DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cheder, gaura

enice
post 10 Feb 2009, 14:15
Post #1


membru revenit


Group: Members
Posts: 82
Joined: 8 February 09




la chederul lunetei am o gaura de 1 cm nu stiu care este faza


Attached thumbnail(s)
DSC00426.JPG ( Size: 270.69k ) Number of downloads: 576
DSC00426.JPG ( Size: 424.36k ) Number of downloads: 631


--------------------
dacia super nova 2003 confort - ct xx nam
JYDT7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Feb 2009, 14:59
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Faza e ca.... are chederul o gaura.
Asta pana la descrieri mai clare ale gaurii.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 10 Feb 2009, 15:00
Post #3


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




blink.gif ...detaliaza te rog...





PS: aha....ok domnu' klaus....sa vedem.....asteptam imagini concludente si detalii...


This post has been edited by Tince1290: 10 Feb 2009, 15:02


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 10 Feb 2009, 15:14
Post #4


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Va salut,
Mai mult ca sigur "gaura" se afla in partea de jos si este pe mijlocul lunetei ......dar domnul @enice nu a stiu cum sa detalieze acea gaura wink.gif
Ai doua varinate tinere:
1) Schimba chederul
2) Umple "gaura" cu silicon


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enice
post 10 Feb 2009, 15:50
Post #5


membru revenit


Group: Members
Posts: 82
Joined: 8 February 09




da cred ca o sa o umplu cu silicon


--------------------
dacia super nova 2003 confort - ct xx nam
JYDT7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Feb 2009, 15:51
Post #6


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Aceeasi problema o are si ianys_andrei de pe forum si a umplut gaura cu silicon. Ca tot ai gaura in cheder inseamna ca ti-a intrat apa. Deschide hayonul si uita-te sus pe interiorul chederului. Sunt sanse mari sa ai foarte multa rugina pe sub chederul de pe partea interioara.

Attached thumbnail(s)
4.JPG ( Size: 33.76k ) Number of downloads: 580


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 10 Feb 2009, 19:57
Post #7


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




mersi maskat.vroiam sa pun eu poza sa-i arat colegului cum am eu tongue.gif.cum a zis si el eu am umplut gaura cu silicon precum si pe sub cheder pe interior.aveam niste rugina.nu are rost sa schimbi chederul


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 10 Feb 2009, 20:03
Post #8


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




barim ai dat cu smirghel fin si dupa aceea cu silicon negru in acel loc care s-a dilatat ? Alte silicoane nu au efect la acest cauciuc ... si eu dadu-sem la 1310 in fata la parbriz , am turnat silicon incolor ... s-a zbarcit nu a prins dupa aceea am pus silicon negru si asa a ramas.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 10 Feb 2009, 20:48
Post #9


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




e am dat.nu am dat.am bagat direct silicon si pe afara si pe interior si asta e.da eu cred ca era condens.azi am gasit mocheta umeda in coltul din dreapta (mai spre centru) si in bucuresti nu am vazut sa fi plouat :|


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 10 Feb 2009, 20:53
Post #10


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Lasa si tu trapa deschisa la aeroterma ... vezi la 1310 se aerisea singura biggrin.gif pe cand la super nova logan sau ce o mai fi e inchisa ermetic.. Acum 5 zile am vazut pe unu intr-un logan ... statea saracul om cu geamurile aburite biggrin.gif si se chinuia cu o carpa sa le stearga din cand in cand ... si era calut afara si ma uitam la el si ma cruceam ... In loc sa deschida si el putin geamul sau sa dea drum la aeroterma statea scarcul inchis in cutie biggrin.gif.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 11 Feb 2009, 20:10
Post #11


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(Maskatu @ 10 Feb 2009, 15:51)
Aceeasi problema o are si ianys_andrei de pe forum si a umplut gaura cu silicon. Ca tot ai gaura in cheder inseamna ca ti-a intrat apa. Deschide hayonul si uita-te sus pe interiorul chederului. Sunt sanse mari sa ai foarte multa rugina pe sub chederul de pe partea interioara.
*



Asa si daca ai rugina ce este de facut?Eu unul am destula acolo unde spui tu si nu am facut decat sa dau cu vasilina in speranta ca se va opri coroziunea.Altceva nu stiu ce si putea sa ii fac.Are cineva vreo idee?


