DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme legate de folosire boiler electric

dragoselu
post 25 Jul 2009, 23:55
Post #1


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Salut! Am reusit sa instalez 90 % un boiler electric (Eltim, 100 litri) si nu stiu la cat sa fixez termostatul (are gradatiile urmatoare : 0, 30, 40, 50, 60, 70, 80), consumul de curent nu e o problema, dar mi-e sa nu se intample ceva cu rezistenta din boiler. Acum l-am pus pe 70 de grade. La cat sa-l fixez pentru o buna folosire ?

In alta ordine de idei, mai am de pus o supapa de presiune: de care? de unde sa gasesc? Am cautat azi la Praktiker si nu au asa ceva. Toate boilerele lor electrice vin cu supape deja instalate. biggrin.gif

Mersi de idei si poate ii pazeste Dumnezeu pe cei rai de gura sa fie cuminti si sa scrie si de bine, nu numai sa fie mistocari ca e satul satul de ei... biggrin.gif

D.

This post has been edited by dragoselu: 26 Jul 2009, 01:11


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 26 Jul 2009, 05:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Pai in general n-ar trebui sa se intample nimic, termostatul intervine doar cand temperatura apei scade sub 70 grade. Eu il folosesc de vreo 3 ani la temperatura maxima si n-a "decedat" pana acum.
Referitor la supapa, la mine a venit in kitul boilerului, nu pare o chestie prea sofisticata, o simpla supapa de presiune, daca vrei pot sa-i fac o poza.
La Romstal-ul mare de vis-a-vis de Metro ai incercat? Poti sa mai vezi si la Instalterm in piata mare.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Jul 2009, 07:50
Post #3


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Ce mai vandusi bre pe langa frigider, de ai adunat de-un boiler? biggrin.gif

Consumul de curent nu-i o problema... Hmmm, ne mai povesteti matale peste cateva luni de utilizare. biggrin.gif

Apa calda menajera pe care o folosesti (la dus, la bucatarie, etc.) in linii mari are cam 50-55 C (depinde de preferintele fiecaruia). Cu cat temperatura setata pe boiler este mai ridicata, cu atat iti incalzeste mai repede apa (iti asigura un volum mai mare la utilizare) dar crfeste si consumul de curent.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 26 Jul 2009, 08:41
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Daca nu ai nevoie de apa foarte fierbinte si nici de volum foarte mare de consumat (sa zicem ca fac baie mai multe persoane, una dupa alta), nu are rost sa-l dai la maxim, avand in vedere ca oricum o indoiesti cu rece. Asa ca o poti seta la temperatura apropiata de cat suporta corpul, nu mai o indoi cu multa apa rece si faci si economie la curent.
Un sfat de utilizare iti dau. Daca aveti apa calcaroasa in zona, daca dupa aproximativ un an de folosire incepe sa scoata zgomote ciudate, intai un fasait, apoi trosnituri, trebuie sa demontezi rezistenta si sa o cureti pe ea si interiorul boilerului de piatra.
Ideea este asa: piatra se formeaza pe rezistenta, de unde se desprinde in bucati ce cad a baza ei, ingropand-o. Astfel, rezistenta nu mai ajunge in contact cu apa, nu mai are cui ceda temperatura si face poc! Calcarul asta nu trebuie cojit de pe pereti, acolo nu se depune, doar pe rezistenta este lipit si o poti curata usor dupa ce o scoti afara. Bucatile cazute la baza ei le tragi cu o sarma prin gaura rezistentei. Repet, nu sunt lipite.
Si inca doua sfaturi: cand faci treaba asta scurgi intai toata apa calda din boiler si sa nu fie sotia acasa sa se ingrozeasca de rugina stropita prin baie.
Am vazut la cineva, montat la intrarea in boiler, un filtru de cristale, la fel ca la centrale. Poate este o idee buna si la tine, dar sa nu folosesti apa astfel rezultata la cafea.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 26 Jul 2009, 08:58
Post #5


