DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ambreiaj incins stepway 2013, Ambreiaj incins stepway 2013

saiyanvb
post 28 Oct 2013, 10:19
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 October 13




Salutare. Tocmai ce mi-am creat contul asa ca sper sa respect regulile acestui formu.

De curand(1 luna) sunt posesorul unei masini dacia sandeor stepway 2013, noua.

Sambata am dat p dura cu ea pana la munte in zona iezer, cabana cuca. Deoarece aveam multe bagaje am hotarat sa incerc sa ajung cat mai sus cu masina sa nu caram mult pana la cabana.

Astfel, in 2-3 portiuni mai abrupte si cu bolovani mari am ales sa o tin cate putin din ambreiaz pana imi dadeam seama cum sa o iau cel mai bine. De obicei cand urc o panta o urc cu a 2 a dar asta fiind plina de bolovani a trebuit sa stau sa ma uit dupa fiecare sa nu fie prea mare sau sa nu urmeze o groapa. Dupa ce am depasit portiunile respective m-am dat jos deoarece mirosea destul de puternic a incins atat in masina cat si pe langa. Instant m-am gandit la ambreiaj dar cum am spus, portiunile au fost 2-3 si de maxim 50-100 de metri si intradevar am cam tinut ambreiajul apasat dar nu am turat masina mai mult de 2000-2500 ture.

Ridic aceasta pb deoarece mai am o octavia tour 19. tdi de la munca pe care am forjat-o mai tare ca asta si care ara vre-o 200.000 km si niciodata nu mi-a mirosit asa.

Este ceva particular la dacia renault, trebuie sa fiu mult mai atent cu ambreiajul?

De asemenea, daca incepe sa miroasa a incins, inseamna ca am uzat destul de mult piesa...sa imi fac griji. Cum am spus, masina este noua, 1.5 dci diesel.

Daca aveti pareri sau experiene similare sau sfaturi va rog sa le spuneti.

Va multumesc anticipat!

This post has been edited by saiyanvb: 28 Oct 2013, 12:38


--------------------
DACIA SANDERO STEPWAY 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 28 Oct 2013, 11:07
Post #2


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Nu murea nimeni daca urcai cu tr. 1, fara sa mai stai cu piciorul pe ambreiaj. E clar ca l-ai patinat de i-au sarit fulgii.

This post has been edited by MyKe89: 28 Oct 2013, 11:08


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saiyanvb
post 28 Oct 2013, 11:15
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 October 13




Da, te cred dar cum spuneam erau ditamai bolovanii si trebuia sa ma opresc sa vad daca merge prin stanga sau dreapta, etc. Gresala mea...nu-s sofer cine site ce.

De griji...sa-mi fac sau este ok. Voi ati mai patit asa de la gheata, zapada, stat in coloana etc?

ms.


--------------------
DACIA SANDERO STEPWAY 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dil
post 28 Oct 2013, 12:13
Post #4


Membru verde


Group: Moderatori
Posts: 1.361
Joined: 7 December 04
From: Corbeanca, Ilfov




Trebuie sa fii mai atent cu ambreiajul, treapta I cred ca era suficient pentru acea portiune. Am ajuns la Cuca cu symbolul si nu am intampinat probleme. Vezi cat costa un kit de ambreiaj si manopera pentru schimbat, poate asa vei avea o motivatie suplimentara de a fi mai atent cu ambreiajul.

Ambreiajul l-am incins o singura data, tot pe la munte cand a inceput sa ploua si trebuia sa urc masina la drumul pietruit. Din cauza ploii nu aveam prea mult spatiu de manevre. Ulterior nu am avut probleme cu ambreiajul.



--------------------
- - - - -
Renault Captur 0.9 TCe XMOD (2015)
ex Daewoo Matiz 2004 (2012-2015)
ex Renault Clio Symbol 1.5dci 80CP 2006 Fidji (2006-2011)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saiyanvb
post 28 Oct 2013, 12:22
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 October 13




Ms pt raspuns. Din greseli invatam smile.gif...sigur o sa fiu mai atent.

