DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

32 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> probleme ambreiaj, zgomot, patinare, inlocuire, piese necesare

nvmirel
post 29 Jul 2005, 08:40
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 7 May 04
From: Bucuresti




bogdan_o, din cate stiu eu slz a ta e fabricata inainte de decembrie 2003. Dupa acesta data au observat cei de la Dacia ca materialele ce intra in compozitia kitului ambreiaj sunt de calitate inferioara si au decis sa le schimbe, sau sa schimbe producatorul, nu stiu sigur. Ceva au schimbat. Se pare ca dupa aceasta data nu au mai fost probleme cu placi, rulmenti si discuri. Pe mine m-a tinut mai mult, 20.000 km, iar cand am vazut cum arata soarele m-am crucit. Pe mine m-a costat 7.400.000 cu tot cu spaga dar baiatul care s-a ocupat de ea a demontat cutia pe la roata din stanga, nu a dat jos motoru', dar eu am platit ca si cum ar fi facut-o. In fine, bafta!


--------------------
Dacia Solenza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 29 Jul 2005, 08:53
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




da si la mine fel, tot pe la roata din stanga, numai ca era in garantie; oricum am asa o vaga impresie ca o sa schimb tot ansamblul ambreiaj iara; vibreaza si scoate un zgomot f ciudat la relanti.

As fi vrut sa il schimb cu un kit de dsn, daca tot o sa il schimb, am auzit pe aici pe forum ca discul de ambreiaj avand diametrul mai mare, are cuplu mai bun masina.

insa nu stiu cu rulmentul de presiune cum se procedeaza; ramane acelasi model care este pt slz sau il schimb si pe ala cu model de dsn? la magazin pe mihai bravu mi-au zis ca la dsn sunt doua tipuri de rulment de presiune si m-a intrebat ce cod imi trebuie mie, faza la care m-am blocat.

va rog, imi poate da cineva mai multe detalii?


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 29 Jul 2005, 08:57
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




bogdan, nu cred ca are rost sa il schimbi pentru ca clantane, daca in rest functioneaza normal. clantanitul ala se aude la toate...si la mine la diesel wink.gif


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xman2000
post 29 Jul 2005, 14:51
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 6 October 03




Am schimbat placa de presiune,disc de ambreiaj.Cost: 745 RON.Placa de presiune era facuta terci si discul de ambreiaj are arcurile descentrate.Marca Valeo nu dezamageste nici acum:).Masina: Solenza Rapsodie nov. 2003.Km:35.000.


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusI
post 29 Jul 2005, 16:03
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 24 March 03
From: Bucuresti




Sunt si eu curios: cum se pune diagnosticul de ambreiaj busit ? Si al meu face ca naiba in ultima vreme, si cred ca s-a si valurit, pentru ca in unele momente scapa cate o rotatie (sau asa se simte). Si n-as vrea sa raman cu el pe undeva in drum..


--------------------
Solenza Scala
Dixit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 29 Jul 2005, 17:24
Post #126


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Mie nu pot sa zic ca imi scapa sau ca patineaza. Merge bine insa clantanitul ala ma baga la idei. Stiu ac e normal sa clantane, si a mea a clantanit de noua insa acum zgomotul e serios. Mie mi-e sa nu ma lase pe mai stiu eu unde. ca am mai patit-o cu break-ul la care m-a lasat poimpa de benzina fix cand ieseam din Sinaia, duminica seara. De atunci nici ca mai vreau sa trec prin asa ceva.

Mirel, poti sa imi spui si mie unde ti l-ai schimbat. Ii dau bani ca si cum ar scoate motorul, nu-i bai. Si eu prefer sa lase motorul pe masina.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert.s
post 12 Aug 2005, 08:35
Post #127


De la munte


Group: Members
Posts: 125
Joined: 19 April 04
From: Campulung Muscel




[/quote]
QUOTE(bogdan_o @ 29 Jul 2005, 19:24)
Mie nu pot sa zic ca imi scapa sau ca patineaza. Merge bine insa clantanitul ala ma baga la idei. Stiu ac e normal sa clantane, si a mea a clantanit de noua insa acum zgomotul e serios. Mie mi-e sa nu ma lase pe mai stiu eu unde. ca am mai patit-o cu break-ul la care m-a lasat poimpa de benzina fix cand ieseam din Sinaia, duminica seara. De atunci nici ca mai vreau sa trec prin asa ceva.

