DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> O noua taxa pt. autoturisme din 2005

RIon
post 8 Dec 2004, 19:59
Post #1


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




Stai linistit, ca o sa gaseasca ei vreo metoda de plata...impreuna cu factura de radio/tv/curent wink.gif Care e sursa, si justificarea? Vor sa cumpere si sa imprastie ozon catre straturile supeioare? Sau sa ma forteze sa scot de la ciorap 10 000 euro (scuzati terminatia euro smile.gif ) sa imi iau masina noua?
Mi se pare la prima vedere, destul de absurd, aproape ca si taxa de pe vremea lui Hop-In-Țol, pe fumul care iesea din cosurile oamenilor...se gandeau si atunci la ozon wink.gif


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 9 Dec 2004, 01:06
Post #2


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




QUOTE(ashu @ 8 Dec 2004, 20:34)
Ce nu am reusit sa aflu e pana cand si unde se plateste aceasta taxa. Daca stie cineva il rog sa posteze. Si mai am o rugaminte, io nu stiu clar daca Supernova mea e Euro 1 sau 2. Din cartea tehnica s-ar parea ca exista supernove si euro 1 si euro 2. Cum e pana la urma?
*



DSN e euro 2 (toate sunt asa). Daciile cu motor romanesc pe injectie sunt euro 2. SLZ primele sunt euro 2, iar cele care se fabrica de vreo luna sunt euro 3. LGN e euro 3.
Poate ca ceea ce scrie in cartea tehnica la DSN de euro 1 sunt normele de siguranta.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 9 Dec 2004, 09:34
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Asta-i cool. O sa ne platim darile la stat in euro, ca leul greu/usor e tare instabil! ohmy.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuck
post 9 Dec 2004, 09:53
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




Un nou impozit pe sărăcie: Taxe mari pt. cei mulți și amărâți, taxe simbolice pt. șmecherii care și-au tras mașini cu ț Euro.
Asta nu e o masura menită sa ajute la reînoirea parcului auto. Este o jecmăneală ordinară.


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 9 Dec 2004, 09:56
Post #5


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




nu mi se pare corect. corect nu mi se pare nici cum se trece rarul si ca atunci cand stau la stop langa vreo masina cazuta rau de tot (aseara am avut un wartburg si un cielo ca vai de mama lor) sa ma imputa. sa ne gandim ca masina aia e un pericol pe roti.

cu aceasta taxa sunt de acord !

nu este jecmaneala , este o masura necesara . pai de ce sa-ti iei o masina cu 10 milioane ? aia nu mai este masina , este o cazatura ! pai mergi nene cu autobuzul.

eu zic ca e o masura buna !


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 9 Dec 2004, 10:21
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Este vorba de taxa de drum. Si se va plati in functie de norma de poluare.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuck
post 9 Dec 2004, 14:00
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 16 May 03




QUOTE(GeorgeB @ 9 Dec 2004, 11:56)
cu aceasta taxa sunt de acord !

nu este jecmaneala , este o masura necesara . pai de ce sa-ti iei o masina cu 10 milioane ? aia nu mai este masina , este o cazatura ! pai mergi nene cu autobuzul.

eu zic ca e o masura buna !
*



Și tu crezi că această taxă va duce la dispariția rablelor care împânzesc țara ? Te cam înșeli. Atâta vreme cât Watburgul și Cielo de care vorbeai sunt omologate RAR, o să te mai întâlnești multă vreme cu așa exemplare.
Soluția constă într-o hotărâre de guvern prin care peste n ani să se ridice omologarea RAR pentru Watburg, Trabant, Dacia fără catalizator etc, corelată cu interzicerea revânzării acestora până la data respectivă.
Măsuri de genul ăsta ar trebui să ia guvernul, nu să instituie taxe care aprobă tacit poluarea (mai multe mașini poluate = venituri mai mari la buget )

This post has been edited by bursuck: 9 Dec 2004, 14:01


--------------------
Dacia Solenza (In)Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 9 Dec 2004, 14:10
Post #8


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




@bursuck, @GeorgeB:

trebuie sa spun ca în opinia mea GeorgeB are dreptate. Socoteala trebuie facuta în felul urmator: Taxele suplimentare platite pe o masina poluanta se aduna in X ani si dau diferenta de pret pîna la o masina mai buna (care are si alte avantaje). În acest fel, din ce în ce mai multa lume va schimba masinile. (Si bine ar fi ca X sa nu fie prea mare).

