DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> scartiala de la frane, placute silentioase

stc_ctln
post 18 Mar 2009, 20:29
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 27 December 08
From: Bucuresti




Salut. Acum vreo 2 luni am facut si eu revizia la masina.rulment roata dr nou,schimbat ulei+filtru,schimbat placute si garnituri pe acolo.
Toate bune dar cum am iesit si din sevice si am apasat frana.....,a inceput lumea sa isi puna mainile la urechi(exagerez un pic dar nu mult)
Am revenit la service si mi-au zis ca asa sunt placutele astea noi ecologice si mai scartie si ele.
Am zis ca poate scartie acum pana se aseaja ele pe discuri se tocesc un pic.Acum dupa ce s-au asezat si s-au mai tocit un pic scartie si mai tare.Daca incerc sa opresc de pe 50-60km/ora mai tare (fara sa blocheze rotile)se aude exact ca la autobuze.din masina cu niste muzica as suporta ,dar vine vara si cu geamul deschis nu cred ca e foarte suportabil.




Asa ca spuneti-mi si mie daca stiti vreun set de placute,nume firma producatoare.
Ceva placute sa nu scartie,

Ca ecologic ca ecologic,inteleg sa nu poluam,dar la poluarea aia fonica s-a gandit cineva..............


--------------------
Dacia 1310 LI 2000 - B-21-AIR
Dacia 1310 LI 1397cmc 2000
Cu turometru,geamuri electrice,inchidere si aeroterma functionala. Cred ca e Full:D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emil_t
post 18 Mar 2009, 20:37
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 519
Joined: 12 August 07




cred ca e de la placute, daca ai sa dai 60 lei parca sa le schimbi, eu mi-am pus de origine de la un non-stop si nu mai scartie asa tare (insesizabil dar mari scataie)


--------------------
Dacia Supernova '03
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 18 Mar 2009, 22:12
Post #3


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Eu cumpar numai placute in cutie albastra cu inscriptia dacia.Cand ajung in parcare sotia ma recunoaste dupa scartaitul specific al franelor.
Nu stiu ce este de facut...Poate niste placute mai proste si dintr-un material mai moale ar ameliora scartaitul asta.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 18 Mar 2009, 22:22
Post #4


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Eu mi-am pus placute poloneze, firma se numeste Tomex parca, nu scartaie deloc. Au costat vreo 25 ron setul. Am insa un zgomot ciudat de la o vreme cand franez putin mai tare pentru a opri masina. E un zgomot asemanator unei pietre care freaca pe metal. A inceput dupa o ploaie serioasa si nu ma mai lasa deloc. Nu imi dau seama daca vine din fata sau din spate. Poate ca am sabotii uzati, nu am apucat sa umblu la ei sa vad. Discurile sunt de ASAM Iasi, sunt schimbate cu tot cu placutele acum vreo 4k km.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut81
post 18 Mar 2009, 22:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.498
Joined: 2 March 08
From: Iasi




Vedeti ca alea fabricate de FERMIT nu scartie deloc,unde mai pui ca sunt si la jumatate de pret fata de alea de fabrica.Am folosit de 2 ori aceste placute si am fost foarte multumit de ele.Ca pret la gasiti pe la 25 -30 lei.


--------------------
Renault Megane 2 2005 Lux Privillege - vs.01.smb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiLencE
post 18 Mar 2009, 22:41
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 26 May 08
From: Iasi




fermit am avut si eu pe masina si intradevar nu scartaie, daca nu ai mult de franat, da daca ai de franat mai des.. fac si alea o scartaiala.. de ti se ridica parul... una peste alta.. eu mi-am pus placute de coseli, am dat 19 ron pe ele.. si pana in momentul de fata nu am auzit nici un scartait, bine ca am doar 1000km.. de cand le-am pus.


--------------------
DACIA SUPERNOVA 2001 - IS-06-NYF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 18 Mar 2009, 23:23
Post #7


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Pai draciile astea de origine(alea in cutie albastra) scartaie de la prima calcare a pedalei de frana.
Hai nu kiar prima ca poate ai pus mana murdara de vaselina sau ulei pe disc.Dar la a doua franare sigur scartaie.

