DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> MIHAIL DUMITRESCU - colecția sa de vedete de cinema, Portret in revista Gazoline, aprilie 2018

address
post 27 Mar 2018, 01:15
Post #1


..... Dacia 13OO (1972) .....


Group: Members
Posts: 594
Joined: 19 May 12




PORTRET MIHAIL DUMITRESCU (ROMÂNIA)

Modele Ford A sub luminile rampei

Mihail Dumitrescu poseda trei masini de epoca de exceptie. Daca Mercedes-Benz-ul sau 230 Cabriolet din 1940 este inca in faza de restaurare, cele doua Ford A sunt mereu in fata camerelor de filmat. Vizita la o colectie care se intinde de la atelierele mecanice la platoul de filmare, unde masina sa Ford A Roadster din 1928 detine rolul principal.
(Text si foto: Rodolphe Goupil)

Parcul Herastrau, langa Piata Presei Libere din Bucuresti. In aceasta dimineata, am intalnire cu Mihail Dumitrescu, un tanar libertin de 83 de ani. In jeans de culoare deschisa si bascheti americani, fostul inginer-mecanic afiseaza un stil decontractat. Ne instalam comfortabil sub ampla umbrela de soare, pentru a face cunostinta in limba lui Moliere. “Pe timpul perioadei de austeritate comunista, mi-a fost mereu teama sa vorbesc limba franceza, pentru ca am fost, si sunt inca, un burghez”, ma anunta cu un zambet si o ferma strangere de mana acest colectionar de masini de epoca. “Imi plac masinile vechi. Pentru mine, tot ce s-a produs dupa cel de-al doilea razboi mondial nu prezinta interes. Colectionarii de azi au multi bani. Cumpara, pentru a-si spala banii. Oamenii ca mine nu mai exista, pentru ca eu sunt un restaurator.” Totul este spus in ton cu caracterul puternic al acestui om. In trecut, sinceritatea sa i-a creat probleme cu administratia de stat. “Cu comunistii, am suferit mult din cauza lipsei de libertate. Iar dupa revolutie, vointa politicienilor a fost sa ne rupa in doua. Toata economia a fost stopata. Distrusa.” Din 1936, marca Ford avea o uzina de montaj in Romania (n.t. - a carei cladire exista inca pe Calea Floreasca, din Bucuresti, in care a functionat fabrica Automatica pe vremea comunismului; in aceasta uzina Ford, Petre Cristea a preparat masina cu care a castigat Raliul Monte-Carlo in 1936). Piesele soseau in containere pentru a fi asamblate la Bucuresti. De-a lungul secolului XX, marcile Fiat si Renault au fost prezente in tara. “Astazi, majoritatea uzinelor sunt dezafectate, utilajele sunt invechite moral, iar transmiterea mai departe a cunostintelor tehnicienilor Români a fost data uitarii.”
Mihail isi termina cafeaua matinala, si ma conduce in atelierele sale. “Am o mica echipa care ma ajuta sa-mi finalizez proiectele. Ei sunt cu bratele, iar eu cu experienta si cunostintele tehnice. O sa iti prezint totul in crescendo”, imi spune el, incepand cu descoperirea Mercedes-Benz-ului sau 230 Cabriolet din 1940. Masina, aflata intr-o parcare privata, este acoperita cu o prelata groasa. “Caroseria, vopseaua si partea mecanica sunt terminate. Mai ramane tapiteria si interiorul.” Care trebuie terminate in urmatoarele trei luni. Cu conditia sa gaseasca o solutie pentru semi-rotula inversata care comanda pedala de acceleratie, pozitionata in partea stanga, in timp ce carburatorul este in dreapta. Din aceasta cauza, germanii au prevazut o tija de transfer etans, care traverseaza baia de ulei, insa “se blocheaza. Dar ii dam noi de cap, ca intotdeauna.”.