"De la saraci" - aici e un sîmbure de adevar, dar din pacate numai un sîmbure.

Sa ne intelegm: la nivelul de trai din Romania actuala, un autoturism personal (atentie: nu vorbim de autoturismul folosit pentru asigurarea existentei, de ex masini pe firma etc.) este un articol de lux (problema e vazuta la fel de exemplu in Danemarca). Pentru cele folosite în scop productiv (firme etc) exista forma deducerii cheltuielilor din profit->scaderea impozitului. De ce trebuie sa aiba fiecare masina? Eu de ce n-am elicopter? Sau yacht?

os

This post has been edited by os: 9 Dec 2004, 14:10


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 9 Dec 2004, 14:20
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Hai sa mergem toti cu tramvaiul, si sa asteptam ca la pensie PSD-ul sa ne dea gratuitati la transporturi. mad.gif

Mai scoateti capul prin Europa. Masina este un lucru necesar si normal. Lasati prostiile astea comuniste de acu 15 ani. Daca lumea nu ar mai cumpara masini, s-ar duce naibii fabrica de la Pitesti ca nu si-ar vinde Logan-urile si sa vezi atunci someri, taxe mai putine la stat, etc.

De acord sa se pune taxe pe masinile mai poluante mai mari decat pe cele mai putin poluante, dar sa nu exageram acuma sa zicem ca vezi doamne ce poluare producem. Ca deh, padurile stim sa le taiem.



--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 9 Dec 2004, 14:37
Post #10


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




nu e vorba de poluare , e vorba de masinile vechi care sunt intr-o stare deplorabila.

daca omul ala plateste 24 E pe an (or whatever) si el are o masina din 70 toamna (ii place lui) atunci poate isi permite sa si-o intretina .

DAR , am vazut muuulte persoane , care si-au luat SH uri si n-au bani de benzina blink.gif darmite de piese .

pai ala in loc sa puna o planetara nou , pune una reconditionata , nu ?

ca sa poti sa te bucuri de luxul numit "masina", pentru ca este un lux totusi, trebuie mai intai sa ai bani sa o intretii !

eu la un salariu de 500 E mai mult de o dacia nu imi permit .

mai nou , au aparut si cei care si-au luat logan uri, au rupt de la gura copiilor si se plimba cu prea slavita DACIA LOGAN , dar ei nu au bani de benzina . vi se pare normal (cu loganul am dat doar un exemplu nu-mi sariti in cap posesori de logan biggrin.gif)


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 9 Dec 2004, 15:19
Post #11


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




@lita:

Exista în logica o eroare care se face des si care se cheama generalizare pripita. Cine a spus sa mearga "toti" cu tramvaiul? Cine a spus asteptam sa "ne dea" cineva ceva? Am dat special exemplul cu Danemarca (pe care eu mai-mai ca as pune-o în Europa, e drept mai la nord...) si taxele de lux pe autoturisme.

Mai dau un exemplu: in Germania se platesc impozite între 6,75 si 25,36 EUR pe 100cmc începuti pe an, în functie de clasa de poluare. La 1600 cmc ai: pentru masina "buna": 16x6,75=108 EUR pe an, iar pentru masina poluanta: 16x25,36=405,76EUR pe an (aproape de 4 ori mai mult).

Desigur ca-i civilizat si de dorit ca lumea sa aiba autoturisme. Dar si aici (ca în multe alte teme) trebuie înteles ca mai trebuie sa-ti asumi si oarece responsabilitati si cheltuieli, pe care unii si le permit si altii nu. Ca sa te citez: dimpotriva, "prostie comunista" este credinta ca toti trebuie sa fie (mai mult sau mai putin) la fel.

La capitolul poluare da-mi te rog voie sa te contrazic: am vazut din avion "clopotul" de poluare peste Bucuresti si m-am înspaimîntat. Am "scos capul în Europa" si crede-ma ca miroase altfel. Da, nici padurile nu trebuiesc defrisate si înca atîtea altele ar trebui facute mai bine. Dar nu poti justifica un lucru rau cu alt lucru rau (citat aproximativ: "lasa-ma dom'le cu poluarea produsa de masini, ca oricum taiem padurea").

