DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme la trapa, inlocuire, dupa ce mi-a cazut in cap

asmodeus_
post 18 Feb 2005, 22:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 8 February 05




Se pare ca azi am fost urmarit de ghinion. M-a lasat trapa de pe masina. Era trapa cu care a iesit din fabrica, masina a fost facuta la comanda. Mergeam azi pe un drum bun (E 60), intre Turda si Cluj si la un moment dat, drum gol, masini nici in spate, nici in fata, nici din sens opus... BUM! O trosnitura puternica si mi-a cazut toata trapa bucati in cap. M-am speriat, am oprit, am injurat... noroc ca nu mai ningea.wink.gif. Am cautat la mine in oras la magazinele de piese auto, dar gunoaiele astia nu aduc asa ceva nici macar la comanda.
As vrea sa-i intreb pe cei care stiu sau care s-au confruntat cu probleme similare cum se poate schimba. Se gaseste numai sticla? Sau trebuie cumparata cu tot cu structura metalica? M-am interesat azi la un centru de parbrize in CJ si mi-au zis ca mai au o bucata, la 5.291.000, dar difera la dimensiuni cu vreo 1,5 - 2 cm.
M-ar interesa daca stiti careva solutii pentru astfel de probleme, cum se gasesc (sticla, sau cu totul), preturi. In special oameni ca d3vil, Ov sau care mai sunt din CJ/imprejurimi, poate cunosc centre de parbrize/service-uri care sa se ocupe din asa ceva si care sa fie prin CJ sau prin judet.
Oricum, orice idee/sugestie/solutie e binevenita.
Multumesc.


--------------------
Dacia 1310 1.6 l - CJ-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 18 Feb 2005, 22:55
Post #2


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




Nu stiu ce trapa ai.. dar am o idee.. nu ii super dar merge.. du`te la dezmembrari.. smile.gif la 9006 sau cum naiba se cheama.. in dambu rotund daca au.. scapi si mai ieftin si poate ai noroc de unde calumea.. desi o mai fost folosita poate ii de calitate.. nu pot sa-mi imaginez cum ii sa iti crape trapa in timp ce mergi cu masina.. huh.gif

PS Hai maine la intalnire pe la 15 la Sala Sporturilor happy.gif

This post has been edited by d3vil: 18 Feb 2005, 23:16


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
"ati facut dacia de rasul lumii cu 'inventiile' voastre"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torvalds
post 18 Feb 2005, 23:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 11 February 05




nasol , oricum , trebuie sa pui alta cu tot cu tabla , si inca una buna ca sa nu mai ai "surprize" . Ultima solutie este o bucata de tabla si un aparat de sudura smile.gif


--------------------
Hyundai 1500 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asmodeus_
post 19 Feb 2005, 10:54
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 8 February 05




QUOTE(torvalds @ 18 Feb 2005, 23:48)
nasol , oricum , trebuie sa pui alta cu tot cu tabla , si inca una buna ca sa nu mai ai "surprize" . Ultima solutie este o bucata  de tabla si un aparat de sudura smile.gif
*



Dragul meu torvalds, cum sa iti spun eu... 1. Nu fac gunoi din masina, oricat de mult as fi sfatuit sa fac asta.
2. Oameni ca d3vil pot sa ofere solutii la probleme si pot discuta in mod civilizat despre problemele despre care li se cere sfatul.
3. Sarcasmul si ironiile de 2 bani nu isi au rolul aici. Pentru asta exista emisiuni gen Teo si alte alea...
4. Presupunand ca ai vorbit serios, solutia pe care mi-ai dat-o e aiurea, total neplauzibila.


