DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> bord digital

deconectat
post 6 Feb 2005, 02:49
Post #31


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




QUOTE
Ideea e: ce senzori, cum, si cu ce soft.

Softul il scriu eu daca vreti. Cu senzorii e un pic mai complicat, pt ca nu am mai facut asa ceva pana acum si nu am gasit nici documentatie. As vrea sa folosesc cat mai multi senzori dintre cei care exista deja pe masina, insa lipsa documentatiei ar putea complica lucrurile.

Problema la care ma gandesc eu acum este cum am putea face cat mai ieftin convertrul (/convertoarele) AD si cum multiplexam datele, insa sunt sigur ca putem gasi o solutie.

Ar fi interesanta ideea...imi amintesc de ala din "Fast and Furious" cu laptopul lui in masina...

Daca e cineva interesat si are si un laptop cu care sa se joace putem discuta. Eu ma gandeam sa folosesc unitatea mea, insa e mai complicat...BTW: merge si un desktop normal, doar ca trebuie gasita o solutie pentru display.


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 6 Feb 2005, 03:01
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




1.display poti sa folosesti un lcd de 15 ca e mai mic smile.gif
2.ar merge desenata cumva si o masina si tie sa iti apara pe monitor care usa e deschisa care bec e aprins si diverse ... asta ar fi chiar misto (vazuta pe un ford sierra)


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 6 Feb 2005, 13:26
Post #33


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Am mai zis o data ca pot sa fac softul ; voi ziceti ce vreti sa faca si se face. Problema este cum naiba convertesc semnalul de la senzori si cu ce fac multiplexarea. As avea cateva idei, insa sunt destul de complexe; sunt sigur ca se poate si mai ieftin. Astept idei.


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguf
post 6 Feb 2005, 21:36
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 January 05




Am reusit sa fac turometrul ala cu 2 digiti. IMPORTANT, in schema sint mai multe greseli !
Urmeaza sa il testez in conditii reale.

Domnu Valentin Dumitran, informatiile pentru tensiunea bateriei, indicator combustibil, temperatura apa, presiune ulei sint direct sub forma de tensiune, iar cele pentru turatie, viteza, kilometraj sub forma de frecventa
Asa ca ar trebui 4 voltmetre , 2 frecventmetre si un numarator de impulsuri.
Acuma eu nu stiu ce poate face un pc cu ce porturi are el acolo, dar o solutie de multiplexare, asa mai batrineasca ar fi cu relee Reed. De senzori pt viteza+kilometraj ma ocup in continuare.

Asa ca chestie nu ar fi mai simplu sa faci o schema+soft cu un PIC + afisaj LCD ?


--------------------
dacia 1300 '72
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 6 Feb 2005, 21:50
Post #35


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




QUOTE
Asa ca chestie nu ar fi mai simplu sa faci o schema+soft cu un PIC + afisaj LCD ?


Depinde ce vrei sa faci cu el si ce fel de display folosesti. PIC-urile au cam putina memorie si sunt destul de lente. In afara de asta nu prea am ce-mi trebuie sa programez PIC-uri; daca ai tu, succes!

Cu porturile de la pc stiu eu sa ma joc; daca te bate gandul, iti pot explica; e destul de simplu.


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 6 Feb 2005, 21:51
Post #36


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Sa indraznesc sa visez la o placa de achizitii de date + Laptop?
Ca softul e relativ banal de facut in Labview !?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguf
post 6 Feb 2005, 22:20
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 January 05




QUOTE(dex lada @ 6 Feb 2005, 22:02)
ce greseli are schema ?
*



Capatul dinspre integratul IC3 al rezistentei R4 trebuie conectat la pinul 2 si nu la 1
Pinii 3,5,11,13 ai IC3 trebuiesc conectati la V+ si nu la V-
Pinul 10 al lui IC1 trebuie conectat la V+
Pentru R8 eu am pus 22k si C10 4,7 microF

Valentin.Dumitran, poti sa faci pc-ul sa "citeasca" tensiuni si frecvente? cite simultan?
Despre PIC uri nu stiu mare lucru, doar am vazut niste scheme f.simple de frecventmetre si voltmetre


--------------------
dacia 1300 '72
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 7 Feb 2005, 14:54
Post #38


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Pe portul serial (ma gandesc ca pe asta ar fi cel mai logic sa lucram) stie sa citeasca valori binare pe o singura linie de date. Frecventa maxima teoretica este de 128KHZ, insa trebuie gasita o metoda de comutare intre senzori; asta se poate face cu un mmc4017 de exemplu. Problema apare la transformarea tensiunilor in format digital; asta nu mai e asa de simplu.