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(Garett @ 26 Jul 2009, 06:43)
Pai in general n-ar trebui sa se intample nimic, termostatul intervine doar cand temperatura apei scade sub 70 grade. Eu il folosesc de vreo 3 ani la temperatura maxima si n-a "decedat" pana acum.
Referitor la supapa, la mine a venit in kitul boilerului, nu pare o chestie prea sofisticata, o simpla supapa de presiune, daca vrei pot sa-i fac o poza.
La Romstal-ul mare de vis-a-vis de Metro ai incercat? Poti sa mai vezi si la Instalterm in piata mare.
*



Pai la ce temperatura il folosesti? Aseara am mutat butonul termostatului de la 70 la 60 de grade si da apa calda excelenta. Am sa caut o supapa azi la moldoveni in Piata mare, poate ca au ceva mai ieftin, am decartat aproape 1 milion pe pexal, robineti, suruburi, fileti etc. ieri la Praktiker. blink.gif E drept ca sunt si piese bune, e vorba de apa fierbinte aici, nu de instalat o masina de spalat!

Mersi de sfaturi, concetatene!

D.


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Jul 2009, 08:59
Post #6


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Calcarul se depune incepand de pe la 65-70 C.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 26 Jul 2009, 09:05
Post #7


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(radian @ 26 Jul 2009, 08:50)
Ce mai vandusi bre pe langa frigider, de ai adunat de-un boiler?  biggrin.gif

Consumul de curent nu-i o problema... Hmmm, ne mai povesteti matale peste cateva luni de utilizare.  biggrin.gif

Apa calda menajera pe care o folosesti (la dus, la bucatarie, etc.) in linii mari are cam 50-55 C (depinde de preferintele fiecaruia). Cu cat temperatura setata pe boiler este mai ridicata, cu atat iti incalzeste mai repede apa (iti asigura un volum mai mare la utilizare) dar crfeste si consumul de curent.
*



Are si nenea Dragoselu afacerile lui, ce va bagati? biggrin.gif Uite ca boilerul l-am primit cadou de la cumnatul meu, chiar aveam nevoie de el ca astia de la caminul de familisti unde stau (de asta spuneam ca nu ma intereseaza consumul, eu platesc intretinerea 100 lei per 2 persoane si cu asta gata!) s-au porcit si nu mai dau apa calda de 1 luna.. wink.gif Cica se fac revizii la centrala... wink.gif) Hoti... dar nu le merge cu mine. E un boiler din 96, romanesc, de la Eltim, foarte inalt (1,40m), folosit maxim 2 luni (cumni si-a pus centrala dupa ce a dat jos boilerul) mi-a luat aproape 1 ora sa-l fixez in cele 4 suruburi si ma gandesc acum sa-i mai pun o chinga de siguranta la mijloc pentru Doamne pazeste... sunt 100 l de apa plus vreo 60 kg greutatea lui... blink.gif

26 Jul 2009, 10:12:
QUOTE(CIPTUNING @ 26 Jul 2009, 09:41)
Daca nu ai nevoie de apa foarte fierbinte si nici de volum foarte mare de consumat (sa zicem ca fac baie mai multe persoane, una dupa alta), nu are rost sa-l dai la maxim, avand in vedere ca oricum o indoiesti cu rece. Asa ca o poti seta la temperatura apropiata de cat suporta corpul, nu mai o indoi cu multa apa rece si faci si economie la curent.
Un sfat de utilizare iti dau. Daca aveti apa calcaroasa in zona, daca dupa aproximativ un an de folosire incepe sa scoata zgomote ciudate, intai un fasait, apoi trosnituri, trebuie sa demontezi rezistenta si sa o cureti pe ea si interiorul boilerului de piatra.
Ideea este asa: piatra se formeaza pe rezistenta, de unde se desprinde in bucati ce cad a baza ei, ingropand-o. Astfel, rezistenta nu mai ajunge in contact cu apa, nu mai are cui ceda temperatura si face poc! Calcarul asta nu trebuie cojit de pe pereti, acolo nu se depune, doar pe rezistenta este lipit si o poti curata usor dupa ce o scoti afara. Bucatile cazute la baza ei le tragi cu o sarma prin gaura rezistentei. Repet, nu sunt lipite.
Si inca doua sfaturi: cand faci treaba asta scurgi intai toata apa calda din boiler si sa nu fie sotia acasa sa se ingrozeasca de rugina stropita prin baie.
Am vazut la cineva, montat la intrarea in boiler, un filtru de cristale, la fel ca la centrale. Poate este o idee buna si la tine, dar sa nu folosesti apa astfel rezultata la cafea.
*