Mirel, poti sa imi spui si mie unde ti l-ai schimbat. Ii dau bani ca si cum ar scoate motorul, nu-i bai. Si eu prefer sa lase motorul pe masina.
*



Se pare e ca problema cu clantanitul nu dispare la schimbarea amreiajului pentru simplul motiv ca zgomotul nu este de acolo , dupa cum ne confirma " bion " in postul de mai jos (selectie) :
" Bataia de tip Diesel care unii spun ca e din ambreiaj nu e de acolo; e din priza de la cutie(nu se poate face nimic (iar cei de la uzina se fac ca ploua)afirmatie de la mai multi mecanici din diverse ateliere si dovedita caci la mine e prezenta in continuare =zgomot marca Solenza.Cu o zi inainte ma gandeam ca SLZ mea care pana acum nu a avut probleme majore si alearga bine la 175/h e altceva decat o Dacie. Acum am revenit la realitate : e din pacate inca in mare parte DACIA! "

Si eu am incercat sa scap de acel zgomot dar la service mi-au sapus ca nu ma pot ajuta doarece acel defect nu poate fi corectat .
Parerea mea este ca nu e adevarata afirmatia , deoarece masina noua nu face asa .As mai vrea sa aflu daca la Logan este prezent acel zgomot . Idea e ca se amplifica odata cu cresterea turatiei in gol (la relanti , daca incepem sa conectam diversi consumatori - Faruri , dezaburire ...)
Un alt user "ctudose" spune :
"am descoperit si de unde vine zgomotul de diesel.
rulmentul de presiune are o flansa de teflon (cred) care se deformeaza de la caldura si de la alte alea, isi formeaza joc si "danseaza" pe pinion."
Sunt foarte curios daca vom ajunge sa descoperim cu timpul care este sursa reala a acestui zgomot enervant ...

This post has been edited by robert.s: 12 Aug 2005, 08:37


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004
Decat pieton mai bine cu masina murdara ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 12 Aug 2005, 10:36
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Aici e vorba de probleme la disc sau placa. Tu te referi la zgomotul de diesel, tacanitul ala enervant. Parca e un topic despra asta.
Totusi, o alta varianta ar fi arcurile discului de ambreiaj care cu timpul se slabesc si capata joc.


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert.s
post 12 Aug 2005, 12:52
Post #129


De la munte


Group: Members
Posts: 125
Joined: 19 April 04
From: Campulung Muscel




QUOTE(Marius @ 12 Aug 2005, 12:36)
Aici e vorba de probleme la disc sau placa. Tu te referi la zgomotul de diesel, tacanitul ala enervant. Parca e un topic despra asta.
Totusi, o alta varianta ar fi arcurile discului de ambreiaj care cu timpul se slabesc si capata joc.
*



Si daca schimbi tot kit-ul ambreiaj si zgomotul persista ... ?


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004
Decat pieton mai bine cu masina murdara ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-man
post 12 Aug 2005, 13:24
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 31 May 05




S-ar putea sa ai dreptate Robert. Il schimbi si tot degeaba, tot face ca un Diesel, deci se pare ca nu e numai de la arcurile din placa de presiune, asa cum se spunea pe topicul asta: e un "defect" constructiv in cutie-ambreaj, acceptat.

Intrebare grea: dintre cei care si-au luat Soleza dupa Decembrie 2003 au mai fost care le-a picat placa de presiune sau rulment??? Multi?

Caci cineva spunea ca de atunci s-a schimbat ceva in bine la ki-tul de ambreaj ceva caci sunt mai bune. Ca veni vorba kit-urile de ambreaj ce le cumperi acum cand schimbi ambrajul or fi mai bune, mai robuste sau e aceeasi frectie??? De unde putem stii ca sunt calitativ superioare fatza de gunoaile ce s-au pus din fabrica pe unele masini???
Ca doar nu le schimbam la fiecare 25000 km??? Ar fi chiar o mizerie desavarsita!