Pe un alt topic se vorbea de un soft de diagnosticare conectat la ECU; probabil ca o parte din date ar putea fi luate direct de acolo (din ECU), insa nu am avut timp sa citesc toate cele 300 de pagini de specificatii ca sa vad ce si cum...


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex lada
post 7 Feb 2005, 15:47
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 442
Joined: 20 October 04
From: Bucuresti




nu uita ca masinile mai vechi nu au ECU asa ca asta cade.


--------------------
lada 2105 - secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 7 Feb 2005, 23:06
Post #40


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Daca e cineva destul de nebun incat sa umble cu laptopul in dacie, eu sunt destul de nebun incat sa-l ajut!

QUOTE
nu uita ca masinile mai vechi nu au ECU asa ca asta cade.

Ma gandeam ca asta ar putea fi o a 2-a sursa de date; oricum nu prea gandeam eu bine aseara, ca eram prea obosit...


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B31AYZ
post 7 Feb 2005, 23:12
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 647
Joined: 1 April 04




QUOTE(goguf @ 6 Feb 2005, 23:36)
Am reusit sa fac turometrul ala cu 2 digiti. IMPORTANT, in schema sint mai multe greseli !
Urmeaza sa il testez in conditii reale.

Domnu Valentin Dumitran, informatiile pentru tensiunea bateriei, indicator combustibil, temperatura apa, presiune ulei sint direct sub forma de tensiune, iar cele pentru turatie, viteza, kilometraj sub forma de frecventa
Asa ca ar trebui 4 voltmetre , 2 frecventmetre si un numarator de impulsuri.
Acuma eu nu stiu ce poate face un pc cu ce porturi are el acolo, dar o solutie de multiplexare, asa mai batrineasca ar fi cu relee Reed. De senzori pt viteza+kilometraj ma ocup in continuare.

Asa ca chestie nu ar fi mai simplu sa faci o schema+soft cu un PIC + afisaj LCD ?
*



Salut,
Daca reusesti sa faci indicatoarele de mai sus , sunt si eu interesat . Am o D1300 si cel mai mult ma deranjeaza indicatorul de benzina si kilometrajul .
Bafta.


--------------------
DACIA 1300 din 1980 - B31AYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex lada
post 8 Feb 2005, 11:41
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 442
Joined: 20 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(goguf @ 1 Feb 2005, 06:12)
Cu LM 3914 se pot face multe lucruri, cine e interesat poate citi datasheetul din linkul dat de mine la inceput, problema e ca e cam scump, 85-100k si comanda doar 10 leduri. Acum incerc sa vad daca nu pot realiza cava echivalent (4xLM339)la un pret al integratelor in jur de 30k, la 12 leduri.
*



da "uaa180" nu iti mai place ? costa 40.000 si poate sa comande max 12 led-uri.
Cauta niste scheme de voltmetru cu UAA180


--------------------
lada 2105 - secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguf
post 8 Feb 2005, 21:35
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 January 05




Despre UAA180, eu am gasit numai cu 50-60k, tot cu LM339 iesi mai ieftin

Turometrul ala cu 2 digiti nu prea e de "efect", asa ca m-am apucat de un turometru cu bara de leduri.
Pentru un kilometraj deja am "atacat" un minicalc.


--------------------
dacia 1300 '72
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex lada
post 8 Feb 2005, 22:02
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 442
Joined: 20 October 04
From: Bucuresti




este 40k la vitacom chiar eu mi-am cumparat.
De ce iesim mai ieftin cu lm 3914 ca costa aproape 100k si comanda 10 ca si uaa180 ?

daca nu e de efect macar merge bine ?

Cu ce vrei sa faci turometru cu leduri cu lm2907 si lm3914 ?

