DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

48 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ungaria

kaspersky
post 12 May 2005, 09:11
Post #121


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(MoneyTalks @ 12 May 2005, 09:42)
PS. Daca nu am scris corect ungureste, imi cer scuze.
*


Nu-i nici o problema, pun eu denumirile corecte:

Elisabet hid = Erzsebet hid = podul Elisabeta
Kelety = Keleti palyaudvar (pe indicatoare poate aparea Keleti pu.) = Gara de Est


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 13 May 2005, 16:46
Post #122


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




Se foloseste de exemplu bevásárlóközpont pentru centru de cumparaturi. Pentr Centrum: toate indicatoarele din Budapesta catre centru au scrise "Centrum". De exemplu aici http://www.novotel-bud-centrum.hu/angol/elhelyez.htm e limpede ca Novotel e in Centrum si nu in Központ.


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 16 May 2005, 09:26
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Stie cineva cum este drumul de la Chisineu Cris - Varsand - Bekescsaba - Kecskemet ? Este drumul cu numarul 44(national,judetean?)

Ma gandeam daca e mai buna sau nu aceasta varianta pt. a ajunge la Viena.(sa evit aglomeratia de la Nadlac).

Va multumesc.

This post has been edited by BOGDAN DSN: 16 May 2005, 12:52


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hatod
post 17 May 2005, 10:18
Post #124


Membru simplu


Group: Members
Posts: 92
Joined: 17 May 04
From: Cluj-N.




QUOTE(Gheorghe Dracu @ 13 May 2005, 16:46)
Se foloseste de exemplu bevásárlóközpont pentru centru de cumparaturi.

Ai perfecta dreptate.

QUOTE(Gheorghe Dracu @ 13 May 2005, 16:46)
Pentr Centrum: toate indicatoarele din Budapesta catre centru au scrise "Centrum".

Aici nu pot sa "dau cu parerea", din lipsa de experienta - desi am fost cu masina acolo, nu am circulat in centru, si nici nu m-am uitat la indicatori.

QUOTE(Gheorghe Dracu @ 13 May 2005, 16:46)
De exemplu aici http://www.novotel-bud-centrum.hu/angol/elhelyez.htm e limpede ca Novotel e in Centrum si nu in Központ.

Cred ca hotelul in sine se numeste Novotel Budapest Centrum - denumire destul de proasta, parerea mea -, dar nu-mi bag mina in foc. (Cum exista "Westend City Center", e posibil si asta.)
Deci poate ai dreptate in privinta indicatorilor.


--------------------
Dacia Solenza 2004 - CV-nn-NNN
/* There's no one like you */
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 May 2005, 19:28
Post #125


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Starea drumului M3 - Debrecen: GROAZNICA. Pentru prima data am intilnit indicator de restrictie de... 20 km/h! blink.gif Cred ca a fost creat special pentru acest drum... icon_mrgreen.gif Mai sint si semafoare (vreo 3-4), viteza mai mare de 50 km/h e o adevarata aventura, gropi MARI la tot pasul.

Pe cit de bune sint autostrazile in Ungaria, pe atit de prost este acest drum. Pe unele portiuni chiar si cu tancul e periculos sa mergi... icon_mrgreen.gif

Daca nu termina in curind autostrada M3 pina la Debrecen, vor inchide acest drum pe motiv de IMPRACTICABIL.

