DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Citatie, Martor ACCIDENT RUTIER

cosmin_2300
post 4 Sep 2008, 21:59
Post #1


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Astazi s-a prezentat un tip solid la mine la usa , care a spus ca este "de la Politia Capitalei" blink.gif
Pe moment m-am cam speriat , dar apoi mi-a dat citatia si mi-a spus ca sunt chemat in calitate de martor la un accident rutier ( soldat cu o persoana decedata ) si sa ma prezint la data de 8 la Politia Capitalei ...

Am citit citatia si spune ca daca nu ma prezint se vor aplica sanctiunile prevazute de art.198 C.P.P. ... care e ala ? Am citit pe "gugal" si erau amenzi intre 20.000 - 500.000 lei ... banuiesc ca vechi , nu ?! blink.gif

Cam ce o sa ma intrebe aia acolo ?
Ce e cel mai naspa e ca ... am fost 2 martori ( eu cu un prieten ) si .. doar mie mi-au luat datele ... deci oficial sunt ... singurul martor unsure.gif
Ma enerveaza acum ca o sa trebuiasca sa ma prezint cand vor ei ... daca se judeca 10 ani , eu 10 ani stau dupa ei ?! wacko.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bz_26_zzz
post 4 Sep 2008, 22:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 15 March 07
From: Buzau / Bucuresti




QUOTE(cosmin_2300 @ 4 Sep 2008, 22:59)
Am citit pe "gugal" si erau amenzi intre 20.000 - 500.000 lei ... banuiesc ca vechi , nu ?!  blink.gif

*




Mai mult ca sigur sunt lei noi sad.gif Eu zic sa te prezinti ca sa poti ajuta la rezolvarea cazului.

Parerea mea blush.gif


--------------------
Audi Q7 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiu82
post 4 Sep 2008, 22:28
Post #3


MOTANU'RAPIDIST!


Group: Members
Posts: 1.939
Joined: 15 August 05
From: bucuresti,giulesti




Te duci de cate ori e nevoie....cam nasol.
Ce pot sa te intrebe?? Cum s-a intamplat accidentul.


--------------------
Toyota Auris 2011 - B-999-CGS
Mandru posesor de doua maini stangi!!!
Ex-clima verde jad.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 4 Sep 2008, 22:45
Post #4


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Eu n-am luat niciodata nici macar o amenda , sa nu mai zic de chemat la sectie / Politia Capitalei radmasa.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 5 Sep 2008, 09:24
Post #5


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




eu cred ca dai declaratie si gata .parerea mea.eventual daca se judeca te mai cheama odata in instanta si atat


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceribros
post 5 Sep 2008, 09:55
Post #6


Obiectele din oglinda sunt mai apropiate decat par


Group: Members
Posts: 285
Joined: 8 January 08




Nasol, trebuia sa zici si tu ca nu ai vazut, ca erai atent in alta parte si sa ii ia datele altuia tongue.gif. Stiu ca multi vor zice ca acesta este comportamentul tipic romanesc dar sincer nu as avea chef sa fiu deranjt si sa vin sa imi pierd vremea prin sali de judecata. Si aici nu ma refer la 1 ora 2 si poate fi vorba de o zi intreaga. Adevarul e ca o sa te cheme doar odata sa dai declaratie si gata, nu te cheama 10 ani daca procesul dureaza atat. Mai nasol e daca ala care a comis-o se gandeste sa scape de martori icon_mrgreen.gif


--------------------
Am avut Dacie Berlina 1997
In asteptarea gaurii negre....eu sper totusi sa fie mulatra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 5 Sep 2008, 10:00
Post #7


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Nu e prea placuta atitudinea asta, in cazul lipsei martorilor cel vinovat poate scapa. Nu cred ca e corect fata de victima. Pierzi o ora, 2, 5 dar ala si-a pierdut viata.

This post has been edited by giany911: 5 Sep 2008, 10:00


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 5 Sep 2008, 10:04
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Si care-i rostul acestui topic? Nu pui si un poll :
-sa ma duc?
-sa nu ma duc?


