DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme legate de folosire boiler electric

Marty
post 7 Apr 2011, 21:54
Post #151


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Ce picioare-i rupi?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 7 Apr 2011, 23:00
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(radian @ 7 Apr 2011, 20:50)
Ia detaliaza-mi si mie, asa ca de la inginer la inginer, care parte din poza ta este alimentata la curent si este in contact direct cu apa?

Ce dracu mai, te cramponezi de asa o balarie, cum plm mea un element sub tensiune sa fie in contact direct cu apa, nu realizezi ce aiureli sustii?
*


banuiesc ca vezi diferentele constructive intre cele doua , in partea dreapta a pozei sint unele modele mai vechi , cele noi au rezistenta metalica ca cele de stinga , banuiesc ca iti dai seama de ce am zis ca rezistenta este in contact direct cu apa

Attached thumbnail(s)
untitled.JPG ( Size: 33.29k ) Number of downloads: 1646


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 7 Apr 2011, 23:48
Post #153


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Om bun, ai si tu o calitate, esti perseverent. Esti cumva politist?

Chestia aia pe care ai pozat-o (mi-am permis sa o postez din nou) la magazin are denumirea comerciala de "rezistenta electrica" dar de fapt este un subansamblu format din mai multe componente.

Banuiesc ca tu consideri tubul metalic ca fiind rezistenta electrica. Intre rezistenta electrica propriu-zisa si tubul de metal aflat la vedere nu exista contact fizic. In pozele atasate de mine se pot vedea si bornele prin care rezistenta este alimentata cu curent. Tubul de protectie nu este sub tensiune.

Iti mai repet, odata, NU EXISTA aparat destiant prepararii apei calde, in buna stare de functionare, in care un element aflat sub tensiune sa vina in contact direct cu apa. Daca ar fi asa cum zici tu, cum l-ai protejat de electrocutare pe cel care foloseste apa calda preparata cu o rezistenta conform teoriei tale? Sa nu-mi vorbesti iarasi de tampenia aia cu impamantarea. Legi la reteaua de impamantare apa care curge la robinet?

Attached thumbnail(s)
657387987199304003290359_82629_700_700.jpg ( Size: 25.78k ) Number of downloads: 1728
rezistenta_1200_w_ariston_9227482.jpg ( Size: 4.04k ) Number of downloads: 1699
rezistenta_boiler_2000_w_11456026.jpg ( Size: 5.08k ) Number of downloads: 1692


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 8 Apr 2011, 10:12
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




din pacate nu sint politist si nici inginer blush.gif dar sint de meserie , electrician

stiu ca la rezistentele electrice modelele postate de tine intre carcasa metalica exterioara si rezistenta electrica se afla un strat de ceramica

ma refeream ca sint 2 modele de boilere , , si da ma releream la ansamblul rezistentei modelul fierbator

la modelul asta posibilitatea ca rezistenta sa atinga de carcasa metalica este mult mai mare la modelul fierbator , si daca rezistenta atinge de carcasa exterioara te poate curenta prin apa


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 8 Apr 2011, 10:28
Post #155


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(radian @ 8 Apr 2011, 00:48)
Iti mai repet, odata, NU EXISTA aparat destiant prepararii apei calde, in buna stare de functionare, in care un element aflat sub tensiune sa vina in contact direct cu apa. Daca ar fi asa cum zici tu, cum l-ai protejat de electrocutare pe cel care foloseste apa calda preparata cu o rezistenta conform teoriei tale? Sa nu-mi vorbesti iarasi de tampenia aia cu impamantarea. Legi la reteaua de impamantare apa care curge la robinet?
*


Nu te-ai gandit la toate variantele...inainte sa te speli il scoti din priza... tongue.gif

Am desfacut un boiler de genul asta, rezistenta aia arata ca in reclama cu calgonul la masinile de spalat.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 8 Apr 2011, 17:20
Post #156


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(kum @ 7 Apr 2011, 21:22)
Vrei sa-ti scanez factura/certificatul de garantie/...?
Da' dai 2 beri, ca tre' sa le caut!

O sa tin minte pana-oi muri cat am tras sa-l iau macar de 80 (voiam de 100), ca madam zicea ca si-asa baia e mica, unde naiba mai bagam si namila aia, ca sa luam de 50 l, etc. sad.gif

L.E. Poti deduce volumul daca mai stii oleaca de matematica! Daca te-ai ramolit de tot, iti spun io cum se calculeaza volumul la un cilindru: aria bazei x inaltimea, adica pierpatrathash!
*



Sa vezi tu cat scandal a fost pana am vazut eu "spanzurat" boilerul Eltim de 100 l, in baita de 1,50x2 m... wacko.gif Daca sta vreun musafir "neavizat" pe buda, are senzatia ca ii cade in cap boilerul, ramanand cam 1 metru inaltime de la umarul stang pana la boiler... Si cata munca a fost din partea cumnatului inginer si a mea sa proptim "dihania" in perete, plus ca pe langa cele doua suporturi cu cate doua suruburi fiecare (unul in partea de sus, celalalt jos), am mai legat o bucata groasa de sarma otelita, de mijlocul boilerului, prinsa in al treilea suport. Asta numai de frica sa nu sara boilerul din cele doua suporturi (m-am gandit ca e marfa romaneasca, totusi sunt 100 de kile, daca iti cade in cap, te face praf, da' macar sa poti avea un scaun "usor" atunci cand e nevoie... happy.gif

This post has been edited by dragoselu: 8 Apr 2011, 17:23


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 8 Apr 2011, 17:27
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Tov ` dijinte ale patru soroafe sunt arhisuficiente daca zidul e cat de cat zid.Si se monteaza relativ usor si repede .
PS. Nu e nevoie sa-l umpli cu apa si apoi sa-l ridici pe montura tongue.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 8 Apr 2011, 17:28
Post #158


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Uni-l golesc si de aer. Cam multa lume are in casa cazan de tuica ambuscat in boiler.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 8 Apr 2011, 17:32
Post #159


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Banatzene, ai idee cum troncaneau suruburile cand le-am insurubat in boiler? Zici ca schimbam vitezele la Dacia 1310! radmasa.gif Asa bune boilere faceti voi la Timisoara?? Eu inteleg ca boilerul ar fi putut sta fixat in perete si cu niste suruburi fara filet, dar primul cutremur mai mare si-ar fi spus cuvantul... Intelegi ce vreau sa zic?..


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 8 Apr 2011, 17:33
Post #160


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Nu! Spune-i cu cuvintele lui!


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 8 Apr 2011, 17:41
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Boileru` de sto litre care l-am avut a stat 25 de ani bine mersi in alea patru suruburi. La un moment dat bozgoroica si-a atarnat de el si un capat de la sfoara pentru rufe . Acu drept e ca bolieru ala a fost fabricat inaintea invaziei de ingineri moldoveni icon_mrgreen.gif
PS In 25 de ani i-am schimbat doua garnituri si 3X rezistente.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriela606
post 25 Mar 2012, 10:53
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 March 12




Salut
Eu tocmai am avut ghinionul sa mi se strice boilerul(ariston 30l) si intradevar inainte chiar avea sunete din alea ciudate dar nu am stiut ca trebuie curatata rezistenta.Ideea e ca vreau sa imi iau altul si cred ca tot de 30l ca nu incape altul acolo unde este deja asezat asta ce il am(din ce am auzit ca sunt fata si nu stiu prea multe trebuie schimbate toate racordarile alea daca ii schimb locul)dar nu stiu care marca e mai buna nu am avut decat 2 din astea ariston si electrice.


--------------------
ford ka 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 05:52
Forum Renault