DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> mare atentie la inaltatoare

nimic
post 10 Sep 2004, 15:51
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 27 January 04




saptamana trecuta mi-am schimbat amortizoarele pe fata,unul pe spate si am pus pe spate inaltatoare de cauciuc la arcuri si implicit si la amortizoare. pe langa faptul ca am dat un portbagaj de bani, ce faza am patit. schimbul l-am facut saptamana trecuta si nu am mers cu masina decat prin oras. luni am plecat la constanta. am trecut prin tulcea si pe la jumatea drumului dinspre galati si tulcea, simt ca incepe sa-mi danseze fundul masinii mai rau ca la autobuze. injur drumul ca era cam denivelat si am zis ca de la asta este. ajung in tulcea ametit de atata dans si la iesire opresc si ma uit sub masina. si urmeaza partea frumoasa. amortizorul dreapta spate sarise din inaltator, deci eu am mers vreo 20 km doar pe un telescop si pe arcuri. smecheria asta de inaltator are filet pe interior in care se infileteaza amortizorul. iar injuraturi, bagat scos etc. strang la loc telescopul si continui drumul. drum european neted si frumos, forja 130-150 ca eram in intarziere, si iar sare panarama. iar bagat si scor, l-am pus iar la loc, am mers incet si incet incet am ajuns la constanta. ma duc acolo la un servis (cei mai imbecili si nesimtziti mecanici din cat am intalnit pana acum) si sudez ambele inaltatoare de telescoape. sudura cu autogen ca altceva nu aveau aia. am avut noroc ca nu au patit nimic telescoapele de la socul termic, dar trebuia sa le rezolv intr-un fel.
aveti grija mare daca va puneti asa ceva si daca va puneti cel mai bine e sa le sudati de amortizoare dar sudura electrica nu cum am facut eu.
suspensia este mai tare, masina sta mai bine pe sosea, nu mai simt asa de tare gropile si sta si mai saltata putin de spate, a meritat sa pun inaltatoare dar trebuia sa ma si asigur ca stau si la locul lor

This post has been edited by Ov: 20 Apr 2010, 13:48


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 10 Sep 2004, 15:56
Post #2


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




cum adica sarise?
nu se infileteaza unul in altul?
s-a mancat filetul?


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 10 Sep 2004, 16:23
Post #3


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Cum ai prins tu 150 cand la berlina viteza maxima e 140? :shock:


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 10 Sep 2004, 23:28
Post #4


Gangester


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 23 February 04
From: Buzau




cu o abatere a vitezometrului biggrin.gif


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 11 Sep 2004, 09:04
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




Ai reglat si tija de la repartitor?
Daca este mai ridicata acum,s-ar putea sa nu prea ai frine pe spate,ceea ce la o frinare brusca nu prea este bine.
Nu cumva inaltatoarele astea iti tin amortizoarele la cap de cursa ,si de aia au iesit ?
Ai facut proba ,daca in masina este in pozitie normala si incerci sa ridici cu mina de partea din spate,normal este ca amortizorul sa se mai ridice putin si dupa aia sa se opreasca, iar anormal este cind amortizorul nu mai are nici un pic de cursa si se aude un zgomot infundat cind incerci sa ridici masina


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raptoe
post 11 Sep 2004, 15:31
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 15 April 04
From: Bucuresti




Prindeam cu Dacia 1300 -130km .Cu motor de "1310L-1995-1397cc" 1400 si 5 trepte care ar fi problema?

Cat costa inaltatoare?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calin.c
post 11 Sep 2004, 20:09
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 310
Joined: 27 July 04
From: sighisoara




slaba calitate normal daca era strins bine si contra piulita nu avea cum sa se desfaca


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adostar
post 19 Oct 2004, 12:16
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




am avut si eu inaltatoare..si dansa masina ca dreaq! asa ca le-am dat jos si am pus arcuri de break..fara sa pun inaltatoare la amortizoare asta acum 3 ani.. masina se aseaza super la drum..mai ales cand ai 4 persoane in spate.


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 19 Oct 2004, 15:11
Post #9


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




eu am pus niste inaltatore de cauciuc pe spate aprope k nu se simt deci m-am chinuit degeaba sa le pun!! am vazut unele de metal sau la unii arcuri mai inalte ce recomandati sa fac?am mers cam 300 km de cand le-am pus si am incarcat masina rau de tot(butoaie cu....vin)si se tin bine n-au nimic dar vreau sa o fac mai inalta!!! vreau niste sfaturi si chiar um MP dak cineva stie cum este mai bine!!!!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 19 Oct 2004, 15:58
Post #10


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Cei ce NU au respectat regulile pot sa mai scrie inca o data. Posturile au fost sterse pe motiv de limbaj mirc.

