DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ce presupune, luarea in spatiu a cuiva, ptr a obtine buletin

CGB
post 2 Dec 2008, 20:02
Post #1


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




problema e in felul urmator:
vreau sa fac un bine unei persoane, mai precis s-o ajut sa-si ia buletin. persoana este din republica moldova, a obtinut cetatenia romana de curand si ptr a i se elibera buletin romanesc, trebuie sa faca dovada unui domiciliu. cum nu are posibilitatea de a achizitiona nici macar o garsoniera, m-am gandit s-o iau in spatiu la mine. de locuit o sa locuiasca in alta parte (la un camin studentesc - face rezidentiat la medicina), dar o sa figureze ca avand domiciliul la mine.


repet: persoana nu va sta la mine. o sa apara decat in hartii, cum c-ar sta la mine. nici macar nu va sta in acelasi oras. eu stau in tgv, iar ea in bucuresti.

e legala treaba asta? verifica cineva? este vreun risc, atat pentru mine cat si ptr persoana respectiva?


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombul
post 2 Dec 2008, 20:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 28 November 07
From: bucuresti




QUOTE(cristib @ 2 Dec 2008, 21:02)
problema e in felul urmator:
vreau sa fac un bine unei persoane, mai precis s-o ajut sa-si ia buletin. persoana este din republica moldova, a obtinut cetatenia romana de curand si ptr a i se elibera buletin romanesc, trebuie sa faca dovada unui domiciliu. cum nu are posibilitatea de a achizitiona nici macar o garsoniera, m-am gandit s-o iau in spatiu la mine. de locuit o sa locuiasca in alta parte (la un camin studentesc - face rezidentiat la medicina), dar o sa figureze ca avand domiciliul la mine.
repet: persoana nu va sta la mine. o sa apara decat in hartii, cum c-ar sta la mine. nici macar nu va sta in acelasi oras. eu stau in tgv, iar ea in bucuresti.

e legala treaba asta? verifica cineva? este vreun risc, atat pentru mine cat si ptr persoana respectiva?
*


trebuie sa locuiasca la tine cel putin 3 sau 6 luni nu mai retin exact, dar poti intra pe site-ul serviciului public comunitar de ev a persoanei si sa verifici ce presupune o viza de flotant

2 Dec 2008, 21:20:
cristib ai mai jos o lista de acte data de INEP

This post has been edited by rombul: 2 Dec 2008, 20:20

Attached File(s)
Attached File  acte.doc ( 24k ) Number of downloads: 2278


--------------------
renault megane 2 1,5 dci 85 cp 2007 - B-21- ....
Vcker's Supermarine Spitfire IX B Motor Rolls ROYCE MERLIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Dec 2008, 21:49
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(cristib @ 2 Dec 2008, 20:02)
1. e legala treaba asta? 2. verifica cineva? 3. este vreun risc, atat pentru mine cat si ptr persoana respectiva?
*


1. Da
2. Nu.
3. Daca e dintr-o retea mafiota te cam poate calca brigada antitero sau aia antidrog...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Dec 2008, 07:39
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




hai mai, am intalnit in Romania si cetateni moldoveni care erau in legalitate...de fapt doar unul glare.gif , ideea e ca nu trebuie sa generalizam.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 3 Dec 2008, 08:48
Post #5


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Completare la 3:

daca persoana doreste, poate sa vina sa (vrea sa) locuiasca efectiv la tine, caci printre acte trebuie sa se afle un contract. Numai tu singur poti aprecia situatia, caci numia tu cunosti persoana.

Intrebare: de ce ii trebuie buletin? Diferenta este intre "cetatean roman cu domiciliul in Romania" si "cetatean roman cu domiciliul in strainatate".


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 3 Dec 2008, 09:02
Post #6


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




merci de lamuriri.
pe scurt persoana in cauza vrea sa se stabileasca definitiv in romania, ptr ca in republica moldova nu are ce sa faca. a facut facultatea aici, rezidentiatul aici, lucreaza aici. de cateva luni este si cetatean roman. totul este in regula, doar ca nu-si poate lua buletin, neavand un domiciliu stabil.

eu o iau in spatiu la mine (pe hartie, ptr ca-n realitate ea o sa stea in caminul facultatii - si-a aranjat treaba acolo ptr cel putin 1 an jumate) fara probleme, dar mi-era teama de 2 chestii:
1. sa nu verifice careva daca intr-adevar sta la mine si vazand ca nu sta, sa apara probleme ptr ea (de ex sa-i ridice cetatenia).
2. sa nu am si eu probleme, ptr c-am declarat ca sta la mine iar ea de fapt nu sta. si sa nu ma trezesc acuzat de cine stie ce declaratii false.

si persoana in cauza nu este din nici o retea mafiota. este chiar o moldoveanca extrem de apetisanta. fata serioasa, nu va ganditi la prostii.

