DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bare portbagaj

Lucian123
post 17 Sep 2004, 19:28
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Stie cineva cat ar costa portbagajul pentru Logan :?:


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 17 Sep 2004, 22:03
Post #2


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




100 euro


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 18 Sep 2004, 12:36
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Multumesc pentru informatie.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 18 Sep 2004, 21:33
Post #4


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Pretul de 100 euro e cel pt portbagajul (de fapt sunt 2 bari transversale) oferit de Dacia. Probabil ca cu timpul o sa apara si altceva mai ieftin oferit de alte firme.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DjurdjaK
post 8 Oct 2004, 02:27
Post #5


Member of ..


Group: Members
Posts: 170
Joined: 7 October 04
From: Bucuresti




iti recomand sa nu iti iei asa ceva...am vazut un logan cu bare pe plafoniera si arata foarte urat...dupa ce ca e inalta mai pui si alea sus...urat urat urat tongue.gif


--------------------
Renault Megane 2007 1.5 dCi 85CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hyperyon
post 9 Oct 2004, 02:17
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 28 September 04
From: Iasi




mie la dealer mi-a scris pe catalogul cu accesorii preturile in lei...iar la acele bare....scria 1.190.000 de unde ati scos 100 de euro?


--------------------
Mazda CX5 2017 - 2.0 Revolution - B985HYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 9 Oct 2004, 08:15
Post #7


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Vor si astia sa faca u ban cinstit! smile.gif


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nexus
post 10 Nov 2004, 11:29
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 9 November 04




pe lista de optionale este trecut:

6001998054 BARE DE PORTBAGAJ PAVILION 43.20

La magazinul de la dealer este in jur de 1.8 mil.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - SB-06-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin1paul
post 22 Jul 2005, 07:19
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 5 January 05
From: Bucuresti




Salut pe toata lumea!!!

Am intrat in posesia unui box de la un prieten care la avut pentru un Cielo, dar sistemul de prindere pe capota masinii este diferit. Intrebarea mea la cei care au asa ceva este, daca cumpar barele, se potriveste sistemul de prindere intre box si bare, distanta intre bare este aceiasi la toate tipurile de box-uri?
Am vazut prin magazine mai multe tipuri de bare pt portbagaj (box), dar nu se preciza nimic in sensul ca s-ar potrivi si pe Logan. Sistemul de prindere al barelor pe capota la logan este diferit (mai special)? Distanta intre bare se poate modifica?
M-ar ajuta foarte mult daca are cineva niste poze cu sistemul de prindere.

Multumesc anticipat.


--------------------
Logan Laureat 1.4 - B12XXX
Sa nu uitam!!! "TRAIM IN ROMANIA"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 22 Jul 2005, 11:02
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




QUOTE(catalin1paul @ 22 Jul 2005, 09:19)
Salut pe toata lumea!!!

Am intrat in posesia unui box de la un prieten care la avut pentru un Cielo, dar sistemul de prindere pe capota masinii este diferit. Intrebarea mea la cei care au asa ceva este, daca cumpar barele, se potriveste sistemul de prindere intre box si bare, distanta intre bare este aceiasi la toate tipurile de box-uri?
Am vazut prin magazine mai multe tipuri de bare pt portbagaj (box), dar nu se preciza nimic in sensul ca s-ar potrivi si pe Logan. Sistemul de prindere al barelor pe capota la logan este diferit (mai special)? Distanta intre bare se poate modifica?
M-ar ajuta foarte mult daca are cineva niste poze cu sistemul de prindere.

Multumesc anticipat.
*



In general cutiile de care vorbesti au punctele de prindere mobile (i.e. se pot muta fata-spate pentru a se potrivi cu distanta dintre barele transversale).
Am pus o cutie de volvo pe berlina, deci nu vad de ce nu poti sa pui orice cutie pe lgn.
La lgn berlina nu poti modifica distanta intre bare. Sunt fixe si iti sugerez sa le iei pe cele oferite de Dacia. E mai sigur. Dar uita-te la cutie ca ar trebui sa se poata prinde oricum. Ia in calcul si grosimea barelor care cred ca e putin mai mare la lgn.
Da' asta-i bine, ca nu se curbeaza.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radui
post 9 Aug 2005, 09:30
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 21 April 05
From: Bucuresti