"E un zgomot asemanator unei pietre care freaca pe metal. A inceput dupa o ploaie serioasa si nu ma mai lasa deloc."

Maverick poate a intrat vreo pietricica ceva..in santul ala de la placuta de frana.Daca tot zici ca suna ca o piatra care freaca pe metal.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enice
post 18 Mar 2009, 23:38
Post #8


membru revenit


Group: Members
Posts: 82
Joined: 8 February 09




biggrin.gif am 52000 km in bord si nu am schimbat nimic la frana nici la masina in afara de ulei si de antigel Din pacate am piedut cartea si nu stiu ce si cum trebuie schimbat daca stiti voi spuneti-mi si mie (nu am incredere in carte)cu toate ca am citit-o la un prieten


Apropo de frane nu scartie


--------------------
dacia super nova 2003 confort - ct xx nam
JYDT7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 19 Mar 2009, 00:46
Post #9


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




" Maverick poate a intrat vreo pietricica ceva..in santul ala de la placuta de frana.Daca tot zici ca suna ca o piatra care freaca pe metal. "

Cred ca ar fi trebuit sa vad ceva urme pe disc,nu? Eu nu vad nimic pe el, arata si se simte perfect plan, fara cel mai mic santulet. Si cred ca ar mai fi trebuit sa cada la un moment dat, din cate am citit pe aici, a mai patit lumea, dar au cazut destul de repede.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
v_razvan_c
post 19 Mar 2009, 01:19
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 11 March 07




QUOTE(enice @ 18 Mar 2009, 23:38)
biggrin.gif am 52000 km in bord si nu am schimbat nimic la frana nici la masina in afara de ulei si de antigel Din pacate am piedut cartea si nu stiu ce si cum trebuie schimbat daca stiti voi spuneti-mi si mie (nu am incredere in carte)cu toate ca am citit-o la un prieten
    Apropo de frane nu scartie
*




La 20.000km placutele si lichid de frana la 60.000km smile.gif

andrew14_maverick, probabil s-au uzat... Am un prieten cu o SuperNova si cand se uzau placutele, la fel se auzea cum ai descris si tu

This post has been edited by v_razvan_c: 19 Mar 2009, 01:21


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 19 Mar 2009, 02:15
Post #11


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Mi s-ar parea mult prea ciudat sa tina niste placute de frana asa putin, oricat de proaste ar fi. Cred ca nu ai observat postul meu anterior in care ziceam ca am discurile si placutele schimbate recent. Au vreo 6 luni si maxim 4000 km. Nu am pretentia sa ma tina o viata niste placute, dar macar vreo 10-15 mii de km tot trebuie sa tina. Si de cand am montate discurile si placutele astea, am fost foarte atent cu franele, am folosit mai mereu frana de motor, am franat mereu din timp si foarte usor, foarte rar am franat mai brusc. Totusi o sa arunc maine o privire la placute, mi se pare ca merge o roata foarte putin infranata.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut81
post 19 Mar 2009, 02:46
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.498
Joined: 2 March 08
From: Iasi




"Maverick"-problema cu zgomotul este mai mult ca sigur de la saboti.Incearca pe o portiune de drum mai libera sa franezi numai cu frana de mana si vezi daca se mai aude.Daca se mai aude ne zici ca sa dam si solutia. smile.gif


--------------------
Renault Megane 2 2005 Lux Privillege - vs.01.smb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 19 Mar 2009, 02:57
Post #13


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Saboti noi presupun? laugh.gif

M-am uitat la discuri si arata foarte bine, fara santuri. Si apoi am incercat sa opresc doar cu frana de mana si se aude acel frecat cad trag aproape de maxim levierul si masina aproape ca se opreste. Deci cred ca sabotii sunt de vina. Probabil ca s-au uzat, pe spate n-am umblat la frane de cand am masina, acum are aproape 100k km.

