DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

33 Pages « < 30 31 32 33 > 
Closed TopicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> O rabla..., Dacia 1310 TLX cu usoare modificari

Muttley
post 23 Jan 2018, 22:00
Post #931


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




DSC08916.JPG ( Size: 687.68k ) Number of downloads: 866


Cateva piese luate de la vopsit cu pudra:
- bara fata si suporti de pe amarata aia de masina de piese, cea cu garnitura de chiulasa schimbata in benzinarie;
- 3 bare antiruliu, una pentru fata de Gordini, 2 pentru spate de break;
- suporti etriere.

Asa ca m-am pus pe montat definitiv piesele pe punte.

DSC08935.JPG ( Size: 805.57k ) Number of downloads: 895
DSC08938.JPG ( Size: 721.31k ) Number of downloads: 860
DSC08940.JPG ( Size: 657.17k ) Number of downloads: 856


Cum n-aveam nicio vizibilitate asupra termenului de primire a levierelor de frana de mana... Hai cu puntea pe rabla!
Inainte insa a trebuit sa fac traseul conductelor.

DSC09049.JPG ( Size: 625.4k ) Number of downloads: 875
DSC09055.JPG ( Size: 565.62k ) Number of downloads: 181
DSC09051.JPG ( Size: 533.59k ) Number of downloads: 182


Racorduri flexibile noi, niste bride popnituite pe punte, niste agrafe de plastic...
Problema mare insa la filete. Etrierele si furtunurile cu filet... nush de care. Modern sa-i zic. T-ul de pe punte cu filet... vechi, habar n-am. Deci trebuia ca conductele rigide sa aiba la un capat holendere moderne, la celalalt capat holendere nemoderne. Bercuit conducte... unde? huh.gif
Din recomandare in recomandare am ajuns iar la atelierul cu masini de curse de... undeva. Am uitat cum se cheama satul ala izolat, am scris in urma, cand am fost sa sudez nu stiu ce in aluminiu. Am fost de 2 ori, ca prima oara a iesit conducta lunga (neagra, de Lancer Evo cica) prea scurta. Tipic, asa enervez eu oamenii icon_mrgreen.gif

Mai vad acum un detaliu in poze, de care nu stiu daca am pomenit. In centrul puntii, unde e fixarea pe brat, inainte de-a vopsi-o electrostatic, am cerut sa-i fie sudate 2 saibe de ranforsare.

Si cea din pozele de mai sus era puntea, gata de agatat de rabla.
Iar asta era biata punte originala a rablei. Vai de ea... A luat-o un vecin betiv ca s-o duca la fer si sa-si ia Mona... sad.gif

DSC09076.JPG ( Size: 602.74k ) Number of downloads: 222


Cateva poze cu o rabla fara punte / cu punte smekera...

DSC09057.JPG ( Size: 649.52k ) Number of downloads: 224
DSC09059.JPG ( Size: 726.13k ) Number of downloads: 223
DSC09060.JPG ( Size: 653.07k ) Number of downloads: 202
DSC09062.JPG ( Size: 651.08k ) Number of downloads: 213


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Jan 2018, 22:54
Post #932


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Am dorit sa mentin povestea axata pe frane. Insa, in paralel, ma ocupam si de alte minuni.

De exemplu, o chestie pe care voiam s-o fac de mult timp, si anume sa-i cobor garda la sol. Pentru ca Dacia nu-i Subaru si n-ai de ales dintr-o lista de 31472 de modele de arcuri sport, desi nu mi-a convenit nicio clipa, am recurs la taierea arcurilor.
Si aici, cat s-a putut, am cautat sa dreg situatia cat de cat. In sensul ca am taiat cele mai lungi si implicit tari arcuri pe care le aveam. Pe fata arcurile originale ale masinii, pe care le-am schimbat prin 2004 cred cu unele mai noi si mai blege ca sa fie mai joasa. Le pastrasem si erau cele mai potrivite. Pe spate, niste arcuri mai noi, schimbate cam in aceeasi perioada, cand arcurile originale, moi si lasate, s-au rupt.
Dupa taiere, vopsire electrostatica.

DSC09050.JPG ( Size: 805.71k ) Number of downloads: 232
DSC09104.JPG ( Size: 785.22k ) Number of downloads: 151


Logic ar fi ca cele din poza comparativa sa fie cele de pe fata.
Nu stiu cat am taiat, nu mi-am notat.
Cert e ca cele de pe spate sunt prea scurte, masina e lasata de fund.
Pe parte de arcuri si amortizoare va trebui sa gasesc o solutie. As lua direct coilovere, dar... nu exista! dry.gif
Robert, tu ar trebui sa fii in tema. Spune-mi te rog ce variante am. Daca am...

Cum ziceam ieri, cresterea de ecartament cu 10mm pe parte, insa totodata dorinta de a nu modifica comportamentul directiei, m-au dus la jante latite.

DSC09038.JPG ( Size: 420.41k ) Number of downloads: 190
DSC09042.JPG ( Size: 660.73k ) Number of downloads: 181
DSC09047.JPG ( Size: 733.71k ) Number of downloads: 178


15mm spre interior si vreo 10 spre exterior.
Doua lucruri au iesit prost:
1) vopseaua. E urata in draci si a si sarit pe alocuri si a ruginit janta;
2) si aici e grav... Nush ce a facut ala, vestitul latitor de jante din Bucuresti, de s-a gandit el sa mi le lase fara muchia de dejantare. Practic, sunt compromise. Va trebui fie sa le refac, fie sa le sudez cumva o muchie. Habar n-am, dar asa nu le voi lasa. Foarte, foarte multi bani aruncati!

Inapoi la momentul la care am pus puntea pe rabla. In primul rand, carenajele din fibra de pasaj de roata spate au trebuit sa plece. Asta n-ar fi o problema, cum rabla nu va mai circula niciodata iarna. Pe cat posibil, nici pe ploaie. 2003 - 2011, cat le-a avut, au facut treaba foarte, foarte buna!

Apoi, din nastere, 1988, rabla mea avea puntea plecata intr-o parte, spre stanga parca. Dar nu doar deplasata, ci mai degraba pivotata! In fine, revin pe subiect mai incolo.

Odata lasata pe roti, cam asta era situatia:

DSC09063.JPG ( Size: 714.42k ) Number of downloads: 233
DSC09064.JPG ( Size: 640.57k ) Number of downloads: 180
DSC09067.JPG ( Size: 682.72k ) Number of downloads: 188


Si cu zoom, dreapta ok, stanga nasol.

DSC09066.JPG ( Size: 712.78k ) Number of downloads: 192
DSC09065.JPG ( Size: 661.14k ) Number of downloads: 179


Ce e rosu pe muchia aripii e grund, dupa ce masticul carenajului a luat cu el vopseaua bleu mamaia 616. Am impresia ca am si vopsit intre timp, nu mai retin.

Inainte de a continua cu centrarea puntii, mica paranteza cu before/after pe arcuri si roti.

DSC08946.JPG ( Size: 481.34k ) Number of downloads: 227
DSC09116.JPG ( Size: 680.89k ) Number of downloads: 203



--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Jan 2018, 23:38
Post #933


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Inapoi la puntea fugita.