Aveti macar bunul simt si NU mai folositi acest tip de limbaj pe acest forum!!! mad.gif mad.gif

Am editat primul post, desi intr-o prima faza am vrut sa sterg tot topicul. Continuati numai, daca vreti sa scrieti degeaba! mad.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 19 Oct 2004, 18:50
Post #11


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




QUOTE(adostar @ 19 Oct 2004, 12:16)
masina se aseaza super la drum..mai ales cand ai 4 persoane in spate.
*




Ce fel de Dacii sunt la Galati ? De incap 4 persoane in spate.


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 19 Oct 2004, 19:08
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(ydaniel @ 19 Oct 2004, 15:11)
eu am pus niste inaltatore de cauciuc pe spate aprope k nu se simt deci m-am chinuit degeaba sa le pun!! am vazut unele de metal sau la unii arcuri mai inalte ce recomandati sa fac?am mers cam 300 km de cand le-am pus si am incarcat masina rau de tot(butoaie cu....vin)si se tin bine n-au nimic dar vreau sa o fac mai inalta!!! vreau niste sfaturi si chiar um MP dak cineva stie cum este mai bine!!!!
*



Eu am pus de circa un an de zile pe spate arcuri de FATA , INTREGI (netaiate !) DAR CEVA MAI FOLOSITE ...implicit mai moi .... am pus inaltatoare la amortizoare de 70 mm si au ajuns in zona normala de lucru .... tinuta este aproape neschimbata fata de cazul initial cand aveam inaltatoare de cauciuc si inaltastoare de amortizoare de 60 mm.....ah ...a mea e Break (arcurile pe spate de break cedeaza in circa un an din nefericire !)!!!!! ....are tinuta de drum xcelenta am mers si cu 140 fara sa am probleme ... in viraje sta excelent .... si mai ales pot cara cu ea toata familia .... (vreo 400 KG de carne vie .....fara bagakj ! .....de aici a inceput totul ! ) amortizoarele lucereaza excelent ...... si daca merg singur la volan ..... normal te mai uiti si la frana spate sa le aduci in parametriii dupa modificare !


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 20 Oct 2004, 10:05
Post #13


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(Daddy @ 19 Oct 2004, 18:50)
Ce fel de Dacii sunt la Galati ? De incap 4 persoane in spate.
*



Sa vezi cum incap la mine 4 in fata (2 baieti si doua fete smile.gif ).
A pus cineva inaltatoare din metal ? Ca vad ca de astea din cauciuc va plangeti.


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 20 Oct 2004, 10:24
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Al Cap0nE @ 20 Oct 2004, 10:05)
Sa vezi cum incap la mine 4 in fata (2 baieti si doua fete smile.gif ).
A pus cineva inaltatoare din metal ? Ca vad ca de astea din cauciuc va plangeti.
*



Pai pentru ce vrei sa pui inaltatoarele ? ..... schimbi arcuri .... amortizoare ....?
Eu in contextul raspunsului de mai sus sunt foarte multumit ...... si nu prea inteleg cum au putut aceste inaltatoare sa se desurubeze singure ....in contextul de si mai sus. mellow.gif


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 20 Oct 2004, 16:42
Post #15


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(DodoBird @ 20 Oct 2004, 10:24)
Pai pentru ce vrei sa pui inaltatoarele ? ..... schimbi arcuri .... amortizoare ....?
Eu in contextul raspunsului de mai sus sunt foarte multumit ...... si nu prea inteleg cum au putut aceste inaltatoare sa se desurubeze singure ....in contextul de si mai sus. mellow.gif
*



Nu vreau sa schimb nimic momentan ci doar sa o mai salt de fund (o sa fac niste drumuri dus intors Bucuresti-Brasov foarte incarcat).


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 20 Oct 2004, 19:38
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Al Cap0nE @ 20 Oct 2004, 16:42)
Nu vreau sa schimb nimic momentan ci doar sa o mai salt de fund (o sa fac niste drumuri dus intors Bucuresti-Brasov foarte incarcat).
*



pai daca pui inaltatoare la amortizor asta este fie pentru ca in prealabil ai pus inaltatoare de cauciuc intre arcurile originale fie ca ai schimbat arcurile pe spate cu unele mai lungi ....
in cazul tau iti recomand sa pui pe spate arcuri de fata dar de la care trebuie taiata una sau una si jumatate spira de arc ....astfel incat nu amai ai nevoie de nici un fel de inaltator ......si sta si sus si lucreaza si amortizorul foarte bine !!!!!!