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceribros
post 5 Sep 2008, 10:18
Post #9


Obiectele din oglinda sunt mai apropiate decat par


Group: Members
Posts: 285
Joined: 8 January 08




Mai de pierdut e adevarat ca si-a pierdut viata si cred ca cel care e vinovat trebuie sa plateasca dar sa iti povestec eu o chestie cu martorii astia. Un amic de-al meu a fost martor la un eveniment mai putin tragic (un furt de masina) l-au chemat la politie asta l-a aratat cu degetul pe faptasi si a plecat acasa. Pot sa zic ca omu nu a mai iesit 2 luni de zile din casa iar la ora actuala umbla cu pistol cu aer comprimat dupa el deoarece "stolul" aluia (rudele) umblau sa il linseze ca l-a bagat la puscarie. Ancheta poate decurge si cu alt martor decat tine, prefer sa nu fiu raspunzator de faptele altora. Acum daca ai dat datele eu zic sa te duci si sa zici ce ai vazut.

This post has been edited by ceribros: 5 Sep 2008, 10:20


--------------------
Am avut Dacie Berlina 1997
In asteptarea gaurii negre....eu sper totusi sa fie mulatra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Supapa_jR
post 5 Sep 2008, 10:30
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 685
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti




daca iti murea o ruda iti zic eu ca te rugai la Dumnezeu sa ai un martor ceva...du-te cosmine ca nu e chiar asa complicat...si gandeste-te ca prin asta se pedepseste un vinovat


--------------------
Cagiva STX 350 / 30cp Enduro xt 660x SOLD
www.KawaMotors.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceribros
post 5 Sep 2008, 10:39
Post #11


Obiectele din oglinda sunt mai apropiate decat par


Group: Members
Posts: 285
Joined: 8 January 08




Sa ferasca Dumnezeu dar eu de curand am avut o situatie neplacuta in care am gasit masina busita si nimeni nu s-a singhisit (desi straduta mea e mereu plina de oameni) sa imi puna un bilet cu numarul masinii care m-a lovit. Daca politia isi face treaba bine nu e nevoie de martori, daca politia e platita, e nevoie de martori, daca politia e platita bine, degeaba sunt martori. Nu l-am sfatuit sa nu se duca, am zis ca daca totusi se gesea alcineva in locul lui ar fi fost mai bine.


--------------------
Am avut Dacie Berlina 1997
In asteptarea gaurii negre....eu sper totusi sa fie mulatra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 5 Sep 2008, 11:08
Post #12


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Te cheama o singura data cand se ia ( parca asa se spune) interogatoriul martorilor . Eu asa stiu . Parerea mea este sa te duci!


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Sep 2008, 11:23
Post #13


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




ce s-a intamplat totusi?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Sep 2008, 11:36
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Te cheama sa dai o declaratie. Acum vad ca e la politie.
Probabil te vor chema sa depui marturie/declaratie si la proces (o singura data in general).
Daca aia de la politie te mai cheama inca o data, le spui clar: nu mai sunt elemente noi de declarat pe care sa mi le fi amintit intre timp.
Invocarea lui 198 C.pr.Civ este prematura pentru ca acuma nu e vorba de "procesul penal" ci de cercetarea penala. Daca te invita la polite cazul nu a fost trimis inca la tribunal, deci nu e "proces penal", deci nu se aplica 198.
In versiunea actualizata al. 2 din 198 e " (2) Lipsa nejustificată a martorului se sancționează cu amendă judiciară de la 250 lei la 5.000 lei." Justificata poate fi si de un certificat medical pentru diaree acuta, de ex.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Sep 2008, 11:37
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




pe mine m-au cautat de vreo 17 ori, si a optaspea nu mi-a dat nici o amenda ca le-am zis ca nu am avut vreme sa umblu dupa cururile dansilor. Tot ca martor binenteles.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 5 Sep 2008, 11:44
Post #16


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(1.6 @ 5 Sep 2008, 11:04)
Si care-i rostul acestui topic? Nu pui si un poll :
-sa ma duc?
-sa nu ma duc?
*



Lasa, nu iti fa tu griji, oricum e un topic mult mai serios si omenesc decat "ce parere aveti de alegerea lui driverx" pe care l-a deschis un membru al acestui forum (nu spun cine).