Eram atat de afectat de problema ca pana si prietena de la momentul ala s-a induiosat si m-a imortalizat pentru posteritate icon_mrgreen.gif

DSC00905.JPG ( Size: 415.45k ) Number of downloads: 253


Cu planul facut cat de cat, am trecut la treaba.
Prima oara, masuratori ampatamente, stanga si dreapta. Foarte vechea banuiala imi fu confirmata astfel, puntea era pivotata din sasiu, si acum aveam si valorile abaterilor.

DSC09068.JPG ( Size: 582.28k ) Number of downloads: 231


Uitandu-ma la poze, constat ca am deplasat gaurile tendoanelor astfel: 5mm pe stanga inspre spate, 5mm pe dreapta inspre fata. Am ovalizat gaurile cu dremelul, sudat saibe peste.


DSC09070.JPG ( Size: 643.14k ) Number of downloads: 190
DSC09138.JPG ( Size: 704.31k ) Number of downloads: 168
DSC09139.JPG ( Size: 647.85k ) Number of downloads: 178
DSC09140.JPG ( Size: 639.24k ) Number of downloads: 192
DSC09141.JPG ( Size: 663.23k ) Number of downloads: 181
DSC09142.JPG ( Size: 639.02k ) Number of downloads: 200


Bicicleta cred ca avea rol de transport inapoi acasa din nevoia de-a lasa grundul la uscat pana a 2-a zi sau ceva de genul... happy.gif
Si daca tot am dat-o-n offtopic cu biciclete, la putin timp dupa, mi-am luat alta. Care mi-a placut atat de mult, incat o am si acum, chiar daca nu prea mai seamana deloc cu ce era la inceput.

DSC09239.JPG ( Size: 587.61k ) Number of downloads: 206


Dupa manevra asta, rotile spate erau, la ochi, centrate bine in pasajele de roata, iar distantele fata de aripi isi revenisera putin dar nu complet. Si nu intelegeam de ce. Dupa o perioada de cascat gura sub rabla insa, mi-a picat fisa. Arcurile, asezate dupa cum dicteaza opritoarele de spira din talere, impingeau ambele in aceeasi parte puntea, spre stanga. Solutia pentru a centra perfect puntea era sa rotesc unul dintre arcuri 180 de grade in jurul propriei axe. Dupa asta, distantele dintre anvelope si aripi au devenit perfect egale.
Si totusi... Cu masina nu se putea merge, pentru ca toate articulatiile spate ale Daciei sunt nespus de flexibile si, de nevoie, aveau sa ramana in continuare astfel. Asa ca...

DSC09191.JPG ( Size: 427.09k ) Number of downloads: 217


Tinichigiul, unul extraordinar de bun de altfel, mi-a explicat ca risc sa smulg suduri daca exagerez. Am fost foarte atent, nu am fortat, si a iesit totul ok.
Rabla era astfel capabila de a se deplasa fara sa rada anvelope in tabla.

DSC09194.JPG ( Size: 511.07k ) Number of downloads: 192
DSC09195.JPG ( Size: 508.76k ) Number of downloads: 170


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Jan 2018, 00:54
Post #934


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Sa inchei seara cu o lista cat mai completa a chestiilor pe care i le-am facut bietei rable in acel an.

Introductiv... Asta fu, pana la momentul asta, cel mai... placut si relaxat an din viata mea. Profesional am lucrat pe un proiect foarte fain, aveam deja ceva experienta in domeniu, iar la serviciu lucrurile au mers foarte bine, niciun stres acolo. O aveam pe prietena mea cu mine de data asta, locuiam la tara, intr-o casa superba, cu o curte imensa si cu un garaj doar pentru mine. Redescoperisem pedalatul si ieseam in ture relativ des. Si, ciresica de pe un tort deja mare si frumos, Dacia... O aveam acolo, sub nas, la motor nu mai aveam de lucru si puteam sa ma ocup de mici detalii neglijate pana la momentul ala.
De exemplu:
- am renuntat la antifurtul de benzina laugh.gif laugh.gif laugh.gif Tata i-l adaptase imediat ce a luat masina. Eu l-am lasat din inertie si din cauza ca avandu-l nu intra apa in rezervor pe la incuietoare. Dar cum Dacia avea sa nu mai fie folosita curent, ci o vedeam un fel de garage-queen (cucu' garaj acum), am zis ca-i momentul;
- i-am retusat cu pensula toate locurile in care vopseaua era jumulita, si erau droaie;
- i-am retusat pana si numarul de inmatriculare fata.

Astea-s maruntisuri. Altele, mai de amploare si cu poze...

DSC07947.JPG ( Size: 570.53k ) Number of downloads: 214


Am gasit la Bursa polita asta, o piesa pe care mi-o doream inca din anul 3 de facultate, 2004 cred, cand, aflandu-ma-ntr-o noapte la un camin de fete in Iasi, aurolacii mi-au spart masina ca sa-mi fure caschetofonul. Asta era fixat exemplar de-a dreptul, astfel incat aia, cand au tras de el, s-au taiat ca porcii, de era masina plina de sange. Probabil ca de nervi, mi-au batut biata Dacie de mi-au zapacit-o, i-au carat picioare in polita de-au facut-o flenduri. Am schimbat-o atunci cu una noua din magazin, foarte proasta.
Polita din poza, de reno 12, din plastic si nu din carton ca cea de Dacie, avea sa complimenteze bordul deja existent de reno 12 TL si grila de parbriz, tot de reno 12.

DSC08183.JPG ( Size: 300.67k ) Number of downloads: 229


Apoi, un coleg de munca de-al locului, auzind ca (inca) am Dacie veche, ma-ntreaba daca nu m-ar interesa niste piese, ca are... "cateva". M-am dus sa le vad. Si m-am intors din podul ala cu asta:

DSC08266.JPG ( Size: 639.09k ) Number of downloads: 220


Un portbagaj mare de altfel, plin cu piese noi. Si am fost suuuuuuuper retinut!

Piesa de rezistenta insa, o chestie de care nici nu stiam ca exista. Dar o chestie la care, "in tinerete", ma gandeam ca ar fi foarte cool daca s-ar putea, cumva, realiza. Acum o aveam pe tava si-mi place maxim.

DSC08265.JPG ( Size: 695.21k ) Number of downloads: 200


DSC08543.JPG ( Size: 638.41k ) Number of downloads: 189
DSC08545.JPG ( Size: 445.84k ) Number of downloads: 162


Apoi, tot la bursa, un entuziast din Bucuresti a pus la vanzare cutia sa de viteze hibrid, carcasa de Dacia, interne de R18 turbo, neincercata vreodata. Eram sceptic, am intrebat in stanga si-n dreapta daca asa ceva e posibil, mi s-a spus ca nu. Dar era practic gratis... Cum sa-i rezist?
Am luat-o si am dus-o unui nene din Arges specializat pe cutii, s-o desfaca si sa-si dea cu parerea. Verdictul - inventie nefunctionala. Si totusi, internele ca noi. Si totusi... ce diferential e asta, cu 4 sateliti??? Parea foarte mirat. Eu nu mai vazusem diferential de dacie niciodata, deci imi era totuna. Insa m-a asigurat ca merge pus in locul celui de Dacie, cu 2 sateliti, si ca ar trebui sa fie indestructibil. Keeper!

DSC08469.JPG ( Size: 646.55k ) Number of downloads: 179
DSC08472.JPG ( Size: 664.19k ) Number of downloads: 149


Altcineva a postat la vanzare niste scaune de 1310 model nou, nu prea folosite. Cum fotoliile mele erau moarte de ceva vreme...

