DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ulei cu inscriptia API CF pentru 1.5 DCI motorina, E bun, sau nu asa de bun, comparativ cu altele?

naekhu
post 27 Aug 2019, 09:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 August 19




Vreau să aflu dacă specificația API CF este un avantaj, sau un dezavantaj pentru uleiul de motor pentru un Logan 1.5 DCI.
Mă interesează să știu dacă este condraindicat, dacă nu e recomandat, sau dacă e așa-și-așa.

Mai multe detalii:
Am cumparat recet ulei pe care scrie SAE 10W40 API CF deoarece vreau să schimb uleiul. Acolo scrie doar API CF, și atât, fără alte specificații tehnice
Pe recipientele pe care le-am folosit in trecut am observat că nu scria asa ceva (CF), dar scria ACEA A3/B4: API SL.

Pe ambalaj la amândouă uleiuri scrie că e ok pentru Logan 1.5.
Bănui că o fi vreo diferență între ele, și că nu e același lucru dacă folosesc unul sau altul.
Ma gandesc ca are vreun sens, probabil unul e mai bun, mai benefic, iar celalalt e mai rău, mai dăunător. În plus, nu știu dacă e recomandat să le amestec, să torn ce am peste celălalt.

Pe internet am găsit următoarele informații despre acel CF, dar, deși înțeleg cuvintele, îmi scapă ideea dacă e mai bun pentru mine sau nu:

CF- utilizata pentru motoare diesel cu injectie indirecta - asigura functionarea acestui tip de motoare si a altor motoare diesel ce folosesc o varietate larga de combustibil inclusiv cele ce folososesc combustibil cu continut ridicat de sulf. Asigura o protectie foarte buna impotriva depunerilor pe pistoane, uzura si coroziunea lagarelor ce contin cupru pentru motoarele cu aspiratie naturala turbo si cu compresie. Aceste uleiuri se folosesc incepand cu anul 1994 si pot fi folosite si acolo unde se recomanda ulei API CD.

API SL / CF. Aceasta indică că produsul este universal și poate fi folosit cât cu motoarele turbo cu supape multiple, atât și cu diferite motoare Diesel. Ea asigură o bună protecție a motoarelor care folosesc un amestec combustibil-aer sărac și previne formarea depunerilor cărbunoase atunci când conținutul de funingine din combustibil este mai mare decât 0,5 %.

Alte detalii:
Motorul meu are injectie directa din care am inteles. Din specificatia CF inteleg ca e destinat motoarelor cu injectie indirecta (deci eu am de fapt altfel de motor decat cele pentru care uleiul e destinat). Inteleg ca acest CF a fost invetat in 1994, ceea ce ar părea că e pentru tehnologii mai vechi.

Deci Cele doua uleiuri sunt:
Ulei 1: Dacia Oil Plus Diesel SAE 10W40 API CF - recipient nou, pe care vreau să-l folosesc acum
Ulei 2: Diesel Oil Plus SAE 10W40 ACEA A3/B4 API SL (Part Synthetic) - recipient mai vechi, gol

Am atasat o poza cu recipientele (Primul ulei pe randul 1, al doilea pe randul 2):
- Ulei.jpg

Mulțumesc anticipat pentru informații.

This post has been edited by naekhu: 27 Aug 2019, 10:08


Attached thumbnail(s)
Ulei.jpg ( Size: 1.18mb ) Number of downloads: 53


--------------------
Logan Facelift 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 27 Aug 2019, 10:32
Post #2


membru


Group: Members
Posts: 4.516
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti






--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:49
Forum Renault