--------------------
Dacia 1310 1.6 l - CJ-??-???
Constant compromise... Endless sacrifice...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asmodeus_
post 19 Feb 2005, 11:06
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 8 February 05




QUOTE(d3vil @ 18 Feb 2005, 22:55)
Nu stiu ce trapa ai.. dar am o idee.. nu ii super dar merge.. du`te la dezmembrari..  smile.gif la 9006 sau cum naiba se cheama.. in dambu rotund daca au.. scapi si mai ieftin si poate ai noroc de unde calumea.. desi o mai fost folosita poate ii de calitate.. nu pot sa-mi imaginez cum ii sa iti crape trapa in timp ce mergi cu masina..  huh.gif

PS Hai maine la intalnire  pe la 15 la Sala Sporturilor happy.gif
*



Merci mult, d3vil, o sa incerc sa dau de firma respectiva si mai caut... smile.gif
E de inteles sa nu-ti poti imagina cum e sa-ti crape trapa in timp ce mergi cu masina. Defapt, nu a crapat, s-a spart toata, s-a facut "panza de paianjen" si instantaneu mi-a cazut in cap si in tot habitaclul. Nici eu nu cred ca as fi inteles cum se poate intampla una ca asta. E nasol, oricum. La dezmembrari daca gasesc musai tre sa fie buna, sa nu ma trezesc ca-mi ploua inauntru. Si tre' sa fie pusa bine.

Cat despre intalnire, nu o sa pot veni, ca mi-e masina "decapotabila", daca ninge sau ploua, am pus-o, ca fac fleasca habitaclul.smile.gif Vreau, insa, sa te rog ceva. Daca poti si nu uiti, te rog intreaba pe alti oameni din zona care trec pe acolo daca nu cumva cunosc ei solutii/magazine/service-uri/persoane care se ocupa cu asa ceva. Zi-le ca s-a spart toata, ca nu mai am ce face. Daca afli ceva, orice m-ar putea ajuta, te rog sa postezi aici si o sa citesc.Merci


--------------------
Dacia 1310 1.6 l - CJ-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asmodeus_
post 19 Feb 2005, 11:19
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 8 February 05




P.S. d3vil, intreaba, te rog, daca nu cumva se poate schimba numai sticla (desi nu cred).

Merci


--------------------
Dacia 1310 1.6 l - CJ-??-???
Constant compromise... Endless sacrifice...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romulus
post 19 Feb 2005, 12:52
Post #7


membru fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 460
Joined: 11 January 05
From: Targu Mures




QUOTE(asmodeus_ @ 19 Feb 2005, 11:54)
Dragul meu torvalds, cum sa iti spun eu... 1. Nu fac gunoi din masina, oricat de mult as fi sfatuit sa fac asta.
2. Oameni ca d3vil pot sa ofere solutii la probleme si pot discuta in mod civilizat despre problemele despre care li se cere sfatul.
3. Sarcasmul si ironiile de 2 bani nu isi au rolul aici. Pentru asta exista emisiuni gen Teo si alte alea...
4. Presupunand ca ai vorbit serios, solutia pe care mi-ai dat-o e aiurea, total neplauzibila.
*


Bai ce te-ai aprins........... Omul si-a dat parerea si tu ai luat-o ca misto. Mai uita-te si pe alte topicuri sa vezi ca se practica. Zau, eu nu vad ce a fost necivilizat in ce ti-a zis de te-ai simtit asa ofensat... Si la o adica are dreptate. Daca nu gasesti trapa, e o solutie tabla si aparatul de sudura. Ce, masinile fara trapa sunt gunoaie? Acuma ar trebui sa sarim toti pe tine?


--------------------
Daewoo Cielo 1997 - MS 06 BCL
pana la urma, totul se rezuma la obisnuinta...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 19 Feb 2005, 12:52
Post #8


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




ok o sa-i intreb smile.gif


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
"ati facut dacia de rasul lumii cu 'inventiile' voastre"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asmodeus_
post 19 Feb 2005, 13:15
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 8 February 05




