DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Sistem franare defectuos, Frana devine eficienta la a doua pedala

cristi 57
post 15 Mar 2014, 18:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 28 October 07




Apas pedala de frana, cursa este foarte lunga, aproape cand ajunge la podea pedala se intareaste dar frana este ineficienta. Daca imediat fac o a doua pedala, aceasta se ridica mai sus iar cursa ei este mai mica. In acel moment frana devine eficienta. Toate acestea se intampla dupa ce am inlocuit aproape toate partile active ale sistemului de franare.
Problema aceasta de ineficienta este mai veche dar se manifesta altfel. Nu conta cate pedale faci, sistemul se activa pe ultima treime a cursei, pedala parea usor elastica. Cu motorul oprit pedala se ridica mult mai sus iar eficienta scade foarte mult.
Aerisirile nu au nici un efect!
Am inlocuit etrierii fata si racordurile, apoi cilindrii spate, sabotii si cablurile franei de mana... tot nu sunt multumit, standul e frana iese bine, forte de franare egale pe ambele punti... Am mers mai multe saptamani asa crezand ca frana isi revine, ca "se aseaza"... nimic!
Astazi am inlocuit pompa centrala cu una noua... frana este mai proasata! Am sa o returnez inapoi la magazin(probabil o supapa nefunctionala la un pistonas). Am pus pompa veche inapoi dupa ce am inlocuit tot ce se putea la ia. Reglaje pe puntea spate facute ca la carte...
Singurul loc in care nu am umblat este repartitorul, dar nu cred ca are legatura cu cursa pedalei.
=======
Concluzie: atunci cand pedala tine mai sus, rotile ingheata!
Oare ce mai trebuia facut sau verificat si nu am facut? De ce coboara atat de mult pedala(chiar daca trag frana de mana - nu se schimba nimic)?


--------------------
nova gti dnepr m11, yamaha xv-535 2ooo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 19:07
Forum Renault