De apa foarte calda am nevoie (mai curat gratarul de la cuptor, vreo oala mai incapatanata), iar economie la curent nu e nevoie, platesc intretinerea fix 50 lei ori 2 persoane lunar.

Despre apa din Galati nu stiu cat o fi de calcaroasa, nu stiu nici de unde sa iau un test pentru duritatea apei (ar fi bun si pentru masina de spalat, nu?).

Crezi ca am montat boileru' cu sotia si copchilu acasa? biggrin.gif Au plecat la socri... Deja ma gandesc cum sa pun la loc toate sculele, suruburile, cablurile... huh.gif

Filtru de cristale? Adica ce are daca beau cafea facuta cu apa din boilerul care are filtru de cristale ? ...

26 Jul 2009, 10:22:
QUOTE(radian @ 26 Jul 2009, 09:59)
Calcarul se depune incepand de pe la 65-70 C.
*



Daca spune nenea Radian ca e baja cu calcarul de la 65 grade, atunci pun si eu la 60 grade maxim... biggrin.gif

This post has been edited by dragoselu: 26 Jul 2009, 09:22


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Jul 2009, 09:38
Post #8


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Boilerul este din '96? I-ai facut proba de functionare? Sa n-ai vreo surpirza neplacuta sa aiba bazinul perforat de rugina. In orice caz, pentru un boiler electric de genul celui mentionat de tine, 13 ani este o varsta de-a dreptul matusalemica... Mai ales daca a fost folosit doar doua luni, si apoi lasat sa se "odihneasca" pe perete...

Mai tu i-ai facut cadou cumnatului frigiderul ala de 31 de ani, si el ti-a intors serviciul cu boilerul... biggrin.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheFastOne
post 26 Jul 2009, 09:40
Post #9


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




Pai are dom' profesor ca te otravesti bre. Ce se fac bietele eleve dupaia fara dom' profesor ? biggrin.gif


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 26 Jul 2009, 10:11
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




@dragoselu: In jur de 70-80 grade, al meu are doar o chestie simbolica nu cifre pentru temperatura si nu mi-am pus problema sa o masor, oricum consumul e rezonabil, eu il folosesc mai mult ca back-up ( e montat in paralel) pentru eternele revizii ale Apaterm sau dimineata cand ar trebui sa consum 1mc doar ca sa se incalzeasca suficient sa fac un dus. Apa nu-i calcaroasa decat daca stai in Aviatie unde este (era?) apa de Vrancea. In rest e apa de Dunare si cel mult sa aiba sedimente dar nu calcar.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 26 Jul 2009, 10:23
Post #11


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Eu tot n-am priceput cum e cu filtrul cu cristale si apa otravita. Nu de alta dar am destui prieteni care au centrala, implicit filtru, si folosesc apa calda si la gatit. Si mai bobinez si eu pe la ei uneori. Sa stiu sa ma apuc de cautat loc la umbra...


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 26 Jul 2009, 11:08
Post #12


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.915
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




am montat si eu vineri un boiler eltim fabricat in 2000, pastrat in cutia lui de lemn tras in plastic. E din ala ce merge si pe curent si pe lemne. Am facut focul sub el si surpriza picura stropi de apa blink.gif. Acuma tre sa merg sa ma interesez de el sa vad daca mai curge, daca nu il remontez pe ala vechi de ~28 de ani.


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 26 Jul 2009, 11:23
Post #13


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




@dragoselu
Eu am un filtru d'asta magnetic inainte de Geyser. Cica are 10 ani garantie. Cat bine face nu stiu, caci de desfacut nu am desfacut Geyserul vreodat'. Poate te intereseaza...

