DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Rusia, incotro?, .. si cum ne afecteaza asta pe noi?

vv
post 25 Nov 2005, 09:21
Post #1


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Uite ce stire am gasit:
http://www.gandul.info/2005-11-25/internat...ganizatiile_non
Mie mi se pare clar ca Putin vrea sa devina presedinte pe viata. O noua 'China'? Oare ce impact va avea asta asupra noastra? Ma gandesc ca s-ar putea ca unele companii sa fie mai putin dispuse sa investeasca in Rusia, ceea ce nu poate fi decat o veste buna pentru noi; pe de alta parte, un regim totalitar in Rusia nu stiu daca e foarte bun pentru noi, tinand cont de faptul ca suntem totusi (inca) in sfera lor de influenta, cel putin partial.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michidush
post 25 Nov 2005, 09:32
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 6 July 04




Ce parere aveti despre seria de articole din presa de saptamana trecuta despre disparitia misterioasa a muncitorilor basarabeni plecati in Rusia? Sau despre faptul ca se intorc cu sutele in cosciug? In articole se aminteau povesti de genul dupa ce lucrau la un santier erau adunati intr-o ghereta si arsi de vii! Mie mi s-a facut parul maciuca! Rusia este o tara cu lacune groaznice de civilizatie si un blestem permanent pentru noi! Asadar Putin e singurul care poate sa-i conduca deoarece democratia nu poate functiona! Investitorii fug pe capete de acolo pe motive de politie politica, taxe de protectie si executii in stil mafiot! Multumitii Domnului ca granita civilizatiei se opreste dupa noi si nu inaintea noastra.


--------------------
"Nu aj dori sa pot zbura si sa nu ma creada nimeni, ci sa nu pot zbura dar sa ma creada toti"
Tetelu (Jurnalul lui Tetelu` A.C.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 25 Nov 2005, 10:51
Post #3


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Intrebare: Rusia, incotro?
Raspuns: incoace!!!!!!!!!!!!



Attached image(s)
Attached Image


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 25 Nov 2005, 10:53
Post #4


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




ca de obicei, comentariile de pe "forumul" articolelor in varianta on-line a ziarelor ma umplu de respect. ma duc putin la baie, ma scuzati.


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 25 Nov 2005, 11:02
Post #5


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Macar in Congo nu are influenta Rusia, nu? smile.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 25 Nov 2005, 11:05
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




GODSPEED Valentine!


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 25 Nov 2005, 11:13
Post #7


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Daca nu ma insel, saptamana trecuta sau acum doua saptamani, Duma de stat a interzis difuzarea desenului animat "Familia Simpson" in Rusia. Motivatia era legata de violenta, parca.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 25 Nov 2005, 11:14
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




si la noi s-a interzis south park. pe motive de obscenitate parca.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 25 Nov 2005, 12:45
Post #9


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Da' Mihaela, da' Mihaela?

Cu aia ce-au avut??!

Ca ma uit si io ca omu' inainte de Jurnal sa vad desenele mele animate, si neam! Era o duduie care imi arata norisori pe o harta!

Unde e Mihaelaaaaa, ce s-a intamplat cu Mihaelaaaaa?!?!

256.gif 256.gif 256.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 25 Nov 2005, 12:49
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




s-a incurcat cu parlitul ala de patratel, au avut doi gemeni, lolek si bolek...

si-a ratat viata. acum e liftiera la abator... o cariera irosita.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mache
post 25 Nov 2005, 13:02
Post #11


Chibiț autorizat


Group: Members
Posts: 109
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




Da' iepurasul si lupul mai sunt difuzati? "Nu zaiț, pagadi!"


