DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> De-ale iernii, split de la "Cum sa conducem iarna"

DaciaMustang
post 1 Feb 2005, 05:57
Post #1


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 60
Joined: 27 November 04
From: constanta




degeaba ziceti voi, multi dintre "noi" (cei cu dacie) n-au alte 4-5 milioane de dat pe al doilea set de cauciucuri, si daca ar avea, s-ar gandi mai intai la remediat o planetara, schimbat un set-motor, vopsit caroserie etc. sunt foarte putini cei cu cauciucuri de iarna. metoda cu lanturi antiderapante e buna, dar cauciucurile se distrug de la ele; cat despre chestia cu sleaurile, e frustrant sa vezi ca tu vrei sa faci dreapta, iar sina de tramvai vrea numai inainte! asa ca e mai bine sa circuli intre ele (numai la sine ma refer).
n-am auzit pe nimeni sa plece de pe loc cu a II-a si nici n-am practicat asta, va dati seama cata uzura pe ambreiaju' ala? si totusi reusesc sa plec de la semafor fara nici o problema, important e sa fie turatia cat mai mica
nu folositi frana de mana in perioada asta! oricat de noua/ingrijita ar fi masina, tot se gaseste apa la ferodouri si ingheata roata/rotile de pe spate; si e destul de dificil sa pleci de pe loc, pe langa faptul ca tre sa mergi cateva zeci de metri pana se dezlipeste roata; ca o paranteza, azi am vazut un microbuz care a mers in fata mea cam juma de oras (constanta) cu o roata inghetata si totusi nu avea nici o deviere de directie, probabil ca omu nici nu si-a dat seama, nu-mi explic cum de mergea drept smile.gif
PS: am vazut si eu faza de la protv cu octavia albastra, idiotu' ala habar n-avea sa plece de pe loc si mai facea si comentarii (pe jos era zapada, nu gheata si el derapa de parca urca o rampa la 30 grade pe gheata)

This post has been edited by DaciaMustang: 1 Feb 2005, 06:02


--------------------
dacia 1310 L berlina - CT-98-CPF
Cine sapa groapa altuia departe ajunge!
Cine se scoala de dimineata cade singur in ea!
(proverbe remix)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 1 Feb 2005, 08:34
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




o masina este un LUX , nu un drept !!!

daca ai o masina trebuie sa te gandesti ca iti trebuie bani sa o intreti deasemenea . dry.gif

nu ai cu ce sa iesi pe strada lasi masina acasa pana se termina zapada.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 1 Feb 2005, 09:34
Post #3


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




QUOTE(DaciaMustang @ 1 Feb 2005, 05:57)
degeaba ziceti voi, multi dintre "noi" (cei cu dacie) n-au alte 4-5 milioane de dat pe al doilea set de cauciucuri, si daca ar avea, s-ar gandi mai intai la remediat o planetara, schimbat un set-motor, vopsit caroserie etc. sunt foarte putini cei cu cauciucuri de iarna.
*


Nu te supara, dar asa cum nu te lasa sa iesi din localitati pe viscol, daca nu ai masina echipata corespunzator, la fel ar trebui procedat si IN LOCALITATI.
Nu-ti permiti sa cumperi macar 2 cauciucuri de iarna pentru fata, (costa 2 mil), dar iti permiti sa pui benzina, sa consumi 15%, si sa incurci circulatia...


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 1 Feb 2005, 09:35
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




In loc sa mergi 2-3 ani cu o pereche de cauciucuri, ai 2 si le schimbi la 4-6 ani. Daca lovesti pe cineva din cauza lipsei cauciucurilor, crezi ca scapi mai ieftin?


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thea
post 1 Feb 2005, 09:53
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 21 April 04
From: Brasov




QUOTE(DaciaMustang @ 1 Feb 2005, 06:57)
degeaba ziceti voi, multi dintre "noi" (cei cu dacie) n-au alte 4-5 milioane de dat pe al doilea set de cauciucuri, si daca ar avea, s-ar gandi mai intai la remediat o planetara, schimbat un set-motor, vopsit caroserie etc. sunt foarte putini cei cu cauciucuri de iarna.
*



Cu asta nu sunt de acord.Si masina mea e veche si are nevoie de un set motor,dar cauciucuri de iarna are.Si m-au costat 1 milion amandoua,reesapate.N-or fi la fel de bune ca alea noi,dar isi fac treaba,si asta in conditiile in care circul in Brasov,unde iarna e iarna.


