DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sandero cu consum de numai 4,4 litri / 100 km ?, Masina asta a īnebunit !

EinarN
post 14 Dec 2008, 22:44
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




QUOTE(vijelie @ 14 Dec 2008, 21:33)
Agatha Christie, frate!
*

bine ma........... Agatha Christie!

Numai mistouri ca pe banda rulanta.
Chiar ma īntreb daca mai are vreun rost sa mai scriu ceva pe aici, sa mai deschid vreun topic sau ceva.
E efectiv pierdere de timp.

Pe mine nu ma intereseaza nimic alt ceva decīt daca a mai avut careva astfel de dereglari electronice haotice la masina. Īn loc de raspuns , primesc povesti nemiritoare GPS cu sticla de 1 litru parca asi fi un tīmpit īncepator care nu stie sa ia benzina si nu stie sa mearga cu o masina wacko.gif unsure.gif blink.gif

O las balta ca n-are rost.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 14 Dec 2008, 22:46
Post #32


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




In aproape 70k km cu 2 produse Dacia Logan, nu am avut astfel de probleme.

PS Versiunea Ambiance nu are CB?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Dec 2008, 22:46
Post #33


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(EinarN @ 14 Dec 2008, 13:27)
Ei bine de la un plin la celalalt, acesta īmi arata 719 km parcursi si nu diferenta ce apare pe kilometrajul principal al masinii care este de 852 km . Īmi pun īntrebarea DE CE ? Ce nu-i īn ordine aici ?
*
Pai poate asa e... De la ultimul plin sunt 719 km... O fi fost altul ultimul plin si nu l-ai notat.
Apropo: ce s-a schimbat dupa 20.11.2008 de ti-a crescut media zilnica de km de la cca. 25 km/zi la 38 km/zi? Ca pana acum am inteles ca faci acelasi traseu zilnic.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sć mć īnŗel din prea multć suspiciune decīt din prea multć naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 14 Dec 2008, 22:50
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




@ klaus

Ai īnteles gresit. Nu lucrez īn unul si acelasi loc. Fac acelasi traseu zilnic dar nu mai mult de 2 cel mult 3 saptamīni.
Locatia de lucru se schimba permanent chit ca service-ul mama este la 5 min. de mers pe jos de domiciliu.
Lucrez īn tot landul NRW

De cīnd am luat masina am facut naveta din Duisburg īn localitatile Dinslaken, Bottrop, Dortmund, Essen, Wupperthal, Düsseldorf si acum Kamp Lintfort.

This post has been edited by EinarN: 14 Dec 2008, 22:52


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Dec 2008, 22:56
Post #35


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Aha, deci si traseele zilnice sunt diferite...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sć mć īnŗel din prea multć suspiciune decīt din prea multć naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 14 Dec 2008, 23:02
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




QUOTE(klaus @ 14 Dec 2008, 21:56)
Aha, deci si traseele zilnice sunt diferite...
*

Exact. Eu n-am munca de birou fixa pe līnga asta programul de lucru este de asa natura īncīt nu prind nici ambuteiaje pe autostrada. Eu plec la lucru dimineata la ora 4 si ajung pe la 4:30, īncep la ora 5, cīnd nu-i nici dracu pe autostrada si de iesit ies la ora 14 iar grosul navetistilor este abea pe la ora 16 cīnd se sta pe aici īn ambuteiaje ca īn inima bucurestiului.
La ora asta eu sīnt de mult acasa cu nasul īn PC sau īn playstation biggrin.gif
Deci, statul si consumatul de carburant īn ambuteiaje este exclus.

This post has been edited by EinarN: 14 Dec 2008, 23:13


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 14 Dec 2008, 23:34
Post #37


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(EinarN @ 14 Dec 2008, 20:42)
....

2 - Am prostul obicei cīnd iau benzina s-o umplu pīna pe teava. Adica, cīnd declanseaza, trag teava afara 50% si clansez dinnou de 2 - 3 ori pīna vad ca aproape iese pe sus. Astfel stiu ca-i plin 100%

.....
*




ma risc la un pariu pe-un plin de Logan ca eu iti mai "indes" in rezervor dupa ce tu-l declari plin cu metoda asta inca minim 5 litri?

