DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vibratie caseta directie (?)

Other
post 9 Mar 2009, 11:34
Post #1


fost membru UTC


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 November 06
From: Tg-Jiu




Salut ! Dupa mult timp revin cu o problema ...De cateva zile cand rotesc volanul , cam pe la jumatatea cursei , apare o vibratie undeva in dreapta fata in spatele rotii , spre motor . O vibratie zgomotoasa timp de 1-2 secunde ...Mentionez ca nu e planetara , pivotii sau bieleta de directie .Astea toate sunt in regula . Vibratia apare si in mers cand trag de volan , dar si stationata cu motorul oprit . Apare in acelasi loc pe la jumatatea cursei volanului , doar in partea dreapta ... Ce ar putea fi ? Astept sugestii . Multumesc anticipat .


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Clima - GJ-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marduk8602
post 9 Mar 2009, 17:28
Post #2


4x4 offroad


Group: Members
Posts: 119
Joined: 6 September 07
From: bucuresti




incearca sa ridici masina pe 2 capre, sa stea cu ambele roti fata in aer si pune pe cineva sa miste volanu sau misca de roti stanga-dreapta chiar tu... pe mine m-a ajutat sa descopar ce probleme aveam...

parerea mea e ca la caseta de directie e greu sa fi patit ceva, e facuta dintr o bara de fier brut cu niste dinti pe ea, pana sa o-ndoi pe aia, mai intai faci praf bieleta, capatu bieletei, pivot... mai repede indoi bascula sau fuzeta decat caseta.. cel mult dc esti sigur ca de la ea e , dc o demontezi, baga niste ulei sau vaselina in ea. eu zic sa mai verifici o data atent pivotu si bieleta, verifica si bucsile de pe bascula si dc stii cum, am inteles ca amortizoarele fata sunt prinse sus pe niste rulmenti care cica mai fac probleme... sa nu fie de la ala

caseta de directie e destul de usor de dat jos, problema e ca s ar putea sa ai surprize cand incerci sa scoti bieletele(alea originale n-au hexagon, patrat sau ceva sa le apuci cu vreo cheie, io m-am chinuit cateva ore cu un mops si n-am reusit, deaia am dat jos caseta) si s-ar putea sa mai ai o surpriza la coloana de directie, aia cu 2 articulatii pe ea, care vine dinspre volan. la mine era atat de ntepenita imbinarea aia ca nici in menghina n am reusit sa o desfac, pur si simplu parca se sudasera asa, o sa fie interesant de schimbat

indiferent ce faci, dc umblii la caseta/bielete sau constati ca aveai joc in pivot/bucsu bascula, sa faci si geometria la sfarsit.


--------------------
dacia mcv cheala sep 2011 - B-26-YIR
minsk 125cc 1992 B-90-EAE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 9 Mar 2009, 18:20
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Pe unde se baga vaselina in caseta de directie?


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marduk8602
post 9 Mar 2009, 23:07
Post #4


4x4 offroad


Group: Members
Posts: 119
Joined: 6 September 07
From: bucuresti




pai tre sa o scoti de pe masina, si la capete, pe unde iese cremaliera din ea are niste capace de ceva gen plastic, nu stiu exact. le scoti fara sa le spargi sau indoi(nu mai stiu din ce s facute, scrie de ele sigur undeva, maai ales ca fac si alea niste probleme pe masinile unora) si n momentu ala at trebui sa poti sa scoti cremaliera din caseta. o dai cu vaselina din belsug si montezi la loc. eu ca sa nu mai stau sa demontez si remontez, mai ales ca n am avut pana acu nici o problemac cu ea, am bagat spray WD40 si am miscat de ea pana a.ncepuut sa curga prin toate partile, unge si ala destul de bine. mi am propus cand mai umblu sub masina sa mai bag.


--------------------
dacia mcv cheala sep 2011 - B-26-YIR
minsk 125cc 1992 B-90-EAE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian.bisty
post 10 Mar 2009, 09:19
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 382
Joined: 24 March 07
From: Braila




QUOTE(Relu_GT @ 9 Mar 2009, 19:20)
Pe unde se baga vaselina in caseta de directie?
*


stiu ca mai este o metoda, cam prin mijlocul casetei este un dop de guma prins cu un colier ,incearca si pe acolo


--------------------
Renault Megane 3 2015 Kadjar 2017
zxcxzcz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 21:56
Forum Renault