Barele respective se gasesc in Vitan Barzesti (la dealer n-am gasit), le-am luat in iulie cam cu 2,3 mil (3 mil era predul la dealer). Cauta in targ in mai multe locuri , pretul variaza destul de mult. Boxul se prinde cu niste bride metalice, la partea de jos are mai multe gauri ca sa ai posibilitatea sa-l montezi pe bare asezate la diferite distante. Conditia impusa este ca barele sa aiba min. 15 mm grosime (cel putin asa e la box-ul meu marca Thule)


--------------------
Logan Laureate 1,4MPI - B 97 FAC
Dacia 1300/77, verde
VW 1200/64, rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 10 Aug 2005, 15:22
Post #12


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(DjurdjaK @ 8 Oct 2004, 02:27)
iti recomand sa nu iti iei asa ceva...am vazut un logan cu bare pe plafoniera si arata  foarte urat...dupa ce ca e inalta mai pui si alea sus...urat urat urat tongue.gif
*




de gustibus non disputandum...

Eu am bare transversale si chiar imi place cum arata (pe langa faptul ca le si folosesc).

Am vazut la magazin Dacia la un pret in jur de 190 RON.

Pe ale mele am dat cam 100 EURO, dar le-am luat din Ungaria de la magazin Dacia. Ai nostrii nu a veau pe stoc in aceea perioada...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 5 Nov 2005, 21:37
Post #13


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Stie cineva daca sistemul de prindere a barelor transversale la Logan este identic cu cel de la modelele Renault?(Megane,Clio)
Merci!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 7 Nov 2005, 13:00
Post #14


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




In timisoara am vazut la unii taximetristi ca au folosit pentru cupola niste bare ordinare din tirg < am avut si eu pe un tico modelul acela universal> si la prindere in loc sa foloseasca sistemul lor de prindere, au renuntat la ghidajul de stringere care se prindea pe sina de pe acoperis < la masinile care au sina> si au dat doua gauri in lateralul suportului, la dimensiune celor doua gauri de sub cheder.
Aproape ca as face si eu acelasi lucru , mai ales ca pretul lor este de 160-170 de mii bucata si pentru doua ture la schi pe an nu se preteaza sa dai 2 milioane pe cele originale.


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 7 Nov 2005, 17:39
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




QUOTE(Flores @ 5 Nov 2005, 23:37)
Stie cineva daca sistemul de prindere a barelor transversale la Logan este identic cu cel de la modelele Renault?(Megane,Clio)
Merci!
*



E posibil sa fie asemanator cu cel de clio, sigur nu identic
Daca ne uitam la Megane vedem ca are cu totul alt sist de prindere / design, deci nici barele n-au nimic in comun.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ga!nusha
post 8 Nov 2005, 09:35
Post #16


Still here


Group: Members
Posts: 984
Joined: 6 September 05
From: Paris




QUOTE(vead @ 7 Nov 2005, 13:00)
In timisoara am vazut la unii taximetristi ca au folosit pentru cupola niste bare ordinare din tirg < am avut si eu pe un tico modelul acela universal> si la prindere in loc sa foloseasca sistemul lor de prindere, au renuntat la ghidajul de stringere care se prindea pe sina de pe acoperis < la masinile care au sina> si au dat doua gauri in lateralul suportului, la dimensiune celor doua gauri de sub cheder.
Aproape ca as face si eu acelasi lucru , mai ales ca pretul lor este de 160-170 de mii bucata si pentru doua ture la schi pe an nu se preteaza sa dai 2 milioane pe cele originale.
*



Iesi mai ieftin daca inchiriezi schiurile de pe partie...


--------------------
Mazda 3 MPS ex: Logan Preference+AC 1.6 2oo8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 8 Nov 2005, 19:06
Post #17


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(Stefan.A @ 7 Nov 2005, 17:39)
E posibil sa fie asemanator cu cel de clio, sigur nu identic
Daca ne uitam la Megane vedem ca are cu totul alt sist de prindere / design, deci nici barele n-au nimic in comun.
*



Imi trebuie ceva sigur, un cod de la cele originale sau sa stiu sigur ca merg cele de Clio, pe aici nu prea s-a auzit de Logan!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 9 Nov 2005, 09:49
Post #18


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




QUOTE(Flores @ 8 Nov 2005, 19:06)
Imi trebuie ceva sigur, un cod de la cele originale sau sa stiu sigur ca merg cele de Clio, pe aici nu prea s-a auzit de Logan!
*


