DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pe unde intra apa

razvan
post 30 May 2003, 21:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 25 May 03
From: Bucuresti




Am luat masina in august asa ca sezonul polios a venit repede si totodata m-am lovit de problema des intalnita, apa.
imi intra apa in porbagaj si in partea din fata dreapta. Chestia este ca dupa multe cautari am gasit la motor, pe partea dreapta chiar in dreptul bordului o fisura minuscula datorata proastei chituiri. Am rezolvat treaba cu silicon si a tinut. Insa la portbagaj nu stiu ce sa-i fac. Am fost la un service care monteaza parbrize, lunete si i-au dat cu silicon, dar nu de acolo este buba. Are cineva vreo solutie?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 30 May 2003, 23:39
Post #2


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02






--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doru
post 31 May 2003, 08:47
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 27 May 03




Daca ai clima , verifica daca gaurile din hayon corespunzatoare suruburilor de la eleron sunt astupate.Daca nu, pune-le un obturator cu putin mastic.La mine asta a fost problema,stiau baietii de ea in service.In portbagaj mai poate intra apa si pe la luneta,daca nu e bine etansata,asa ca mai baga si pe sub cheder niste mastic-silicon.


--------------------
VW PASSAT TDI 4 MOTION - B-05-TIE
Keep It Real!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan
post 9 Jun 2003, 21:32
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 25 May 03
From: Bucuresti




Mersi pentru sfat. In ceea ce priveste luneta sun sigur ca nu intra apa. Am fost la un service specializat in montat parbrize si tipii si-au facut treaba ca lumea. Am sa ma uit la eleron. Adevarul este ca era ud doar intr-o anumita zona care ar corespunde cu acele suruburi.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosG
post 11 Jun 2003, 13:40
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 10 June 03




Am avut aceeiasi problema. Apa intra pe la luneta, era o gaira cat un varvf de ac, dar intra la apa. Am rezolvat cu silicon, bagat in chederul scos. A intrat un tub de silicon, de atunci nici pic de apa.
La parbriz aceeiasi problema, aceeiasi solutie.
Succes


--------------------
Nissan Qashqai 2008, 1.6 Tekna
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trufasu Aurelian Ovidius
post 12 Jun 2003, 07:47
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 25 February 03
From: Bucuresti




sfat: intra in posrbagaj prin masina si cineva sa puna furtunul cu apa pe masina. sa va vedea imediat pe unde patrunde apa. atentie si la imbinarea tablelor pe jghaburile portbagajului. la mine doua table nu erau perfect sudate si intra apa prin stanga inainte de cotul final (deasupra stopurilor.) metoda indicata mai sus a funsctionat perfect si s-a remediat cu silicon transparent.
succes


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frytzy
post 15 Nov 2004, 20:15
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 11 November 04




smile.gif sad.gif
QUOTE(razvan @ 30 May 2003, 21:50)
Am luat masina in august asa ca sezonul polios a venit repede si totodata m-am lovit de problema des intalnita, apa.
imi intra apa in porbagaj si in partea din fata dreapta. Chestia este ca dupa multe cautari am gasit la motor, pe partea dreapta chiar in dreptul bordului o fisura minuscula datorata proastei chituiri. Am rezolvat treaba cu silicon si a tinut. Insa la portbagaj nu stiu ce sa-i fac. Am fost la un service care monteaza parbrize, lunete si i-au dat cu silicon, dar nu de acolo este buba. Are cineva vreo solutie?
*



Problema cu apa in porbagaj se rezolva astfel: Apa intra numai cind masina este in mers deoarece anvelopele spate arunca apa, care se infiltraza printre aripa si contraaripa. Deci cu ajutorul unui mastic se va izola, dupa ce se curata bine, locul unde se imbina aripa cu contra aripa, adica pe la nervura semirotunda. Mai explicit, partea interioara de inceput a nervurii semirotunde a aripi. Se izoleaza toata suprafata, unde se imbina cu contra aripa. Eu unul am depistat dupa lungii cercetarii, am luat un bidon de 0,5 litri de plastic am gaurit dopul, si am inceput sa stropesc, dupa ce am dat rotile spate jos, din interior spre exterior locul unde se imbina aripa cu contraaripa. Si "surprize surprize cu Andreia Tiriac", prbagajul sa umplut cu apa. Eu gaseam apa in porbagaj si in spate la locul pt. piciare.

Mult SUCCES!!!!!!!!


--------------------
SuperNova - B71FRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p_serban
post 16 Nov 2004, 07:50
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 24 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(razvan @ 9 Jun 2003, 22:32)
Mersi pentru sfat. In ceea ce priveste luneta sun sigur ca nu intra apa. Am fost la un service specializat in montat parbrize si tipii si-au facut treaba ca lumea. Am sa ma uit la eleron. Adevarul este ca era ud doar intr-o anumita zona care ar corespunde cu acele suruburi.
*




Salutare ! Spune-mi si mie te rog unde este sevice-ul ala specializat in parbrize.Cred ca tre sa ajung la ei sa-mi puna si mie pe parbrizul din fata niste mastic sau stiu ei ce. Multumesc


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aless
post 16 Nov 2004, 13:49
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 27 May 03
From: Ploiesti




"Parbrizul" din spate se numeste luneta.
smile.gif


--------------------
KIA CEE'D 2008 - PH-09-ADN
Nimic nu este mai definitiv decat lucrurile pe care le facem provizoriu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 16 Nov 2004, 15:05
Post #10


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(p_serban @ 16 Nov 2004, 09:50)
Salutare ! Spune-mi si mie te rog unde este sevice-ul ala specializat in parbrize.Cred ca tre sa ajung la ei sa-mi puna si mie pe parbrizul din fata niste mastic sau stiu ei ce. Multumesc
*




La DACOSERV (Bd. Preciziei) siliconarea parbrizului e 250.000.