This post has been edited by tarzy: 14 Dec 2008, 23:35


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 14 Dec 2008, 23:43
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




QUOTE(EinarN @ 14 Dec 2008, 22:44)
bine ma........... Agatha Christie!


Pe mine nu ma intereseaza nimic alt ceva decīt daca a mai avut careva astfel de dereglari electronice haotice la masina.


*



Nimic dubios la mine, Dacia Sandero, 7000 km la bord. Inainte de a face un scandal la reprezentanta de unde ai luat masina, eu ti-as recomanda sa faci un test cum am scris mai sus. Intr-o zi (de weekend), fa-i plinul, ia un traseu care stii fix cat masoara (map24.de), si dupa ce termini fa plinul din nou (plin insemnand numai pana la primul click - dac-o sa cauti pe forum o sa gasesti si de ce nu-i bine sa pui mai mult). Vezi cat iese consumul (diferenta de temperatura intr-o zi n-ar trebui sa fie prea mare), e o aproximare decenta a consumului real.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 15 Dec 2008, 00:16
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(EinarN @ 14 Dec 2008, 20:42)
@ klaus

Am convingerea ca rezervorul e plin din mai multe motive:

1 - Daca mai ai 2 bare la indicatorul nivelului de carburant, mai ai īn jur de 13 litri īn rezervor.  PLUS 37 cīt am luat eu, da exact 50 LITRI capacitatea rezervorului.

2 - Am prostul obicei cīnd iau benzina s-o umplu pīna pe teava. Adica, cīnd declanseaza, trag teava afara 50% si clansez dinnou de 2 - 3 ori pīna vad ca aproape iese pe sus. Astfel stiu ca-i plin 100%

*



- Cand ai 2 bare ai 13 litri? cand ai 12 sau 14 litri cate bare ai?
- Pai aici ii o mica contrazicere, mai ales ca ti-a explicat Klaus cum sta cu plinul rezervorului, daca ii pana sus benzina atunci ai in rezervor vreo 60 si ceva de litri, eu la Loganul meu am pus odata 62 de litri. Cum iti mai da tie 13 + 37 = 50 si benzina ii pana sus?
-Pe langa aia 50 de euro de la Dekra, mai pui inca cativa euro si iti iei un gps si sti si cati km faci si viteza reala, si de ce nu, te descurci mai usor in alte orase.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 15 Dec 2008, 10:04
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




QUOTE(Serje @ 14 Dec 2008, 23:16)
- Cand ai 2 bare ai 13 litri? cand ai 12 sau 14 litri cate bare ai?
Īntreaba pe cei de la dacia, eventual citeste īn cartea tehnica a masinii ca acolo scrie ceva.

Singurul lucru ce fac e sa mai astept pīna īn ianuarie 2009 sa treaca sarbatorile, pīna atunci mai fac un plin si urmaresc comportamentul masinii dupa care dispare īn service sa se ocupe aia de ea.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Dec 2008, 10:38
Post #41


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Curios sunt cum DEMONSTREZI (care e diferit de "a afirma") in service consumul ala...
Sau cum demonstrezi ca arata naspa kilometrajul. Tot pe vorbe?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sć mć īnŗel din prea multć suspiciune decīt din prea multć naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 15 Dec 2008, 11:06
Post #42


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Ma, tre sa ma loghez si io pe SPRIT MONITOR asta ca sa nu mai imi iasa consumuri de 12-13 la Lanceru' asta...

Oare o sa fie asa de darnic si cu mine si sa imi indice un 4.8 macar? Ca tot se apropie Mos Craciun, tot relantiu S.F. am, macar o cifra faina la consum sa primesc si io.

This post has been edited by driverx: 15 Dec 2008, 11:07


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 15 Dec 2008, 11:17
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




QUOTE(klaus @ 15 Dec 2008, 09:38)
Curios sunt cum DEMONSTREZI (care e diferit de "a afirma") in service consumul ala...
Sau cum demonstrezi ca arata naspa kilometrajul. Tot pe vorbe?
*

Pe SPRIT MONITOR sīnt dovezi destule.
Daca astea nu-s dovezi ci VORBE atunci sīnt EU POPA si vorbesc cu peretii.