4e9f256fc2ff26ca5090b526fd2903e8_300.jpg

Succese!


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_Devil83
post 26 Jul 2009, 13:03
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 14 June 08




io am unu de asta de vreo 30 de ani vechime si n-are nici pe dracu, functioneaza bine mersi si in ziua de azi. suportul lui cu alea 4 suruburi e destul daca insa este bine montat.

Sa crezi tu ca ai cumparat calitate de lla Praktiker. Ai dat doar bani de pomana.

Supapa aia unisens e obligatorie doar daca presiunea apei e sub 1 atmosfera ca sa nu se intoarca apa calda inapoi in retea. Daca nu ti se opreste apa din senin poti sa o excluzi.


--------------------
Dacia 1300 / SUPERNOVA EUROPA 1984 / 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 26 Jul 2009, 13:30
Post #15


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(radian @ 26 Jul 2009, 10:38)
Boilerul este din '96? I-ai facut proba de functionare? Sa n-ai vreo surpirza neplacuta sa aiba bazinul perforat de rugina. In orice caz, pentru un boiler electric de genul celui mentionat de tine, 13 ani este o varsta de-a dreptul matusalemica... Mai ales daca a fost folosit doar doua luni, si apoi lasat sa se "odihneasca" pe perete...

Mai tu i-ai facut cadou cumnatului frigiderul ala de 31 de ani, si el ti-a intors serviciul cu boilerul...  biggrin.gif
*



biggrin.gif De ce toate lucrurile vechi trebuie sa fie si foarte uzate? Dupa cate vad, boilerul merge, nu picura, nu are rugina, dar presupun ca are un consum de te-ar dura capul daca ai fi la apartamentul tau... wacko.gif

26 Jul 2009, 14:38:
QUOTE(Mr_Devil83 @ 26 Jul 2009, 14:03)
io am unu de asta de vreo 30 de ani vechime si n-are nici pe dracu, functioneaza bine mersi si in ziua de azi. suportul lui cu alea 4 suruburi e destul daca insa este bine montat.

Sa crezi tu ca ai cumparat calitate de lla Praktiker. Ai dat doar bani de pomana.

Supapa aia unisens e obligatorie doar daca presiunea apei e sub 1 atmosfera ca sa nu se intoarca apa calda inapoi in retea. Daca nu ti se opreste apa din senin poti sa o excluzi.
*



Mie mi-e cam frica, boilerul sta jumatate deasupra vasului de la toaleta si fereasca Domnul sa cedeze vreun surub (sunt 160 de kg care te pot face tandari)... dry.gif Am mai fixat in perete un alt suport prins in doua suruburi de care nu stiu ce sa prind, vreo chinga de tabla mai groasa prinsa frumos cu 4 suruburi mai mari sau o chinga de cauciuc sau material mai rezistent...

Vrei sa compari niste fileti luati de la piata rusi cu filetii din Praktiker, italienesti? Eu unul as zice ca sunt mai buni, a mai crapat la un vecin un filet de-ala moldovenesc sau chinezesc ce-o fi fost de nu stia ce sa faca omul...

Zici ca nu mai trebuie supapa, apa la mine rar de tot se opreste, cine stie pentru ce reparatii; ar fi interesant un dispozitiv care sa opreasca sa curga apa calda din boiler (intuiesc eu bine spunand ca in boiler exista o cantitate de apa care ramane de siguranta sa nu se arda rezistenta?) in caz ca se opreste apa...

26 Jul 2009, 14:40:
QUOTE(koldun @ 26 Jul 2009, 12:23)
@dragoselu
Eu am un filtru d'asta magnetic inainte de Geyser. Cica are 10 ani garantie. Cat bine face nu stiu, caci de desfacut nu am desfacut Geyserul vreodat'. Poate te intereseaza...