--------------------
Dacia 1310 TLX 1990 - B-18-X...
"Și dacă-mi spune cineva cum ar pute să hie mai ghini, mă las de tăti, mă duc acolo, mă întorc înapoi, mă iau și pi mini..." - "Eu beu", Pavel Stratan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 25 Nov 2005, 13:40
Post #12


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




QUOTE
liftiera la abator


radmasa.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 25 Nov 2005, 13:47
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




QUOTE(vv @ 25 Nov 2005, 09:21)
Ma gandesc ca s-ar putea ca unele companii sa fie mai putin dispuse sa investeasca in Rusia, ceea ce nu poate fi decat o veste buna pentru noi;


Hm, din cate stiu eu, boom-ul din China se datoreaza, printre altele, si regimului totalitar din aceasta tara: nu tu sindicate, nu tu greve cand ti-e lumea mai draga... Companiile se inteleg cu conducerea Chinei si termina cu orice problema.
Asa ca daca in Rusia Putin va reusi sa instaureze un regim similar, s-ar putea sa avem surprize.


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 25 Nov 2005, 14:31
Post #14


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Redevenind seriosi: mda, asta da capitalism! Capitalism totalitar carevasazica, nu?

Uite ca la forma asta de guvernare nu m-am gandit. Pur si simplu nu vedeam cum poate fi importata aceasta inventie Asiatica in tari care ar trebui sa fie mai civilizate...

Dar cu rusii nu poti sti niciodata...


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 25 Nov 2005, 14:31
Post #15


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE(Lolek @ 25 Nov 2005, 10:53)
ca de obicei, comentariile de pe "forumul" articolelor in varianta on-line a ziarelor ma umplu de respect. ma duc putin la baie, ma scuzati.
*


Frate, mi s-a ridicat parul pe ceafa. Si unii-s chiar gramati. Cum pana mea au ajuns sa gandeasca asa, ce traumatism cumplit i-a stricat la cap?! Sunt consternat, pe bune.
In concluzie, Rusia ca Rusia, oricum e greu sa schimbi un popor aflat 80 de ani sub dictatura comunsta si inca cateva sute de dictatura tarista inainte, dar ce ne facem cu ai nostri, aia e problema mare excl.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dorubarg
post 25 Nov 2005, 15:11
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 20 October 04
From: Galati




Russia este dupa parerea mea intr-o situatie disperata. Dupa o indoctrinare traumatica de aproape un secol , sa speri ca deodata va intra in randul statelor democratice e ca si cum ai spera sa-i creasca mana la loc unui infirm . In Rusia STATUL e cel care conteaza si nu cetatenii care-l compun, asa a fost in razboi si asa s-a pastrat prin demagogie pana astazi .Este blestemul comunismului pe care il resimtim si noi. Sa nu uitam ca cei mai buni din lume la dezinformari in materie de servicii secrete au fost KGB-ul , iar toti cei ce conduc astazi se trag din el. Chiar daca s-ar impune prin vointa "trezita" a populatiei un conducator care ar dori cu adevarat sa schimbe macazul spre valorile democratiei autentice , nu ar avea nici o sansa datorita "sistemului". Uitati-va cum s-au schimbat lucrurile in Ucraina , chiar credeti ca e o intamplare intorsura pe care a luat-o revolutia portocalie ? Este un mesaj clar : Nu votati schimbarea pentru ca nu sunt cu nimic mai buni, foarte similar cu mesajul pe care ni-l baga PSD-ul in subconstient in campanie. Va dati seama ce ar fi insemnat ca revolutia portocalie sa cuprinda si Moscova ..
Acum oricand vor putea combate valorile pe care le-ar presupune o astfel de revolutie aratand spre vecinul din sud.Cat despre Putin si presedentia pe viata era o vorba , fiecare tara are guvernul pe care il merita si extrapoland , la fel si presedintele .
Asa ca (noi) repejor in UE si NATO ca mai incolo nu se stie .

This post has been edited by Dorubarg: 25 Nov 2005, 15:14


--------------------
Dacia LOGAN 1.6 - GL 90 CAT
Dacia 1310 Berlina , 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 25 Nov 2005, 15:14
Post #17


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(ashu @ 25 Nov 2005, 15:31)
In concluzie, Rusia ca Rusia, oricum e greu sa schimbi un popor aflat 80 de ani sub dictatura comunsta si inca cateva sute de dictatura tarista inainte, dar ce ne facem cu ai nostri, aia e problema mare excl.gif
*

Majoritatea populatiei este timpita si are idei comuniste. Totusi cred ca nu avem motive de ingrijorare pentru ca si in alte tari este la fel.