QUOTE(romulus @ 19 Feb 2005, 12:52)
Bai ce te-ai aprins........... Omul si-a dat parerea si tu ai luat-o ca misto. Mai uita-te si pe alte topicuri sa vezi ca se practica. Zau, eu nu vad ce a fost necivilizat in ce ti-a zis de te-ai simtit asa ofensat... Si la o adica are dreptate. Daca nu gasesti trapa, e o solutie tabla si aparatul de sudura. Ce, masinile fara trapa sunt gunoaie? Acuma ar trebui sa sarim toti pe tine?
*



romulus, nu am zis ca masinile fara trapa sunt gunoaie. Dar gandeste-te un pic... cum ar arata o dacie dupa ce a avut trapa si ii sudezi "capac" de tabla in locul ei. E un petec. Si se vede urat ca dracu. Plus ca rar gasesti un tinichigiu grozav care sa faca opera de arta, ca sa nu se vada. Si, in timp, o sa vezi cum incet-incet o sa iti rugineasca exact pe unde a fost sudata tabla. Pana la urma o sa iasa exact conturul trapei, facut din rugina. Arata "cool". Unde mai pui ca in interior ai de lucrat mult si bine la tapiterie, mai exact trebuie inlocuita. Si nu am de gand sa fac si asta, mai ales ca toata masina mi-e tapitata cu acelasi material de care sunt foarte multumit. Nu am de gand sa carpesc masina. Oricum, imi cer scuze daca "m-am aprins", nu stiu ce intentie a avut omul. Eu zic sa ne oprim aici cu criticile pentru ca nu e nici momentul si - mai ales! - nici locul potrivit pentru a purta astfel de discutii.


--------------------
Dacia 1310 1.6 l - CJ-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romulus
post 19 Feb 2005, 13:46
Post #10


membru fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 460
Joined: 11 January 05
From: Targu Mures




Sanate! Si sa gasesti ce cauti


--------------------
Daewoo Cielo 1997 - MS 06 BCL
pana la urma, totul se rezuma la obisnuinta...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 19 Feb 2005, 22:49
Post #11


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




i-am intrebat dar nimeni nimic sad.gif deci ultima mea varianta ii sa mergi pe la dezmembrari sa vezi.. ai putea sa o schimbi cu totul.. oricum ii mult mai ieftina ca una noua.. si in plus de asta probabil ii alta calitate.. happy.gif


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
"ati facut dacia de rasul lumii cu 'inventiile' voastre"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asmodeus_
post 19 Feb 2005, 23:05
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 8 February 05




O sa merg, sigur, si pe la dezmembrari, desi in materie de trapa trebuie multa atentie. Daca s-a format garnitura dupa caroseria pe care a fost montata initial, atunci e nasol ca s-ar putea sa vezi "pic..., pic...", ma intelegi.smile.gif)

Daca nu gasesc nimic bun, n-am de ales, o sa dau pe la Gimarom sa probez trapa aia de-o au ei la 5.291.000.
O sa mai vin sa mai zic ce am rezolvat.
Merci oricum, d3vil.


--------------------
Dacia 1310 1.6 l - CJ-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorucioby
post 22 Feb 2005, 10:18
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 22 December 04




Am avut si eu probleme cu trapa mis a spart sticla, solutia am gasito la dezmembrari cu o trapa putin mai mare se ca urmare a acestui fapt am marit gaura de deasupra. Am avut un capac din plexic modelat provizoriu insa fara rezultat.trapa care o am acum este la mana a 2 a insa mult mai sanatoasa decat prima + ca este si ionizata


--------------------
Dacia 1310 berlina - sv-02-chw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorucioby
post 22 Feb 2005, 10:19
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 22 December 04




Am avut si eu probleme cu trapa mis a spart sticla, solutia am gasito la dezmembrari cu o trapa putin mai mare se ca urmare a acestui fapt am marit gaura de deasupra. Am avut un capac din plexic modelat provizoriu insa fara rezultat.trapa care o am acum este la mana a 2 a insa mult mai sanatoasa decat prima + ca este si ionizata


--------------------
Dacia 1310 berlina - sv-02-chw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorucioby
post 22 Feb 2005, 10:19
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 22 December 04




Scuze de dublul post din greseala


--------------------
Dacia 1310 berlina - sv-02-chw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 22 Feb 2005, 10:26
Post #16


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




nasol rau de tot!cred ca cineva a incercat sa o scoata pt ca nu avea cum sa cada sa!eu zic ca poti sa pastrezi trapa veche si sa ii faci un fel de mason pe langa ea!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romulus
post 2 Mar 2005, 07:55
Post #17


membru fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 460
Joined: 11 January 05
From: Targu Mures




Ei? Ce ai mai rezolvat?Ai gasit trapa pana la urma?