This post has been edited by dex lada: 8 Feb 2005, 22:04


--------------------
lada 2105 - secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguf
post 8 Feb 2005, 22:36
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 January 05




3 x LM 339 = 21k

Turometrul cu doi digiti "merge" la un secundar de traf cu 3 V-7 V, direct indica o frecventa iar printr-o punte indica dublu (15 coresp 50 Hz si 30 coresp 100 Hz).
Nu l-am testat inca pe masina

Cu LM2917 (2907 alimentat cu tens. stabilizata) cu 14 pini si 6 x LM 339
M-am chinuit si cu E555 dar nu a iesit nimic (3 scheme diferite).


--------------------
dacia 1300 '72
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nelu
post 9 Feb 2005, 09:47
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




goguf, daca ai de gand sa faci productie de serie (si asta sa fie de ordinul miilor de buc.) inteleg sa-ti doresti o economie de 10-20k lei/montaj, dar daca-l faci pentru tine (asta inseamna 1buc.) crezi ca are rost sa-ti complici montajul cu nr. mai mare de capsule CI, dimensiuni mai mari, reglaje mai multe, etc?


--------------------
Dacia Break CLI 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguf
post 9 Feb 2005, 20:09
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 January 05




Am realizat, experimental deocamdata, kilometrajul folosind pentru numarare si afisare un minicalc. Pretul componentelor, inclusiv minicalc-ul este in jur de 70k.
Ca dezavantaje ar fi necesitatea de a schimba bateriile la 1 an si faptul ca numara din P in P kilometri unde P este perimetrul rotii in metri, ex 1,6


--------------------
dacia 1300 '72
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex lada
post 9 Feb 2005, 20:54
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 442
Joined: 20 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(nelu @ 9 Feb 2005, 09:47)
goguf, daca ai de gand sa faci productie de serie (si asta sa fie de ordinul miilor de buc.) inteleg sa-ti doresti o economie de 10-20k lei/montaj, dar daca-l faci pentru tine (asta inseamna 1buc.) crezi ca are rost sa-ti complici montajul cu nr. mai mare de capsule CI, dimensiuni mai mari, reglaje mai multe, etc?
*




ca adevar graieti asa am zis si eu i-am dat variata cu UAA180 care e mai Ieftina decat lm3914 si face acelas lucru. Dar el vrea sa se complice cu 7 C.I in loc de doua ,(12led-uri) sau trei(24leduri).


--------------------
lada 2105 - secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguf
post 9 Feb 2005, 21:35
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 January 05




QUOTE(dex lada @ 9 Feb 2005, 20:54)
ca adevar graieti asa am zis si eu i-am dat variata cu UAA180 care e mai Ieftina decat lm3914 si face acelas lucru. Dar el vrea sa se complice cu 7 C.I in loc de doua ,(12led-uri) sau trei(24leduri).
*



Asa e, dar din pacate am "ars" un 3914 iar sa comand altul nu mai am chef plus ca 339 deja am destule

Am terminat contorul de kilometri, folosind un vechi calculator rusesc cu afisaj LCD si comutator mecanic on\off. Tot montajul este alimentat cu 2 baterii R6, consumul este sub 1 mA asa ca nu are nevoie de alimentare de la bateria masinii. Am sa-l las peste noapte afara ca sa vad cum se comporta la ger.

A rezistat la gerul de peste noapte, informatia nu s-a pierdut
Urmatorul pas, turometrul cu led-uri

Am realizat turometrul cu leduri. Este foarte usor de facut, si e de efect ! smile.gif
Deoarece desteptii aia de la vitacom mi-au trimis LM 2917 cu 8 pini (in loc de cel cu 14) a trebuit sa-i fac senzor magnetic, destul de usor de facut. Singura problema ar fi functionarea in mediul plin de paraziti din masina, dar se rezolva.

Am testat, in sfirsit, in conditii reale turometrul ala cu 2 digiti si a mers din prima.


--------------------
dacia 1300 '72
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex lada
post 11 Feb 2005, 21:08
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 442
Joined: 20 October 04
From: Bucuresti




si care e efectul ?
poate fi urmarit usor ?