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 5 Sep 2008, 12:40
Post #17


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Fa-ti timp si mergi!
Daca nu, fie scapa unu nepedepsit, si cu sanse mari s arepete isprava, fi eface puscarie un nevinovat!
PS! Daca cumva ai remuscari ca bagi omu' in puscarie, vezi ca de obicei ''se da cu suspendare''! Dar i se anuleaza carnetul, iar sansele sa mai omoare pe altu' scad catre 0

This post has been edited by miki: 5 Sep 2008, 12:41


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 5 Sep 2008, 12:54
Post #18


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




QUOTE(ceribros @ 5 Sep 2008, 10:55)
Nasol, trebuia sa zici si tu ca nu ai vazut, ca erai atent in alta parte si sa ii ia datele altuia tongue.gif. Stiu ca multi vor zice ca acesta este comportamentul tipic romanesc dar sincer nu as avea chef sa fiu deranjt si sa vin sa imi pierd vremea prin sali de judecata. Si aici nu ma refer la 1 ora 2 si poate fi vorba de o zi intreaga. Adevarul e ca o sa te cheme doar odata sa dai declaratie si gata, nu te cheama 10 ani daca procesul dureaza atat. Mai nasol e daca ala care a comis-o se gandeste sa scape de martori  icon_mrgreen.gif
*


Pai eram doar eu cu un prieten in zona ... prietenul mai in spate n-a vazut nimic , eu am vazu tot ...

QUOTE(giany911 @ 5 Sep 2008, 11:00)
Nu e prea placuta atitudinea asta, in cazul lipsei martorilor cel vinovat poate scapa. Nu cred ca e corect fata de victima. Pierzi o ora, 2, 5 dar ala si-a pierdut viata.
*


Tocmai ... victima e cea vinovata ! (parerea mea !)

QUOTE(1.6 @ 5 Sep 2008, 11:04)
Si care-i rostul acestui topic? Nu pui si un poll :
-sa ma duc?
-sa nu ma duc?
*


Vroiam doar sa stiu ce se intampla acolo , nu daca sa ma duc sau nu !

QUOTE(argon @ 5 Sep 2008, 12:23)
ce s-a intamplat totusi?
*


Un pusti cu bicicleta a fost lovit pe trecerea de pietoni de un VW Golf . De ce mi se pare vinovat pustiul ? Asculta muzica si a intrat pe trecere pe bicicleta smile.gif

QUOTE(klaus @ 5 Sep 2008, 12:36)
Te cheama sa dai o declaratie. Acum vad ca e la politie.
Probabil te vor chema sa depui marturie/declaratie si la proces (o singura data in general).
Daca aia de la politie te mai cheama inca o data, le spui clar: nu mai sunt elemente noi de declarat pe care sa mi le fi amintit intre timp.
Invocarea lui 198 C.pr.Civ este prematura pentru ca acuma nu e vorba de "procesul penal" ci de cercetarea penala. Daca te invita la polite cazul nu a fost trimis inca la tribunal, deci nu e "proces penal", deci nu se aplica 198.
In versiunea actualizata al. 2 din 198 e "  (2) Lipsa nejustificată a martorului se sancționează cu amendă judiciară de la 250 lei la 5.000 lei." Justificata poate fi si de un certificat medical pentru diaree acuta, de ex.
*


Multumesc frumos klaus !


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceribros
post 5 Sep 2008, 13:03
Post #19


Obiectele din oglinda sunt mai apropiate decat par


Group: Members
Posts: 285
Joined: 8 January 08




Acum scuze de off topic dar sunt si eu curios (daca vrei nu rspunzi), l-a lovit pe trecere?