--------------------
Dacia 1300
Dacia 1300 fabr.1974
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 1 Feb 2005, 12:02
Post #6


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Draga DacaiMustang ... uite aici exemplu :
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...&#entry16886307

NU AI NICI O SCUZA sa spui ca ai masina mai veche si ca nu ai bani sa o intretii.

Nu ai bani ? .. VINDE-O !

Niciodata nu am sa fiu de acord cu cei care isi iau masina ca sa spuna ca au masina dar cand e vorba sa o intretina spun ca nu au bani !


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 1 Feb 2005, 12:18
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




mersi Liviu ca m-ai dat de exemplu blush.gif
ideea e ca io am zis sa-mi usurez viata si sa ma deplasez in siguranta, mai ales ca o sa am si niste drumuri de facut p-afara. singura grija pe care o am acum e sa nu se propteasca in mine vreunu d-asta ca DaciaMustang.

P.S. Te asigur dle DaciaMustang ca aveam ce sa fac cu cei 3,5milioane ca ma aproprii vertiginos de revizia de 60.000km, dar probabil d-ta avind o masina atit de veche, nu stii ce e aia si cam cit costa.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jhr
post 1 Feb 2005, 23:10
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 March 03
From: Bucuresti




asa e , domnilor, romanul mai destept decat toti.de ce sa pleci usor cu a 2-a, esti foarte meserias, nikki lauda, emerson fittipaldi si pleci du 1-a, ce, fraierilor, voi nu puteti?.e elementar si cine conduce de 10-15 ani o stie si i-au trecut fumurile de pustan pilot.deci foarte clar, a 2-a de pe loc e perfecta si nu cred ca face mare lucru la motor.. eventual la consum dar asta oricum se intampla.chestia cu 2 caucciucuri de iarna in loc de 4 s-a mai discutat, nu e buna, diferenta de aderenta rezultata intre punti poate fi foarte periculoasa ( eu m-am intors vreo 400 de grade acolo in fata la academie acum vreo 3 ani intr-o situatie similara).scuze pentru elocinta


--------------------
AUDI A6 2006,2.7 TDI QUATTRO, 180 CP TIPTRONIC - bo1xxx
www.horiaroman.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 1 Feb 2005, 23:49
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




jhr mie imi vine rau dimineata cand ma gandesc ca nu stiu exact cum e pe jos pt ca jos la academie fac stanga sa ma duc spre munca pe plevnei si mi se pare un loc periculos acolo smile.gif a si inca ceva ! m`am uitat pe cauciucuri si am 4 de iarna : 2 pe fata la fel si 2 pe spate putin diferite la model! au fost luate sh de catre fostul proprietar in vara! dar am destul de buna aderenta si vara si iarna ca am mers in cam toate conditiile climaterice din vara de cand o am!
conteaza ca am 2 dif pe spate? doar putin sunt diferite smile.gif conteaza ca sunt toate de iarna si le folosesc si vara?

This post has been edited by SOR: 1 Feb 2005, 23:50


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex2k4
post 2 Feb 2005, 00:03
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 11 January 04
From: Bucuresti




Vara se vor uza mult mai repede si nici nu ai aderenta pe care o ai cu un pneu de vara. Astea de iarna sunt bune pentru temperaturi sub 7 grade din cate stiu eu.


--------------------
Dacia 1310 Li - B-xx-KIR
Dacia 1310 Li - 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 2 Feb 2005, 02:27
Post #11


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




Noapte. Ninge iar. Strat de cativa centimetri de zapada peste gheata peste zapada de la ninsoarea trecuta. Taxi Solenza alba...80 Km/h, depasire pe un pod destul de ingust (pentru brasoveni, cand vii dinspre Stupini/Feldioara spre Brasov, la intrarea pe Grivitei)...Am zis ca il iau la bataie p'ala! wacko.gif
Oare avea cauciucuri de iarna? Tinand cont de faptul ca ii fugea spatele la 40 km/h in linie dreapta... ph34r.gif
Da' macar avea un sistem audio fain... blink.gif