Eu inainte credeam ca in SUA de exemplu oamenii sint constienti de faptul ca economia capitalista e buna pentru ei, ca oamenii cred in chestia asta, ca democratia functioneaza, etc.

Dupa mult citit al forumurilor din afara am ajuns la concluzia ca in SUA majoritatea sint la fel de bizoni ca la noi, dar ca la ei conducatorii (alesi democratic) manipuleaza poporul in directia (capitalista) corecta, buna si pentru popor.

De ce ii manipuleaza intr-o directie buna? Raspunsul e simplu - pentru ca altfel populatia s-ar revolta si conducatorii ar fi rasturnati. Din cauza asta conducatorii incearca sa asigure populatiei o situatie economica buna, iar asta e posibil numai prin capitalism (comunismul a fost incercat in multe tari si in toate (inclusiv in China) a esuat).

Stiu ca pare teorie de 2 lei scoasa din ziarul "Atac la persoana", dar din ce am citit pe forumurile americane, cam asa sta situatia. Majoritatea sint timpiti si au idei economice foarte timpite, multe din ele cu tenta comunista.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 25 Nov 2005, 15:30


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 25 Nov 2005, 17:37
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(Vlad Georgescu @ 25 Nov 2005, 15:14)
Dupa mult citit al forumurilor din afara am ajuns la concluzia ca in SUA majoritatea sint la fel de bizoni ca la noi, dar ca la ei conducatorii (alesi democratic) manipuleaza poporul in directia (capitalista) corecta, buna si pentru popor.

De ce ii manipuleaza intr-o directie buna? Raspunsul e simplu - pentru ca altfel populatia s-ar revolta si conducatorii ar fi rasturnati. Din cauza asta conducatorii incearca sa asigure populatiei o situatie economica buna, iar asta e posibil numai prin capitalism (comunismul a fost incercat in multe tari si in toate (inclusiv in China) a esuat).

*



Stai numai putin, ca vreau sa intreb si eu ceva referitor la viata din SUA. Ce concedii (cite zile de concediu pe an adica) au acolo? Ce bani se dau unui muncitor care a lucrat sa zicem 10 ani intr-o firma, si paraseste firma respectiva? Nu stiu cum se numeste in engleza cuvintul despre care vorbesc, dar in germana e "abfindungsgeld". Cite ore trebuie sa munceasca (ma refer la oamenii medii) pentru a-si asigura un trai normal?

Nu e nici pe acolo raiul pe pamint, viata normala e departe rau fata de ce aduce Hollywood-ul pe ecran. Cu toate ca aveam ceva idee de "mersul" de pe-acolo, m-am cam speriat cind a fost Katrina si ii vedeam pe aia cu gramada care vorbeau la tv si spuneau ca nu au masina si nu au cum sa paraseasca orasul...

Discutia pe tema asta e mult mai ampla, si ar ajunge in capitalism vs. comunism, sau ceva de genul asta. Totusi mi se pare ciudat faptul ca intr-o tara democrata, comunistii sint scosi inafara legii de multa vreme. Clar ca nu poti compara nivelul de trai american si cel rusesc, sistemul are o mare influenta in chestia asta, (logic, nu?), dar daca vreti sa discutati pe tema asta, incercati sa vedeti problema in felul urmator: ori sa va puneti la mijloc, adica sa fiti neutri, ori sa va puneti pe rind in gindirea unui comunist, si pe urma in gindirea unui capitalist. Cred ca asa e cel mai bine atunci cind vrei sa intelegi cit mai bine un fenomen, chiar daca se intimpla citeodata sa fie imposibil.