Cele bune
Bi


--------------------
Solenza Clima - TM 09 HDJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert.s
post 16 Aug 2005, 08:25
Post #131


De la munte


Group: Members
Posts: 125
Joined: 19 April 04
From: Campulung Muscel




Pai eu am luat masina in aprilie 2004 - si nu vad nici o imbunatatire ...
Intrebarea intrebatoare este daca la Logan face tot asa , ca daca face e groasa , nu avem nici o sansa ...cineva pe forum la Logan spunea ca are si el zgomotul de diesel ...
Poate ca ar fi bine daca s-ar face un poll la sectiunea Logan pentru aceasta problema ...

Later edit :
Imi cer scuze ca nu am cautat mai bine , la Logan face si inca la greu ...
Problema ramane ...cum eliminanm zgomotul daca Dacia nu a reusit sa-l elimine si a introdus in fabricatie modelul Logan cu aceasi problema ?

This post has been edited by robert.s: 16 Aug 2005, 09:58


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004
Decat pieton mai bine cu masina murdara ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 16 Aug 2005, 08:41
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




mie mi s-a busit a doua oara placa de presiune;

pot sa votez de doua ori in acest caz? :-))

deja am asa un suras amar in coltul gurii; prima a pocnit la 18k si a doua la 35k; trebuia sa ma mai tina 1000 d ekm si era la marele fix, adica cate o placa la fiecare 18k.

deja m-a luat disperarea; cred ca o las in fata blocului si imi bag picioarele in ea de masina.......


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert.s
post 16 Aug 2005, 08:43
Post #133


De la munte


Group: Members
Posts: 125
Joined: 19 April 04
From: Campulung Muscel




QUOTE(JohnDoe1 @ 16 Aug 2005, 10:41)
mie mi s-a busit a doua oara placa de presiune;

pot sa votez de doua ori in acest caz? :-))

deja am asa un suras amar in coltul gurii; prima a pocnit la 18k si a doua la 35k; trebuia sa ma mai tina 1000 d ekm si era la marele fix, adica cate o placa la fiecare 18k.

deja m-a luat disperarea; cred ca o las in fata blocului si imi bag picioarele in ea de masina.......
*




Prima data ai schimbat tot kit-ul sau doar placa de presiune ?


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004
Decat pieton mai bine cu masina murdara ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 16 Aug 2005, 08:54
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(robert.s @ 16 Aug 2005, 11:13)
Prima data ai schimbat tot kit-ul sau doar placa de presiune ?
*



doar placa de presiune; masina era pe garantie si aia mi-au zis ca ti-a crapat placa, numai placa ti-o schimbam.

acum nu mai e in garantie si trebe sa bag mana in buzunar si asta dupa ce sambata am schimbat si pompa de benzina. ma gandesc ca ar mai trebui sa pice si injctoarele acum ca sa fie treaba completa.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert.s
post 16 Aug 2005, 09:21
Post #135


De la munte


Group: Members
Posts: 125
Joined: 19 April 04
From: Campulung Muscel




Au fost bulangii , placa nu a crapat degeaba la 18k , trebuiau sa verifice si restul componentelor ...ca dovada ca nu a fost materialul placii de vina este faptul ca placa a crapat din nou ...incearca sa schimbi tot kit-ul sau macar uita-te la rulment sau la prinderi sa nu fie o problema ca alfel o sa tot schimbi placi ...


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004
Decat pieton mai bine cu masina murdara ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 16 Aug 2005, 09:44
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(robert.s @ 16 Aug 2005, 11:51)
Au fost bulangii , placa nu a crapat degeaba la 18k , trebuiau sa verifice si restul componentelor ...ca dovada ca nu a fost materialul placii de vina este faptul ca placa a crapat din nou ...incearca sa schimbi tot kit-ul sau macar uita-te la rulment sau la prinderi sa nu fie o problema ca alfel o sa tot schimbi placi ...
*



ma gandesc eu ca or mai fi vazut ei si altceva ca mi-ai zis, sefu peste 10k sa te pregatesti ca o sa crape iara; si eu am intrebat da de ce sa crape, ce are? si aia au zis, ei sunt materialele proaste, ti-ai luat dacia, ce vrei?

m-am uitat lung la ei si asta a fost, am sperat sa fie doar asa o vorba; oricum le dadusem si 1mil spaga si m-am gandit ca poate chiar or fi materialele proaste...

si de la 18k am ajuns la 35k si am zis ca hai ca aia sunt niste dobitoci ca nu s-a intamplat nimic pana acum; dar uite ca era de fapt doar o eraoare de aproximare a nr de km. Ma oftica faptul ca nu mi-au zis de atunci, ca uite trebe sa mai schimbi aia si aia si merge unsa; si poate plateam eu disc, rulment si eu doar puneau placa pe garantie; dar daca nu ma pricep, de unde sa stiu ce trebe schimbat?