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 11 Feb 2009, 20:25
Post #12


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




ba deci nu mai pot.acum am venbit de pe un drum neasfaltat si scartaia hayonu ala de ziceai ca mama mama.stie careva daca e chederul de vina?eu la asta ma gandeam


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 11 Feb 2009, 20:57
Post #13


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Ce naiba puneti cheder de solniza biggrin.gif si tot va vibreaza haionul ? Eu cu asta normal de super nova abia il inchid si trebuie sa-l trantesc ca sa se inchida ... Cand il deschideti vedeti daca se clatina balansati stanga dreapta vedetidaca se misca stanga dreapta... Daca se misca vedeti balamalele. La mine se aud scaunele fiindca nu le-am mai prins si atunci imi scartie biggrin.gif
Da doamne sa vina vara mai repede ca mi s-a loat de vremea acesta de ... worship.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 11 Feb 2009, 21:22
Post #14


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(iulian sn2001 @ 11 Feb 2009, 20:10)
Asa si daca ai rugina ce este de facut?Eu unul am destula acolo unde spui tu si nu am facut decat sa dau cu vasilina in speranta ca se va opri coroziunea.Altceva nu stiu ce si putea sa ii fac.Are cineva vreo idee?
*


Pai o solutie mai ieftina este sa smilgheruiesti rugina si apoi sa aplici silicon. Solutia mai scumpa este sa scoti luneta, si sa refaci toata muchia aceea la un tinichigiu, eventual alt cheder si luneta la loc. Eu am ales prima varianta, apa nu mai am nici un strop acum. Am siliconat de jur imprejur pe exterior chederul si de asemenea si pe interior. Urmeaza vopsea cauciucata + folie aluminizata pee pentru gaurile din hayon unde se formeaza condensul acela. Ma refer la cele de pe partea cu eleronul...

QUOTE(ianys_andrey @ 11 Feb 2009, 20:25)
ba deci nu mai pot.acum am venbit de pe un drum neasfaltat si scartaia hayonu ala de ziceai ca mama mama.stie careva daca e chederul de vina?eu la asta ma gandeam
*


Unge balamalele cu ulei si telescoapele cu vaselina in strat subtire. Poate ca ti s-a slabit cuiul... e usor de verificat. Cu hayonul inchis apucal de jos de la muchie (hayonul) si incearca sa tragi de el... la mine nu se clatina nici 2 mm. Sta tapan pentru ca, cum spunea si dj asu trebuie sa il trantesc un pic mai tare. Asa si trebuie, sa se inchida mai greu, pentru ca hayonul sa stea presat pe toata lungimea chederului de solenza sau super nova (ce ai tu). Tu ai de solenza?

QUOTE(djasu82 @ 11 Feb 2009, 20:57)
Ce naiba puneti cheder de solniza biggrin.gif si tot va vibreaza haionul ? Eu cu asta normal de super nova abia il inchid si trebuie sa-l trantesc ca sa se inchida ... Cand il deschideti vedeti daca se clatina balansati stanga dreapta vedetidaca se misca stanga dreapta... Daca se misca vedeti balamalele. La mine se aud scaunele fiindca nu le-am mai prins si atunci imi scartie biggrin.gif
Da doamne sa vina vara mai repede ca mi s-a loat de vremea acesta de ... worship.gif
*


Eu am uns cu vaselina sinele de la scaune asta toamna biggrin.gif Ale naibii inainte abia puteam sa le misca fata/spate. Dupa ce am aplicat vaselina mergeau... ca "unse" tongue.gif Si multe din troncaneli erau de la sinele care se loveau in sina de la scaun fiind neunse...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 11 Feb 2009, 21:28
Post #15


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




am chederul din fabrica.incerc sa-mi cumpar zilele astea unul de solenza


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 11 Feb 2009, 22:36
Post #16


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Eu mi-am pus cheder nou si trebuia sa trantesc hayonul foarte tare ca sa se inchida. Am mutat cuiul sus de tot si se inchidea binisor. Insa in perioada in care il tranteam tare si statea presat pe cheder, a fortat broasca in mers. Rezultatul : acum am luat alta broasca fiindca mi se deschidea hayonul in mers. Asa ca atentie la chederele noi si reglajul cuiului, daca se inchide prea greu hayonul, se va strica broasca mai devreme sau mai tarziu.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZappaUKu
post 11 Feb 2009, 23:52
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 320
Joined: 30 July 05
From: xx - xx