DSC08726.JPG ( Size: 417.01k ) Number of downloads: 173
DSC08725.JPG ( Size: 602.08k ) Number of downloads: 151
DSC08744.JPG ( Size: 617.78k ) Number of downloads: 155


Desi mult mai bune decat cele vechi, nici astea n-au sa ramana, abia astept sa-i bag o pereche de scoici.

Bara de Gordini de 24mm in locul celei de 22mm de papuc Diesel. De remarcat curbura normala a celei de 12G, cu care nu aveam sa mai izbesc in toate pietroaiele.

DSC08951.JPG ( Size: 590.4k ) Number of downloads: 163


Scutul de rezervor, relativ ruginit, sablat si vopsit cu pudra...

DSC09018.JPG ( Size: 650.76k ) Number of downloads: 158


Bara fata, cam indoita si ponosita, schimbata cu una dreapta, la randu-i proaspat pudrata.

DSC08920.JPG ( Size: 654.96k ) Number of downloads: 166
DSC08922.JPG ( Size: 633.18k ) Number of downloads: 165
DSC08926.JPG ( Size: 630.87k ) Number of downloads: 159


Iar daca tot imi doream un WRX, macar sa ma consolez cu un Evo...

DSC08929.JPG ( Size: 721.25k ) Number of downloads: 180


Ah, restanta cu franele dupa ce am terminat si cu spatele... laugh.gif
Deci am dus-o la o statie ITP ca sa-i masor franele, sa nu ma bazez doar pe impresiile mele gresite.
Ma pun la coada, in fata mea un Golf Variant. Standul ala dadea un soi de "eficienta a franarii". Golfanu' se chinuia sa scoata 50%, iar proprietarul era negru de suparare ca e pe cale sa nu promoveze. Zice raspicat: "cum sa nu trec ba, pai asta cu Dacia din spate ce, crezi c-o fi mai breaz?!?".
Si intra rabla pe role. Si e masurata cu rezultatele din poza.

DSC09262.JPG ( Size: 802.59k ) Number of downloads: 191


Adica eficienta 74% fata si 77% spatele.
Ala cu Golful, desi promovase, a ramas ca sa aiba ultimul cuvant. Inutil sa mai spun ca si l-a-nghitit.
Acum vad un dezechilibru cam mare pe spate. Sper sa fie din cauza ca m-am dus la masuratoare imediat dupa ce am terminat, si fie placute contaminate, fie placute nerodate cu discurile, fie aer. Nu mai stiu ce explicatie aveam la momentul ala.
Edit: gata, am gasit! Scrie jos, aer.

______________________________________________

In incheiere...
La finalul acelui an, rabla mea ponosita era la apogeul exisentei sale. Avea motor, frane, oarecum suspensie si era cat de cat pusa la punct. Mai mult, statea intr-un garaj al ei.

DSC09147.JPG ( Size: 861.3k ) Number of downloads: 208
DSC09258.JPG ( Size: 634.6k ) Number of downloads: 171


Insa proiectul de la serviciu s-a terminat iar eu m-am intors in Bucuresti. Si din nou, la sfarsit de 2012, am bagat-o-n poiata gainilor la Harlau, unde a stat pana anul trecut in vara cand am adus-o la Brasov, dupa cum am mai zis una-alta prin alt topic.

Am sa mut informatiile aici cat de curand smile.gif

This post has been edited by Muttley: 24 Jan 2018, 02:03


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogeyman
post 24 Jan 2018, 01:22
Post #935


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 4 December 17
From: Pe langa BZ




Omule, esti nebun. Da, in sensu' ala. Te invidiez. Bravo!


--------------------
VW Passat 2006 BMP
Sufferin' succotash!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 24 Jan 2018, 07:44
Post #936


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Niste faruri de ursulets nu-i pui? tongue.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rob3rto
post 24 Jan 2018, 10:35
Post #937


Membru autentic


Group: Members
Posts: 539
Joined: 1 January 11




QUOTE(Muttley @ 23 Jan 2018, 22:00)

Si cea din pozele de mai sus era puntea, gata de agatat de rabla.
Iar asta era biata punte originala a rablei. Vai de ea... A luat-o un vecin betiv ca s-o duca la fer si sa-si ia Mona... sad.gif

*


radmasa.gif
In legatura cu arcurile.... Exista kit universal de coilovere, adica un arc si o bucsa filetata cu piulita si contrapiulita pt reglaj. Bucsa se baga pe amortizor. O problema majora ar fi duritatea arcurilor. Kit-ul vine cu 4 arcuri si 4 bucse de care pomeneam mai sus. Arcurile inclin sa cred ca au toate 4 aceeasi duritate. Un asemenea kit am montat la o Honda(fata+spate).. Fata lucra exemplar, pe cand spatele era lemn si topaia ca nebuna sleep.gif Are un prieten un kit complet, nemontat, cand ajung la el ii fac o poza.

La capitolul roti tu ai mare parte din vina... Banui ca i-ai dus omului 2 seturi de jante, iar unul din seturi era model vechi de 4,5, fara buza antidejantare. I-ati 4 jante de CN de 5.5, te duci la un strungar cu o fuzeta de fata si rotile de pe rabla si-l rogi sa ti le taie din suduri, arunci buzele si le folosesti pe cele de la jantele de CN, evident tot pe strung taiate. De un sudor bun nu cred ca se pune problema. E treaba de maxim o zi tongue.gif

Diferentialul ala merge in carcasa de cutie de Dacie doar cu o anumita combinatie de rulmenti. Cel care se vede in poza cu grupul iti va fi de folos, sper ca ai si carcasa exterioara a lui biggrin.gif

This post has been edited by Rob3rto: 24 Jan 2018, 10:36


--------------------
Dacia 1300 1981 - PH 88 VBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Jan 2018, 10:55
Post #938


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Ok, notat, coilovere universale. Banuiam eu ca tre' sa existe ceva. Daca-s mai rasarite, sigur se pot alege springrate-urile.
Dap, 5.5 cu 4.5 am amestecat. Le voi reface.
Diferentialul e pus la pastrare. Habar n-am ce carcasa lipseste. Am toate maruntaiele...
Mucics, fara mioriticisme.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 24 Jan 2018, 11:03
Post #939


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Bre, acum la modul serios, nu stiu ce modificari trebuie, dar niste faruri cu lupa pot ajuta serios vizibilitatea pe noapte.
Bine, poti vârî niste lupe serioase in alea ale ei.


vârî = vara pe autocorrecteză

This post has been edited by MuciX: 24 Jan 2018, 16:45


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Jan 2018, 11:10
Post #940


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Vârî.

M-am plans eu de lumina farurilor? N-am mai mers cu ea noaptea de 100 de ani. Iar cand mergeam, era super ok.
Deci eu caut solutii s-o radiez, iar tu-i pui la cale mersu' nuaptea 04.gif

This post has been edited by Muttley: 24 Jan 2018, 11:19


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 24 Jan 2018, 11:45
Post #941


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.223
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(MuciX @ 24 Jan 2018, 11:03)
Bre, acum la modul serios, nu stiu ce modificari trebuie, dar niste faruri cu lupa pot ajuta serios vizibilitatea pe noapte.
Bine, poti vara niste lupe serioase in alea ale ei.
*


Sincer, nu-i nevoie.
Chiar nu m-am plans vreodata ca nu vad noaptea, si am apucat sa fac asta destul.
si asta cu bulbii clasici, ca de luat am luat si halogene, care inca zac in cutie.
O fi micul avantaj ca-i sticla si nu se matuieste ca plexi-ul. Btw, @muttley, sper ca ai macar un set de rezerva, ca ce se gaseste inca prin magazine e ultima sarja scoasa de elba, si aia s-o facut cu plexi.