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jake
post 16 Aug 2005, 10:05
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 24 May 04




Daca tot trebuie sa platesti un kit ambreiaj din buzunar, foloseste alta marca, de ex. Sachs, in nici un caz Valeo. Eu nu inteleg de ce insista fabrica cu kiturile astea Valeo care s-a demonstrat ca nu sint fiabile.
Cauti un kit nemtesc pt. E7j - te duci cu placa veche sa o compari cu cea noua sa vina la suruburi si nu mai ai probleme.


--------------------
Corolla 2.0 DTD - B-0xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 16 Aug 2005, 10:15
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(jake @ 16 Aug 2005, 12:35)
Daca tot trebuie sa platesti un kit ambreiaj din buzunar, foloseste alta marca, de ex. Sachs, in nici un caz Valeo. Eu nu inteleg de ce insista fabrica cu kiturile astea Valeo care s-a demonstrat ca nu sint fiabile.
Cauti un kit nemtesc pt. E7j - te duci cu placa veche sa o compari cu cea noua sa vina la suruburi si nu mai ai probleme.
*




stii ca m-am gandit daca ar merge inlocuit tot kit-ul cu alta marca; partea proasta e ca nu prea ma pricep, si a doua ar fi ca ar trebui sa demontez placa sa o iau cu mine si sa incep sa caut; timp in care masina trebuie sa stea desfacuta undeva si nu am incredere sa o las acolo cateva zile pana caut eu placa si banuiesc ca nici mecanicul nu o sa fie incantat sa ii las masina desfacuta in atelier 3 zile pana imi gasesc eu placa;

asa ca se pare singura sansa e tot la magazinele dacia de unde iau kit-ul si ma duc cu el in brate sa mi-l monteze mecanicul.

asa cum zici tu, ar fi super sa gasesc ceva care sa stiu din start ca se potriveste la slz si sa pot cumpara kit-ul dinainte sa o demonteze; dar e riscant ca daca nu merge, raman si cu banii dati si masina nerezolvata.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jake
post 16 Aug 2005, 10:53
Post #139


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 24 May 04




NU mai lua Valeo ca ai sanse mari sa patesti la fel. Cred ca e de ajuns doua placi sparte pina acum nu ?
Sachs - cine a pus a fost multumit - gaseai la Paneuro, nu stiu daca mai au magazinul sau l-au inchis.
Placa de presiune care ai schimbat-o prima nu o mai ai sau au oprit-o la garantie ? Oricum ai putea gasi una defecta, sa te duci cu ea la magazin sa cumperi alta, inainte de a demonta masina. Eu asa as face. Ar merge si numai dupa catalog dar e mai bine sa o ai pe cea originala in mina sa o compari.


--------------------
Corolla 2.0 DTD - B-0xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 16 Aug 2005, 11:01
Post #140


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(jake @ 16 Aug 2005, 10:05)
Cauti un kit nemtesc pt. E7j - te duci cu placa veche sa o compari cu cea noua sa vina la suruburi si nu mai ai probleme.

Uite ca nu e suficient sa zici ca ai motor E7J. Doar si SLZ si DSN au tot acelasi motor E7J insa ambreiajul nu e la fel. Deci ramane doar metoda cu placa in mana sa mergi la un magazin.... In corelare cu catalogul vezi ce gasesti.

P.S. Imi pare rau de placile tale. Eu totusi am 46.000 si nu am umblat la el pana acum. Sper sa mai tina.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 16 Aug 2005, 11:04
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(i96nds @ 16 Aug 2005, 13:31)
Uite ca nu e suficient sa zici ca ai motor E7J. Doar si SLZ si DSN au tot acelasi motor E7J insa ambreiajul nu e la fel. Deci ramane doar metoda cu placa in mana sa mergi la un magazin.... In corelare cu catalogul vezi ce gasesti.