Si ca sa mai arunc o cana de gaz pe foc, discutia se mai poate duce si in alta directie: ofera libertate si democratie unui popor indobitocit si care nu stie cu ce se maninca chestia asta, si o sa se distruga singur.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 25 Nov 2005, 17:55
Post #19


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




QUOTE
ofera libertate si democratie unui popor indobitocit si care nu stie cu ce se maninca chestia asta, si o sa se distruga singur.

Vezi Irak.
Sau dimpotriva, vezi Japonia, Romania, Coreea de Sud, si multe multe altele.
Ca regula generala depinde doar de poporul respectiv sa isi faca traiul usor sau imposibil.

Si daca tot vorbim de rusi (iar eu azi am chef de scris) - rusii se pricep de minune sa faca traiul altora imposibil.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 25 Nov 2005, 17:57
Post #20


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




conform google, "abfindungsgeld" = "severance pay" = "salarii compensatorii". Si da, se platesc si un US, nu stiu exact cat, dar destul.

@maddan - asta pe principiul "cu cine se invecineaza Rusia?" "cu cine vrea ea!".

This post has been edited by vv: 25 Nov 2005, 18:00


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 25 Nov 2005, 18:10
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(maddan @ 25 Nov 2005, 17:55)
Vezi Irak.
Sau dimpotriva, vezi Japonia, Romania, Coreea de Sud, si multe multe altele.
Ca regula generala depinde doar de poporul respectiv sa isi faca traiul usor sau imposibil.

*



Cel mai mult la Irak si la Romania m-am gindit atunci cind am scris fraza respectiva. Irakienii pe timpul lui Saddam parca nu stiau ca sint impartiti in suniti, siiti, etc, si sa se omoare intre ei, doar Saddam parca avea ceva cu kurzii... Chestia cu Irakul ma framinta de multa vreme. Si anume, insurgentii aia ce sint de fapt? Teroristi sau patrioti/rezistenta/partizani...?
Ajung intr-un fel la concluzia ca anumite (si nu neaparat anumite, cred ca oricare de fapt) popoare odata ce isi cistiga niste drepturi (ma refer mai mult la alegeri democratice) nu stiu sa si le exercite. Nu au formata o gindire. Si oamenii in general (majoritatea lor) cred ca sint conservatori, au frica de cam tot ce inseamna nou in viata lor.

@vv, exact la termenul ala ma refeream, si voiam sa spun ca in USA, in situatia aia, trebuie sa te consideri norocos daca primesti echivalentul unui salariu pe saptamina pentru fiecare an lucrat in firma respectiva. Nu stiu cum e in Romania, dar in Germania primesti cam salariul pe o luna pentru fiecare an lucrat. Deci daca ai lucrat 10 ani, la sfirsit primesti 10 salarii... nu e simplu de obtinut chestia asta, dar nici complicat, de obicei se rezolva de la sine, si daca e mai complicat atunci te rezolva un avocat. Ok, multe chestii care sint in Germania nu sint USA si invers (preturi la benzina, case, chiar si la mincare am inteles). Voiam prin postul precedent sa spun ca nu e chiar asa roza viata in USA, si ca vezi-doamne sistemul face tot pentru cetateni. Dar cum am zis, si de aici poate pleca o discutie destul de mare, si toate chestiile astea pot fi interpretate in multe feluri.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 25 Nov 2005, 18:16
Post #22


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




QUOTE(maddan @ 25 Nov 2005, 13:45)
Unde e Mihaelaaaaa, ce s-a intamplat cu Mihaelaaaaa?!?! 
256.gif  256.gif  256.gif
*



Acu' vreo juma' de ora treceam prin sufragerie - unde fiica-mea se uita la desenele ei - si mi-a cazut falca! Am vazut-o pe Mihaela ta! A emigrat pe Minimax! Asa ca... acolo o gasesti! biggrin.gif

Iar on-topic: Rusia incotro? Incotro vrea muschii ei. Gazul cel mai mult e la ei. Petrolul cel mai mult e tot la ei. Vodca cea mai multa e la ei. Tupeul e tot la ei. Cred ca mai mult nu trebuie sa spun. Doar imaginati-va "the worst case scenario"...