Bafta si aer de munte,
os


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 10 Dec 2004, 00:44
Post #12


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Bucurestiul este cea mai poluata capitala europeana. Citeam un articol in care se spunea ca in Bucuresti poluarea este de 25 ori mai mare decat in capitala Germaniei (parca de Germania era vb).


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 10 Dec 2004, 01:49
Post #13


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




Da intradevar incepand cu anul 2005 toate autovehicolele var plati o taxa in functie de Euro 2,3,4 sau non Euro, insa se face o diferenta si in functie de cap cilindrica sau tonaj nu stiu exact, legea e mai veche de vreo 3-4 ani, si s-a aplicat de acum 2 ani incepand cu masinile de tonaj mare, iar de la inceputul lui 2004 pt masinile de la 7,5 to in sus iar din 2005 se vaplica pt toate autovehicolele, nu stiu exact taxele, dar si in statele din UE exista acesta taxa, cert este ca aici vor fi avantajati cei cu masinile cat mai noi adika Logan (euro3) va plati mai putin ca o Solenza (euro2) iar cei cu masini vechi (non euro) vor fi cei mai afectati. Acesta taxa se va plati de toti cei care circula si se lipesc niste vignete securizate pe interiorul parbrizului care atesta plata taxei. Tin sa precizez aici ca toate masinile care vor intra pe teritoriul romaniei vor trebui sa plateasca acesta taxa (daca bine imi aduc aminte).

Se va putea plati la posta.


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 10 Dec 2004, 08:41
Post #14


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Dar chiar nu pune nimeni o referire la legea, ordonanta sau HG-ul care introduce aceasta taxa?... ca sa putem si noi sa ne documentam....


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 10 Dec 2004, 09:11
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




Cuantumul taxei este urmatorul:
-Pentru autoturisme non-euro, pt. 12 luni: 24 EUR; pt 6 luni: 15 Euro
- Autoturisme Euro I, pt 12 luni: 21 Euro; pt. 6 luni 12 Euro;
- Auto Euro II, III etc., pt 12 luni:16,8 Euro; pt. 6 luni 9 Euro;

Taxele astea, in principiu, sunt valabile pana in 2008. De la 01.01.08 aproape ca o sa se dubleze, adica pt non-euro - 40 euroi, euro I -35 euroi si euro II-28 euroi.

Amenda este intre 3 si 4,5 bulioane.



Vezi OG 15/2002 modif de OG 51/2004 aprobata cu modificari de L 415/2004

This post has been edited by 13nov: 10 Dec 2004, 09:12


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 10 Dec 2004, 13:05
Post #16


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Din parte mea pot astia sa bage taxa si pe scarpinatul la c***e. Eu sunt un bun contribuabil si platesc tot smile.gif .

Pe mine altceva ma sperie. Faptul ca aproape niciodata nu stii cat si unde sa platesti, si trebuie sa faci o mie de drumuri pentru cateva mii de lei. Ca sa dau numai un exemplu de idiotenie: platesc lunar la firma, 11-12 OP uri cu taxe, 7% ici, 1% colo , 0,7% altcolo, Din cauza ca mi-e practic imposibil sa ma duc la un ghiseu unde sa nu stau la coada sa platesc tot odata (eventual cu card-ca sa nu umblu cu porcoiu de bani) fac OP-uri la care comisionul de operatiune e mai mare decat suma platita.

Cand naiba s-o pune si la noi pe roate un sistem de plata pe iInternet ca lumea?


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gip
post 10 Dec 2004, 13:23
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 10 December 04





1. Am inteles ca sunt taxe la leasing care se vor mari cu sute de procente. In cele mai multe cazuri leasingul e folosit de firme pentru a cumpara masini noi. Logica imi spune ca marind taxele la leasing se va reduce numarul de masini noi cumparate.
2. Pe de alta parte tot logica (bat-o vina) imi spune ca prin introducerea de taxe in functie de gradul de poluare si prin acordarea celor 30 de milioane la cumpararea unei masini in cazul aducerii unei vechituri se doreste stimularea cumpararii de masini noi.

E acum gasiti-mi care e logica care pune cap la cap punctele 1 si 2. Pentru mine seamana cu o treaba facuta in genul "doi incarca, doi descarca".