Daca cumva chilotu' e legally chior, sunt si alte optiuni la fel de nu prea legale (am mai batut obrazul unuia de pe la oldtimers pe tema asta)
Poti sa convingi si farurile de faza lunga sa-si aprinda filamentele de faza scurta. La fel de amuzanti ca si aia ce pun becurile de ceata sa se aprinda la frana.

Suprafata oglinzii ii aceeasi, deci de compensat se compenseaza cu becuri mai puternice. Poti face magaria asta si cu farul original, pe vremuri se gaseau si becuri de 100 04.gif


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Jan 2018, 11:50
Post #942


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Asta e meteahna daciaclub, jur. Din neant si de nicaieri, cineva lanseaza un subiect de discutie aiurea-n tramvai, si apoi se dezbate muuuuuuuuuuuult...

Uamenii lui D-zau, NU AM NICIO PROBLEMA CU FARURILE!
Sunt jdemii de potentiale subiecte de discutie in paginile astea si voi v-ati apucat de faruri, fara niciun motiv. Fluffin' fluff! huh.gif

QUOTE(bucatzel @ 24 Jan 2018, 12:45)
Poti sa convingi si farurile de faza lunga sa-si aprinda filamentele de faza scurta.
*


...asta e o chestie care daca se poate face, ar ave' rabla o lumina de necrezut.

bucatzel, am faruri noi de sticla.

DSC08275.JPG ( Size: 541.11k ) Number of downloads: 248


Gata!
Nu chiar gata, ca vad in poza asta, in dreapta farurilor, un cablaj. Ala e cumva cablaj de proiectoare? Ca mi-a facut un prieten de familie cadio o pereche mai demult, si le-as monta candva.

This post has been edited by Muttley: 24 Jan 2018, 12:08


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Jan 2018, 17:19
Post #943


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Bun, spuneam ca prin octombrie 2012, remutat in Bucuresti fiind, am dus rabla inapoi in barlogul din Harlau. N-am poze. Ca chestie, de acolo am luat si matza alba pe care o am acum.
Am mai fost sa vad rabla in mai 2013 (vad acum, dupa data la care-s facute pozele). Asta pentru ca descoperisem caprele ieftine din Lidl si am zis ca i-ar prinde bine.

DSC09981.JPG ( Size: 688.58k ) Number of downloads: 232
DSC09984.JPG ( Size: 665.51k ) Number of downloads: 177


In mai 2014, un prieten biciclist din Bucuresti cu relatii la o groaza de ateliere de prelucrari prin natura meseriei, imi aducea levierele pentru frana de mana! ohmy.gif

kqVbXpz.jpg ( Size: 69.35k ) Number of downloads: 182
P4xc6nm.jpg ( Size: 63.74k ) Number of downloads: 156


Nu stiu ce invarteala a avut pentru ca, repet, astea-s niste piese foarte complexe dpdv al prelucrarii.
Levierele originale ale etrierelor de Mitsubishi Colt se fixeaza pe ax pe caneluri. Levierele artizanale nu au caneluri, si m-am gandit sa le fac prin montare fortata pe etriere. Pentru asta, trebuia ca materialul levierelor sa fie moale. Ca urmare am cerut ca dupa prelucrare sa nu fie tratate in vreun fel, lasand etapa asta pentru dupa imprimarea canelurilor.

M-am dus la etriere in august 2014. Stift Sport in fundal, cred ca singura oara cand au fost aproape cele 2 albastre de 1.6 si FWD.

TpwyCjQ.jpg ( Size: 52.63k ) Number of downloads: 180


Strans levierele pe etriere. Fortat, au intrat foarte greu. De remarcat panzele de paianjen icon_mrgreen.gif

qj2cVeZ.jpg ( Size: 72.57k ) Number of downloads: 178


Au intrat greu si bine au facut. Au iesit niste caneluri perfecte.

F8LyDtK.jpg ( Size: 77k ) Number of downloads: 167


Urma, candva, sa le dau la calit.

La rabla nu stiu daca am mai fost.
Ba da, m-am mai dus o data in mai 2016 ca sa-i umplu compartimentul motor cu odorizante de WC, ca era invazie de sobolani acolo, isi facusera aia cuib prin aripi, bodega la baterie, bordel pe carburatoare. Arata jalnic... icon_mrgreen.gif

IMG_20160529_110629.jpg ( Size: 757.11k ) Number of downloads: 180


La vizita asta mi-am intalnit si viitoarea matza, da' n-am putut-o lua, era prea mica.
E una din astea doua, sa mor de stiu care blink.gif

IMG_20160529_110257.jpg ( Size: 615.08k ) Number of downloads: 198


Si inc-o data ca sa iau jivina, in iulie 2016, cand era plina de pureci.

IMG_20160703_185458.jpg ( Size: 273.23k ) Number of downloads: 168
IMG_20160703_152651.jpg ( Size: 110.76k ) Number of downloads: 155


Eu nu mai stiam de pozele astea cu matza, am ras acum grav revazandu-le.
Nimic de semnalat despre Dacie la vizita asta. Probabil ca nu mai erau sobolanii.

Cam asa au trecut ultimii 5 ani ai rablei, adunand praf, panze de paianjeni si cuiburi de sobolan.
Pe 1 iunie 2017, in sfarsit isi invartea iar rotile de treijpe si revedea lumina. Era incarcata pe platforma si lua calea Brasovului, unde ma mutasem de 2 ani.

IMG_20170601_102423_HDR_1496305431870.jpg ( Size: 78.78k ) Number of downloads: 209
IMG_20170601_102444_HDR_1496305415147.jpg ( Size: 129.53k ) Number of downloads: 180
IMG_20170601_105251_HDR_1496305380544.jpg ( Size: 94.28k ) Number of downloads: 184





--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Jan 2018, 17:56
Post #944


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Ajuns cu ea intreaga acasa, spalat, facut cunostinta cu sora-sa bulbucata.

TPI2oUA.jpg ( Size: 219.39k ) Number of downloads: 211


Probleme dupa 5 ani de stat... Rezervorul gol-uscat, desi-l lasasem plin ochi. Furtunurile romanesti de cauciuc loveau iar. Unul se crapase si cursese toata benzina. Franele blocate. Dupa o inspectie generala, dupa ce m-am asezat in ea si i-am admirat finisajele, de om prost ce sunt incepea sa-mi fie antipatica, o vedeam ca pe o corvoada si o complicatie inutila a vietii. Pana acum mi-a trecut complet, mai ales dupa ce am refacut topicul asta si am reparcurs toate momentele povestite pana aici. N-as renunta la ea pentru nimic in lume. Punct!