Daca merg la serviceul Renault aici si le povestesc ceva de teste GPS si sticla de 1 litru, nu numai ca rīd de mine si cu c**u dar risc sa ma mai interneze naibi īn psihiatrie zicīnd ca nu-s normal.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Dec 2008, 11:33
Post #44


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(EinarN @ 15 Dec 2008, 11:17)
Pe SPRIT MONITOR sīnt dovezi destule.
Daca astea nu-s dovezi ci VORBE atunci sīnt EU POPA si vorbesc cu peretii.

Daca merg la serviceul Renault aici si le povestesc ceva de teste GPS si sticla de 1 litru, nu numai ca rīd de mine si cu c**u dar risc sa ma mai interneze naibi īn psihiatrie zicīnd ca nu-s normal.
*


Tinere, alea de pe sprit monitor tie ti se par dovezi?
Pai cine le-a scris acolo, masina? Renault? Dacia?
Nu le-ai scris tu cu manuta matale?
Daca eu scriu aici ca am facut cu 25,67 litri 924 km, asta e dovada? Tu ai notiunea DOVEZII? Stii ce inseamna?

Poti sa reproduci defectul invocat de tine? Poti furniza o proba clara, metrologica?
Dar la kilometraj? Poti furniza o DOVADA LEGALA, sau cel putin semilegala?

Zici ca lucrezi la un service (nu conteaza de care). La voi la service cand vine omul cu produsul "defect", daca merge bine mersi il schimbati numai ca a spus el ca nu merge?
Poate clientul e nebun si crede ca nu merge desi merge...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sć mć īnŗel din prea multć suspiciune decīt din prea multć naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 15 Dec 2008, 11:46
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




QUOTE(EinarN @ 15 Dec 2008, 11:17)
Pe SPRIT MONITOR sīnt dovezi destule.
Daca astea nu-s dovezi ci VORBE atunci sīnt EU POPA si vorbesc cu peretii.

Daca merg la serviceul Renault aici si le povestesc ceva de teste GPS si sticla de 1 litru, nu numai ca rīd de mine si cu c**u dar risc sa ma mai interneze naibi īn psihiatrie zicīnd ca nu-s normal.
*



Cum subiectul ma intereseaza teribil, te-as ruga sa detaliezi care sunt dovezile pe care te bazezi. Din ce-am vazut eu, spritmonitor e doar un site unde diversi useri posteaza cata benzina pun si la cati km. Nu vad cu ce dovezi ai putea veni de pe site-ul ala.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 15 Dec 2008, 13:36
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




Sprit Monitor este un soft care calculeaza singur īn functie de datele pe care le introduci, paralel īsi ia prin server datele pretului per litru de la furnizori.
Un user care se īnregistreaza acolo, nu are nici un interes sa bage date eronate numai sa se dea grande (cum gīndeste mentalitatea romāneasca) ci baga date exacte.

Īn afara de asta, am toate chitantele de la benzinarii, negru pe alb cu litri cumparati si data aferenta, ce pot fi oricīnd comparate cu datele de pe sprit monitor.

Un client care vine cu astfel de probleme, pune nu numai datele de la sprit monitor la dispozitie ci si toate chitantele.
Datele se compara cu ce se citeste pe tester (SUN / OBD) la nivel de km parcursi.

Apropo:
Īn Romānia cīnd iei benzina nu-ti da chitanta cu litri alimentati, pret total, pret per litru si data alimentarii?

This post has been edited by EinarN: 15 Dec 2008, 13:38


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Dec 2008, 13:39
Post #47


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




In Romania nu iti da nici o chitanta.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 15 Dec 2008, 13:40
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Mda, exact ce banuiam. Astea sunt orice, mai putin dovezi. Teoretic vorbind, daca ai uitat sa pui acolo o alimentare cu benzina, ce se intampla?