Dar stie cineva de noile taxe pe care vor sa le puna la leasing? Stiti ce anume ne mai planuiesc?


--------------------
Skoda Fabia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 10 Dec 2004, 14:17
Post #18


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(Gip @ 10 Dec 2004, 13:23)
1. Am inteles ca sunt taxe la leasing care se vor mari cu sute de procente. In cele mai multe cazuri leasingul e folosit de firme pentru a cumpara masini noi. Logica imi spune ca marind taxele la leasing se va reduce numarul de masini noi cumparate.
2. Pe de alta parte tot logica (bat-o vina) imi spune ca prin introducerea de taxe in functie de gradul de poluare si prin acordarea celor 30 de milioane la cumpararea unei masini in cazul aducerii unei vechituri se doreste stimularea cumpararii de masini noi.

E acum gasiti-mi care e logica care pune cap la cap punctele 1 si 2. Pentru mine seamana cu o treaba facuta in genul "doi incarca, doi descarca".

Dar stie cineva de noile taxe pe care vor sa le puna la leasing? Stiti ce anume ne mai planuiesc?
*



logica e in formula urmatoare:

(pct. 2) + NEVOIA + DORINTA > (pct 1.)

cu leasingul este o stire intr-nu topic separat....


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 10 Dec 2004, 14:55
Post #19


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Ca sa fiu sincer, mie diferenta dintre cea mai mica- si cea mai mare taxa nu mi se pare stimulativa (16,80 la 24,00 EUR).

Cred ca aceasta diferenta ar fi trebuit sa fie mai mare si bazata si pe cilindree si/sau tonaj, in asa fel incit sa se stimuleze renuntarea la masinile poluante.

Si da, sunt complet de acord cu Ake: de mult este necesara ca aerul o infrastructura finaniara civilizata, ca cetatenii si organizatiile sa scape de nebunia ghiseelor. (Ca sa fie aberatia completa: stai la coada etc. ca sa *dai* bani...??????). Va mai amintiti topicul cu viata in comunism, in care unii explicau ce "a" facut comunistii pentru tara? Lipsa unei infrastructuri (si) financiare este de asemenea urmare a ce "a" facut ei.

Si se mai pune Ăźntrebarea de sezon: Q: oare Ăźn atĂźtia ani de guvernare luminoasa nastasoasa nu se puteau pune astfel de lucruri la punct? A: sigur ca da - dar nu se vrea/s-a vrut. Nu mai dezvolt motivele ca ma ĂźnfierbĂźnt off-topic, dar concluzia tot o trag: La vot, copii! Dati-i la cap! (desigur, cu stampila).

os

This post has been edited by os: 10 Dec 2004, 14:56


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 15 Dec 2004, 12:50
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




IATA SI TARIFELE CARE TREBUIE PLATITE SI VALOAREA AMENZILOR PENTRU CINE NU PLATESTE



Attached thumbnail(s)
taxe_da_drum2_1_.JPG ( Size: 194.7k ) Number of downloads: 146


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu2002
post 15 Dec 2004, 14:18
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 29 November 04
From: Cluj




Taxa se va putea plati la sectiiile de drumuri nationale, din care exista cate una in fiecare municipiu resedinta de judet iar in Bucuresti sunt doua : SDN BUC Sud si SDN BUC Nord. Se mai poate si prin alte parti (parca banci), a aparut ceva intr-un ziar de azi. Aia cu drumurile nationale e mai sigura.


--------------------
Dacia Duster 2010 Benzina 4wd
,,Imbatranesc si tot invat" - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 15 Dec 2004, 20:29
Post #22


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Si pana cand trebuie achitata?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 16 Dec 2004, 00:06
Post #23


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




wacko.gif wacko.gif wacko.gif
Sa le-o dau in barna!!! Probabil cel mai tampit loc unde am putea plati e la Circa financiara a sectorului, unde mereu e omor.. Cam 18 ghisee in capitala la aprox 700.000 de masini.. Sigur asta o sa faca mistretii!! wacko.gif wacko.gif wacko.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 16 Dec 2004, 00:11
Post #24