This post has been edited by andrew14_maverick: 19 Mar 2009, 12:59


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
v_razvan_c
post 19 Mar 2009, 13:43
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 11 March 07




Era tarziu, sorry. La saboti ma refeream si eu, nu-mi venea cuv in minte aseara. Stiu asta si de la a mea, acum se aude la fel


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 19 Mar 2009, 14:00
Post #15


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Sabotii aia cam pe la cati km se skimba(in regim normal...mers prin oras)?
Eu i-am skimbat la 70k si acum am 100.000(in 2 3 zile fac poza cu bordul cu 100.000km fix)


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 19 Mar 2009, 14:29
Post #16


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Banuiam ca sabotii sunt de vina, prea nu mai disparea deloc frecarea aia. O sa incerc sa-i schimb cat mai repede. Deocamdata insa banii nu ma dau afara din casa, sa vad unde gasesc la un pret cat mai bun; mi-a mancat si banii, si ficatii, masina asta idoata. mad.gif

@ iulian : cred ca se schimba dupa cum se uzeaza, depinde cum si cat franezi; eventual daca mergi cu frana de mana trasa sau abuzezi de ea in mers, probabil ca ii schimbi ca pe placute laugh.gif Daca franezi cat mai usor posibil mereu, probabil ca tin si suta de mii de km.

De fapt teoretic, din cate am vazut, se schimba la 60 de mii de km, dar daca mai sunt buni, de ce sa nu-i mai tii? biggrin.gif

This post has been edited by andrew14_maverick: 19 Mar 2009, 14:38


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut81
post 19 Mar 2009, 18:52
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.498
Joined: 2 March 08
From: Iasi




Problema cu zgomotul provenit de la saboti nu se rezolva neaparat prin schimbarea sabotilor. Daca inca sunt buni se pot curata cu o perie de sarma.Am avut si eu astfel de zgomote pe spate,si inca mai am uneori dupa ce merg cu masina pe vreme ploioasa. Probabil ca intra apa cu diverse impuritati(nisip,pamant)si dupa ce se evapora apa, incepe spectacolul.Poti sa incerci si sa dai roata jos si sa bati cu ceva in tambur sau sa folosesti o perioada numai frana de mana(acolo unde drumul permite).


--------------------
Renault Megane 2 2005 Lux Privillege - vs.01.smb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 19 Mar 2009, 20:02
Post #18


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Multumesc maverick de raspuns.Deci...pot sa ii mai tin.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 19 Mar 2009, 20:22
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Cum se desfac pe spate tamburii aceia de care se prinde roata pt a umbla la saboti ?


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stephanie
post 19 Mar 2009, 20:59
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 8 November 07
From: RO




Si la mine a inceput sa scartaie ceva la franare (tot ceva gen piatra pe tabla) acum vre-o cateva zile...si azi dimineata am cam ramas fara frane in fata unui service auto...
Mi-au gasit o placuta facuta zob, au zis ca ori s-a exfoliat, ori nu a fost schimbata odata cu celelate trei, drept urmare a trebuit sa schimb de urgenta discul respectiv si setul de placute (discul era schimbat de aproximativ 4000km, cu tot cu setul de placute)
Partea distrusa este cea din interior, ca la cum arata ele pe exterior m-am tot uitat.....dar aia era fara probleme (of...daca as fi avut senzorul pus as fi stiut ca e placuta la tabla... dar acum l-am pus)

This post has been edited by stephanie: 19 Mar 2009, 21:08

Attached thumbnail(s)
Imagine0033.jpg ( Size: 190.06k ) Number of downloads: 562


--------------------
Dacia Supernova 2002, clima ... - SB-00-000
ai grija de masina, iar masina va avea grija de tine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 19 Mar 2009, 21:31
Post #21


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Ceva de genul asta am patit si eu acum cateva luni. Mie mi-a sarit o placuta cu totul, cea din exterior de pe stanga, atunci aveam jantele de aliaj pe masina. Placuta cred ca era destul de ok, insa discul era foarte uzat pe partea aia. Cred ca se mersese la un moment dat cu placuta foarte uzata sau cu roata infranata. Atunci am schimbat discurile si placutele. Din cate stiu se schimba tot setul, discuri si placute. La tine cred insa ca merge o exceptie daca ai pus exact aceleasi marci, altfel nu cred ca e chiar bine, s-ar putea sa ai diferente intre roti la franare.