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 25 Nov 2005, 18:21
Post #23


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Si sa nu uitam ca e cea mai mare tara de pe glob. In caz ca nu stiati... Si nu vorbesc de fostul URSS, ci de maica Rusia.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimar
post 25 Nov 2005, 18:28
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 14 February 05
From: Iași




QUOTE(ashu @ 25 Nov 2005, 18:21)
Si sa nu uitam ca e cea mai mare tara de pe glob. In caz ca nu stiati... Si nu vorbesc de fostul URSS, ci de maica Rusia.
*


iar limba rusa se vorbeste pe cea mai raspandita arie geografica !


--------------------
Dacia-Logan Laureate 1,4 mpi - IS-13-SP...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 25 Nov 2005, 18:32
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




QUOTE(Smudo @ 25 Nov 2005, 17:37)
m-am cam speriat cind a fost Katrina si ii vedeam pe aia cu gramada care vorbeau la tv si spuneau ca nu au masina si nu au cum sa paraseasca orasul...

Aia e rea vointa, pe bune. Am niste prieteni care, muncind la negru in State, si-au luat masina cu... 500usd. Functionala si cu drept de circulatie.
Asa ca...
I-am mai vazut eu pe "saracii" compatimiti de toata lumea. Dupa ce a trecut Katrina, s-au asezat pe scaune in fata casei inarmati cu plesnitori de muste si au asteptat ajutoare. Nici macar n-au incercat sa-si faca putina curatenie in casa. Cand au vrut niste reporteri sa filmeze intr-o casa, abia au putut intra in casa, ca era usa blocata de mal. Asta la vreo saptamana dupa ce trecuse uraganul.


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 25 Nov 2005, 18:39
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(Liviu M @ 25 Nov 2005, 18:32)
Aia e rea vointa, pe bune. Am niste prieteni care, muncind la negru in State, si-au luat masina cu... 500usd. Functionala si cu drept de circulatie.
*



Exact. Dar erau o gramada de din aia care nici macar aia 500 nu ii aveau pentru o masina din aia. Deci nu racheta de masina, ci masina de mers de colo-colo. Nu-s numai 500 $ care se duc pe masina, mai vin asigurari (si am inteles ca nu ar fi deloc ieftine la ei), impozit, etc, doar stii si singur cit te costa o masina sa o intretii in Germania. Voiam sa spun ca erau si acolo destui oameni care efectiv nu isi gaseau locul in sistem, nu se puteau integra. Si nu erau neaparat tineri (adica pina in 30, ca sa zic asa), ci erau destui si peste 40. Ok, la fel e adevarat ca erau numai negri aia la care m-am referit eu, dar erau oamenii cetateni americani, nu mexicani sau pakistanezi.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu M
post 25 Nov 2005, 18:49
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 14 September 04
From: Germania




Divagam, asa ca ma opresc dupa postul asta.
De-aia am specificat "munceau la negru", ca sa vezi ca nu castigau cine stie cat, da' munceau. Nu stateau in fata casei, pe scaum, asteptand sa primeasca.


--------------------
Ford Mondeo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 25 Nov 2005, 20:31
Post #28


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




e oare ceva ciudat in atitudinea lui putin?!..sincer mi se pare tipic "rusesc" smile.gif
comunist?! nu neaparat....orientat spre dictatura: ya' smile.gif ..cine nu ar fi...au o istorie de secole care a propagat aceasta idee pana in prezent! deci nimic nou!
sincer nu cred ca ne va afecta prea mult... avand in vedere ce se intampla acum la noi! am ajuns sa-mi fie sila sa mai aud ceva legat de politica...
mad.gif


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catb
post 29 Nov 2005, 15:49
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




Ca vad ca va intereseaza biggrin.gif - http://www.rusialazi.ro/


--------------------
_ _ _
If oranges smell like chicken, why are tomatoes blue? Think about it!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 16 Jul 2013, 20:49
Post #30


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10






--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 09:47
Forum Renault