--------------------
Am avut Dacie Berlina 1997
In asteptarea gaurii negre....eu sper totusi sa fie mulatra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juliano
post 5 Sep 2008, 13:45
Post #20


Sofer Forumist


Group: Members
Posts: 66
Joined: 31 July 08
From: Iasi




QUOTE(ceribros @ 5 Sep 2008, 09:55)
Nasol, trebuia sa zici si tu ca nu ai vazut, ca erai atent in alta parte si sa ii ia datele altuia tongue.gif. Stiu ca multi vor zice ca acesta este comportamentul tipic romanesc dar sincer nu as avea chef sa fiu deranjt si sa vin sa imi pierd vremea prin sali de judecata. Si aici nu ma refer la 1 ora 2 si poate fi vorba de o zi intreaga. Adevarul e ca o sa te cheme doar odata sa dai declaratie si gata, nu te cheama 10 ani daca procesul dureaza atat. Mai nasol e daca ala care a comis-o se gandeste sa scape de martori   icon_mrgreen.gif
*



Nici eu n-am fost prea des intr-o sala de judecata, doar o data, dar in fine, n-ar trebui sa dureze mult pentru tine, tinand cont ca esti martor, te sfatuiesc sa iti stabilesti de acasa o declaratie mai detaliata, in prezenta unui prieten care cunoaste mai bine legile, chiar a unui avocat daca exista posibilitatea, poate fi si avocatul celui de partea caruia esti: a nevinovatului; apoi la proces spui ca aceea iti este declaratia si nu mai ai nimic de adaugat. Asa scapi cel mai repede, il ajuti pe cel nevinovat si n-ar trebui sa te mai cheme pentru alte declaratii. Daca stai in dubii sa te duci sau nu, gandeste-te in primul rand ca exista posibilitatea sa ai si tu nevoie de un martor, nu conteaza pentru ce... si el sa nu vina...

This post has been edited by juliano: 5 Sep 2008, 13:46


--------------------
Renault Symbol 2010/Best - inmatriculata
_____________________________________
Grazie / Cordiali saluti / Kind Regards /
Cu Stima / Mit freundlichen Grüßen,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 5 Sep 2008, 14:25
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(ceribros @ 5 Sep 2008, 13:03)
Acum scuze de off topic dar sunt si eu curios (daca vrei nu rspunzi), l-a lovit pe trecere?
*


care ar fi relevanta? parerea mea-din ce spune omul- e ca ala cu wv nu prea are vina...


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 5 Sep 2008, 14:28
Post #22


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Cum, adica daca te calca pe trecere e vina ta? Eu stiu ca pe trecere pietonii au prioritate. Ce daca asculta muzica, ce voi in masina nu ascultati muzica? Ala cu Golfu' la ce naiba era atent ? Eu unul incetinesc pe la treceri, chiar daca nu e nimeni pe ele ( oala acoperita nu da in foc ). Dar asta in fond este parerea mea, nu stiu cum s-a intamplat, nu am fost acolo.

This post has been edited by giany911: 5 Sep 2008, 14:31


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cocojambo
post 5 Sep 2008, 14:37
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




Eu stiu ca pe trecere se merge pe langa bicicleta nu pe bicicleta....
Nu cred ca e vreo lege in sensul asta dar instinctul de conservare asa imi zice...


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 5 Sep 2008, 14:43
Post #24


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




pe trecere trec pietoni
biciclistul e biciclist, nu e pieton
acum vreo 2 luni era sa ma intinda unu' cu duba pe trecere, el in duba io pe bicicleta, si pana la urma am intors si celalalt obraz, am acceptat injuraturile si am plecat capu'. Avea dreptate omul!


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceribros
post 5 Sep 2008, 14:44
Post #25


Obiectele din oglinda sunt mai apropiate decat par


Group: Members
Posts: 285
Joined: 8 January 08




Scuzati ca nu am fost atent la explicatia accidentului de mai sus. Sa stii ca daca pustiu era pe bicicleta eu cred ca ala cu golfu nu are nici o vina. Si iti zic de ce, bicicleta este considerat vehicol, daca asta il lovea la un cedeaza trecerea era de vina dar daca omul era calare este considerat vehicol si nu pieton. Pe mine odata un politist m-a oprit pe trecere si m-a pus sa ma dau jos de pe bicla (motivaul era ca sunt considerat vehicol si nu pieton, deci nu am ce cauta pe trecere decat pe langa bicla). Asa ca e posibil ca omul sa nu aibe nici o vina chiar daca a luat o viata. Iar marturia ta nu face decat sa scape un om nevinovat de puscarie in acest caz si/sau de dosar penal.