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinTSI
post 17 Nov 2004, 22:33
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 17 November 04
From: Bucuresti




A mea e submarin:cand ploua se simte in elementul ei.Ma gandesc sincer s-o trec la categoria vase de pescuit.Da' asta i-mi place la SN:ca e plina de surprize.
Publicitate:A-tzi vazut vreodata o Dacie SN stricata? blink.gif


--------------------
BMW 530D 2006 E60
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinmac
post 20 Apr 2005, 12:08
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 4 March 05




Nu mai deschid un alt topic, si asa sunt prea multe si problema mea e cam aceeasi cu cea vizata aici.
Asa ca incep mai intai cu o eventuala solutie la prevenirea intrarii apei in partea din fata. De acelasi lucru mi-a fost si mie frica, inainte de achizitionarea unei DSN. Mentionez ca a fost cumparata SH. Asa ca m-am dus sa o cumpar, si nu va mint, pe ploaie biggrin.gif, poate o sa radeti, dar asta am facut. Si am constatat, ca nu aveam probleme cu apa, deloc cu o singura exceptie, de-a dreptul enervanta.
Tipul de la care am cumparat-o mi-a explicat ce a facut sa nu mai intre apa. Dupa ce a schimbat chedere, parbrizul, masticuri samd, a reusit sa descopere in sfarsit pe unde intra apa. Si anume: Grila de aer de pe capota, era din fabrica nefinisata, si nu etanseiza la inchiderea capotei cu lagarul (sau cum i-o zice) de admisie a aerului pentru ventilatie. Ploua, se strangea apa, si cum depasea nivelul intra in sistemul de ventilatie si se scurgea in masina pe sub bord. Remediere: dat jos toate plasticurile astea, finisate, ceva silicon, si astfel a fost izolata complet chestiunea in cauza. No problem cu apa in masina.
Multumesc celor ce au scris mai inainte, acum stiu si eu de ce am cand ploua mereu uda mocheta din portbagaj, mai bine zis jilava. Ca am verificat, am spalat masina, m-am uitat, nu era apa. O sa ma apuc de astupat gauri.
Si in final, o problema la care nu gasesc rezolvare. La deschidearea portbagajului, pe timp de ploaie, mare belea, toata apa de pe haion, si din haion, se scurge in portbagaj, pe polita, si si mai rau exact pe grilele de la boxe aflata in partile laterale. M-am gandit sa acopar gaurile alea din haion, care sunt pozitionate pe interior exact in dreptul curburii (nu stiu cum naiba se aduna apa inauntru, sau pe unde), dar mi-e sa nu ramana apa acolo, ca nu stiu pe unde altundeva sa se scurga. Si ce se scurge de pe deasupra?! Stie cineva ce pot face? Mai intampina cineva problema asta?


--------------------
Renault Laguna II 1,9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 20 Apr 2005, 12:27
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




din cite imi aduc eu aminte apa aia vine de la chederul haionului. Incearca sa-l siliconezi pe ala. Gaurile nu se astupa ca au exact rolul asta si deschide si tu portbagajul incet dupa o ploaie sa nu-ti ude boxele smile.gif

This post has been edited by costi: 20 Apr 2005, 12:27


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gutenberg
post 20 Apr 2005, 19:08
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 18 April 05
From: Oradea




Imi pare rau. blush.gif Cam greu sa ma descurc cu postarile de prima data. Precum apa este un fel de "never ending story" si de ceva timp incoace aproape in fiecare zi mai gasesc cate ceva de facut in sensul depistarii si inlaturarii infiltratiilor de apa, ma gandeam sa va intreb daca si la voi la portbagaj in partea inferioara, chederul nu este deloc in contact cu hayonul, lasand un spatiu destul de "generos" pentru ca apa si praful sa se adune inauntru. Am facut si niste poze pentru a ilustra cele spuse mai sus.

Attached thumbnail(s)
IMG_1264.JPG ( Size: 974.78k ) Number of downloads: 408
IMG_1267.JPG ( Size: 194.96k ) Number of downloads: 296


--------------------
Dacia Super Nova Clima - BH-XX-MAG
O carte se poate lovi de un cap si sa sune a gol , fara ca sa fie de vina... cartea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 20 Apr 2005, 19:18
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




nu-i problema asa-i la inceput!
citeste la greu topicurile de la : http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=5113
"Intra apa/parbriz/luneta/masticareala" si apoi revino!
Daca problema ta consta in etanseitatea portbagajului, contactul dintre capota porbagajaului si cheder se asigura prin reglarea celor doua "picioruse" de cauciuc de pe capota care se pot "insuruba/desuruba" pt a asigura un contact mai bun intre cele doua.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 22:50
Forum Renault