This post has been edited by cristib: 3 Dec 2008, 09:04


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Dec 2008, 09:04
Post #7


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




daca sta la mica intelegere adica la negru la camin fara acte oficiale nu ai de ce sa te temi. Pe de alta parte, daca ar sta legal la camin, de ce nu si-ar putea face buletinul acolo?!


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 3 Dec 2008, 09:33
Post #8


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(cristib @ 3 Dec 2008, 09:02)
.....este chiar o moldoveanca extrem de apetisanta. fata serioasa, nu va ganditi la prostii.
*


Adica dupa ce tu zici asta, noi sa nu ne gandim la prosti?? blink.gif

























radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 3 Dec 2008, 09:53
Post #9


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Pai tu de fapt esti cam lulea dupa dansa, nu?
Cea mai buna solutie, ia-o de nevasta si face naveta Buc-Targoviste zilnic, faceti intre voi Podul de Flori, etc.
Acuma, incheind gluma, daca si numai daca ai incredere ca este o persoana serioasa ia-o in spatiu dar numai daca acel apartament iti apartine.

This post has been edited by dizzy: 3 Dec 2008, 09:53


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 3 Dec 2008, 09:59
Post #10


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




cristib... atentie ca exista doua notiuni diferite: domiciliul si resedinta... "luarea in spatiu", adica gazduirea, inseamna stabilirea resedintei (echivalentul flotantului din trecut) si implica existenta unui buletin pe care, in urma unei cereri si a declaratiei tale ca-l primesti in casa, i se aplica o mentiune privind stabilirea resedintei... stabilirea domiciliului e o problema mai complicata nu atat din punct de vedere formal cat si din punct de vedere al drepturilor sale... mi se pare ca legea limiteaza dreptul de stabilire a domiciliului la rude de nu stiu ce grad (copii, parinti etc.) iar pentru altii impune stabilirea unui contract de inchiriere sau de alt fel... nu mi-e clar... poti aborda problema in doua feluri... sa aprofundezi legislatia aplicabila (vezi fisier atasat), sau sa intrebi la evidenta populatiei 021-3060100 (relatii publice) adica la Directia Generala de Evidenta a Persoanelor Mun. Bucuresti (str. Bibescu Voda nr. 1 sector 4 21/300.05.70, 021/300.05.71)

legat de aspectul verificarilor de dupa: dupa ce are buletinul, isi face mentiune de resedinta acolo unde sta de fapt... asa n are nici ea probleme si nici tu... cu toate astea, resedinta fiind ceva provizoriu, in caz de anumite comunicari din partea autoritatilor (politie circulatie justitie) e posibil ca acestea sa ajunga tot la tine.

Attached File(s)
Attached File  OUG97.pdf ( 103.29k ) Number of downloads: 1382


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 3 Dec 2008, 10:00
Post #11


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




QUOTE
1. sa nu verifice careva daca intr-adevar sta la mine si vazand ca nu sta, sa apara probleme ptr ea (de ex sa-i ridice cetatenia).


Cetatenia nu se ridica asa usor, pentru ca nu stai unde ai declarat, verifica Constitutia. Daca cetatenia a fost dobandita la nastere NU se poate ridica, iar daca a fost dobandita ulterior sunt situatiii f. speciale in care se poate ridica (ex: Persoana sa aduca grave atingeri imaginii statului peste hotare etc).


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 3 Dec 2008, 11:16
Post #12


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(argon @ 3 Dec 2008, 09:04)
Pe de alta parte, daca ar sta legal la camin, de ce nu si-ar putea face buletinul acolo?!
*



e un aranjament treaba cu caminul. ia ajutat-o un profesor sa stea acolo, pana isi gaseste altceva stabil.

QUOTE(driverx @ 3 Dec 2008, 09:33)
Adica dupa ce tu zici asta, noi sa nu ne gandim la prosti??
*



io vreau sa fac o fapta buna si voi repede cu mintea la porcarii. rusine stimabililor smile.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 22:34
Forum Renault