Furtunul copt:

IMG_20170609_173958.jpg ( Size: 548.32k ) Number of downloads: 216


L-am schimbat cu altul, la fel de prost. Cred ca la primavara iar n-am sa am benzina in rezervor...
Franele le-am rezolvat usor desfacand conductele de pe pompa, strangandu-le la loc. Dar am o pompa noua pregatita in caz de nevoie.
Schimb de ulei fara pornirea motorului. Nu mai fac niciodata asa ceva, nu se goleste deloc bine.
O baterie noua, benzina, iar pe la a 10-a cheie...

https://youtu.be/9wNMqA2KbbY

Pentru ca dupa 5 ani deja CD-urile nu mai sunt la moda... Card reader, USB si BT!
Before / after.

IMG_20170610_114818_HDR.jpg ( Size: 1.06mb ) Number of downloads: 217
IMG_20170610_142639_HDR.jpg ( Size: 925.17k ) Number of downloads: 185


Suportul antenei s-a rupt la prima atingere, asa ca... Logan!

IMG_20170610_142747_HDR.jpg ( Size: 827.89k ) Number of downloads: 188
IMG_20170610_150948_HDR.jpg ( Size: 489.28k ) Number of downloads: 166


Iar dupa ce d-ra matza si-a terminat seria de flotari, i-am aspirat si sters interiorul.

IMG_20170611_093842_HDR_1497168216036.jpg ( Size: 77.07k ) Number of downloads: 184
IMG_20170611_131029_HDR.jpg ( Size: 666.32k ) Number of downloads: 183


Apoi am mai reparat o broasca de la usa soferakeului, un cheder nou de Asam (boooo!!!) la capota portbagajului...

Pun aici comentariul asta al lui Robert, pentru a gasi informatia mai usor.
Toate operatiunile astea au fost detaliate pe topicul cu vereicsu', aici fac, evident, doar o sinteza...
QUOTE(Rob3rto @ 11 Jun 2017, 23:31)
Conducta de cupru de 8mm diametru exterior gasesti la Dedeman, 13 lei m parca. Eu am luat 4 m si nu prea s-a ajuns, ia 5! smile.gif
*



Si mi s-a mai recomandat sa pun si "o tresa de masa corespunzatoare".

This post has been edited by Muttley: 24 Jan 2018, 18:12


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 24 Jan 2018, 18:25
Post #945


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.223
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Muttley @ 24 Jan 2018, 17:56)
Schimb de ulei fara pornirea motorului. Nu mai fac niciodata asa ceva, nu se goleste deloc bine.
*


Pentru data viitoare tongue.gif
Schimba uleiul cand stii ca o s-o parchezi pentru o vreme mai lunga. Asa, macar n-o sa ai probleme existentiale daca s-o pornesti dupa ce se gata pauza.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rob3rto
post 24 Jan 2018, 18:55
Post #946


Membru autentic


Group: Members
Posts: 539
Joined: 1 January 11




Spuneai ca vrei sa-i trantesti doua scoici.. Intentionezi sa-i pui ceva cu omologare? Am auzit de la diversi cum ca daca o omologhezi pt competitii sportive n-ai mai avea treaba cu politia si ITP-ul il treci f. usor... Insa asta ar insemna o investitie maricica! Volanul nu i-l schimbi? E cam uratel blush.gif

Uite cum arata coiloverele de care-ti povesteam rolleyes.gif
https://www.ebay.com/itm/RED-COILOVER-LOWER...e-/330592092331


--------------------
Dacia 1300 1981 - PH 88 VBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Jan 2018, 19:06
Post #947


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Scaunele-s parte a unui plan mai maret, care intr-un final la asta se rezuma, la omologare ca trancarici de competitii. Probabil cu omologare scoicile. Investitia va fi mare, insa va fi o lucrare relaxata, in garajul meu, peste multi ani. Or daca n-am sa am garaj si mijloace, nu va fi nicio transformare happy.gif
Volanul, prin 2005 cand l-am luat, era fitza maxima, momo, piele... Acum da, cand toti trag inapoi spre clasic a devenit urat.
In link vad doar arcuri. Eu prin coilovere inteleg coils over shocks. Arcurile ca arcurile, p-alea le rezolv cumva, dpmdv durerea mare sunt amortizoarele!
Hai s-o luam pe partea asta atunci. Stii de ceva amortizoare mai tari si mai scurte? Fara Aro 10 sau 'nea nustiucare, specialist in desfacut si modificat amortizoarele normale icon_mrgreen.gif

________________________________

QUOTE(Muttley @ 24 Jun 2017, 22:57)
Am fost sa pun benzina in rabla, apoi am facut vreo 50km, s-o dezmortesc putin. M-am reobisnuit sa conduc Dacie de... 60 de cai (clears throat), da' e lesinaaaataaaa...
Si trepideaza volanul la 90 la ora, tre' anvelope sau tre' sa merg mai incet.
A 3-a intra cam greu fara dublu ambreiaj. Sa fi fost asa si inainte oare... nu mai stiu. Directia... fereasca! Ce oroare!!!
Franele au ceva aer in instalatie cred, pedala e cam elastica, da' franeaza fain. Am facut o gafa cand am pus discurile noi, ultimele din Iuropa prin 2011, gasite prin Polonia... am lasat placute vechi. Si doar aveam placute noi, da' n-aveam creer. Nici nu stiu ce sa fac, sa le rectific si sa pun placutele noi, sa mai merg asa si abia apoi sa le rectific... Repet, nu se mai gasesc discuri d-astea, cu ele moare. Alternativa ar fi nu stiu ce discuri reising de prin Franta, ultima oara costau mai multe averi, si n-as vrea sa ajung la ele.
Suspensia... pfuai. Desi are arcuri mai tari si bare antiruliu de neam prost, pfuai!!! Barcuta. Ruliul e rezonabil, da' tangajul la franare e nepretuit. Gropile nu se simt, asta-i cul si surprinzator, date fiind rotile foarte mici.
Motorul am zis, e lesinat. Asa mi s-a parut si cel de Swift Sport dupa ce am condus ceva timp indelungat WRX-ul. De la WRX la asta, o fi si mai mare discrepanta. Tre' tinut in jur de 3000 de ture ca sa miste. In a 5-a, putin peste 2000rpm, daca o calc, incepe o galagie monstru da'... atat. Biata masina... Ah, si intra-n limitare cu pocnete din evacuare pe la 4800rpm. Stiu ca aprinderea, peste o anumita valoare de avans nu stie ce sa faca si renunta. O fi feature impus de mine acu' multi ani ma gandesc, nu mai retin, stiu doar ca m-am mirat. Si se balbaie uneori, ezita, galopeaza la relanti cand porneste ELV-ul. Am un analizor de gaze, stroboscop, o bujie Color Tune... Adunate, sa fac, sa dreg si sa reglez. In trecut n-am avut timp si conditii, iar acum n-am chef nici sa ma bati. Ca veni vorba de ELV, merge cam mult si porneste des. Stiu ca inainte n-aveam nicio problema cu racirea. S-o fi colmatat ceva p-acolo de la stat, ce parere aveti? Un schimb de antigel, da, aia am sa-i fac. Are vreo 9 ani, desi n-are km nici cateva mii. Probabil si un schimb de lichid de frana ar merge.
Intors acasa, ridic capota, poate asa tace ELV-ul, strang de furtunul de la radiator si vad antigel rosu si ud la surubul parghiei de pe robinetul de calorifer. Si stiu c-abia-l schimbasem pe nenorocitul ala, si-l tot schimbam constant cand mergeam cu ea. Doar ca acum ceva e diferit. Nu mai am chef!!!  laugh.gif  Cred c-am sa-l iau cu mine la magazinul de hidraulice candva, sa incropesc ceva artizanal, cu piese de calitate, si poate reusesc sa pastrez si comanda din habitaclu.
Si chestia super hiper nasoala a masinii... Ergonomia! Ma aplec ca sa ajung la schimbator, volanul e super jos si prost asezat, tabloul de bord mic si chior cu lumina aia verzuie noaptea... Deh, Dacie.

