatile astea de insinuari ca nu poate avea incredere in ce fac respectivii in service . Masina este in garantie , poate face orice test la ea dupa instalarea servo si la fel , o rezolva pe garantie .
Pentru o masina noua de 7000 de euro puteai gasi alte optiuni MULT mai ok , mai ales ca spui ca 400 - 500 euro nu era o problema . Pacat ca esti incepatoare si vrei masina noua si ca esti dispusa sa dai atat pe ea .
Eu sunt convins ca , daca NIMENI nu iti spunea ca nu are servo , o foloseai linistita inca 1-2 ani si aveai grija sa ai cauciucurile mereu umflate , pt. ca observai ca merge f. greu volanul daca sunt mai desumflate .
Eu as folosi f. linistit o masina fara servo , dar as simti acut lipsa A/C vara . Bafta la negocieri .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 26 Apr 2012, 21:12
Post #43


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Mai tu vezi de cand este topicul asta?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Club12TRS
post 9 May 2012, 17:47
Post #44


Coupe Maniac


Group: Members
Posts: 300
Joined: 14 February 09
From: Bucuresti




=))


--------------------
Alfa 145T.Spark / Citroen Saxo / Fiat Punto2B / Ex Oltcit 12TRS - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 11 May 2012, 08:14
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




laugh.gif


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 11 May 2012, 08:35
Post #46


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Club12TRS @ 9 May 2012, 18:47)
=))
*
QUOTE(total @ 11 May 2012, 09:14)
laugh.gif
*
gasca, mai rasfirati!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 17:20
Forum Renault