QUOTE(andrew14_maverick @ 11 Feb 2009, 22:36)
Eu mi-am pus cheder nou si trebuia sa trantesc hayonul foarte tare ca sa se inchida. Am mutat cuiul sus de tot si se inchidea binisor. Insa in perioada in care il tranteam tare si statea presat pe cheder, a fortat broasca in mers. Rezultatul : acum am luat alta broasca fiindca mi se deschidea hayonul in mers. Asa ca atentie la chederele noi si reglajul cuiului, daca se inchide prea greu hayonul, se va strica broasca mai devreme sau mai tarziu.
*




este vorba de chederul lunetei nu cel al haionului smile.gif


--------------------
xx xx xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 12 Feb 2009, 00:01
Post #18


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Pai s-a trecut de la chederul lunetei la cel al hayonului, eu asa am inteles, nu cred ca se inchide greu hayonul datorita chederului lunetei, nu? wink.gif Sau ca ar fi diferite chederele de luneta la DSN si Solenza... Sau ca se poate rezolva scartaitul hayonului prin schimbarea chederului de la luneta...


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 12 Feb 2009, 11:08
Post #19


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Salut,
@iulian sn2001 daca ai rugina acolo curata bine cu smirghel si cumpara feruginol dai pe tabla curatata si il lasi cateva ore dupa care il cureti cu putin diluant, dai cu grund sprit chit si vopsea la spray, sa izolezi bine restul masini sa nu o gazezi...
Spor la treaba smile.gif


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 12 Feb 2009, 13:21
Post #20


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




zappaUKu s-a terminat discutia despre chederul de la luneta.s-a explicat ce trebuie sa se faca.acum era vorba de chederul hayonului.am intrebbat daca schimbarea lui duce la disparitia sdranganelilor biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 12 Feb 2009, 13:27
Post #21


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Salut,
@ianys_andrey nu neaparat, daca il schimbi ai o etanseitate mai buna dar zdranganelile smile.gif sunt cauzate din alte motive cum ar fi:
1) Reglaj incuietore
2) Balamalele nu sunt strinse


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 12 Feb 2009, 13:38
Post #22


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




o sa ma uit si la astea.da cum afara ploua de rupe....


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 12 Feb 2009, 13:41
Post #23


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(Maskatu @ 11 Feb 2009, 21:22)
Pai o solutie mai ieftina este sa smilgheruiesti rugina si apoi sa aplici silicon. Solutia mai scumpa este sa scoti luneta, si sa refaci toata muchia aceea la un tinichigiu, eventual alt cheder si luneta la loc. Eu am ales prima varianta, apa nu mai am nici un strop acum. Am siliconat de jur imprejur pe exterior chederul si de asemenea si pe interior. Urmeaza vopsea cauciucata + folie aluminizata pee pentru gaurile din hayon unde se formeaza condensul acela. Ma refer la cele de pe partea cu eleronul...
*




QUOTE(26-Kbe @ 12 Feb 2009, 11:08)
Salut,
@iulian sn2001 daca ai rugina acolo curata bine cu smirghel si cumpara feruginol dai pe tabla curatata si il lasi cateva ore dupa care il cureti cu putin diluant, dai cu grund sprit chit si vopsea la spray, sa izolezi bine restul masini sa nu o gazezi...
Spor la treaba smile.gif
*


Multumesc.Astept sa se mai incalzeasca si o sa incerc de unul singur.Sper sa iasa ceva.Cea mai pare parte din rugina este sub keder(pe interior)


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 12 Feb 2009, 13:42
Post #24


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




da si eu am masina in service:( noroc cu vechea dacie smile.gif


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 12 Feb 2009, 20:27
Post #25


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




ce vreme urata biggrin.gif ,Vedeti cu chederul de solenza ca trebuie completat tot cu inca o bucata de cheder de solenza si lipit cu silicon de primul altfel poate sa se strecoare apa pe la incuietoare... Eu zic ca si cel standard de super nova e ok restu tine de raglajele hayonului si a cuiului de la incuietoare.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ti3sto
post 12 Feb 2009, 21:10
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 518
Joined: 7 December 08
From: Bucuresti-Berceni




eu am scos chederul cu pricina de la portbagaj si cand l-am pus la loc parca "sa umflat" si haionu se inchide mai greu si parca e deschis portbagaju blink.gif i-l ferific de 2 ori acuma sa fiu sigur ca e inchis ... am verificat inca o data chedereul e bine pus dar usa pare deschisa si se inchide un pic mai greu ....