Si-n cele din urma... Nu, n-a starnit nimic in mine, nicio nostalgie, nu mi-a smuls niciun "bai, ce dor imi era de tine!" sau "uaaaaa, asta da masina!". E o panarama!  icon_mrgreen.gif  Nu vreau sa ma gandesc cum o fi una neglijata, rupta, cu mecanica aia modesta de fabrica. Daca asta e puscarie, aia-i sanatoriu!
*



QUOTE(Muttley @ 25 Jun 2017, 11:29)
Tocmai am facut o Poiana, odihnit, dimineata pe racoare. Imi retrag cuvintele, e caterinca rabla, imi era dor de ea laugh.gif
Putoii de sambata seara au fost acum inlocuiti de mosi si babe iesiti la plimbare, se uitau lung si zambeau. Crec-au avut si ei...
*



Mai sus, mixed feelings, primele 2 plimbari cu ea dupa lunga pauza icon_mrgreen.gif

IMG_20170709_143404_HDR.jpg ( Size: 2.09mb ) Number of downloads: 250
IMG_20170709_172243_HDR.jpg ( Size: 1.4mb ) Number of downloads: 176
IMG_201708234346_175035_HDR.jpg ( Size: 1.11mb ) Number of downloads: 171


Reproduc si schimbul de antigel, poate-mi mai trebuie.

QUOTE(Muttley @ 26 Aug 2017, 20:52)
Materia prima

IMG_20170826_123137_HDR.jpg ( Size: 762.36k ) Number of downloads: 179


Pentru piatra din borcan, solutie de curatat aragazul. S-a curatat perfect

IMG_20170826_151948_HDR.jpg ( Size: 369.89k ) Number of downloads: 125


Pasii:

- turnat curatitorul in radiator, deschis calorifer, pornit rabla, lasat cam 15 minute sa mearga;
- dus matza la veterinar;
- desfacut dop din blocul motor (floare la urechiuje cu ventilator in fata) cu o coala de izopren proptita in calea jetului de antigel coroziv care ar fi intrat in traversa radiator;
- desfacut furtunul de jos de pe radiator, constat ca n-am buson de golire;
- scost termostat si lasat scos;
- infipt palnie mica in capatul furtunului din borcan.

- astupat la loc radiator si bloc;
- scos aerisitor sus, pus vas sub el;
- umplut cu apa distilata radiatorul;
- pornit rabla;
- turnat in palnia inaltata pana la jet continuu iesind pe aerisitor;
- inchis aerisitor;
- turat, asteptat sa porneasca ELV;
- golit pe la radiator si pe la bloc, fript degete si antebrate.

Repetat calupul de mai sus de 5 ori, deci 5 clatiri. Apa era limpede dupa a 3-a clatire, dar aveam apa destula si nu fac asta prea des.

- montat borcan, termostat, dop din bloc si strans la cheie;
- turnat 3l de antigel, in radiator si borcan;
- turnat apa pana la umplere;
- aerisire;
- spalat si clatit bine lonjeroane, contraripi, etc;
- mers la plimbare.
*




This post has been edited by Muttley: 24 Jan 2018, 20:05


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 24 Jan 2018, 20:17
Post #948


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




page break, sterg imediat. mars, nu ma bana!


--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Jan 2018, 20:50
Post #949


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu te banez, a garantat Muttley pentru tine, cica nu-l deranjezi deloc radmasa.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Jan 2018, 21:19
Post #950


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Finalul cu frana de mana, consumat asta-vara. Paste din topicul cu vereics.

Levierele au fost calite prin cementare:

21124817_1520737881302844_951707265_o.jpg ( Size: 161.69k ) Number of downloads: 163


Cablu de frana de mana... Aveam prin masina unul nou. Am mai cumparat acum unul scurt, iar acasa am vazut ca cel pe care-l aveam deja era si mai scurt! Cel vechi de calitate, cel nou mai modest.

Arcul de revenire l-am scurtat cu 8 spire, la ochi, cum la mine, deschiderea dintre opritor si levier e muuuuuuuuult mai mica decat la saboti si ma asteptam fie sa ajunga spira pe spira, gen limitator de cursa, fie sa-mi scoata camasa din opritor. Intr-un final am taiat prea putin se pare.

IMG_20170830_190131_HDR.jpg ( Size: 458.62k ) Number of downloads: 164


Chestia asta am cumparat-o cu ocazia capacelor de chiulasa asezate gresit la Subaru si din acest motiv cu acces de-a dreptul sadic. Acum m-a salvat de multe dureri si nervi, pe gheara de legatura dintre primar si secundar.

IMG_20170830_191516_HDR.jpg ( Size: 224.51k ) Number of downloads: 153


Si rezultatul zilei...

IMG_20170830_201058.jpg ( Size: 312.13k ) Number of downloads: 142
IMG_20170830_195447_HDR.jpg ( Size: 724.94k ) Number of downloads: 148


Prima poza - cu reglajul de tensiune strans foarte mult si da, se pare ca e ok, cablul nu trebuie scurtat.
A 2-a poza - problema neanticipata, camasile sunt tensionate. Motivul - opritorul la saboti e in fata puntii (gaura din platou), la mine e in spatele puntii, adica mai departe si mai naspa.

Deci ma asteptam sa trebuiasca scurtat cablul, cand de fapt am nevoie sa prelungesc camasile laugh.gif
Cu cat...?
In prima poza, filet disponibil am masurat cam 45mm. Se adauga jocul liber inca mare, ajung la un 50mm de manevra pe primar sa zic. La ochi, secundarul se cracaneaza la 90 de grade. Dat in doua, 45.
As zice ca tragerea pe secundar = tragerea primar x sin 45*. Adica as putea prelungi camasile cu 35mm fiecare.
Urmeaza schitele de executie cand am eu timp si executia propriu-zisa in cateva luni sau cand o avea timp prietenul cu relatii prin ateliere de prelucrari.
Ceva de genul...

cacutsa.jpg ( Size: 349.16k ) Number of downloads: 157


O chestie e ok insa, feelingul manetei. Peste asteptari, cursa cat trebuie. Bine, limitata de arcurile alea taiate insuficient. Easy fix. Abia astept sa fie gata, sta rabla fara frana de mana de prin 2011 si de aproape 1000km.
Sfarsit episodul 1.
___________________________

Episodul 2.
Primesc saptamana trecuta un mesaj, de la un membru al forumului necunoscut mie. N-are rost sa-l explic, pun captura de ecran.

surprais.png.jpg ( Size: 42.66k ) Number of downloads: 122


Sun, imi raspunde Florin.
Pai mai Florin, nu ne cunoastem, ii zic, ce te-a apucat? Imi spune ca urmareste topicul, ca-i place povestea, ca l-a urmarit si pe cel vechi, ala care nu mai este. Vede ca am nevoie de ajutor, iar el mi-l poate oferi neconditionat.
Noah, ce-aveam sa fac... Convenim sa-i trimit desenul fara sa omit a-i mai multumi o data pentru gestul generos.

desen.jpg ( Size: 419.15k ) Number of downloads: 698


O zi lucratoare mai tarziu, erau gata!