5 Sep 2008, 14:52:
Cum zice si @OV, cred ca am postat in acelasi timp tongue.gif

This post has been edited by ceribros: 5 Sep 2008, 14:52


--------------------
Am avut Dacie Berlina 1997
In asteptarea gaurii negre....eu sper totusi sa fie mulatra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 5 Sep 2008, 15:00
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(Cocojambo @ 5 Sep 2008, 15:37)
Eu stiu ca pe trecere se merge pe langa bicicleta nu pe bicicleta....
Nu cred ca e vreo lege in sensul asta dar instinctul de conservare asa imi zice...
*


Ba chiar scrie in lege ca biciclistii traverseaza pe trecere pe langa bicicleta.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 5 Sep 2008, 15:12
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Nu zic ca nu e adevarat, dar, am vazut la arcul de triumf ca pe langa treceri sunt trasate si benzi pentru biciclisti... Adica aia se dau jos si traverseaza pe banda lor pe langa bicicleta?


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 5 Sep 2008, 15:27
Post #28


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




QUOTE(altisone @ 5 Sep 2008, 16:12)
Nu zic ca nu e adevarat, dar, am vazut la arcul de triumf ca pe langa treceri sunt trasate si benzi pentru biciclisti... Adica aia se dau jos si traverseaza pe banda lor pe langa bicicleta?
*



biggrin.gif Gica , ai cautat mult exemplul?
Omul pe bicicleta e biciclist, pe langa bicicleta e pieton.
Omul pe cal e calaret, langa cal e ....ghici? radmasa.gif
Acum raspunde-ti singur la intrebari. wink.gif




--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceribros
post 5 Sep 2008, 15:32
Post #29


Obiectele din oglinda sunt mai apropiate decat par


Group: Members
Posts: 285
Joined: 8 January 08




QUOTE(altisone @ 5 Sep 2008, 15:12)
Nu zic ca nu e adevarat, dar, am vazut la arcul de triumf ca pe langa treceri sunt trasate si benzi pentru biciclisti... Adica aia se dau jos si traverseaza pe banda lor pe langa bicicleta?
*


Oricum aia au semafor special wink.gif


--------------------
Am avut Dacie Berlina 1997
In asteptarea gaurii negre....eu sper totusi sa fie mulatra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 5 Sep 2008, 15:35
Post #30


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(cosmin_2300 @ 5 Sep 2008, 12:54)
Tocmai ... victima e cea vinovata ! (parerea mea !)

Cu atat mai mult, scapi un om nevinovat, care altfel poate face puscarie.
S-ar putea sa se decida NUP, in urma declaratiei tale, si atunci asta e, nu mai ai treaba.

Daca se ajunge la judecatorie, vei fi chemat inca o (singura) data sa dai declaratie, in fata judecatorului .

Nu poti sa mergi cu "declaratie pregatita", tu nu "dai o declaratie" ci raspunzi la intrebari. Nu stiu cum e la politie/procuratura, dar in sala de judecata, doar judecatorul pune intrebari (ceilalti i se adreseasa judecatorului), si cred ca esti liber sa raspunzi sau nu (nu am vazut martori sa nu raspunda, deci nu bag mana in foc smile.gif ); e foarte probabil ca una dintre primele intrebari adresate de judecator sa fie ceva de genul "va rog sa povestiti incidentul" - si aici poate intra 'declaratia' ta.

Judecatororul poate decide sa te aduca cu mandat (i.e. daca nu te prezinti, trimite politia acasa la tine sa te ia si sa te aduca).

This post has been edited by vv: 5 Sep 2008, 15:37


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 19:35
Forum Renault