Dupa ce facem cateva fotografii, ne indreptam spre al doilea atelier, care adaposteste Ford-ul sau tip A model Phaeton, din 1931, achizitionat acum zece ani. “Un amic voia sa-l dea la fier vechi, asa ca l-am cumparat la kilogram. Partea mecanica era completa, si am avut de rezolvat doar o problema cu pompa de apa”, imi explica Mihail, caruia i-a placut mult sa lucreze la sasiul pe care l-a refabricat integral din lemn. Masina viselor sale se afla intr-un garaj minuscul, unde orice miscare este dificila. “Pentru a termina vizita, trebuie sa-ti arat preferata mea. Un Ford A Roadster din 1928, pe care l-am cumparat din intamplare, inainte de revolutie. Mi-a luat 30 de ani sa-l finalizez, pentru ca trebuia sa il restauram dupa toate regulile artei, cu respect pentru original”, ma asigura Mihail, care in acest moment il are inchiriat pentru un documentar artistic despre marca Harley-Davidson, realizat in România pentru Discovery Channel. Ma invita sa mergem pe platoul de filmare, pentru a descoperi aceasta masina, pentru care are o pasiune fara limite.
Ne indreptam spre sud-vestul Bucurestiului, pentru a ajunge in localitatea Mihai Bravu. Dupa 40 de km, intram pe un domeniu aflat in proprietatea statului. Rulote si autocare specializate incep sa se succeada rapid, pana cand dam de regizorul general. Acesta ne conduce pana la locul de parcare al masinilor si motocicletelor. Peisajul ma duce cu gandul la zona rurala nord-irlandeza. Turme de oi pasc pe islazul verde sub privirile atente ale crescatorilor. Doi km mai departe, in plina natura, patru Harley-Davidson din anii ’20, un Indian Power Plus intr-o stare de origine perfecta, si un Sunbeam dinainte de razboi, impreuna cu compatrioata sa Velocette, se afla toate intr-un camion. “Aceste motociclete apartin muzeului celebrului pilot Sammy Miller, din New Milton, Marea Britanie”, ma informeaza o namila de Român, care supravegheaza indeaproape aceste minunate masinarii. Urmeaza la rand o serie de masini Ford, modele A si T, in costume de masini de politie. Langa ele, descopar Roadster-ul din 1928 al lui Mihail, vopsit in gri si negru, cu cufarul din spate reconditionat, cu roti cu spite si pneuri cu flancuri albe. Cele doua aripi fata sunt dotate, pentru filmare, cu niste semnalizatoare oribile, care vor disparea ulterior. “Aceasta masina a aparut in productii cinematografice Românești, franceze, americane si italiene. Ultima sa aparitie a fost intr-un film despre Rommel, in care eu jucam rolul soferului sau. Unul din rarele momente din viata mea in care am putut gusta din placerea meseriei de actor.” Alaturi este stationat un sublim Plymouth P2 din 1936, ce apartine amicului sau Razvan Badulescu. “E dotat cu un motor cu sase cilindri in linie, de 3,3 litri, pe care l-am restaurat personal.” Partea mecanica este o bijuterie, iar interiorul refacut in mod somptuos. O lucrare foarte frumoasa.
“Toate persoanele in varsta pe care le cunosc isi plimba cateii si pun flori la morminte. Eu imi dedic tot timpul liber restaurarii automobilelor de epoca. Am fost dintotdeauna un contestatar, si nu m-am schimbat niciodata. Platesc si acum pentru asta. Am o pensie mica, din cauza pozitiei mele politice burgheze. Dar cand plonjez cu mainile in mecanica, uit de toate.”
Nu ne mai ramane decat sa meditam la aceasta concluzie...

GAZO_4.2018_MIHAIL_DUMITRESCU_1.jpg ( Size: 602.88k ) Number of downloads: 129


GAZO_4.2018_MIHAIL_DUMITRESCU_2.jpg ( Size: 1.01mb ) Number of downloads: 140


GAZO_4.2018_MIHAIL_DUMITRESCU_3.jpg ( Size: 1000.08k ) Number of downloads: 136


This post has been edited by address: 27 Mar 2018, 01:32


--------------------
Dacia 1300 1972 - B01XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:46
Forum Renault