--------------------
Daewoo Cielo 1997 - MS 06 BCL
pana la urma, totul se rezuma la obisnuinta...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asmodeus_
post 3 Mar 2005, 23:35
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 8 February 05




Salutare din nou.
Nu am mai scris nimic pe aici, am zis ca n-o s-o mai fac pana nu rezolv problema. Ceea ce s-a intamplat ieri. Oricum, trapa am gasit-o extrem de greu, mai vazusem una in Praktiker, dar nu eram sigur ca merge la dimensiuni si, in plus, sticla era de rahat. Pana la urma am ajuns sa sun la firme de piese auto/accesorii/dezmembrari in tot judetul si prin Mures... smile.gif Nimeni-nimic. In final, a sunat si taica-meu in vreo 30 de locuri si a gasit un magazin de dezmembrari unde cica aveau 2 bucati. Am fost sambata si era inchis. Am mers luni si le-am vazut. Una era descentrata rau. Garnituri coapte, cadru indoit, sticla alba, parca era de salvare. smile.gif Cealalta arata foarte bine, dar avea un foarte mic defect la maner. M-am uitat la ea, am masurat, am vazut ca-s aproape noi garniturile, deloc coapte, si pe urma am stat sa ma gandesc cum sa rezolv manerul. Am gasit solutia, dupa care am intrebat cat costa. Surpriza. Zice tipa "Nu stiu cum se vand astea. Un milion e mult?". La care eu, "ca tiganu' ", cand am vazut ca nu stie, zic: "Cum? Pai 1,2 milioane e una noua." Vraja!;) Zice "atunci 800 000". Cand am auzit n-am mai stat pe ganduri. Mi-a iesit afacerea. I-am dat banii si am ajuns acasa si m-am luat de maner. Era putin fisurat si era iesit din canalul de pe cadru. Am rezolvat fisura, l-am uns cu Poxipol pe partea care intra in cadru si l-am lasat asa 24 de ore. Dupa cele 24 de ore am pus Picatura pe locurile pe unde am lipit, ca niste "puncte de sudura". Sta perfect, functioneaza perfect, e totul perfect. Inca odata am vazut ca a meritat afacerea. Lipiturile le-am facut cu migala si nu se vede nici un defect. Am mers la tinichigiu, a luat cadrul vechi jos, a avut de lucru apoi sa inlature siliconul vechi. A frecat putin cu acetona, a mers jos si a pus-o sus pe cea noua. Surpriza. Se potrivea perfect. Minunat. A luat-o jos, a pus pe ea silicon acrylic si a pus-o sus definitiv. I-a montat cadru pe interior, a avut grija la tapiterie, e perfect. Sfat: Nu folositi silicon la montarea trapei. Zbateti-va sa gasiti cauciuc natural care se unge cu pensula. Lipeste bine, ca si siliconu', dar daca aveti nevoie sa luati cadrul jos din n motive, o nu va va da bataie de cap, ca se ia usor jos, nu trebuie frecat atata.
Sa va zic de ce imi place trapa asta: de-aia ca e finlandeza, de-aia ca e ionizata f fain si de-aia ca nu e securit (ca prima), nici duplex, ci triplex. Eu zic ca am nimerit-o. De curs apa pe langa ea nu curge, deci e totul OK si ma bucur ca IN SFARSIT am rezolvat problema si nu-mi ingheata capul cand trec de 100 km/h.smile.gif
Anyway, merci tuturor care m-au ajutat cu sfaturi s.a.m.d.


--------------------
Dacia 1310 1.6 l - CJ-??-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 23 Jan 2008, 10:14
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




poti pune o poza te rog? si eu am trapa si am manerul rupta unde se prinde de cadru sad.gif .

23 Jan 2008, 10:22:
nu m-am uitat ca a fost postat acum 3 ani sad.gif

This post has been edited by ionut L.: 23 Jan 2008, 10:22


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 10:06
Forum Renault