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




QUOTE(silviu2002 @ 15 Dec 2004, 14:18)
Taxa se va putea plati la sectiiile de drumuri nationale, din care exista cate una in fiecare municipiu resedinta de judet iar in Bucuresti sunt doua : SDN BUC Sud si SDN BUC Nord. Se mai poate si prin alte parti (parca banci), a aparut ceva intr-un ziar de azi. Aia cu drumurile nationale e mai sigura.
*



cum spuneam .. mai rau : 2 ghisee la inspe sute de mii de masini! Parca vad pensionarii la coada de la 5am sa plateasca taxa...
Treaba cu bancile e si mai migaloasa! Si asa imi ia cam 1 ora sa parcurg coada care exista in permaneneta cand ma duc sa platesc mobilul.. NU MAI ZIC de momentul cand dau rata la masina... Mai se gaseste o duduie cu buze facute parca pentru ceva anume wub.gif , si , care fiind in probe (a se citi ' cu pile' ) , se chinuie saracuta sa gaseasca Enter pe tastatura.. Vorba baietilor de la Parazitii: daca avea gura de fier , ruginea de-atata .... luata! mad.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 16 Dec 2004, 10:33
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Stati ca nu e bine. Parca era vorba sa primesti si o vigneta sa ti-o lipesti in geam. Sau nu am inteles eu bine?
Pai in cazul asta ar trebui sa o poti cumpara de la fiecare benzinarie, cum facem si noi cand traversam Ungaria de exemplu.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 16 Dec 2004, 13:15
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




@litza:Pai in cazul asta ar trebui sa o poti cumpara de la fiecare benzinarie, cum facem si noi cand traversam Ungaria de exemplu.
*

[/quote]

Ar fi bine, dar in Romania nici o taxa nu are farmec daca nu te chinui sa stai la coada pentru ea!!!!

This post has been edited by 13nov: 16 Dec 2004, 13:16


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 16 Dec 2004, 15:28
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




De la 1 ian 2005 toate autoturismele care circula pe dr nationale sunt obligate sa aibe rovigneta care poate fi cumparata de la oficii postale sau de la benzinariile petrom. pretul pt autoturisme intre 24 si 16,8 euro in functie de tipul de combustibil folosit (euro I, II etc)
Stire in ziarul Adevarulde azi, pg 4, coltul dreapta sus. As da copy paste dar nu imi merge siteul pe adev azi. cred ca la asta va referiti.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nitz
post 16 Dec 2004, 15:37
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 7 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(litza @ 16 Dec 2004, 10:33)
Stati ca nu e bine. Parca era vorba sa primesti si o vigneta sa ti-o lipesti in geam. Sau nu am inteles eu bine?
Pai in cazul asta ar trebui sa o poti cumpara de la fiecare benzinarie, cum facem si noi cand traversam Ungaria de exemplu.
*


Am vazut ieri un anunt la Posta Romana (Bucuresti oficiul 53), afisasera preturile vinietelor dar nu le vindeau inca.

Stie cineva daca Dacia Nova GTI (pe injectie) este Euro 1 sau nu? Ar trebui sa scrie undeva in acte chestia asta?


--------------------
Renault Clio - alb murdar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nitz
post 16 Dec 2004, 15:55
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 7 October 04
From: Bucuresti






--------------------
Renault Clio - alb murdar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 16 Dec 2004, 15:55
Post #30


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




George...eu totusi vad aiurea acel tabel....il las, dar vreau solutii sa-l vad bine (eu si altii ca mine)!

Intrebare: de unde stie persoana de la benzinarie sau posta ce fel de vigneta trebuie pentru masina mea, presupunand ca am un pontiac de acum 5 ani....???? ... sau cine stie ce alt tip de masina... idem...de unde stie politzaiul care ma opreste pe drum daca am vigneta corecta?... pe talonul masinii nu scrie ce tip de norme euro are masina.... e aberant modula sta de reglementare!!!


voi mai stiti cum se chema taxa asta?.....TAXA BASESCU ... biggrin.gif

P.S. misterb...ce mai face bombo?..a plecat in congo?.... scuze, nu m-am putut abtine... gata cu perioada de convalescenta de dupa infrangerea jalnica in alegeri?...gata mi-am tras o palma pentru ca ma iau de oameni.... blush.gif ... daca te-ai suparat, da-mi de stire si sterg si retractez tot... uff...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th May 2024 - 01:06
Forum Renault