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 20 Oct 2004, 23:23
Post #17


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




ok, merci. O sa incerc asa (am un break pe care il tin de piese si o sa iau de la el)


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 21 Oct 2004, 10:45
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Al Cap0nE @ 20 Oct 2004, 23:23)
ok, merci. O sa incerc asa (am un break pe care il tin de piese si o sa iau de la el)
*



De ce nu pui atunci puntea spate de la break pe berlina ?



--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 21 Oct 2004, 15:18
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




am vazut tot aici pe forum, ca cineva recomanda sa se puna o saiba grover intre inaltator si amortizor, tocmai pentru a nu se desface inaltatorul in timpul mersului. omul spunea din proprie experienta, deci inclin sa cred ca lui nu i se desuruba inaltatorul in timpul mersului.


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DodoBird
post 21 Oct 2004, 15:27
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 572
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(johnsws @ 21 Oct 2004, 15:18)
am vazut tot aici pe forum, ca cineva recomanda sa se puna o saiba grover intre inaltator si amortizor, tocmai pentru a nu se desface inaltatorul in timpul mersului. omul spunea din proprie experienta, deci inclin sa cred ca lui nu i se desuruba inaltatorul in timpul mersului.
*



eu nu al grover intre inaltator si amortizor ....mise pare ca ar cam afecta rezistenta .....atentie ......adevarat este insa ca inaltatorul trebuie facut corect din punct de vedere al planeitatii la ambele capete ...iar de desurubat trebuie intai sa se desurubeze la unul din capetele ce prindere cu masina si abia dupa asta se transmite torsiune la imbinarea dintre amortizor si prelungitor ....deci atentie la cele doua prinderi exterioare .... acolo bagi de vrei grovere contrapiulita sau stiu eu ce fel de stiftulete anti-autodemontare


--------------------
Dacia Berlina 1300 cmc 2005 Alba - B-54-WEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex
post 18 Apr 2010, 07:09
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 23 October 09
From: galati




in concluzie. eu cand am 4 persoane in masina se lasa destul de agresiv spatele , chiar mi s-au ros putin si covorasele de noroi pentru ca la curbe atingeau asfaltul. masina e din 2003 si cred ca nu ar fi cazul ca sa schimb arcurile de pe spate nici amortizoarele. am observat ca majoritatea berlinelor sunt destul de moi si se lasa destul de mult la greutate. voi ce imi recomandati sa fac?

This post has been edited by dex: 18 Apr 2010, 07:10


--------------------
dacia berlina 2003 - gl-89-dex
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
za_kristake
post 18 Apr 2010, 14:03
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 628
Joined: 9 March 08
From: Sibiu




Pai arcurile retin dingreutatea masinii, amortizoarele dupa cum au si numele amortizeaza socurile, denivelarile. Deci daca vrei sa nu mai coboare asa mult masina ar trebui schimbate arcurile


--------------------
1310 L 1997 - SB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 18 Apr 2010, 15:07
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Si masina mea este din 2003 dar arcurile pe spate sunt exagerat de moi , eu am inaltatoare pentru a mai compensa asta dar nu te sfatuiesc sa pui , masina devine putin mai instabila cand e goala plus ca sta mai saltata de spate decat normal si sar putea sa ai probleme si la ITP(eu am avut) .Cel mai bine e sa schimbi arcurile cu unele noi dar de calitate (nu stiu care ar fi acelea), asta cred ca o sa fac si eu daca o sa mai tin masina.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cty
post 19 Apr 2010, 04:05
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 17 October 09




QUOTE(DodoBird @ 20 Oct 2004, 19:38)
pai daca pui inaltatoare la amortizor asta este fie pentru ca in prealabil ai pus inaltatoare de cauciuc intre arcurile originale fie ca ai schimbat arcurile pe spate cu unele mai lungi ....
in cazul tau iti recomand sa pui pe spate arcuri de fata dar de la care trebuie taiata una sau una si jumatate spira de arc ....astfel incat nu amai ai nevoie de nici un fel de inaltator ......si sta si sus si lucreaza si amortizorul foarte bine !!!!!!
*


gresit eu am pe spate arcuri de fata taiate o spira si jumatate si tot a trebuit sa ii pun inaltatoare la amortizor pentru ca il tinea destins la maxim


--------------------
dacia 1310 1994berlina - GR 85 CTY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ag02cws
post 19 Apr 2010, 06:56
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 2 December 06
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(Al Cap0nE @ 20 Oct 2004, 11:05)
Sa vezi cum incap la mine 4 in fata (2 baieti si doua fete smile.gif ).
A pus cineva inaltatoare din metal ? Ca vad ca de astea din cauciuc va plangeti.
*



Am pus eu metalice acum vreo 2 ani. Erau necesare pentru ca masina are arcuri de fata cu o spira taiata si amortizoarele ajungeau adesea la capat de cursa.