Sint 2 poduri peste cite o girla. Ambele poduri sint pe un sens de mers prabusite. Ca si cum ar fi cazut o bomba acolo... blink.gif Prea curind nu cred ca voi mai merge pe acel drum... Mi-a ajuns aventura de azi blink.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 20 May 2005, 21:07
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




De Paste am plecat prin Satu-Mare spre Budapesta si apoi Viena. Drumul de la Iasi prin Campulung-Moldovenesc , Bistrita a fost un calvar ph34r.gif .Apoi cel de la Baia-Mare la Satu-Mare , groaznic e putin spus mellow.gif . De la vama Petea , prin care am trecut in 3 minute , era vineri la ora 11.00 am , la Nyiregyhaza si apoi la Polgar de unde incepe M3 este un drum superb , foarte bun ,( oare la unguri nu a fost iarna ? ).
La intoarcere de pe M3 m-a mancat undeva sa o iau spre Debrecen , si a scris Money mai sus cum e ! Plus ca in Debrecen era inchis centrul ca era nu stiu ce targ , sarbatoare , si am avut oarece ocoluri . De acolo am luat-o spre Berettyoujfalou si apoi spre Oradea , adica ceva peste 90 km . Dar la iesire din Debrecen era un indicator la stanga spre Biharkeresztes , probabil mai scurt , Nu am avut curaj sa o iau pe acolo . Stie cineva daca drumul iesea tot la vama Bors ?

Inca ceva , am ascultat de sfatul de a folosi cardurile in Ungaria si nu imi pare rau , nu am mai ramas cu un buzunar de forinti ca datile trecute . E mai greu de cheltuit forintii in Iasi !
Si inca ceva , la vama la plecare mi-a spus granicerul roman :
- Aveti bani , nu-i asa ?
-Sigur ca da , am raspuns eu .
Nu a trebuit sa arat nimic ! E suficient sa va vada Solenza ! biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 21 May 2005, 15:20
Post #127


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Ghidioneanu @ 20 May 2005, 20:07)
Dar la iesire din Debrecen era un indicator la stanga spre Biharkeresztes , probabil mai scurt , Nu am avut curaj sa o iau pe acolo . Stie cineva daca drumul iesea tot la vama Bors?

Pe drumul ala am venit eu ieri. Iese la 5 km de Bors. Avantaj: eviti tot traficul care iese din Debrecen, nu e politie pe drum. Dar are foarte multe curbe si nu poti circula cu mai mult de 110 km/h pe el.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 21 May 2005, 21:54
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Oricum prin Ungaria nu m-am aventurat sa depasesc cei 90km/h regulamentari pe soselele nationale si 130/h pe autostrada . In ritmul asta mi-a luat fix 5 ore traversatul Ungariei , prin Budapesta , cu doua opriri a 10 minute fiecare . Am vazut doua radare , era duminica, pe autostrada inainte de Budapesta si la intrare in Berettyoujfalou . Poate daca o calcam mai tare , as mai fi scos 30-40 de minute , nu mai mult . Dar cum nu stiu ungureste si nu vreau sa cotizez la bugetul politiei maghiare .... wink.gif


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 May 2005, 09:52
Post #129


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Lasa ca stiu ei romaneste!
Suficient incat daca incerci sa le dai 10 euroi sa tipe la tine: "MULT PUTIN! MULT PUTIN!"
Sfat! Incarca sa intrelegi ca inseamna "PREA PUTIN" ..nu te hlizi la ei ca e mai rau...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 23 May 2005, 00:42
Post #130


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Ghidioneanu @ 21 May 2005, 20:54)
Oricum prin Ungaria nu m-am aventurat sa depasesc cei 90km/h regulamentari  pe soselele nationale si 130/h pe autostrada . In ritmul asta mi-a luat fix 5 ore traversatul Ungariei , prin Budapesta , cu doua opriri a 10 minute fiecare .

Daca nu as fi facut drumul asta niciodata, poate te-as fi crezut... smile.gif Asa da-mi voie sa NU te cred. Daca respecti viteza legala in Ungaria, numai pina la Budapesta faci 4 ore prin Berettyoujfalou... smile.gif Acest drum l-am facut de cel putin 100 de ori, deci stiu despre ce vorbesc.