Cod gasesti in pliante la magazine sau la vocea clientului


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 12 Nov 2005, 13:41
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




ar trebui sa se potriveasca cele pt modus ca au acelasi sistem de prindere (am vazut eu). distanta intre piulitele sudate trebuie verificata si latimea barilor...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 12 Nov 2005, 17:28
Post #20


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Da, numai de Modus pot sa mai fie, de la celelalte modele le-am incercat pe toate! O sa incerc la un dealer Renault! Merci mult!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 23 Nov 2005, 14:35
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Eu mi-am cumparat bare portbagaj in luna octombrie de la dealer, pret 161RON (1610000ROL)


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 13 Dec 2005, 17:50
Post #22


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Pana la urma tot de la dealer mi-am luat si eu, nu se potriveste nimic de la modelele Renault, cele de la Modus care la prima vedere par identice au o diferenta de cativa milimetri intre gauri!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinaxis
post 13 Dec 2005, 20:52
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 388
Joined: 30 March 04




Eu am barele transversale de vreo cateva luni. Initial le-am pus pe masina, si am mers cu ele asa. Imi placeau cum arata. Nu le-am dat jos si din comoditate. Dar atunci cand am avut de facut mai multe drumuri lungi, la viteze ridicate, factorul de zgomot a devenit stresant. Chiar ff stresant, obositor. Le-am dat jos si linistea s-a reinstalat... Acum le port in portbagaj si le voi folosi doar la nevoie...

Cele bune!


--------------------
tohan stas 2012 full
"as fi de parere ca ar trebui interzisi copiii din locurile publice (...). Un sugar stie doar sa manince, sa se cufureasca si sa urle" by Marty
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Carack
post 3 Feb 2006, 18:11
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 February 06




QUOTE(alx @ 12 Nov 2005, 13:41)
ar trebui sa se potriveasca cele pt modus ca au acelasi sistem de prindere (am vazut eu). distanta intre piulitele sudate trebuie verificata si latimea barilor...
*




Nu merg barele pentru Modus la Logan si nici de la alt Renault. Au solutii de prindere total diferite.

QUOTE(Flores @ 5 Nov 2005, 21:37)
Stie cineva daca sistemul de prindere a barelor transversale la Logan este identic cu cel de la modelele Renault?(Megane,Clio)
Merci!
*



NU! Nu este identic. Dacia are pe fiecare parte, sub cheder, cate doua randuri de orificii pentru fiecare picior de bara.
Renault Megane II de exemplu are prevazut pe acoperis cate o piulita mascata sub un capacel. Fiecare pricior de portbagaj are cate un surub care intra in acea piulita.

QUOTE(catalin1paul @ 22 Jul 2005, 07:19)
Salut pe toata lumea!!!

Am intrat in posesia unui box de la un prieten care la avut pentru un Cielo, dar sistemul de prindere pe capota masinii este diferit. Intrebarea mea la cei care au asa ceva este, daca cumpar barele, se potriveste sistemul de prindere intre box si bare, distanta intre bare este aceiasi la toate tipurile de box-uri?
Am vazut prin magazine mai multe tipuri de bare pt portbagaj (box), dar nu se preciza nimic in sensul ca s-ar potrivi si pe Logan. Sistemul de prindere al barelor pe capota la logan este diferit (mai special)? Distanta intre bare se poate modifica?
M-ar ajuta foarte mult daca are cineva niste poze cu sistemul de prindere.

Multumesc anticipat.
*



In general se potriveste orice cutie pe orice bara...dar sant niste limite. 1. Cutia care are prinderi pentru bare din aluminiu se pot pune doar pe bare din aluminiu.2.Cele care au prinderi pt. bare din otel, nu merg pe cele din aluminiu ci doar pe cele din otel cu sectiune dreptunghiulara.
Cutiile de la: HAPRO, ATERA , NORAUTO si MONTBLANC, pentru ca au prinderile in forma de U mai mare, pot ingloba si bara de aluminiu care e mai lata decat cea din otel.
Asadar, in mod normal ar trebui sa o poti folosi.
Mai e un aspect. Barele se monteaza in general, la cca 70-80 cm una de alta. La logan sant puncte fixe de prindere asa incat nu cred sa ai problema asta.