IMG_20170904_172640_HDR.jpg ( Size: 164.79k ) Number of downloads: 679


Le-am balacit rapid in Nigrin d-ala de ucide rugina, sa aiba cat de cat putina protectie metalul gol.

IMG_20170905_170511_HDR.jpg ( Size: 492.55k ) Number of downloads: 124


Asezate pe cablu, infasurate in banda izoler ca sa acopar deschiderea si sa tina cat de cat praful si umezeala la distanta... Potrivire perfecta!

IMG_20170905_172243_HDR.jpg ( Size: 661.18k ) Number of downloads: 127


Consecinta - cablul face acum o bucla perfecta, naturala, tensiunea s-a dus.

IMG_20170905_171514_HDR.jpg ( Size: 578.34k ) Number of downloads: 693


^ in poza asta frana e eliberata, se vede arculetul dintre parghii destins.

Din calcule parca mi-a dat ca am nevoie sa prelungesc camasile cu 35mm. Am facut schema de executie pentru o prelungire de 40mm, in ideea ca daca e prea mult si n-am joc liber, mai polizez din prelungitoare. Insa trebuia facuta o proba inainte de orice.
Am incercat sa bag piulita pe gheara de pe primar, n-am reusit. Ca sa-mi iasa, am mai "furat" cativa mm de cablu strangand un etrier. Tre' sa-mi iau si eu o scula d-asta...

IMG_20170905_173655_HDR.jpg ( Size: 474.43k ) Number of downloads: 143


Am infiletat piulita de reglaj putin, pozitie ce corespunde unui teoretic joc liber maxim.
Scos mopsul ala (sau cum i-o zice) de pe etrier, tras de cateva ori energic de maneta dintre scaune ca sa se aseze toate p-acolo. Intors la butuc, se rotea liber. Aia 40mm erau absolut la fix, iar rabla, dupa foarte multi ani si multa asteptare, avea, in sfarsit, frana de mana! wub.gif

Un arc nou pe primar si cam asta era tot.

IMG_20170905_181010_HDR.jpg ( Size: 124.66k ) Number of downloads: 116
IMG_20170905_182104_HDR.jpg ( Size: 287.9k ) Number of downloads: 105


...aproape tot, urma sa aflu dupa proba de drum.
Introducere...
Arculetele alea dintre parghiile de pe etrier, arculete ce vin pe cablul original, erau lungi, pentru ca distanta dintre parghii la tambur e mult mai mare. Si, am mai zis, le-am scurtat cu putin, dar tot se comprima la spira pe spira inainte de a-si face mecanismul toata cursa.

In poza, frana de mana actionata, arcul comprimat total. In acelasi timp insa, distanta unghiulara pana la contactul opritoarelor de pe parghii cam mare, deci cursa ar mai fi destula.

IMG_20170905_183028_HDR.jpg ( Size: 355.27k ) Number of downloads: 127


Eram constient de la bun inceput ca s-ar putea sa fie frana slaba, dar:
- scurtand si mai mult arculetele, risc sa se slabeasca intr-atat incat sa nu se retraga complet parghiile;
- maneta de frana, in conditiile unui joc liber aproape nul, se ridica deja foarte mult.

IMG_20170905_183124_HDR.jpg ( Size: 554.31k ) Number of downloads: 134


Asa c-am hotarat sa fac inainte de orice o proba.

O paranteza, protagonista fiind vopsirea electrostatica. Si jantele, am scris de curand ca-s ruginite, iata-le:

IMG_20170905_182723_HDR.jpg ( Size: 494.86k ) Number of downloads: 133


Jantele astea au fost grunduite electrostatic (ziceau aia) si vopsite electrostatic. Scump. Adica n-a ruginit coaja in toti anii astia de abandon, da' s-au dus jantele. Interesant... Paranteza inchisa.

Si am iesit in proba. Frana e bunicica si atat. Va trebui sa mai scurtez arculetele alea, insa cu mare grija, ca n-as vrea ca maneta de frana sa depaseasca sectorul dintat. Insa inclin spre a crede ca nu trebuie mult, forta de franare nu e direct proportionala cu deplasarea manetei, ca jocuri, ca cursa libera, ca d-astea.

Finalul fericit al operatiunii a fost complimentat, dupa o scurta ploaie cu soare, de cel mai frumos curcubeu pe care l-am vazut vreodata. Sau ma rog, poate n-am dat eu importanta in trecut. Poza nu descrie nici pe departe splendoarea privelistii...

IMG_20170905_183619_HDR.jpg ( Size: 559.22k ) Number of downloads: 138


Ok, deci cu prima ocazie am sa tai cu mare grija, cu dremelul, arculetele alea. La cat circula biata rabla, gen o plimbare scurta pe luna, cand e soare si frumos, o sa mai astepte cativa ani. Daca stiti cum mi-as putea da seama care e limita de cursa a manetei, spuneti. Daca nu spuneti am sa detasez primarul de secundar si am sa aflu singur.

Si morala episodului asta cu frana de mana.
Ziceam mai prin iunie, cand am adus rabla aici, ca ma ingrozeste, ca-mi complica viata, ca curge robinetul de calorifer, ca e broasca soferului blocata, ca merge directia greu, ca n-are AC, c-as face-o bucati si as vinde-o transata.
Montajul si adaptarea cablului de frana de mana e practic prima modificare in stilu-mi ocedistic pe care i-o fac masinii asteia dupa 5 ani. Ma rog, doar punerea cap la cap a ingredientelor pregatite mai demult. Chiar si-asa, satisfactia e greu de explicat in cuvinte, e enorma... Cum naibii s-o vand? Nu, niciodata! O tin, iar cand am timp, chef, nevoie, mai modific ceva, mai imbunatatesc ceva, senzatia de la final merita cu prisosinta.
Mi-e chiar rusine c-am putut sa-i pun gand rau. Asta e, sunt om, uit, sunt prost, slab, si am nevoie de refreshuri de genu' ca sa-mi vina mintea la cap. Rabla for life!

^ declaratia de amor adresata rablei la cald, la propriu si la figurat, asta vara ^

happy.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Jan 2018, 21:43
Post #951


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(Muttley @ 12 Oct 2017, 06:17)
https://catalog.mann-filter.com/EU/eng/dimensions
Mann are catalog onlain, unde poti cauta dupa dimensiuni. Perfectiune!

Deci p-asta l-am pus in seara asta si nu merge, l-am gasit si l-am comandat in seara asta pe dumnealui.
.............data viitoare l-as incerca pe asta.
*


^ util ^


IMG_20171014_110503_HDR.jpg ( Size: 268.26k ) Number of downloads: 221


Super cul filtrul, cu plasa pe ambele parti.