Chestia cu traversatul Ungariei in 5 ore, respectind viteza legala pe traseul indicat de tine e la fel de adevarata ca si Logan merge cu... 220 km/h cu motorul de 1.4 nemodificat icon_mrgreen.gif

Ca sa strabati Ungaria (430 km din Oradea la Nikelsdorf prin Berettyoujfalou) inseamna:

1. Fie mergi CONSTANT cu 100 km/h SI prin localitati in afara autostrazii si cu 150 CONSTANT pe autostrada (ca sa iti poti permite cele 2 opriri de 10 minute si sa te incadrezi in cele 5 ore)

2. Fie mergi LEGAL cu 50 km/h in localitati si cu MINIM 140 km/h in rest (deci si acolo unde viteza maxima e de 90 km/h sau chiar 80 km/h pe M0)

Ambele situatii sint valabile NUMAI daca soseaua este absolut LIBERA, adica atunci cind vrei sa depasesti poti depasi INTOTDEAUNA IMEDIAT, deci nu vine nici o masina din sens opus. Altfel trebuie sa cresti viteza in afara localitatii la MINIM 150 km/h...

Deci mai citeste de 3-4 ori inainte de a scrie aici ceva de genul asta, nu de alta, dar multi te vor si crede! mad.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 23 May 2005, 20:30
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Sa mai taiem putin coada pisicii ! Intradevar pe autostrada am mers cu 140 constant. Era duminica disdedimineata , am traversat Budapesta prin centru , cred ca pe portiuni am mai mers cu 60-65 , pe podul Erszebet sau cam asa ceva , era ora 6.30 dimineata , pustiu si prin Buda si prin Pesta , am oprit la un Mol chiar la intrare pe M3 , poate nu am stat 10 minute , cat sa faca pipi doua d-re , apoi la iesirea de pe M3 , la ultima benzinarie , pret de 10 litri benzina , pe drumul spre Debrecen a fost mai nasol ca era in lucru dar e o singura localitate . La Debrecen am ocolit centrul ca era targ , nu stiu cat am facut prin oras ,poate 10 minute , Drumul spre Berettyoujfalou are doua localitati , si nu prea lungi . Oricum cei 90 de km de la Debrecen la Bors au fost facuti cam in 70 de minute . Am mai traversat Ungaria si la celelalte doua iesiri afara , in 1999 si 2002 si am facut cam sase ore , dar nu pe M3 , ci pe soseaua obisnuita , iar din Budapesta am iesit pe Ulloy sau cam asa ceva , o strada lungaaaa de 20 de km ...
Cu plecaciune cer iertare ! Dar acum am facut 5 ore de la Nikelsdorf la Bors!

In total 16 ore Viena -Iasi , o ora de pe Margaretengurtel la vama , unde am stat pret de 2 minute , apoi 5 ore prin Ungaria , pana aici a condus fiica-mea , de la Bors la Piatra -Neamt am condus eu , am injurat tot neamul lui Mitrea pentru starea drumului Reghin-Toplita , e groaznic , mi-a mancat macar o ora in plus , apoi de la P-Neamt la Iasi iarasi fiica-mea .

This post has been edited by Ghidioneanu: 23 May 2005, 20:41


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 24 May 2005, 16:57
Post #132


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Ghiodeanu >> Asa mai merge, cu vulpea cu coada mai scurta... icon_mrgreen.gif Deci nu prea ai mers legal, ca altfel nu puteai face numai 5 ore. Adica 65+ in localitati, 140+ pe autostrada... Hai, marturiseste... smile.gif

Iar de la Debrecen la Bors sint 60 km. Pe unde ai luat-o de ti-au iesit 90? blink.gif

QUOTE(Ghidioneanu @ 24 May 2005, 17:16)
Da ai dreptate Money , erau 90 cam de la autostrada , am verificat insemnarile.