--------------------
Dacia 1310 L 1994 / Dacia Sandero 1.4 MPI 2008 / Kia Cee'd 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 19 Apr 2010, 08:07
Post #26


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




Referitor la treaba cu repartitorul, ce reglaje trebuiesc facute? Poate sa imi explice si mie cineva?
Eu am pus acum un an tije inaltatoare pe amortizor si tampoane de cauciuc la arcuri, mi-a ridicat masina cat sa bag 3 degete intre aripa si roata. Cand am 3 persoane in masina si ceva bagaj, se lasa pana la inaltimea ei originala. Si sta bine pe sosea cand e goala.
Dar as vrea sa stiu ce sa-i fac la repartitorul ala, cu toate ca eu am frane destul de bune.


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bodytzu
post 13 Feb 2011, 18:36
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 15 November 09
From: Bucuresti




salutare . am un break care sta cam cocosat de spate...vreau sa-i pun inaltatoare la amotizoare,imi explica si mie cineva mai detaliat care sunt toate operatiile care trebuiesc efectuate si cam cat ma costa inaltatoarele?

multam !


--------------------
dacia break 1310 CLI 2000 - B 83 VKY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Magnum_Baracuda
post 13 Feb 2011, 21:09
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 547
Joined: 28 January 09




inaltatoare mai bine bagi arcuri netaiate


--------------------
dacia 1310 1981 - CT 03 BND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai7575
post 14 Feb 2011, 14:27
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 744
Joined: 1 December 10
From: SLATINA




QUOTE(bodytzu @ 13 Feb 2011, 19:36)
salutare . am un break care sta cam cocosat de spate...vreau sa-i pun inaltatoare la amotizoare,imi explica si mie cineva mai detaliat care sunt toate operatiile care trebuiesc efectuate si cam cat ma costa inaltatoarele?

multam !
*


Daca-i pui inaltatoare la amortizoare ,trebuie sa-i pui si la arcuri,din acelea mai mici de cauciuc,ia-le din magazin si apoi mergi la 1 mecanic auto sa ti le monteze pe masina.


--------------------
Dacia 1300, dacia solenza, 1981,2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 14 Feb 2011, 21:45
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Nu cumva mai e un topic, in care am detaliat cam ce trebuie? Si am zis acolo, oricate inaltatoare ai baga, arcul nu-l intaresti asa. Pentru a nu se mai lasa la greutate pune arcul potrivit dorintei tale, in ordinea care o zic eu: primul e de brek, urmeaza cel de fata si in final de camera de franare de raba. Cel original, daca-i prost, si e, chiar de-i pui inaltator, el la greutate tot ajunge spira langa spira. Asta vreti? Ca la un salt sa rupa puntea sau sa sparga rulmentii? Cu cat arcul e mai moale , cu atat nu-i va ajunge cursa amortizorului, si va bate din cap in cap. Un arc mai dur, va fi el mai nesuferit, dar nu va ajunge spira langa spira la greutate, socurile vor fi preluate de el - e drept, intr-o alta masura - dar mai sigur, iar in amortizor, cursa e cu atat mai mica intr-e capetele lui, cu cat arcul e mai tare.

Amortizorul celui de mai sus, s-a desurubat, dar eu am inteles ca s-a smuls di filet, care era prost facut, si pentru ca la locul unde se prinde de punte, e posibil sa nu-i fi lasat loc sa oscileze in bucsile de cauciuc, strangandu-i piulita pana s-au lipit seibile. Unde sa mai oscileze? Asa se desfac din inaltatoare.
Daca totusi puneti inaltatoare de cauciuc, e bine sa fie la partea de sus, sa nu se mai vada. Cele de amortizor, nu se fac pe strung unde se poate lua cat vrea, ci cu filiera si tarodul, pentru a se calibra corect. Pe strung, diametrul la surub poate fi mai mic de 10, si scapa usor in filet. Nu se slabeste ca nu are saiba sau alt lipici. Lasati loc (prin distantierul corect), ca inaltatorul, deci amortizorul, sa oscileze usor fata de verticala, fara prea mare efort, la prinderea pe punte. Dar daca puneti un arc cu inaltimea normala si mai tare, nu-i nevoie de niciun inaltator.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 20:43
Forum Renault