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaMustang
post 2 Feb 2005, 04:52
Post #12


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 60
Joined: 27 November 04
From: constanta




- Mihai_E, stai linistit ca "unu ca DaciaMustang" n-o sa se propteasca in tine, ca nu suntem colegi de celula la Jilava si oricum n-am inclinatii...deosebite
- mai bine te feresti de "unu' ca Liviu", care da peste mosnegi cu spatele, cu 5 la ora (si probabil pe asfalt uscat)
- Mihai_E si Liviu, voua vi se pare ca o dacie din 1998 e veche? da' voi ce masini aveti mai instaritilor, ca vad ca tot pe Dacia Club o ardeti... cand am scris aia mai devreme cu "astia care n-au bani de cauciucuri de iarna", nu ma refeream la mine, eu am cauciucuri de iarna luate la mana I cu garantie, nu ca voi sa resapez ce arunca nemtii, eu ma refeream la un nea Gheorghe (pensionar sau somer sau strungar) care cu 5 milioane tine o familie 2 luni si nu-si permite sa dea banii astia pe incaltaminte de iarna la dacia lui din '79; sau un student care are masina de la parinti si nu beneficiaza de fonduri pentru cheltuieli de intretinere (in cel mai bun caz - bani de benzina). sau voi locuiti in vile de lux inconjurate de alte vile de lux si nu aveti contact cu "restu" ca sa vedeti cam in ce mocirla se scalda mare parte din locuitorii acestei tari?

This post has been edited by DaciaMustang: 2 Feb 2005, 05:25


--------------------
dacia 1310 L berlina - CT-98-CPF
Cine sapa groapa altuia departe ajunge!
Cine se scoala de dimineata cade singur in ea!
(proverbe remix)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 2 Feb 2005, 06:50
Post #13


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Vad ca "te-ai atacat" rau de tot.

Nu iti pot spune decat ca reactiile care le-ai vazut aici pe firul asta de discutii se datoreaza mesajului tau care transmitea (dupa cate se pare) cu totul alt mesaj decat ceea ce ai avut tu in intentie.

O vorba din batrani spune "daca mai muti iti spun ca esti beat ar fi bine sa mergi sa te culci".

Asa ca eu cred ca era suficient sa rescrii mesajul din care sa reiasa ideea care ai vrut sa o transmiti initial.

Cat despre atacuri directe la persoana ... ai un warn !

Bafta!


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Feb 2005, 06:53
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Vecinii mei din fata sunt 2 pensionari, cu pensii mici. Nu isi permit s aisi cumpere cauciucuri de iarna. Dar din noiembrie pana in aprilie, nu misca masina...Folosesc transportul in comun.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaMustang
post 2 Feb 2005, 07:03
Post #15


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 60
Joined: 27 November 04
From: constanta




liviu, asta numesti tu un atac la persoana, faptul ca am transcris ce ai scris tu intr-un alt topic? sau te-am jignit cand te-am numit "instarit"?
multumesc pentru warn, dar tot n-ai raspuns la intrebari:
1)o dacie din 98 e prea veche?
2)tu ce masina ai de iti permiti sa razi de "rabla" mea?
back on topic: nu ma mai cert cu nimeni; nu am sustinut ideea ca nu sunt necesare cauciucuri de iarna, ci doar ca marea majoritate a romanilor nu au bani pentru asta si in consecinta NU AU cauciucuri de iarna; faceti un sondaj printre membrii dacia club si o sa vedeti ca am dreptate.
-corect madalina, dar un taximetrist pensionar nu cred ca isi duce si clientii cu transportul in comun.


--------------------
dacia 1310 L berlina - CT-98-CPF
Cine sapa groapa altuia departe ajunge!
Cine se scoala de dimineata cade singur in ea!
(proverbe remix)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 2 Feb 2005, 07:07
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Taximetristilor (cel putin celor din Bucuresti NU avem de ce sa plangem de mila). Nu duc o viata extravaganta, dat nici nu le lipseste ceva.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 2 Feb 2005, 07:16
Post #17


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Am sa iti raspund punctual :

QUOTE(DaciaMustang @ 2 Feb 2005, 07:03)
liviu, asta numesti tu un atac la persoana, faptul ca am transcris ce ai scris tu intr-un alt topic? sau te-am jignit cand te-am numit "instarit"?
*



Da, asta numesc eu atac la persoana, atunci cand aduci in "fata" o chestie cu subintelesuri cu scopul de a denigra pe cineva!