4e9f256fc2ff26ca5090b526fd2903e8_300.jpg

Succese!
*



E cam scump, dar poate ca merita, ce sa zic? De altminteri Garret spune ca in zona unde stau eu in Galati apa vine din Dunare si asta nu e calcaroasa, deci nu ar mai trebui filtru anticalcar, nu ?


26 Jul 2009, 14:42:
QUOTE(kog @ 26 Jul 2009, 12:08)
am montat si eu vineri un boiler eltim fabricat in 2000, pastrat in cutia lui de lemn tras in plastic. E din ala ce merge si pe curent si pe lemne. Am facut focul sub el si surpriza picura stropi de apa blink.gif. Acuma tre sa merg sa ma interesez de el sa vad daca mai curge, daca nu il remontez pe ala vechi de ~28 de ani.
*




Poate ca nu e stransa bine rezistenta?? Vreo garnitura??

This post has been edited by dragoselu: 26 Jul 2009, 13:42


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 26 Jul 2009, 13:50
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Urmeaza topicul...,,Am agatat o eleva corigenta oare cum sa i-o trag "


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 26 Jul 2009, 14:26
Post #17


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(l@u @ 26 Jul 2009, 14:50)
Urmeaza topicul...,,Am agatat o eleva corigenta oare cum sa i-o trag "
*



Mai nenea Leu, ce ai matale cu nedumeririle si post-urile mele? Ce daca am intrebat la ce temperatura sa pun boilerul? Sau sa inteleg ca profesorii, asa "saracuti" cum ii crezi mata, nu isi permit un boiler electric si nicidecum nu trebuie sa aiba asa ceva? Inca ceva : ce treaba ai matale cu profesia mea? Ai impresia ca gandirea mea de pe acest forum se reflecta si in cea de la scoala? biggrin.gif Ti se pare ca profesorii nu sunt monitorizati / verificati? Ia cauta matale cuvantul ARACIP si apoi stam de vorba.. In primul rand eu sunt un cadru didactic titular, am gradul didactic II, urmeaza sa dau gradul I la anul, am avut elevi care au participat la olimpiada, faza nationala... Gradele nu se iau pe ochi frumosi, iar rezultatele elevilor vorbesc de la sine... Vrei sa vii cumva sa vezi cum predau o lectie? happy.gif
Chiar daca pe acest forum vorbesc de eleve, nu inseamna ca ma si culc cu ele, la scoala sunt un om destul de sobru in relatia cu elevii si elevele, poate ca am dorit sa fie mai multa veselie, animatie si din partea mea in topic-uri... biggrin.gif

Te iubesc ca om, desi nu meriti,

D.

This post has been edited by dragoselu: 26 Jul 2009, 14:29


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_Devil83
post 26 Jul 2009, 14:48
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 14 June 08




dragoselu, alea de la moldoveni nu-s suruburi da stai linistit ca nici alea de la praktiker nu sunt. Sunt doar suruburi loate de la chinezi care au trecut ctc-ul biggrin.gif.

Daca vrei suruburi tari cauta prin targuri. Ia de exemplu pt comparatie un surub de 6 din praktiker si unu de pe dacia matale tot de 6, vezi care se rupe mai usor biggrin.gif. Daca vrei ceva foarte dur incearca-le pe cele care tin pivotii si paremi-se ca si cele care strang chiulasa sunt din oteluri foarte dure.

Eu pt chestii de genul asta prefer sa ma duc la ambient, sunt si mai ieftine si mai bune. Ca idee, un flex black&decker a costat la ambient 129ron iar la praktiker fix acelasi polizor de 710w era 299ron.

edit...cati ani are studenta?biggrin.gif

This post has been edited by Mr_Devil83: 26 Jul 2009, 14:48


--------------------
Dacia 1300 / SUPERNOVA EUROPA 1984 / 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 26 Jul 2009, 14:52
Post #19


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




daca vrei filtru magnetic cauta la rofep urziceni.au multe modele si sunt ieftine.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 26 Jul 2009, 14:56
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




QUOTE(dragoselu @ 26 Jul 2009, 15:26)
Te iubesc ca om, desi nu meriti,
*



Bre ai sa ai o deceptie dar sa stii ca eu nu te iubesc .....prefer elevele lu' matale icon_mrgreen.gif