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 15 Dec 2008, 13:46
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




QUOTE(IRONICK @ 15 Dec 2008, 12:39)
In Romania nu iti da nici o chitanta.
*

Traiasca epoca de piatra, sau ce ?
Da ai īncercat sa ceri chitanta ?
Daca alimentezi de ex. o masina de servici cu ce justifici cīt ai dat pe benzina si cīt ai alimentat?
Cu sticla de 1 litru si GPS ? radmasa.gif


QUOTE(namidee @ 15 Dec 2008, 12:40)
Mda, exact ce banuiam. Astea sunt orice, mai putin dovezi. Teoretic vorbind, daca ai uitat sa pui acolo o alimentare cu benzina, ce se intampla?
*

Pai n-am cum sa uit ca doar nu sufar de Alzheimer si doar am chitantele.
Cīnd alimentez īmi da automat chitanta + restul de bani iar daca platesc cu card, mi-o scaneaza si se elibereaza chitanta īn dublu exeplar unde pe una trebuie sa semnez si ramīne la statie iar cealalta o primesc eu.
Tu doar esti īn FRANKFURT la 300 km de DUISBURG si ar trebui sa sti asta sau acolo e alta planeta ?

This post has been edited by EinarN: 15 Dec 2008, 13:49


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Dec 2008, 13:49
Post #50


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(EinarN @ 15 Dec 2008, 13:46)
Traiasca epoca de piatra, sau ce ?
Da ai īncercat sa ceri chitanta ?
Daca alimentezi de ex. o masina de servici cu ce justifici cīt ai dat pe benzina si cīt ai alimentat?
Cu sticla de 1 litru si GPS ?  radmasa.gif
Ai o hartie de la firma pe care iti semneaza vanzatorul cu un pix rosu.

This post has been edited by IRONICK: 15 Dec 2008, 13:50


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 15 Dec 2008, 13:49
Post #51


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




adica n-ai gsm da' ai card?


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 15 Dec 2008, 13:50
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




QUOTE(Ov @ 15 Dec 2008, 12:49)
adica n-ai gsm da' ai card?
*

Ce are sula cu prefectura?
Card are fiecare bou aici īncepīnd de la 14 ani cīnd īsi face primul cont īn banca si asta o primeste din oficiu si pe gratis.


<span class='edit'>15 Dec 2008, 12:54:</span>
QUOTE(IRONICK @ 15 Dec 2008, 12:49)
Ai o hartie de la firma pe care iti semneaza vanzatorul cu un pix rosu.
*

Si ce semneaza acolo ?

Scrie el din.........burta cīti litri ai bagat si cīt ai platit?
Pai asa se pot face fraude la greu ca fiecare scrie ce-i convine radmasa.gif

Fiecare benzinarie cu SELF SERVICE (Autoservire) dupa ce ai bagat benzina, mergi īnauntru īi spui numarul pompei, el se uita pe display si īncaseaza. El īnauntru pe monitor vede exact cīti litri s-a alimentat la fiecare pompa si casa de bani tipareste pe rola automat toate datele īn momentul cīnd el da ENTER la pompa unde spui ca ai alimentat si tu īi dai banii.

This post has been edited by EinarN: 15 Dec 2008, 13:56


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 15 Dec 2008, 13:55
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




1. Ironick a glumit, de cand n-ai mai dat prin Romania?
2. N-ai raspuns la intrebare: ipotetic vorbind, ce se intampla daca uiti sa pui o alimentare cu benzina? Cumva comportamentul din primul topic?
3. Datele puse acolo de tine nu pot constitui sub nici o forma dovezi in justitie, si e la mintea cocosului de ce. Fa un test serios pe o distanta mare, compara consumul indicat de CB cu cel dat de metoda plin la plin si vezi cat de realistic apare. Atentie la ce ti-a explicat Klaus: conditiile atmosferice sunt un factor care poate influenta mult cantitatea de combustibil care incape in rezervor!
4. E suficient sa fii un pic adormit/grabit/ametit ca sa uiti sa pui datele in formularul online, nu-i nevoie de boli sofisticate. Si nu-i mare filosofie sa arunci chitanta.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 15 Dec 2008, 14:00
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




@ namidee

Din moment ce am 4 CHITTANTE de cīnd am luat masina pīna acum, nu pot s-o uit pe a 5-a care nu exista. radmasa.gif

luam TEORETIC īnca un plin de 37 Litri FICTIV si-l bagam printr-e celelalte, ar fi la km parcursi un consum de 12,5 litri / 100 km si atunci ar consuma SANDERO ca un PONTIAC FIREBIRD cu motor de 2,8 MPI īn V 6.