Sa stii ca nu sunt deloc instarit iar, pe de alta parte, masina nu reflecta in mod necesar starea financiara a detinatorului.

QUOTE(DaciaMustang @ 2 Feb 2005, 07:03)
1)o dacie din 98 e prea veche?
*



Nu, nu e veche. Aici a fost greseale mea de exprimare .... mea culpa.

QUOTE(DaciaMustang @ 2 Feb 2005, 07:03)
2)tu ce masina ai de iti permiti sa razi de "rabla" mea?
*



Supernova smile.gif .. si nu am ras de "rabla" ta ... nici nu m-am uitat la ce ai .. dar din exprimarea deficitara eu asa intelesesem.

Bafta ....


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 2 Feb 2005, 07:23
Post #18


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




din pacate nu iti mai poate raspunde...


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 2 Feb 2005, 09:12
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




QUOTE(DaciaMustang @ 1 Feb 2005, 07:57)
degeaba ziceti voi, multi dintre "noi" (cei cu dacie) n-au alte 4-5 milioane de dat pe al doilea set de cauciucuri, si daca ar avea, s-ar gandi mai intai la remediat o planetara, schimbat un set-motor, vopsit caroserie etc. sunt foarte putini cei cu cauciucuri de iarna.

QUOTE
cand am scris aia mai devreme cu "astia care n-au bani de cauciucuri de iarna", nu ma refeream la mine, eu am cauciucuri de iarna luate la mana I cu garantie, nu ca voi sa resapez ce arunca nemtii, eu ma refeream la un nea Gheorghe (pensionar sau somer sau strungar) care cu 5 milioane tine o familie 2 luni si nu-si permite sa dea banii astia pe incaltaminte de iarna la dacia lui din '79; sau un student care are masina de la parinti si nu beneficiaza de fonduri pentru cheltuieli de intretinere (in cel mai bun caz - bani de benzina).


1. Liviu, eu, Thea, Madalina si cred ca toti care au citit postul tau, au inteles acelasi lucru. Tu vii si o dai la intors acum si zici ca de fapt ca nu de tine era vorba ci de anumite categorii sociale defavorizate. Deci, fa-ti ordine in idei si cind postezi ceva fa-o mai concis.
2. fii sigur ca nea Gheorghe strungaru' (daca are si dacia aia din 79) merge cu RATB-ul pentru ca n-are in primul rind bani de benzina. Deci, nea Gheorghe nu reprezinta un pericol in trafic.
3. "Studenti care n-au decit bani de benzina". Mi-ar fi placut si mie sa am bani numai pentru benzina, dar din pacate toata facultatea am facut-o cu metroul. Deci, astia n-au nici o scuza asa ca nu mai le lua apararea.
4. Nu sunt deloc "instarit", am o Supernova si stau la bloc (in Berceni).

P.S. Ma fac ca n-am citit fraza referitoare la Jilava pentru ca e sub demnitatea mea sa ma cobor la asa ceva.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 2 Feb 2005, 10:45
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Lectia de iarna nr x:

Daca aveti in dotarea masinii "by default" pe post de roata de rezerva o gogoasa din aia de urgenta, scapati de ea si luati un cauciuc normal.

