DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> serice geometrie roti, nevoie de sfat

NICK82
post 3 Nov 2008, 10:53
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 20 November 07




Salutare tuturor,

Deoarece atunci cand merg pe un drum intins si neinclinat masina are tendinta de a trage dreapta...plus ca pe la 2500 de rotatii are un tremurat stanga -dreapta , m-am hotarat sa fac geometria rotilor..

sunt din Ploiesti...iar pentru cei care cunosc vreun service in Ploiesti care lucreaza bine i-as ruga sa ma informeze si pe mine.
multumesc anticipat.


--------------------
Dacia Berlina 1999 - ph-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CandyMan13
post 3 Nov 2008, 11:38
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 473
Joined: 1 July 07
From: Roman-Iasi




salut...vis-a-vis de problema ta,nu sunt pe subiect deoarece nu cunosc vreun service bun dar daca esti dispus sa asculti si parerea mea eu nu zic ca strica;ma refer ca daca te vei duce la service ca sa nu te puna sa platesti prea mult inexplicabil verifica tu pt linistea ta:1.vezi sa ai presiunea coresp la fiecare roata(uitate si tu pe manometru atunci cand ti le umfla iar valorile pe care le folosesc eu sunt:fata 2.2 spate 2.0)
2.observa uzura cauciucurilor(asa iti vei face o idee care roata e mai afectata daca zici ca face si stanga si dreapta)
3.aici intervine o salopeta si o pereche de manusi(ca sa nu te murdaresti:P )daca poti ridica masina pe cric iar apoi sa o stabilizezi fffffff bine trage de fiecare roata(fata) in toate directiile si observa eventualele "jocuri";cu ocazia asta poti observa si daca ai vreo bucsa uzata excesiv sau da semne de oboseala.

ii las pe colegii pe raza Ploiestiului sa te lamureasca in problema cu service-ul;in speranta ca am fost de ajutor(tongue.gif),mult succes!


--------------------
DACIA 1410 1996E - NT-01-BSZ
cea mai buna masina e masina pe care o ai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NICK82
post 3 Nov 2008, 11:41
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 20 November 07




Roata dreapta fata prezinta uzura in exteriorul anvelopei...


--------------------
Dacia Berlina 1999 - ph-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Nov 2008, 11:47
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




acest lucru poate avea mai multe cauze, fuga, convergenta..dar pentru ca e doar pe o parte zic eu ca e caderea...asta nu se poate regla...cel mai bine te lamuresc la 'serice' ce e.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NICK82
post 3 Nov 2008, 11:50
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 20 November 07




trebuie sa existe un reglaj si pentru aceasta problema...de aceea cer sfatul mai intai aici...nu as vrea sa fac geometria rotilor...si apoi problema sa persiste.


--------------------
Dacia Berlina 1999 - ph-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Nov 2008, 11:51
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




bascula cu deport...oricum intai trebuie vizita la service sa-ti zica de cate grade sa iei, daca e cazul.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu_ionescu
post 3 Nov 2008, 12:22
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 4 February 08
From: Ploiesti




Cel mai bun service pt geometrie dupa mine unul in ploiesti este la atanasiu pe gradinari in mihai bravu, au si constatare si service + geometrie , te duci la ei si te programezi ;sunt baieti de treaba eu am facut geometria la un renault 9 la ei si a iesit bine ~50 ron + berea de control ca sa-si dea silinta sa iasa treaba bine


--------------------
DACIA 1410TLX 1987 - PH-10-TEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 05:21
Forum Renault