QUOTE(Flores @ 5 Nov 2005, 21:37)
Stie cineva daca sistemul de prindere a barelor transversale la Logan este identic cu cel de la modelele Renault?(Megane,Clio)
Merci!
*



NU! Nu este identic. Dacia are pe fiecare parte, sub cheder, cate doua randuri de orificii pentru fiecare picior de bara.
Renault Megane II de exemplu are prevazut pe acoperis cate o piulita mascata sub un capacel. Fiecare pricior de portbagaj are cate un surub care intra in acea piulita.

QUOTE(vead @ 7 Nov 2005, 13:00)
In timisoara am vazut la unii taximetristi ca au folosit pentru cupola niste bare ordinare din tirg < am avut si eu pe un tico modelul acela universal> si la prindere in loc sa foloseasca sistemul lor de prindere, au renuntat la ghidajul de stringere care se prindea pe sina de pe acoperis < la masinile care au sina> si au dat doua gauri in lateralul suportului, la dimensiune celor doua gauri de sub cheder.
Aproape ca as face si eu acelasi lucru , mai ales ca pretul lor este de 160-170 de mii bucata si pentru doua ture la schi pe an nu se preteaza sa dai 2 milioane pe cele originale.
*




Nu e bine sa gandesti asa, Barele transversale sant un produs cu risc mare de accident.Taximetristi merg doar prin targ si cu viteze relativ mici.
Tu vrei sa le folosesti incarcate cu schiuri si poate cu viteze ceva mai mari.
Fereasca dumnezeu sa iti cada de pe masina in mers o mizerie din acea de bara de 300.000 de lei.
Dar tu alegi. E bine insa sa te documentezi inainte sa poti judeca in cunostinta de cauza.

Klaus edit: Am unit mesajele concomitent postate si a disparut mesajul de reclama atat de prezent in fiecare mesaj postat...

This post has been edited by klaus: 3 Feb 2006, 20:57


--------------------
dacia logan - b45dfb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 4 Feb 2006, 09:24
Post #25


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Carack @ 3 Feb 2006, 18:11)

... Barele transversale sant un produs cu risc mare de accident...

*



Poti, te rog, sa detaliezi?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 5 Feb 2006, 16:55
Post #26


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




cred ca se referea la "cele ordinare" din targ..care, daca nu sunt prinse bine si la o viteza destul de mare sar direct in parbrizul celor din spate....provoaca o catastrofa , parerea mea


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 19 Feb 2006, 02:11
Post #27


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Am cumparat si eu un set de bare , originale Logan , au costat aproape 220 lei , de la reprezentanta Dacia , nu arata rau pe masina , mi-ar fi placut totusi negre (masina verde cameleon ) .
Citeva pareri personale :
- datorita faptului ca sint (totusi) obiecte de folosinta indelungata le prefer pe cele originale , pe de alta parte au fost concepute special pentru Logan (dovada sistemul de prindere existent pe masina ) si nu cred ca se potrivesc pe alta masina din timp ce au fost facute dupa forma capotei (suportii din spate nu se potrivesc in fata , respecta geometria , iar fata nu-i ca spatele ...... si ........ " iarna nu-i ca vara " biggrin.gif
- si eu preferam sa-i cumpar cu 17 lei , nu am vazut acei suporti , dar pe astia la 220 lei chiar i-am gaurit(barele) si pot spune ca a durat ceva (par caliti) , de asemenea sint galvanizati .

Am vazut deja Loganisti care au pierdut dopurile din capetele barilor , va recomand popnituri !

P.S. Cit despre zgomot , incap fara probleme in portbagaj .

This post has been edited by logan1.5dci: 19 Feb 2006, 02:13


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 13 Mar 2006, 00:22
Post #28


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Oare cu cat papa in plus loganul cu barile alea puse? Dat fiind zgomotul nu e de mirare sa bage 0.5 la suta in plus..


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 31 Mar 2006, 11:13
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




poate cineva sa imi spuna ce distanta este intre gaurile de prindere ale uneia din aceste bari originale ?
multumesc


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gonty
post 1 Apr 2006, 06:21
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 23 March 03
From: Iasi




Am si eu o intrebare (de fapt doua biggrin.gif ). Cam cat ajunge un suport de bicicleta pentru barele de Logan? Incap 3 biciclete pe barele respective?


--------------------
Citroen C4 2.0 HDI 2007, SX Pack - IS96DEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:36
Forum Renault