Stiu ca schimbarea lui iti da gaura in buzunar sad.gif.

Nu ma astept sa se strice ambreiajul prea curand dar nici nu vreau sa isi piarda asa devreme din proprietati.

Ms.

This post has been edited by saiyanvb: 28 Oct 2013, 12:37


--------------------
DACIA SANDERO STEPWAY 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stanciu_Paul
post 29 Oct 2013, 19:21
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 30 September 11




Buna seara.
Trebuie sa aveti grija cu ambreiajul, ca daca se strica se poate sa va faca probleme cei de la dacia. Si aici ma refer la pierderea garantiei,pentru ca in certificatul de garantie e specificat ca daca masina nu este intrebuintata cum trebuie poate duce la pierderea garantiei. Si cum sunt cei de la Dacia incapatanati si cu gandire ingusta sa nu aveti probleme.
Eu unul m-am dus cu masina mea la Dacia sa le arat ca mi-a sarit vopseaua de la usa fata dreapta pe muchia de langa geam in interior. Si raspunsul lor a fost sec: daca nu intretin masina cum trebuie sa o intretin regulat la exterior si interior,voi pierde garantia la vopsea.


--------------------
Dacia Stepway 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 29 Oct 2013, 19:51
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.117
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Stai un pic ca nu-nteleg. Despre ce intretinere interior-exterior este vorba ca eu n-am auzit pana acum de-asa ceva?


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stanciu_Paul
post 29 Oct 2013, 20:46
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 30 September 11




Adica spalare interior-exterior. Sa nu stea prea mult caroseria acoperita cu praf,namol sau murdarie de pasari.
Mai ales ca acum cum vine iarna si incep sa dea pe sosea cu clorura impotriva ghetii. Se leaga de absolut orice.
Cea mai tare faza am avut-o la meridian vest. Dupa aproximativ 1000 de km m-am dus sa le arat ca mi se desprinsese un bandou de plastic de la aripa dreapta fata,si cei de acolo mi-au spus ca e bine din cand in cand sa mai iau masina la batut sa se mai aseze plasticele.
In rest,asa cum am mai spus si in topicul " prima impresie sandero stepway 2013" sunt foarte multumit de masina si de motorizarea 0,9 tce. Mi se pare cel mai reusit model si avantajos la raportul calitate/dotari/pret.


--------------------
Dacia Stepway 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saiyanvb
post 29 Oct 2013, 20:54
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 October 13




Asta e cea mai tare: "din cand in cand sa mai iau masina la batut sa se mai aseze plasticele."".

Sper sa nu am parte de asa ceva.

Da, masina este super si ca motorizari si ca dotari. Asta daca nu esti atent la toate detaliile si nu te apuci sa o compari cu altele. Este ok si raportul calitate / pret este imbatabil si cam aici trebuie sa te opresti.

Sper sa nu fi uzat prea rau ambreiajul la patania mea.

Oricum, ms pentru sugestii.


--------------------
DACIA SANDERO STEPWAY 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stanciu_Paul
post 29 Oct 2013, 21:06
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 30 September 11




Stai linistit,de obicei piesele sunt foarte bune. Eu unul am revenit la Dacia deoarece am avut cateva deceptii cu diferite modele de la renault si hyundai. Am mai avut un logan cu motor 1,4mpi,foarte puturos motorul,luata de noua in 2004,primele modele.
In 5 ani nu am schimbat decat consumabilele la ea,dar se pare ca a avut o problema din fabrica la computerul de bord si era sa o pateasca tata. La 90km/h nu au sarit airbag-urile la impact frontal.
Dar cum am spus ai sus, m-am ars cu 3 masini sh, tot la dacia am ajuns si nu regret alegerea facuta.
Iti doresc la cati mai multi kilometrii fericiti la volanul ei si fara incidente.


--------------------
Dacia Stepway 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saiyanvb
post 30 Oct 2013, 06:31
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 October 13




Multumesc mult. Si tie iti doresc lafel!


--------------------
DACIA SANDERO STEPWAY 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 13:57
Forum Renault