DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scartait volan

BonDan
post 19 Jun 2003, 16:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 June 03




Poate cineva sa-mi dea vreun sfat cu privire la eliminarea scartaitului coloanei de volan? Se aude si in zona pedalelor (chiar daca am dat deja presurile deoparte :wink: ) si in zona bordului. O fi scartaind bordul? O fi din blocajul reglajului pe verticala? Mi-ar fi de mare ajutor un sfat, in conditiile astea cum poti dormi la volan?


--------------------
DeSeNatu'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zongo
post 19 Jun 2003, 18:14
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 4 June 03
From: Cluj Napoca




In partea de jos a volanului eu mi-am rezolvat problema.
Chiar la iesirea din habitaclu, axul volanului trece prin niste piese de plastic alb, care la rotirea volanului freaca una de alta. Degeaba le ungi ca nu rezolvi nimic. Eu le-am scos si am lipit banda izolatoare, astfel incat frecarea sa fie banda/banda si nu plastic/plastic. Am pus si un pic de vaselina si nu am mai avut probleme.
In partea de sus nu am rezolvat scartaiturile. Ma gandesc sa merg la un service.


--------------------
uffff....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TazManiac
post 20 Jun 2003, 22:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 16 January 03
From: Bucuresti




La mine s-a rezolvat prin ungere a axului de la volan in partea de jos unde e o bucsa cu un ulei de mecanisme fine (sau ulei de masini de cusut sau din ala cu care se ung coolerele de la procesoare). Bine, nu s-a rezolvat complet, tot mai scartaie un pic, dar foarte slab, in trafic nici nu se aude.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5 dci iunie 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
patratel
post 23 Jun 2003, 10:07
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




oameni buni, scartaitul asta e semn de viitoare probleme sau doar scartaie pentru ca pur si simplu e romaneasca si n-ai ce-i face?

intreb pentru ca si la mine scartaie la greu, da' nu ma deranjeaza si nici alte probleme n-are (masina fiind noua)...


--------------------
Skoda Octavia Elegance - B 47 KVN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ve
post 23 Jun 2003, 11:24
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 29 May 03




Daca e vorba de piesele alea de plstic de pe podea nu e semn de viitoare probleme. Dar scartzaitul e enervant. La mine s-a rezolvat pentru vreo juma' de an cu ulei dar acum a inceput din nou. Cred ca o sa-i zic la service sa mi-l mai unga odata.

Da, problema e pur si simplu faptul ca e romaneasca. Scartzaie de la inceput deci nu e vorba de uzura sau ceva de genul asta. Din pacate asta e problema cea mai mica cu axul volanului.

Cat despre scarzaitul de sus nu shtiu pentru ca ala de jos acopera totul decamdata. Dupa ce il ung acolo poate o sa aud si sus. :shock:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 23 Jun 2003, 23:36
Post #6





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


La mine am rezolvat scartaitul de jos de la imbinarea aia cu ulei injectat acolo cu o seringa. Acum mi-a ramas un scartait foarte puternic, care se aude si de afara foarte tare. Cred ca este de sub masina dar nu am nici o idee ce ar putea fi. Voi ce credeti?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
patratel
post 24 Jun 2003, 07:43
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




QUOTE
Acum mi-a ramas un scartait foarte puternic, care se aude si de afara foarte tare. Cred ca este de sub masina dar nu am nici o idee ce ar putea fi. Voi ce credeti?

...amortizoarele? placutele de frana? alte alea?


--------------------
Skoda Octavia Elegance - B 47 KVN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 24 Jun 2003, 09:31
Post #8


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Si a mea scirtzie, masi ales la denivelari :oops: luate cu viteza mica (ex. urcat si coborit borduri, urcat si coborit pasagerii in/din masina tongue.gif ). Probabil este de la bucsaraie dar nu a sa ung numic pt ca nu stiu cum reactioneaza cauciucul bucselor la diversi "unguenti".
De obicei cauciucul nu se impaca cu vaselina sau uleiul, in timp il ia mama icon_twisted.gif


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitzi21
post 1 Aug 2009, 11:41
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 August 09




Tot probeme cu volanul am si eu.dar nu pot spune ca e un scartait,ci maderanjeaza la viteza de peste 50 km/h.la scoasa din viteza trepideaza volanul si se aude un tacanit tare,cu cat cresti viteza si o lasi sa curga sau nu accelerezi cu atat se zgaltrie volanul mai tare iar tacanitul e mai puternic.am schimbat si discuri de frana tot crezand k sunt strambe si daia face dar nimic.vreo idee?multumesc.


--------------------
dacia supernova 2002 clima - B 40 MIY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
90AND
post 24 Aug 2009, 13:08
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 17 May 09




problema e de la planetare,bucsaraie,si la mine knd iau dreapta sau stanga maxim de volan tot asa imi face...scartaitu sigur e de la bucsaraie...cat despre trepidat volanu nu prea pot sa imi dau seama...dak iti trepideaza tare inseamna k e vreo problema..si asa volanu trepideaza oricum, dar nu tare`,,,dar in cazul tau sigur e vreo problema cu planetarele...zic eu


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Confort - NT-04-XDF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 05:15
Forum Renault