Ei vezi ca nici asa nu merge, deci ..................?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 15 Dec 2008, 14:05
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Domnu' Einar, eu incerc doar sa-ti spun ca te cam grabesti la tras concluzii, pe baza unor dovezi care numai dovezi nu-s, atat si nimic mai mult. Si mi-am mai permis sa-ti sugerez (ti-au sugerat si altii) o metoda simpla ca sa testezi daca lucrurile stau chiar asa. Atat si nimic mai mult. Explicatia cea mai simpla ramane c-ai uitat sa notezi cand ai pus o anumita cantitate de benzina.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jcdenton
post 15 Dec 2008, 14:17
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 1 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(EinarN @ 15 Dec 2008, 13:50)
Card are fiecare bou aici īncepīnd de la 14 ani cīnd īsi face primul cont īn banca si asta o primeste din oficiu si pe gratis.


True, ai dreptate radmasa.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 15 Dec 2008, 15:06
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




QUOTE(namidee @ 15 Dec 2008, 13:05)
Domnu' Einar, eu incerc doar sa-ti spun ca te cam grabesti la tras concluzii, pe baza unor dovezi care numai dovezi nu-s, atat si nimic mai mult. Si mi-am mai permis sa-ti sugerez (ti-au sugerat si altii) o metoda simpla ca sa testezi daca lucrurile stau chiar asa. Atat si nimic mai mult. Explicatia cea mai simpla ramane c-ai uitat sa notezi cand ai pus o anumita cantitate de benzina.
*


Poti fi 100% convins ca nu am uitat sa notez. Asta se exclude.
Noi, in familie avemmai multe masini si practicam statistici din astea de calcul de ani de zile, cu mult īnainte de a apare sprit monitor, din era de cīnd internetul era īnca īn fasa si un modem de 33,3 k era o revelatie. cu alte cuvinte, de la prima masina achizitionata pe teritoriul DE, din anul 1992 deci erori din astea de UITUC nu exista indiferent cine alimenteaza.
Fiecare masina la noi are un dosar unde se aduna īn mod penibil fiecare chitanta indiferent ce sa cumparat pt. ea.
Chit ca este si numai un "bradut parfumat" ce se atīrna la oglinda.
Perfectiunea asta "penibila" de control de investitii o datorez lui tata-meu ca el a īnceput cu asta si m-a molipsit si pe mine.

Singurul lucru (cum am mai spus) ramīna sa supraveghiez īnca una sau doua alimentari. Ulterior mai vedem.

Problema e ca la masina asta de la bun īnceput fluctueaza consumul īn mod hazardos. Ba e 8 litri, ba e 9 litri dupa care 7 litri si acum 4. Ma astept iar sa explodeze la 9 litri. Ramīne de vazut.

Comparativ cu alta masina ce o mai posed(am) unde iarna urca consumul la 16 litri / 100 km, ramīne constant pīna īn primavara unde cade la 14 litri ulterior 12,5 pīna īn toamna unde urca iarasi īn functie de temperatura mediului cīnd īncepe sezonul rece.
Asa ar trebui sa fie si la Sandero.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 Dec 2008, 15:15
Post #58


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




daca ar avea carburator poate ar fi...vezi ca a mai evoluat tehnica.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 15 Dec 2008, 15:30
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




nu o vinzi?


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EinarN
post 15 Dec 2008, 22:29
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 656
Joined: 17 October 08




QUOTE(sorin1983 @ 15 Dec 2008, 14:30)
nu o vinzi?
*

Īntreaba-ma asta prin februarie 2009 dupe ce am verificat ce-i cu el dar nu cred ca esti dispus sa vi 2000 km dupa un Sandero cīnd ai colo destule de faci varza cu ele biggrin.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 05:50
Forum Renault