P.S. Imi pare rau de placile tale. Eu totusi am 46.000 si nu am umblat la el pana acum. Sper sa mai tina.
*




am vorbit chiar acum la servici cu un mecanic care mi-a zis ca ar fi ideal daca aceasta corelare intre kit ambreiaj de slz si altceva sa fie data de producator, adica de dacia intr-un catalog, deoarece intervin destul de multe variabile; mi-a zis ca discul trebuie sa fie exact de aceeasi grosime cu cel folosit de dacia, placa de presiune, trebuie sa aiba razele alea identice, etc.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 16 Aug 2005, 12:02
Post #142


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Tipul de ambreiaj de pe SLZ este 180 CPO 3300.
Caracteristici:
26 caneluri
D = 181,5 mm (diametrul)
E = 6,8 mm (grosimea)


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert.s
post 16 Aug 2005, 12:47
Post #143


De la munte


Group: Members
Posts: 125
Joined: 19 April 04
From: Campulung Muscel




Daca reuseste cineva sau are informatii despre o echivalenta cu un kit ambreiaj de alta provenienta decat Valeo ( de preferinta SACHS ) , il rog sa posteze aceste informatii . Cel putin eu ( si s-ar putea sa mai fie si altii ) sunt interesat sa schimb ansamblul ambreiaj dar apar probleme daca parametrii nu sunt identici .

This post has been edited by robert.s: 16 Aug 2005, 12:48


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004
Decat pieton mai bine cu masina murdara ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 16 Aug 2005, 12:48
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(robert.s @ 16 Aug 2005, 15:17)
Daca reuseste cineva sau are informatii despre o echivalenta cu un kit ambreiaj de alta provenienta decat Valeo (  de preferinta SACHS ) , il rog sa posteze aceste informatii . Cel putin eu  ( si s-ar putea sa mai fie si altii  ) sunt interesat sa schimb ansamblul ambreiaj dar apar probleme daca parametrii nu sunt identici .
*




corect; si eu sunt interesat de ce a scris robert.s mai devreme.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 16 Aug 2005, 12:57
Post #145


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Pai tocmai voi care sunteti interesati ar trebui sa fiti pionierii in acest domeniu si sa cautati ambreiaj echivalent.... Eu de aia v-am dat toate coordonatele ca sa fiti ajutati in cautarile voastre. Mai ramane problema cu ambreiajul stricat care sa fi fost inlocuit.

Deci: Cine are un ambreiaj de SLZ care s-a stricat si care e demontat de pe masina, sa ne spuna. Acest lucru poate fi util intrucat te duci cu el in mana la magazin sa cauti altul asemanator. OK?

Uite, de ex. SACHS cu codul K0038-01 are diametrul 7 1/8 inch si are 26 dinti. Deci ar fi un punct de plecare sa vedem daca e bun. Insa pentru asta trebuie sa cautati, nene.... E munca sa fiti sigur ca merge. Trebuie sa mai verificam si alte cifre, probabil.... Oricum, trebuie luat unul in mana si mers la magazine sa vedem daca se potriveste sau nu.



This post has been edited by i96nds: 16 Aug 2005, 13:22


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 17 Aug 2005, 11:34
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(i96nds @ 16 Aug 2005, 15:27)
Pai tocmai voi care sunteti interesati ar trebui sa fiti pionierii in acest domeniu si sa cautati ambreiaj echivalent.... Eu de aia v-am dat toate coordonatele ca sa fiti ajutati in cautarile voastre. Mai ramane problema cu ambreiajul stricat care sa fi fost inlocuit.

Deci: Cine are un ambreiaj de SLZ care s-a stricat si care e demontat de pe masina, sa ne spuna. Acest lucru poate fi util intrucat te duci cu el in mana la magazin sa cauti altul asemanator. OK?