--------------------
lada 2105 - secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguf
post 12 Feb 2005, 08:16
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 January 05




QUOTE(dex lada @ 11 Feb 2005, 21:08)
si care e efectul ?
poate fi urmarit usor ?
*



Pai indica 07 la ralanti, 15, 25 etc . Nu este foarte bun in cind turezi mororul in gol,
dar la variatii mai lente de turatie, in mers normal, e ok .
Totusi parca e ciudat sa vad 17 in loc de 1700, o solutie ar fi adaugarea a 2 digiti care sa afiseze in permanenta 00. Daca vrei sa realizezi si tu asa ceva nu uita de erorile din schema initiala.

Aproape am terminat de ansamblat turometrul si vitezometrul, mai am sa fac teste in conditii reale si daca totul e ok mai am de facut o folie cu inscriptiile necesare.

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 9.7k ) Number of downloads: 2924
2.jpg ( Size: 32.18k ) Number of downloads: 2859
3.jpg ( Size: 6.75k ) Number of downloads: 2785


--------------------
dacia 1300 '72
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex lada
post 12 Feb 2005, 23:06
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 442
Joined: 20 October 04
From: Bucuresti




care vitezometru ?

chiar a iesit frumos in prima poza ledurile erau doar asezate pe pozitie pe astea le comectezi la turometrul cu lm2917 ?

Sti ce e de admirat la tine ca inca mai ai rabdare sa iti faci cablajele, pe mine lenea si comoditate m-au facut sa foloses cablaje de test.Nu aveam rabdare sa le desenez si sa le corodez,de multe ori le uitam prea mult in "baia" de corodare si se ducea si mama lui de marker.Gauritul era o adevarata aventura,pus ca se mai nimera prin schema cate un semireglabil sau un trimer care nu intra nici mor in gaurile de 1.


--------------------
lada 2105 - secret
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 12 Feb 2005, 23:58
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




QUOTE(goguf @ 12 Feb 2005, 13:42)
Aproape am terminat de ansamblat turometrul si vitezometrul, mai am sa fac teste in conditii reale si daca totul e ok mai am de facut o folie cu inscriptiile necesare.
*




nota 10 pt ce ai realizat,si eu sunt mort dupa asa ceva,dar timpul.....nu imi permite sa fac si eu sad.gif acu 3-4 ani faceam si eu montaje,(amlpificatoare,filtre,reparatii diverse,etc.)dar acum sad.gif sad.gif sad.gif nu mai am timp,si eu odata ce incep ceva nu ma las pana nu il termin si seara ma gandesc la el smile.gif ,oricum felicitari,Astept sa vad pozele cu montajele montate in bord+instalatia afernta smile.gif .Succes in continuare


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguf
post 13 Feb 2005, 00:40
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 January 05




Central in imagine este fostul turometru cu 2 digiti pe care m-am hotarit sa-l folosesc ca vitezometru ( peste 100 km/h ar indica doar ce depaseste suta).
sad.gif
Cind am masurat diametrul la indicatoarele de pe masina nu m-am uitat ca se ingusteaza in interior, asa ca minunea aia nu poate fi montata decit daca dau jos "parasolarul" ala din jurul "ceasurilor" asa ca am muncit degeaba la ansamblare, deoarece ideea era sa las intact bordul vechi. Ar trebui sa gasesc alt loc si sa dispun led-urile sub alta forma. Am sa continui , treptat treptat, sa fac toate montajele electronice necesare, iar la vara sa le adun pe toate la un loc si sa montez pe masina ansamblul.
Daca cineva doreste detalii despre orice montaj despre care am postat pm


--------------------
dacia 1300 '72
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skija
post 14 Feb 2005, 12:45
Post #55


proud not to be american


Group: Members
Posts: 513
Joined: 5 January 05
From: Bucharest/Buzau




mai baieti, va dau o idee.. nu ma pricep dar am vazut pe un TAXI un aparat de taxat, care indica si VITEZA (cred ca e la fel cu TACOGRAFUL ala dupa TIR sau microbuze)...
poate gasiti in ala ceva interesant sau poate va ajuta...