intrebarea este conteaza cum e pus ca are o parte mai "pufoasa" spre exterior este corect asa ? (sper ca sa inteles ceva) mellow.gif


--------------------
Dsn SuperNova 2000 1.4
-----------Tractari Auto Non Stop -------
Cel mai mic pret, Bucuresti 100Lei

Tel :0769797963
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 12 Feb 2009, 21:26
Post #27


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(djasu82 @ 12 Feb 2009, 20:27)
ce vreme urata biggrin.gif ,Vedeti cu chederul de solenza ca trebuie completat tot cu inca o bucata de cheder de solenza si lipit cu silicon de primul altfel poate sa se strecoare apa pe la incuietoare... Eu zic ca si cel standard de super nova e ok restu tine de raglajele hayonului si a cuiului de la incuietoare.
*


Eu nu am mai lipit bucatica din cel vechi de chederul nou cu nimic si e ok... sta unul in altul. Apa nu intra pe acolo decat daca te duci la spalatorie si dau meltenii cu jetu pe acolo.

QUOTE(ti3sto @ 12 Feb 2009, 21:10)
eu am scos chederul cu pricina de la portbagaj si cand l-am pus la loc parca "sa umflat" si haionu se inchide mai greu si parca e deschis portbagaju  blink.gif  i-l ferific de 2 ori acuma sa fiu sigur ca e inchis ... am verificat inca o data chedereul e bine pus dar usa pare deschisa si se inchide un pic mai greu ....

intrebarea este conteaza cum e pus ca are o parte mai "pufoasa" spre exterior este corect asa ? (sper ca sa inteles ceva) mellow.gif
*


1. "s-a umflat" pentru ca mai mult ca sigur nu l-ai pus bine la loc , trebuie sa il bagi bine in muchia aceea de tabla, ca poate raman 4-5 mm nebagati si de aceea ai senzatie ca e mai "umflat".

2. Nu e greu sa il pui la loc... daca e cel original mai mult ca sigur a luat forma muchiei de la portbagaj, si zice "singur" cum vine...
bafta


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enice
post 4 Mar 2009, 11:32
Post #28


membru revenit


Group: Members
Posts: 82
Joined: 8 February 09




QUOTE(andrew14_maverick @ 11 Feb 2009, 22:36)
Eu mi-am pus cheder nou si trebuia sa trantesc hayonul foarte tare ca sa se inchida. Am mutat cuiul sus de tot si se inchidea binisor. Insa in perioada in care il tranteam tare si statea presat pe cheder, a fortat broasca in mers. Rezultatul : acum am luat alta broasca fiindca mi se deschidea hayonul in mers. Asa ca atentie la chederele noi si reglajul cuiului, daca se inchide prea greu hayonul, se va strica broasca mai devreme sau mai tarziu.
*


si cum se regleaza cuiul?


--------------------
dacia super nova 2003 confort - ct xx nam
JYDT7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 Mar 2009, 11:40
Post #29


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Cuiul e defapt un surub... desfiletezi surubul si il muti sus/jos sau stanga/dreapta. Daca il lasi jos, se va presa mai bine hayonul pe cheder deci va sta mult mai etans portbagajul si vei scapa si de zdranganeli. Daca lasi cuiul sus hayonul nu va mai sta presat pe cheder si prin urmare se va misca la orice torsiune.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 4 Mar 2009, 14:37
Post #30


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Cum zice Maskatu, este un surub cu cap imbus pe care il poti muta. Eu l-am dus cat mai sus ca sa nu mai trantesc hayonul ca naiba. In plus am pus si cate o saiba sub broasca, prefer sa se inchida mai usor hayonul si sa nu stea asa presat pe cheder, decat sa imi cumpar iar broasca noua. Mie nu mi se pare ca zdrangane hayonul, nici acum nici inainte cand aveam chederul original si broasca veche. La mine problema era ca scartaiau banchetele, prinderile spatarelor mai exact. Le-am pus banda izolatoare si acum e liniste in spate. smile.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:43
Forum Renault