Uite, de ex. SACHS cu codul K0038-01 are diametrul 7 1/8 inch si are 26 dinti. Deci ar fi un punct de plecare sa vedem daca e bun. Insa pentru asta trebuie sa cautati, nene.... E munca sa fiti sigur ca merge. Trebuie sa mai verificam si alte cifre, probabil.... Oricum, trebuie luat unul in mana si mers la magazine sa vedem daca se potriveste sau nu.
*



am gasit de ex la clio cu motor e7j ca are aceleasi date la ambreiaj ca cele date de tine mai sus, vezi link-ul de mai jos.

http://jester.com.ua/renault/Clio/ la sectiunea clutch


acum nu stiu daca si clio tot marca valeo foloseste.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert.s
post 17 Aug 2005, 11:57
Post #147


De la munte


Group: Members
Posts: 125
Joined: 19 April 04
From: Campulung Muscel




Majoritatea modelelor Renault inclusiv Clio folosesc Valeo , si nu numai Renault ci si Peugeot si Citroen .
Ideea e ca trebuie gasit un ambreiaj Sachs care are parametrii identici cu cel folosit la SLZ (Valeo) .
Eu tot incerc sa gasesc un catalog Sachs dar fara nici un rezultat pana acum ...


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004
Decat pieton mai bine cu masina murdara ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 17 Aug 2005, 12:00
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(robert.s @ 17 Aug 2005, 14:27)
Majoritatea modelelor Renault inclusiv Clio folosesc Valeo , si nu numai Renault ci si Peugeot si Citroen .
Ideea e ca trebuie gasit un ambreiaj Sachs care are parametrii identici cu cel folosit la SLZ (Valeo) .
Eu tot incerc sa gasesc un catalog Sachs dar fara nici un rezultat pana acum ...
*




daca gasesti ceva te rog anunta-ma si pe mine te rog, sau posteaza pt toata lumea.

partea proasta e ca trebe sa-mi iau pana luni ce vine un kit de ambreiaj si in disperare de cauza o sa iau unul de la dacia probabil.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 17 Aug 2005, 12:24
Post #149


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Uite un catalog dar nu e perfect....

Si nu mai zic ca e in inch si nu in centimetri. Trebuie unul european, totusi.

Daca totusi schimbi ambreiajul si iei tot VALEO, macar schimba pe acolo pe toate, sa fii sigur ca nu mai umbli prea repede...

Si... sa pastrezi discul si placa pentru a incerca macar alt membru de pe forum sa le caute la magazine, avandu-le in mana.

Please... fa un bine omenirii si pastreaza-le........

This post has been edited by i96nds: 17 Aug 2005, 15:20

Attached File(s)
Attached File  SACHS_28240.pdf ( 629.08k ) Number of downloads: 233


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnDoe1
post 18 Aug 2005, 08:18
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 11 February 05




QUOTE(i96nds @ 17 Aug 2005, 14:54)
Uite un catalog dar nu e perfect....

Si nu mai zic ca e in inch si nu in centimetri. Trebuie unul european, totusi.

Daca totusi schimbi ambreiajul si iei tot VALEO, macar schimba pe acolo pe toate, sa fii sigur ca nu mai umbli prea repede...

Si... sa pastrezi discul si placa pentru a incerca macar alt membru de pe forum sa le caute la magazine, avandu-le in mana.

Please... fa un bine omenirii si pastreaza-le........
*




am gasit ieri printr-o cunostinta care avea si el larandul lui o cunostinta la un magazin de piese auto (deci un fel de izmene pe calator), un kit de ambreiaj sachs care merge la slz; mi-a zis ca a vandut in draci asa ceva; asa ca am marcat banul 5,5 mil lei vechi si am dat sa mi-l aduca.

o sa mi-l montez peste vreo 3 sapt ca momentan am altele pe cap; cand o sa fac schimbul, si o sa-mi ramana ambreiajul vechi, o sa anunt pe forum daca mai e cineva interesat sa isi caute ambreiaj alta marca cu asta de slz in mana.

sincer sa fiu am asa o oarece strangere de inima ca l-am luat cu ochii inchisi, si bazandu-ma pe faptul ca mi-a zis ala la tel ca da, domn'le merge, nu te agita, ca am mai vandut din astea pt slz si sunt nemtesti, bune de tot.

Acum nu stiu, astept cu nerbadare sa vad peste 3 sapt daca merge sau nu.


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-34-...
decat mult si prost, mai bine putin si fara rost.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
32 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 19:27
Forum Renault