--------------------
LOGAN MCV 1.5dci 2007 - BZ 80 SKJ
decat o viata Cioran, mai bine o zi Van-Damme...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uau
post 14 Feb 2005, 20:45
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 16 March 04
From: Bucuresti




Felicitari pentru ce ai realizat dar am o "nemultumire" tongue.gif Dupa cum stii si tu la adelaida se vinde ceva de genul asta turometru cu 20 leduri sau ceva de genul asta. Avand in vedere ca sunt foarte multi "idioti" aici printre care ma numar (idioti in sensul bun al cuvantului adica cei care baga ceva banuti in dacie si nu rad de alti care fac la fel) eu vroiam sa fac unu cu 70 leduri - 1 led = 100 ture. Am vazut ca a postat Valentin ceva despre PIC 16f84 care costa 300K si nu stia cum sa realizeza conversia AD/DA am eu o solutie pentru asta cred ca microcontrollerul este ales gresit. De ce nu te gandesti sa folosesti un AVR 8535 care are mult prea mule pentru ce este nevoie inclusiv covertorul AD/DA. Problema de care m-am lovit eu a fost la vitezometru, kilometraj din cauza ca nu stiam cu sa fac senzorul. Ideea de la mouse este destul de proasta ca nu o sa poti sa inchizi atat de bine cutia cu cablul si senzorul si va intra praf deci o sa rezulte niste erori cel mai bine ar fi folosirea unui senzor magnetic. Acum am dat si eu o idee nu sunt vre-un expert dar pentru AVR am tot ce trebuie adica programator si soft de scris pe el.

Cat despre multiplexare se rezolva cu 74HCT254 - DeMux 4-16 deci e destul de simplu si pe langa asta e si ieftin - 5k


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguf
post 15 Feb 2005, 07:47
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 January 05




uau
Eu amincercat o varianta simpla de senzor magnetic folosind bobina si armatura fixa a unui releu vechi, simte un mic magnet de la 1cm asa ca asta nu e o problema, mai este nevoie de o dioda si un tranzistor, cu piesete aferente,
despre 70 de leduri, gindeste-te intii unde le pui si cit loc ocupa

Pentru cei nelamuriti cu vitezometru si kilometraj
presupunem o roata cu raza de 0,26 m, la o rotatie parcurge 1,633 m, la o rotatie pe secunda avem 5,88 km/h iar la un kilometru parcurs avem 612,36 rotatii
pentru vitezometru pun un senzor care sa dea 6 impulsuri la o rotatie si va fi afisat 6 la 5,88 km/h iar pt kilometraj fac un divizor cu 612 si primesc un impuls pe kilometru, cu precizie acceptabila.

This post has been edited by goguf: 15 Feb 2005, 07:51


--------------------
dacia 1300 '72
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uau
post 15 Feb 2005, 22:03
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 16 March 04
From: Bucuresti




stii bordul de opel kadet? ceva de genul ala adica din stanga pana in dreapta bordului un semicerc de leduri in stanga mijloc indicator apa si temperatura interior exterior, pe mijloc vitezometru si km/zi si km/total si in dreapta benzina consum/100 km si km care ii mai poti face. Toate indicatoarele digitale. Asta vroiam sa fac dar m-am lasat pt moment pt ca nu am cunostintele necesare adica nu stiu ce semnale imi intra. O alta problema ar mai fi ca nu o sa se potriveasca de la o masina la alta. De exemplu plutitorul ala de rahat din rezervor este un semireglabil ordinar care in viata vietilor nu o sa aiba acuratete si nu o sa corespuda pe doua masini. Asa ca m-am gandit sa fac o harta a rezervorului adica sa iau cate 0,5 l si sa in cep sa umplu si sa masor. Ceea ce o sa si fac cand vin caldurile pana atunci sper sa fac rost de documentatie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 15 Feb 2005, 22:21
Post #59


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Nu stiu bordul de kadet
Dar cam asa ceva ceva incerc sa fac.
Mai imi trebuie placa de achizitii de date.
Orice altceva se poate calibra si adapta.
Semnalele sunt in general in tensiune si au rezolutie destul de buna pentru uzul in masina


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 16 Feb 2005, 09:48
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Uau nu stiu daca la 0,5 litri o sa ai ceva indicatii - cu sonda de pe berlina..
Eu zic sa incerci la o statie PECO. Masori tensiunea cu un aparat de masura cu afisaj numeric in timp ce alimentezi masina. Din 5 in 5 litri eu zic ca este de ajuns

This post has been edited by Slider: 16 Feb 2005, 09:50


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 07:01
Forum Renault