Tocmai am avut experienta de a conduce cu gogoasa prin oras (in loc de o roata de fata) de aseara pana azi dim. si e super naspa sad.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 2 Feb 2005, 10:45
Post #21


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(bzip2 @ 2 Feb 2005, 04:53)
Valentine, mai bine apreciai utilitatea sfaturilor si explicatiilor complete (vezi redresarea dintr-un derapaj, si nu numai)  pe care le-a dat cristidb, si nu scriai ca mai sus, unde, l-ai inclus (gresit) pe cristidb intr-o categorie care din pacate e cam majoritara pe la noi.... deocamdata cel putin.    Poate mai citesti odata ce a scris;
*


Nu chiar. Priveste mai jos ce recomanda Cristidb pentru iarna:
QUOTE(cristidb @ 1 Feb 2005, 18:01)
Nu are sens plecarea in treapta 2. Nu se obtine decat uzarea ambreiajului. Se pleaca in treapta 1.
Nu cred ca lanturile sunt necesare. Nu am folosit niciodata si nici nu intentionez. Au un efect distructiv asupra masinii.
Nu trebuie neaparat sa ai cauciucuri de iarna. Merg si cele all seazons. Cele de vara sunt nerecomandate.
*


Apreciez sfaturile anti-derapaj exprimate in acelasi post (sincer!), dar cele 3 fraze de mai sus ii strica tot postul. rolleyes.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 2 Feb 2005, 10:46
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




ca tot vorbim de iarna si de condus in traficul asta infernal din bucuresti! plec azi spre munca si ma dau putin in dreapta sa treaca un aro camioneta ca avea loc pt ca in stanga mea se facea o strada...trece boul ca altfel nu pot sa ii zic si cand sa plec si eu fleosc raman intepenit! dau inainte inapoi a1a a 2a etc nimik! ma dau jos si vad roata din dreapta jumate in zapada! cand sa ma urc inapoi in masina boul cu aro : pai daca te bagi cu tupeu vezi? asa sunteti voi pustanii! credeti`ma ca am vrut sa iau una bucata bata pe care o am in masina si sa ii rup dintii fara cel mai mic resentiment! noroc ca m`au ajutat vreo 2 oameni care se oprisera in spatele meu ca aveam niste draci...
acum cum e mai bine? sa faci pe nesimtitul? trebuia sa dau cu tupeu inainte sa ma opresc in botul lui si sa las masina acolo daca nu vroia sa dea inapoi? mentionez ca eu facusem deja 3 sferturi de strada pe cand el de abia intrase pe strada!
sau am procedat corect ca i`am facut loc?
si am gresit ca nu i`am spart 2-3 dinti din fatza? biggrin.gif


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 2 Feb 2005, 12:36
Post #23


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(litza @ 2 Feb 2005, 12:45)
Lectia de iarna nr  x:

Daca aveti in dotarea masinii "by default" pe post de roata de rezerva o gogoasa din aia de urgenta, scapati de ea si luati un cauciuc normal.

Tocmai am avut experienta de a conduce cu gogoasa prin oras (in loc de o roata de fata)  de aseara pana azi dim. si e super naspa sad.gif
*




pai gogoasa-i valabila doar pana la prima vulcanizare, cine tew pune sa o folosesti permanent.
pe vremea asta si mai ale pe fata e cam inconstienta curata


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodor
post 2 Feb 2005, 13:43
Post #24


.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




Salutare tuturor, ce pot sa zic mai aduc eu, doar un pic din experienta mea(nu am decat 4 ierini ca sofer):
-cand ninge prima data, si nu sa facut gheata pe jos, ma dau cu masina, merg incet cu atentie, in oras nu depasesc 50km/h.
-anul trecut ca sa urc podul baneasa a trebuit sa plec de pe loc cu a III-a, am incercat cu a II-a si tot patina, asa ca am urcat incet-incet(nu se daduse cu nimic, era prima zi de ninsoare) nu mai urca nimeni, toti alunecau, era si un politist care se lua cu mainile de cap.Dar eu cu ,,bunicuta" si un nenea cu un brek a putut sa urcam, in rest erau 3 taxiuri care blocasera o banda(nu puteau sa urce)
-asta iarna am derapat usor de cateva ori, era gheata, nu am lovit pe nimeni si nu am fost lovit de nimeni.Odata am derapat chiar in P-ta Romana, in sensul ala giratoriu.Cand e ghiata pe jos, si gauri, nu mai merg cu masina.
-am cauciucuri ma mult pt. apa-mocirla-zapada , asa am observat, nu sunt all seson, dar mergand cu ele am observat ca daca e zapada afanata si apa am aderenta buna.
-ca o mica recomandare , nu mergeti cu viteza mare, evitati sa esiti cu masina cand e ghiata.
Sper ca Solenza nou(o ridic sapt. viitoare) are cauciucuri de iarna