O micuta corectie, totusi... Din Oradea pina la M3 prin Debrecen sint 115 km. Din Oradea pina la Bors sint vreo 10 km. Rezulta ca din Bors pina la M3 sint 105 km. Daca tu ai facut numai 70 de minute pe acei 105km... blink.gif Eventual cu... elicopterul icon_mrgreen.gif Nu de alta, dar la cum arata drumul de la M3 pina la Debrecen... pe multe portiuni (primii 10km dupa M3), o viteza de 20 km/h este EXAGERAT de mare. Indiferent de cit de liber este drumul de la M3 la Bors (chiar sa fii singurul care circula pe el) este IMPOSIBIL sa faci numai 70 de minute, in starea in care se gaseste el acum. Poate ai uitat vreo 60 de minute pe dinafara... smile.gif Eu merg in general repede (am facut Oradea-Budapesta 250km pe ruta directa, cu respectarea vitezei legale in localitati, in aproximativ 2 ore), dar imi trebuie cam 2 ore de la Bors la M3 (sau invers).


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 24 May 2005, 20:47
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




70 de minute =o ora si 10 minute , atat am facut de la intrare Debrecen la Bors prin Beretyujfalou , de la ultima benzinarie de pe M3 la Debrecen cam 20 minute . Nu uita ca am Dacie si sunt invatat cu gropile , e spart drumul , dar nici chiar de speriat , se poate trece cu 40-50 linistit . E drept ca alte masini mergeau mai incet . Restrictie de 20 era la un pod pe care era si semafor , l-am prins verde. In rest e circulabil . In Romania e de multe ori mai nasol !


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 24 May 2005, 22:49
Post #134


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Ghidioneanu @ 24 May 2005, 19:47)
70 de minute =o ora si 10 minute , atat am facut de la intrare  Debrecen la Bors prin Beretyujfalou

Pai de ce nu spui asa de la inceput? Acum este foarte clar si normal acest timp. De acolo sint cam 70 de km. Dupa cum ai spus initial, am crezut ca de cind se termina M3, ceea ce nu era posibil... smile.gif

Mai ce trebuie sa va scoata omul cu clestele vorba din gura... smile.gif Uite, vezi, asa se fac... "marturisiri complete"... icon_mrgreen.gif

Ai auzit de... steagurile lui... Pristanda parca? blink.gif Cam asa ai facut si tu cu drumul prin Ungaria... icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 16 Jun 2005, 21:03
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




excl.gif Un amanunt important pentru posesorii de carduri !
Am platit vigneta in Ungaria cu card Visa 2300 forinti , egal 330 334 lei, la care am platit comision de 4955 lei vechi
pentru benzina 10 litri 2602 forinti , respectiv 373 917 lei , comision de 5609 lei .
Eu zic ca merita sa platesti cu cardul , am scapat de forintii cu care ma gratulau la rest cand dadeam euro ! Iar cursul de schimb mi se pare corect ! dry.gif


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 17 Jun 2005, 10:13
Post #136


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Pentru ca e sezonul de vara, vigneta in ungaria pe 4 zile este 1460 HUF. Eu am cumparat forinti de la Nadlac - este casa de schimb valutar acolo - non-stop - si apoi am platit vigneta in Ungaria cu forinti. Dupa ce treci granita la Nadlac mai mergi inca vreo 20 Km si in nu stiu care sat este o benzinarie SHELL pe stanga. E imposibil sa o ratati pentru ca oricum e limitare de viteza in satul acela.

Oricum, vigneta din Ungaria (matrica) puteti sa o cumparati pana dupa Szeged, cand apare autostrada. Pana la autostrada nu va trebuie.

Cand cumparati vigneta trebuie sa scrieti pe o bucata de hartie ca masina e din RO si care e numarul de inmatriculare. Apoi sa lipiti vigneta pe parbriz.

La intoarcere am luat alta vigneta de 4 zile. Deci am trecut de Nickelsdorf - control pasapoarte - si apoi e un motel unde au si vignete - in partea din dreapta, in spate mult. Acolo e un chiosc unde e si schimb valutar dar si vignete de vanzare.

