DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scartait ritmic de la placute.

cristimm
post 15 May 2003, 23:18
Post #1


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




De curand am schimbat placutele de frana si de atunci se aude un scartait periodic in timp ce masina ruleaza (NU cand franez). Scartaitul este dependent de viteza masinii.
Placutele au fost montate atent si corect (inclusiv clemele acelea). Scartaitul nu este permanent (face cand are ea chef) si nici prea puternic dar este deranjant iar pe o strada mai linistita imi este rusine cu ea parca as fi cu caruta.
Care este problema?


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bondoo7
post 16 May 2003, 06:43
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 9 September 02
From: Roman




cred ca problema se reduce la placute. de care ai pus?
cauta niste placute mai moi, de obicei cele tari scartaie si cele "ecologice" - "de origine"


--------------------
dacia supernova confort
toate bune ?..?..?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 16 May 2003, 07:03
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
De curand am schimbat placutele de frana si de atunci se aude un scartait periodic in timp ce masina ruleaza (NU cand franez). Scartaitul este dependent de viteza masinii.
Placutele au fost montate atent si corect (inclusiv clemele acelea). Scartaitul nu este permanent (face cand are ea chef) si nici prea puternic dar este deranjant iar pe o strada mai linistita imi este rusine cu ea parca as fi cu caruta. 
Care este problema?


oare sa ai discul de frana putin deformat? (ovalizat)


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 16 May 2003, 10:28
Post #4


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




sau sunt placutele naspa si iti sapa in disc, asa mi s-a intamplat mie cu cele de origine , acum am tot de origine dar scartaia normal doar la franare icon_evil.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 16 May 2003, 11:05
Post #5


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Placutele de frina de Rm. Sarat sunt mai moi si NU scirtiie de nici o forma si nici o culoare! Singura lor problema este ca te tin mai putin decit cele de origine.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 16 May 2003, 21:51
Post #6


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




aviasol, s-ar putea sa fie discul putin deformat (la peste 140 am niste vibratii in volan) dar de ce nu facea cu cele vechi. Nu as vrea sa schimb discurile ci as vrea o rezolvare mai simpla.

Atunci cand franez nu scartaie absolut deloc.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 19 May 2003, 07:02
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
aviasol, s-ar putea sa fie discul putin deformat (la peste 140 am niste vibratii in volan) dar de ce nu facea cu cele vechi. Nu as vrea sa schimb discurile ci as vrea o rezolvare mai simpla.

Atunci cand franez nu scartaie absolut deloc.


daca ai discurile deformate io zic sa nu mai stai pe ganduri si sa le schimbi - mai ales ca ai si vibratzii la viteza


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 May 2003, 20:29
Post #8


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Am patit-o si eu la fel. La inceput scartaiau in timp ce mergeam dar mai apoi, venind de la Brasov spre Bucuresti, pe la Predeal am simtit miros de ars si cand m-am uitat am vazut ca placutele erau blocate. Am ajuns in Bucuresti si am intrebat un mecanic cam care-i treaba. Mi-a spus ca problema este la montare. Trebuie polizate putin pe margini sa intre usor (nu batute cu ciocanul), altfel se scartaie sau se pot bloca. Bafta multa.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 25 May 2003, 00:11
Post #9


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




QUOTE
Placutele de frina de Rm. Sarat sunt mai moi si NU scirtiie de nici o forma si nici o culoare! Singura lor problema este ca te tin mai putin decit cele de origine.
eu am placute de Rm.Sarat si tot scartie ,si eu am patit-o cu scartiitul in timpul mersului cu placutele de origine care m-au tinut 20000km si mi-au sapat in disc si am patit-o cu astea noi de Rm Sarat am calcat frana un pic si au tacut


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 26 May 2003, 09:46
Post #10


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Eu am avut placute Bosch care scartaiau de ma apucau nervii . Le-am schimbat la recomandarea unui mecanic, cu unele de Rm. Sarat. N-am mai auzit nici un sunet timp de 10.000 km. Acum merg cu niste Textar care scartaie ca mama supararii.......
Chiar nu stiu ce sa mai zic !