--------------------
Passat 4Mot 2.0TDI SLZ 1,9 Diesel 2006 - BZ-xx-www
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 2 Feb 2005, 13:56
Post #25


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Speri mata dar speri degeaba!
Are montana sau matadoare "olsizan"!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodor
post 2 Feb 2005, 14:03
Post #26


.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




Naspa rau de tot, pai astia nu vad ca afra e -10 grade si mai si ninge!!!! sad.gif
Si banuiesc ca astea montana sau matador sunt naspete de cauciuce blush.gif
De aceea se plangeau baietii la intilnire cei cu Slz noi de caucioace.
Aste e, numai sa vina odata masina sa ma dau si eu cu o masina nou-nout cool.gif


--------------------
Passat 4Mot 2.0TDI SLZ 1,9 Diesel 2006 - BZ-xx-www
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 2 Feb 2005, 14:29
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




QUOTE(tarzy @ 2 Feb 2005, 14:36)
pai gogoasa-i valabila doar pana la prima vulcanizare, cine tew pune sa o folosesti permanent.
pe vremea asta si mai ale pe fata e cam inconstienta curata
*



Exact! Prima vulcanizare deschisa s-a nimerit sa fie a doua zi dim. Mai naspa era daca o pateam pe drum cu serpetine sau cine stie unde afara din oras. Bine ca mi-am invatat lectia in oras.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 3 Feb 2005, 11:30
Post #28


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(BOBINATOR @ 3 Feb 2005, 10:18)
Nici eu nu am bani de cauciucuri de iarna desi sunt super necasare dupa experienta avuta, dar nu ma hazardez cu masina sa merg decat daca e imperativ necasar .
Sunt omeni si mai saraci care nu au bani si au neaparata nevoie de masina dar pot sa isi achizitioneze lanturi macar , aia cred ca nu e asa o mare cheltuiala .
*


Scuza-ma ca te contrazic dar o pereche de cauciucuri de iarna reesapate, sunt mai ieftine decat o pereche de lanturi, si in plus este o cheltuiala pe care o faci odata la 2-3-4 ani, deci pretul per luna sa zicem e minuscul (practic sa zicem ca nu mai mergi cu masina odata pe luna la servici!).

Asa cum a spus GeorgeB este o responsabilitate pe care trebuie sa o avem toti. Daca nu iti poti permite un RCA, o rovigneta, niste cauciucuri de iarna, pai de unde bani de benzina sa te plimbi?!


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 3 Feb 2005, 11:44
Post #29


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Pai nu s-a ieftinit! Benzina vraeu sa zic! tongue.gif


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Aºılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOBINATOR
post 3 Feb 2005, 19:03
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 3 November 04
From: Bucharest




QUOTE
Scuza-ma ca te contrazic dar o pereche de cauciucuri de iarna reesapate, sunt mai ieftine decat o pereche de lanturi, si in plus este o cheltuiala pe care o faci odata la 2-3-4 ani, deci pretul per luna sa zicem e minuscul (practic sa zicem ca nu mai mergi cu masina odata pe luna la servici!).

Asa cum a spus GeorgeB este o responsabilitate pe care trebuie sa o avem toti. Daca nu iti poti permite un RCA, o rovigneta, niste cauciucuri de iarna, pai de unde bani de benzina sa te plimbi?!

Sorry , man ! Gaz rulez ! Vad ca unii sunt inraiti rau , credeam ca discutam amical .In curand o sa mi se spuna si ce hartie igienica sa folosesc si sa o folosesc cum vor ei !
AAA si era sa uit rovigneta aia nu o platesc decat cand o sa fie absolut necesar sa ies din Bucuresti ca nu am chef sa umplu buzunarele politicienior cu bani munciti de mine de pomana ;Banii sunt de la rovigneta si cauciucuri si nu cred ca e problema ta de unde sunt banii , in orice caz nu sunt furati!

This post has been edited by BOBINATOR: 3 Feb 2005, 19:06


--------------------
Dacia 1310 Berlina - B-05-SIO
Daca masinile ar merge cu apa , toti am fi miliardardari :)!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 18:07
Forum Renault