Daca aveti EURO si nu FORINTI, puteti cumpara vigneta si din Austria, la Nickelsdorf, chiar inainte de controlul de pasapoarte. Tot asa, e o cosmelie in spatele benzinariei, unde scrie ca e si BANCA. Parca era 7 Euro pe 4 zile. Deci dai mai mult cu un euro si ceva pentru ca nu ai forinti.

Aveti grija ca se fac controale la vigneta in Ungaria !!! E politia si incetinesc toate masinile ca sa le vada vigneta. Asa ca nu va jucati !!!

Despre benzina: Eu am pus de la OMV in Ungaria benzina cu cifra octanica 100. A costat 299 HUF/litru, deci asta inseamna 43.400 lei/litru sau 1.20euro. Cam mult, asa ca mai bine va faceti planul sa puneti din Austria. Benzina normala de 95 era mai ieftina, cam 250-260 parca. Preferabil sa platiti in HUF sau cu cardul.

This post has been edited by i96nds: 17 Jun 2005, 15:55


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 24 Jun 2005, 06:44
Post #137


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Apropo de controlul la vigneta in HU, sa aveti la indemana si chitanta cu care a fost platitia. In caz de control vi se cere si chitanta, exact ca la noi cu rovigneta. Nu ajunge ca te obliga sa-ti lipesti porcaria aia pe geam, si apoi te chinui o gramada sa o dai jos, mai trebuie sa pastrezi si chitanta.

De asemenea, o recomandare, pentru cei care se indreapta spre Szeged, la capatul lui M5, pe ultimul km de autostrada apar restrictiile de viteza, respectatile ca foarte des am vazut radarul la capatul autostrazii, si masini trase pe dreapta de politisti, o gramada...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 26 Jun 2005, 03:01
Post #138


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(radian @ 24 Jun 2005, 05:44)
Apropo de controlul la vigneta in HU, sa aveti la indemana si chitanta cu care a fost platitia.

Nu stiu cit de adevarat e... Pe mine m-au controlat ultima data pe 19 iunie (acum o saptamina) si nu i-a interesat chitanta. Iar in ultimii 5 ani m-au controlat de vreo 20 de ori si nu mi-au cerut niciodata chitanta...

PS. Asta nu inseamna ca nu o pastrez... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 26 Jun 2005, 11:00
Post #139


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




MOney, pe mine m-au intrebat de chitanta dar banuiesc pt ca am numar de leasing si am inteles ca multe firme cu multe masini mai fac schimb de vigneta cand merg in Hu..


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 28 Jun 2005, 08:15
Post #140


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




si eu am primit sfatul de a pastra chitanta de la vigneta .. de la prieteni stabiliti in HU ... si l-am urmat ... o fi ceva la mijloc


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florincovaciu
post 29 Jun 2005, 08:47
Post #141


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 24 September 05




Vreau sa va intreb daca a fost cineva de curand pe ruta Oradea- spre Viena pe drumul national ( 4 )in Ungaria(deci nu pe M3), cu trecere pe M5-M0 si apoi M1; daca da va rog sa-mi spuneti cum e si de unde a cumparat vigneta pentru autostrada in intervalul de drum Bors - autostrada M5. Va multumesc.


--------------------
megane II bicorp 2005
Megane II bicorp 1,4 16V pack authetique, AC, RCD,2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 29 Jun 2005, 08:53
Post #142


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




De la ORICE BENZINARIE iti iese in cale!
Orice, oricare!
Pt detalii baga mp lui Money..el bate drumul ala lunar


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florincovaciu
post 29 Jun 2005, 09:12
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 24 September 05




multumesc. am conversat pe pm cu el si stiu ca folosea M3. incerc, totusi


--------------------
megane II bicorp 2005
Megane II bicorp 1,4 16V pack authetique, AC, RCD,2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 29 Jun 2005, 11:28
Post #144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




eu am incercat la benzinarii imediat dupa granita si nu aveau. de la unu' care vorbea mai rar am priceput cuvantul Szolnok ... asta e un oras intre Bors si autostrada. de-abia acolo am putut cumpara vigneta de la o benzinarie ... era MOL


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 29 Jun 2005, 13:25
Post #145


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Am raspuns pe MP la intrebare, dar sa scriu si aici.