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 26 May 2003, 11:21
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Si eu am avut placute Bosh de doua ori si pe langa scartaitul amintit, pentru vreo 1000km, au reusit perfirmanta de a ma tine peste 20k fiecare pereche.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 26 May 2003, 14:47
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Alea initiale scartaiau ca trenul (pe bune, cum face trenul cand franeaza, asa franam si eu cu ele). Apoi am pus "de origine" si acum am un scartait doar dupa frana, in viraj.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 12 Jun 2003, 20:44
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




Bai fratilor eu am decat 4000 si ceva cu a mea si deja a inceput sa scartaie placutele. E normal??? :?:


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnet
post 12 Jun 2003, 21:36
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 23 June 05




QUOTE
Bai fratilor eu am decat 4000 si ceva cu a mea si deja a inceput sa scartaie placutele. E normal??? :?:


HEHEHE. Stai linistit mie imi scartie la Solenza dupa doar 400Km. laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
patratel
post 18 Jun 2003, 09:42
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




QUOTE

HEHEHE. Stai linistit mie imi scartie la Solenza dupa doar 400Km.  laugh.gif


mie mi-au scartzait din definitzie, dar numai cand a vrut mushchiu' lor - sunt momente cand nu se aude nimic, si momente cand face ca bicicleta :shock:


--------------------
Skoda Octavia Elegance - B 47 KVN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BonDan
post 19 Jun 2003, 16:45
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 June 03




Am o DSN si scartaie la franare de cand am luat-o pana acum (10.000); la revizia de 1000 mi-au zis ca nu e nici o problema, pe la 2000 nu o sa se mai auda nimic... Vezi sa nu! Uneori ma gandesc daca nu ar fi bine sa ung discurile cu niste vaselina.... sau mai bine o insonorizez si imi iau boxe mai puternice?:wink:


--------------------
DeSeNatu'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexnet
post 19 Jun 2003, 17:28
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 23 June 05




QUOTE
Uneori ma gandesc daca nu ar fi bine sa ung discurile cu niste vaselina.... sau mai bine o insonorizez si imi iau boxe mai puternice?:wink:


Decat sa ungi discurile cu vaselina mai bine nu mai apesi frana, obti acelasi efect eliminand orice efort. laugh.gif Eu zic sa mergi pe varianta a doua sau sa mai cauti pe forum unde zicea cineva de un tip de placute care nu mai scartie. :wink:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai constantinescu
post 2 Jul 2003, 09:11
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 2 July 03




am facut de cenzuratând Bucuresti - Petrosani si pe Dealul Negru la coborâre a inceput sa iasa fum din rotile din fata biggrin.gif si mirosea a ferodou incins apoi a trebuit sa opesc masina din 25 in 25 km ca sa astept sa se raceasca. daca atingeam un chibrit de jenti se aprindea instantaneu. nu mai stiu ce sa cred, numai probleme am cu masina asta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 2 Jul 2003, 10:18
Post #19


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




FERODO!...aprox. 400 k lei pe la benzinarii...Petrom sau Lukoil...acolo am gasit eu... sunt pentru Dacia Nova si nu au senzor...dar merg f bine si la DSN...si nu au scartz!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 2 Jul 2003, 23:43
Post #20


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Scartaitul a disparut de la sine. smile.gif Discurile le mai las pentru ca nu prea obisnuiesc sa merg cu 140+ Km/h.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 3 Jul 2003, 09:51
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




QUOTE
am facut de cenzuratând Bucuresti - Petrosani si pe Dealul Negru la coborâre a inceput sa iasa fum din rotile din fata  biggrin.gif si mirosea a ferodou incins apoi a trebuit sa opesc masina din 25 in 25 km ca sa astept sa se raceasca. daca atingeam un chibrit de jenti se aprindea instantaneu. nu mai stiu ce sa cred, numai probleme am cu masina asta.

Modul de condus, dom'le! Sau vrei sa zici ca nu ai franat deloc si s-au incins? Ca daca da, e nasola masina, intr-adevar. Acum adevarul e ca atinge si la mine putin la o roata placuta si in mers normal, se incalzeste o idee mai tare roata aia, dar daca la coborare s-a intamplat, inseamna ca frana a fost folosita mult.

