DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> S-a rupt un prezon si nu stu ce sa fac :(

rekinu_dsn
post 21 Feb 2005, 21:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 February 05




Salutare!Sunt nou pe forumul asta si am si yo o problema!Sambata am fost la un echilibrat roti si unu dintre "priceputii" de pe-acolo a strans pana a cedat un prezon sad.gif Eu i-am zis astuia sa mi-l scoata si sa-mi puna altu' da' a zis ca nu poate s-o faca pentru ca are nevoie de nu stiu ce extractor pe care il gasesc numai in service-urile specializate!
Dupa ceva apostrofari am plecat sucarit! Acum unde sa ma duc ?? Ce pot face sa nu ma coste prea mult ??


--------------------
Dacia SuperNova - B 56 REK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibiCraciun
post 22 Feb 2005, 07:57
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 28 June 04
From: CUGIR-AB




se face in prezonul rupt o gaura pentru filet M4 sau M5 si se fileteaza gaura cu un tarod pe stanga (M4 sau M5). daca ai noroc prezonul poate sa iasa in timpul filetarii, daca nu, dupa filetare se insurubeaza in prezon un surub potrivit cu filet pe stanga si se forteaza cu cheia.
alta solutie: la service, sa-si bata aia capul (nu cred ca au dispozitiv pt asa ceva)
p.s. pt M4 se face gaura cu burghiu "fi"3,2mm iar pt M5 "fi"4mm.
...da' cum draq a reusit sa rupa prezonu'?!


--------------------
DACIA SupeRNova Clima - AB 04 LVU
decat o masina veche, mai bine una noua; decat o dacie, mai bine un mercedes; decat o dacie veche, mai bine un mercedes nou; decat nimic, mai bine o dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Feb 2005, 09:00
Post #3


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Stii bancul cu politatii si cuburile? S-a constatat ca nu numai politaii ci si mecanicii sunt foarte puternici!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juagy666
post 22 Feb 2005, 12:13
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 17 November 03




Sa gauresti acel prezon si sa-l filetezi e aproape o gluma .
Am patit ceva similar la o vechitura acum citiva ani.
Parerea mea e ca singura metoda care merge - asa am reusit eu - este sa sudezi electric de capatul rupt al prezonului un fier in forma de L si daca faci sudura de nadejde il scoti imediat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B 32 BUG
post 22 Feb 2005, 13:42
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 10 September 04
From: Bucuresti




am patit si eu asa si am luat o bormasina cu un spiral mai mic in diametru ca prezonu am bagat spralu in el cat mai adanc (dar atentie) si dupa aia dai bormasina sa se invarta invers adica il desfiletezi ,dar dai brusc si cate putin ,bafta!


--------------------
B 32 BUG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rekinu_dsn
post 22 Feb 2005, 14:30
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 February 05




in primul rand va multumesc pentru sfaturi!deocamdata merg asa ( in trei prezoane ) si sper sa nu-mi provoace alte neplaceri! sper ca weekendu' asta sa o rezolv!



--------------------
Dacia SuperNova - B 56 REK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 23 Mar 2005, 18:30
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




s-a rezolvat?


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rekinu_dsn
post 23 Mar 2005, 18:55
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 21 February 05




salutare!da, am rezolvat problema nu chiar atunci cand mi-am propus,ci cu vreo saptamana dupa, cand trebuia sa plec la munte si mi-a fost frica sa merg la drum lung asa!

si acum sa incep povestea ... era intr-o zi de sambata cand dupa cum stiti in Buc mai toate service-urile sunt inchise si daca erau deschise spuneau ca nu se baga la asa ceva ca e prea mult de munca. Am gasit pana la urma un service mai mic prin rahova nu mai stiu exact unde si am dat de un mecanic cu chef de munca (exact de ce aveam nevoie)

prezonu' nu avea cum sa fie scos de acolo prin sudura pentru ca nu putea fi apucat asa ca singura solutie era sa fie "distrus" cu bormasina dar fara ca filetul lui sa fie afectat prea mult! Asa ca omu' s-a apucat de treaba si dupa vreo 2h si dupa mult chin a reusit sa inlature prezonu in proportie de 80% si dupa ce a stricat vreo 2 prezoane mai vechi a reusit sa "pacaleasca" un prezon.

Marea problema ar fi ca numai prezonul ala merge asa ca dupa ce mi l-a insemnat am putut sa merg la munte fara grija de a ramane in 3 roti ! oricum din cate am auzit n-ar fi fost o mare problema ca daca e sa sara roata sare si din 4 prezoane dar am zis ca totusi e mai safe asa...


--------------------
Dacia SuperNova - B 56 REK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 22:35
Forum Renault