Insa mai scurt fiind decat vechiul, care era deja mai scurt decat cel de Dacie pentru care facusem "carcasa", e trebuit sa prelungesc filetul din tija. Fu prima oara cand folosesc o filiera happy.gif

IMG_20171014_115154_HDR.jpg ( Size: 270.86k ) Number of downloads: 214


Comparatie de lungime si montajul, in sfarsit, ok (explicatie: incercasem cu filtrul mai deschis la culoare mai intai dar n-a avut loc. N-am mai insistat si aici):

IMG_20171014_120855_HDR.jpg ( Size: 333.42k ) Number of downloads: 201
IMG_20171014_121952_HDR.jpg ( Size: 246.97k ) Number of downloads: 219


Cureaua tot nu-i ok, in sensul ca nu am putut s-o montez decat desfacand fulia de pe pompa de apa, asezand cureaua si refixand fulia. Dar na, macar nu mai atinge. Data viitoare (ii dau vreo 10 ani asteia minim), am sa iau una putin mai lunga, 1205 ar merge incercat.

IMG_20171014_133101_HDR.jpg ( Size: 204.86k ) Number of downloads: 211


Ah, dupa ce am plimbat Dacia pentru ultima oara anul asta, am reusit s-o-ncui cu cheile in contact. Doar portbagajul era descuiat. Din portbagaj, am desfacut cartonul ala care il separa de habitaclu si l-am impins inauntru. Apoi, cu un bat lung am deschis geamul de la sofer. Geamurile electrice, legate pe plus permanent, cu intrerupator de Clio pe consola centrala, rule! icon_mrgreen.gif

____________________________________


Iar la sfarsit de decembrie am scos-o la o ultima plimbare ca sa-i fac plinul (sper sa nu-l piarda si pe asta). O poza rara, cu toate 3 laugh.gif

IMG_20171209_104145.jpg ( Size: 295.95k ) Number of downloads: 192


Apoi ulei in cilindri, bagat in casa filtru de aer si bateria si pus o plapuma noua pe ea.

IMG_20171209_164754_HHT.jpg ( Size: 731.14k ) Number of downloads: 195


La anul ar fi:
- lichid de frana;
- ulei motor;
- ulei de cutie (neaparat);
- un furtun mai normal la rezervor.

Si cu asta, in sfarsit, am ajuns cu topicul in zilele noastre a scapat.gif
N-a durat decat 8 luni........

This post has been edited by Muttley: 24 Jan 2018, 22:03


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 24 Jan 2018, 22:22
Post #952


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Misto... wub.gif
Pentru furtun de benzina care sa nu cedeze, recomand din ala panzat, rusesc de preferinta. Garantat nu se mai coace si nu se mai strica o perioada mai lunga de timp...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIOTUL_97
post 25 Jan 2018, 01:21
Post #953


Ne plac femeile,dar iubim masinile !


Group: Members
Posts: 1.648
Joined: 8 July 13
From: Bd-ul Dacia




Interesant jurnalul tau,l-am citit cu mare drag.Felicitari pentru toata nebunia asta ! Comanda aia de climatizare e de R12 export America.Nu face nimic in plus fata de cea obisnuita,doar ca da bine la ochi tongue.gif


--------------------
Dacia 1310/Logan/ MLS 1986/MLS 1985/1.4 Preference 2006
"Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange,ca sa ai dreptul,sa nu fi de acord cu mine"
#Pasionat de fiare vechi#
Ex.Dacia 1310-CN3 & 1310-ph1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 25 Jan 2018, 16:30
Post #954


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.223
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(b06fcn @ 24 Jan 2018, 22:22)
Misto... wub.gif
Pentru furtun de benzina care sa nu cedeze, recomand din ala panzat, rusesc de preferinta. Garantat nu se mai coace si nu se mai strica o perioada mai lunga de timp...
*


Poti sa fii mai precis un pic, ca si io as fi curios.

In alta ordine de idei, pentru cine mai e curios, in materie de piese din cauciuc, ele imbatranesc datorita expunerii la soare si aer. Daca la prima nu prea-i cazul, ca zac cu anii in garaj, pentru a doua mi-am luat o jucarie de aia de vidat pungi. Cred ca se gasesc acum la vreo 200 de lei prin supermarket.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 25 Jan 2018, 17:49
Post #955


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Merge si de-asta daca rusesc nu se gaseste: https://www.autokarma.ro/producatori-piese-...322500050-gates


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rob3rto
post 25 Jan 2018, 18:07
Post #956


Membru autentic


Group: Members
Posts: 539
Joined: 1 January 11




Pe spate merg la fix amortizoare de BMW e90 parca.. Pe fata, Aro 10, insa nu cred ca-s mai tari. Eu o sa mi le modific toate 4 la un nene in Ploiesti. Acelasi prieten(cu arcurile) are suspensia facuta la nenea ala, se comporta exemplar. E dura dar in acelasi timp preia foarte frumos socurile biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300 1981 - PH 88 VBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 25 Jan 2018, 20:04
Post #957


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




Pffff,un deliciu sa citesc(pe timpul si banii patronului desigur icon_mrgreen.gif )capitolul frane!Opera de arta si alta nu! wub.gif

Parca am mai spus p'acilea ca furtun de benzol Semperit la 8 lei/m rulz.


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 25 Jan 2018, 22:00
Post #958


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.901
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




On line...https://www.norauto.ro/accesorii-schimb-ule...stibil-8mm.html

Sau...la ei in magazin am vazut si cu insertie de panza...era un raft intreg cu role...

Acu am vazut ca ii topran...uita de ce am zis..scris.

This post has been edited by wolfin: 25 Jan 2018, 22:05


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 25 Jan 2018, 22:04
Post #959


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Va multumesc pentru sugestii. Cel mai bine imi suna Gates de la Autokarma, ca-i am in BV.

Cu placutele si discurile sa va vad.
Repet, am pus discuri noi pe placute vechi, desi aveam si noi. 1000km mers astfel.
QUOTE
Nu stiu cum sa fac acum. Sa pun placute noi, sa mai salvez ce se poate din discuri, sau sa le rectific inainte, sa ma rog sa iasa drepte, si apoi sa pun placute noi?


Amortizoare vad aici: http://www.sobenracing.com/r12-gordini.html
Astept sa-mi raspunda la mail cu pretul. Am asa, un sentiment ca n-ar fi ieftine deloc.

Mi-au raspuns: 1290e TTC, pentru garda la sol normala. Lol. Bani de coilovere super smechere pentru ailalta. Lol x 2.

This post has been edited by Muttley: 29 Jan 2018, 18:39


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 25 Jan 2018, 22:27
Post #960


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.721
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




QUOTE(bucatzel @ 25 Jan 2018, 16:30)
Poti sa fii mai precis un pic, ca si io as fi curios.

In alta ordine de idei, pentru cine mai e curios, in materie de piese din cauciuc, ele imbatranesc datorita expunerii la soare si aer. Daca la prima nu prea-i cazul, ca zac cu anii in garaj, pentru a doua mi-am luat o jucarie de aia de vidat pungi. Cred ca se gasesc acum la vreo 200 de lei prin supermarket.
*


Cu scuzele de rigoare pentru detinatorul topicului, uite aici @bucatzel, asta e linkul cu furtunul la rusi - https://ladapower.com/catalog/niva-1600/fue...oem-1263-detail, acelasi lucru ca aici, la unguri, de unde nu cred ca ar costa aproape 50 de euro transportul - http://www.ladanivaparts.eu/termekek.php?t...szam=&x=77&y=15 - vezi furtunul la 3,2 euro bucata de 6,7 metri.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
33 Pages « < 30 31 32 33 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 10:45
Forum Renault