Eu cand cobor, o fac mai mult cu frana de motor. Nu fac decat sa schimb intre II si III in functie de panta si viteza momentana si uneori mai franez chiar inainte de curbe, daca viteza e prea mare la intrare. N-am avut nici o astfel de problema...


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 19 Aug 2003, 23:33
Post #22


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




In sfarsit s-a rezolvat. Problema scartaitului ritmic era mult mai grava decat am crezut la inceput: disc fisurat. Dupa inlocuire scartaiala a disparut ca prin minune. (vezi poza)
As avea totusi o intrabare: am schimbat doar discul defect, celalalt fiind in stare buna (doar cu 1mm mai tocit decat cel nou). Este nevoie sa il schimb si pe celalalt?
(Masina franeaza drept incercata si pe uscat si pe ud.)


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bondoo7
post 20 Aug 2003, 06:53
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 9 September 02
From: Roman




in principiu nu e nevoie
cati km ai? pt. ca 1mm uzura din grosimea discului mi se pare cam mult, sau folosesti franele in regim "intensiv" (franari puternice la viteze mari) ?


--------------------
dacia supernova confort
toate bune ?..?..?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 Aug 2003, 07:49
Post #24


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Intrucit amortizoarele se schimba pereche si placutele de frina se schimba pereche (stinga/dreapta), de ce crezi ca discurile ar face rabat de la regula ??????? Normal ca se schimba amindoua !


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 20 Aug 2003, 21:22
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Si mie imi apare de cateva zile acel zgomot, eu il aud pe dreapta. Masina are 35500 km cu placutele schimbate la 30000 km, sunt de alea de origine icon_evil.gif . Se aude cum freaca pe disc (banuiesc ca pe disc, nu sunt sigur), nu tot timpul, cand vrea ea si la diferite viteze. Inca nu am avut vreme (bani) sa o duc in service.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bondoo7
post 21 Aug 2003, 07:39
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 9 September 02
From: Roman




pt Marty
nu cred ca lui cristim i-au schimbat ambele discuri si de altfel nu am auzit pe nimeni ca pt un disc defect sa le schimbe pe amandoua, daca gresesc, imi cer scuze si rog sa fiu corectat...


--------------------
dacia supernova confort
toate bune ?..?..?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Aug 2003, 08:38
Post #27


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Atunci de ce se vind pereche :?: :?: :?: :?: :?: :wink: :wink: :wink: :wink:


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bondoo7
post 21 Aug 2003, 14:27
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 9 September 02
From: Roman




nu stiu cine a incercat sa ti le vanda tie pereche da' stiu ca ca baiatu' a fost tare smecher, inainte de a posta ultimul mesaj pe tema asta stiam ca discurile de frana tb sa aiba o grosime minima pt a pute fi utilizate in regim de siguranta si ca din fabricatie grosimea discurilor variaza, intre timp m-am documentat suplimentar si pentru discurile de frana de SRN grosimea minima este de 19mm asa ca .....daca discul nu are fisuri, deformari se poate utiliza pana ajunge la grosimea de 19mm fara probleme.....


--------------------
dacia supernova confort
toate bune ?..?..?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 21 Aug 2003, 14:57
Post #29


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




m-a ferit Dumnezeu sa schimb la masinile mele discuri de frina pina acum, dar au venit altii, sau am schimbat la masinile firmei. Brembo, ATS, TARROX si toate service-urile auto de reprezentanta vind discurile doar pereche. Pina si Bosch-ul vinde pentru DACIA Berlina discuri de frina PERECHE!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 21 Aug 2003, 15:02
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
m-a ferit Dumnezeu sa schimb la masinile mele discuri de frina pina acum, dar au venit altii, sau am schimbat la masinile firmei. Brembo, ATS, TARROX si toate service-urile auto de reprezentanta vind discurile doar pereche. Pina si Bosch-ul vinde pentru DACIA Berlina discuri de frina PERECHE!


e o diferenta cand schimbi discul pentru ca are uzura datorita utilizarii pe parcursul a .... km si schimbul din cauza unui defect de fabricatie. daca daca celalalt disc nu avea o uzura suficient de mare nu era necesara schimbarea lui. In general se considera ca discurile au o uzura relativ egala si de aceea se schimba ambele.


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 09:57
Forum Renault