26 Jul 2009, 16:00:
QUOTE(radian @ 26 Jul 2009, 08:50)
Ce mai vandusi bre pe langa frigider, de ai adunat de-un boiler?  biggrin.gif
*




S-au dat corigentele radmasa.gif

This post has been edited by l@u: 26 Jul 2009, 15:00


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 26 Jul 2009, 15:01
Post #21


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




suroafele din practiker...ce scrie pa ele 5.6 duritatea radmasa.gif

This post has been edited by ct-03-tvy: 26 Jul 2009, 15:01


--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 26 Jul 2009, 15:48
Post #22


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.915
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




chiar, care e codul care calculeaza rezistenta suruburilor? Ce cifra inseamna un surub bun si ce cifra inseamna un kk?


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 26 Jul 2009, 15:58
Post #23


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(l@u @ 26 Jul 2009, 15:56)
Bre ai sa ai o deceptie dar sa stii ca eu nu te iubesc .....prefer elevele lu' matale  icon_mrgreen.gif
<span class='edit'>26 Jul 2009, 16:00:</span>
S-au dat corigentele  radmasa.gif
*



Da' de unde stii matale cand s-au dat corigentele ? Ori ai vreun copchil / vreo copchila care a avut de-a face cu madam corigenta ? wink.gif biggrin.gif


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ct-03-tvy
post 26 Jul 2009, 15:59
Post #24


ct_010


Group: Members
Posts: 828
Joined: 11 May 08




scrie pa hexagonu-l surubului,... duritatea in cifre ,...suruburile astea de la Brick /practiker,..si majoritatea magazinelor..pt utilizarea lor in hobiuri radmasa.gif /alceva nu ai ce face cu ele..decat sa supradimensinezi..grosimea lui.../rugandute sa reziste...la ce ai nevoie biggrin.gif

5.6 ,7.8, 8.8.. si asa mai departe..

ala cu 5.6 e fier moale,....se strica filetu imediat.../ba risti sa nu mai poti scoate piulita de pe el..si nici nu rezista ,.se rupe surubul. radmasa.gif



--------------------
aro 10.4 1.6 D 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 26 Jul 2009, 16:22
Post #25


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.915
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




deci 8.8 e bun? Nu de alta da am schimbat suruburile de la presa de pivoti. As fi pus de 10,9 da nu am gasit numa unu.


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 26 Jul 2009, 16:44
Post #26


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




Eu am pus suruburi cu duritatea 8, de la Fischer, pentru boiler. Sper sa tina, oricum nu ma las pana nu pun si o chinga la jumatatea boilerului. Asa pentru mai multa siguranta, Doamne pazeste de cutremurul cel mare... ce va sa vina... tongue.gif


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Jul 2009, 16:44
Post #27


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Bai, aveti grija ce sfaturi ii dati omului, ca-i in stare sa cumpere o dacie veche doar sa-i demonteze suruburile de la pivoti as aiba cu ce-si asigura boilerul... biggrin.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 26 Jul 2009, 17:00
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Sau o sa deschida un topic ....,,vand suruburi de pivoti pentru prins boilerul" radmasa.gif


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 26 Jul 2009, 17:12
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




http://www.centrale-termice.ro/forums/inde...ltru+anticalcar

Cititi aici de ce nu este buna apa trecuta prin filtru astfel de filtru.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoselu
post 26 Jul 2009, 17:41
Post #30


SB-12-UST


Group: Members
Posts: 677
Joined: 5 November 06
From: Sibiu




QUOTE(l@u @ 26 Jul 2009, 18:00)
Sau o sa deschida un topic ....,,vand suruburi de pivoti pentru prins boilerul" radmasa.gif
*



Sau o sa deschida un topic "cum sa dai cat mai usor corigentele", hehehe... radmasa.gif


--------------------
Volkswagen Passat TDI 1996 - GL-11-UST
[SIZE=14]Nicio masa fara usturoi![/SIZE]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 09:07
Forum Renault