Drumul acela e OK, a fost reparat pe portiuni mari (zeci de km) si acum 10 zile nu era trasat.

Nu mai circul momentan pe M3 pe motivele expuse aici in acest thread. Astept sa se deschida M3 pina spre Debrecen, pentru ca altfel dupa ce iesi de pe M3 e groaznic drumul.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 21 Jul 2005, 14:41
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Dupa trecerea granitei la Nadlac si intrarea in Ungaria la cateva sute de metri politia opreste tot(cand vede numarul de Ungaria face semn sa treaca).Intreaba de extinctor,triunghi,trusa medicala,asigurari medicale,carte verde si pentru cei cu masina in leasing imputernicire(noi am avut si in engleza).

Sunt cu o Lada Niva verde(vai de steaua ei).Asta era dimineata pe la 9.30,dar i-am vazut si la intoarcere desi era 2.30 noaptea.Deci atentie sa aveti tot la voi(pe noi ne-a pus sa deschidem si portbagajul).


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 21 Jul 2005, 14:54
Post #147


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




... sau mergeti pe la Cenad smile.gif

Stii mai exact localitatea pe unde stateau gorobetii?


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 21 Jul 2005, 18:07
Post #148


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Veste buna pentru cei ce circula de la Oradea la Budapesta pe la Szolnok: Dupa ce se iese de pe M5 la Albertirsa, pe o distanta de aproape 100 km nu exista nici o localitate!... smile.gif Au terminat un drum ce ocoleste Abony si alte citeva localitati. Este perfect drumul, se poate circula lejer cu 150+. In felul acesta, cu o sosea libera, se poate face lejer 2 ore pina la Budapesta (cam 250 km pina la M0)... smile.gif iar mersul pe M3 devine pur si simplu nerentabil... smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 21 Jul 2005, 18:27
Post #149


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(fbatran @ 21 Jul 2005, 14:54)
... sau mergeti pe la Cenad smile.gif

Stii mai exact localitatea pe unde stateau gorobetii?
*




Fac traseul saptamnal. Degeaba mergi pe la Cenad ca filtrul este pe portiunea dintre Szeged si intersectia cu sens giratoriu cu iesire spre Mako si spre Timisoara.

In Mako anul trecut am platit amenda pt 52 km/h. In toata localitatea este restrictie la 40 si din proprie experienta este bine sa o respectati (o respecta pana si camionagii turci si bulgari).

De asemenea foarte frecvent am vazut gaborii la panda cu radarul la iesirea de pe M5 (spre Szeged). Verifica respectarea restrictiilor de viteza de pe ultimul km de autostrada (100 / 80 / 60) si agata masini la greu. In special romanii care vor sa mearga cu 150 pana pe ultima suta de metrii... Dealungul autostrazii nu am vazut niciodata radar, si am circulat cel putin de 150 de ori pe autostrazile lor.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 11 Aug 2005, 19:06
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Trebuie sa fac un drum pana la aeroportul din Budapesta peste cateva zile si am o prietena care a primit interdictie pe 24 de ore de la vamesii unguri pt faptul ca nu avea lipit pe masina un autocolant cu indicativul tarii, adica cu "RO". A trebuit sa se intoarca in Oradea si sa stea pana a doua zi si sa isi puna autocolantul cu pricina, altfel nu o lasau vamesii unguri sa intre in tara. Io ma gandesc ca din moment ce apare pe nr de inmatriculare steagul si indicativul tarii la ce mai trebuie si autocolantul?? I s-a mai intamplat cuiva asa ceva?

Nu ma doare mana sa imi lipesc si io asa ceva pe masina...


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
48 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:25
Forum Renault