Legat de saboti, nu prea ma incumet sa umblu eu la ei, o sa astept pana de Pasti cand merg la Valcea. Pana atunci o sa mai folosesc frana de mana, poate ca dispare zgomotul pana la urma. Daca nu, am acasa meseriasii care sa umble la masina. Pacat ca nu au fost asa meseriasi cand mi-am luat masina, ma scuteau de multi bani dati aiurea... sad.gif

This post has been edited by andrew14_maverick: 19 Mar 2009, 21:36


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stephanie
post 19 Mar 2009, 21:45
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 8 November 07
From: RO




Pai, acum vre-o 3-4 luni (respectiv 4000km) am observat ca am discul de frana de pe dreapa facut varza, (tinand cont istoria masinii e de explicat), am schimbat ambele discuri, si setul de placute.
La discuri am stat langa ei, si la placutele de pe stanga tot langa ei am stat, numai la placutele din dreapa nu i-am mai pazit.
Poza de mai sus este facuta azi la disul din dreapta, si la cele doua placute de pe dreapta. (azi am schimbat doar discul pe dreapta, si placutele pe ambele parti dupa ce mi s-a explicat ca ori au fortat placuta de pe interior ori nu au mai schimbat-o).
Discul din stanga e super ok si cel de pe dreapta...dar numai pe exterior, ca pe interior e ca in poza. Discurile despre care vorbim sunt Klaxcar.
Cat despre tamburii din spate trebuie o presa extractoare, oricum sabotii sunt foarte scumpi asa ca la 400RON sabotii mai dai cam 120 si ii pui intr-un service autorizat si ai si garantie.

This post has been edited by stephanie: 19 Mar 2009, 21:49


--------------------
Dacia Supernova 2002, clima ... - SB-00-000
ai grija de masina, iar masina va avea grija de tine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 19 Mar 2009, 22:08
Post #23


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




QUOTE(stephanie @ 19 Mar 2009, 20:59)
Si la mine a inceput sa scartaie ceva la franare (tot ceva gen piatra pe tabla) acum vre-o cateva zile...si azi dimineata am cam ramas fara frane in fata unui service auto...
Mi-au gasit o placuta facuta zob, au zis ca ori s-a exfoliat, ori nu a fost schimbata odata cu celelate trei, drept urmare a trebuit sa schimb de urgenta discul respectiv si setul de placute (discul era schimbat de aproximativ 4000km, cu tot cu setul de placute)
Partea distrusa este cea din interior, ca la cum arata ele pe exterior m-am tot uitat.....dar aia era fara probleme (of...daca as fi avut senzorul pus as fi stiut ca e placuta la tabla... dar acum l-am pus)
*



Si uite asa o sa cobor maine la masina si o sa ii leg senzorul.Nu de alta dar la mine mufele alea sunt rupte(nici nu cred ca le mai am).Dar o sa fac o improvizatie ceva si tot le leg.
M-ai pus pe ganduri tare de tot cu poza aia si cu intamplarea ta.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 19 Mar 2009, 23:15
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




Senzor ala e pe etrier sau pe placute ?


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 19 Mar 2009, 23:24
Post #25


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Am fost o singura data in service autorizat si mi-a fost destul, m-au cam rupt la bani. Si asta la Valcea, in Bucuresti mai bine o duc in Vitan si o vand decat sa o duc in service autorizat. laugh.gif Nu merita cazanul asta atatia bani, deja m-a adus la sapa de lemn si inca mai am de bagat bani cu nemiluita in ea daca vreau sa o aduc intr-o stare foarte buna. Pt saboti voi cauta cea mai ieftina solutie posibila, nici nu vreau sa mai aud de piese de origine. Aceeasi prostie dar cu holograma si la pret dublu, parerea mea. mad.gif

@Relu_GT : senzorul ala e pe placuta din cate stiu, la mine nu am vazut asa ceva pe nicaieri.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian sn2001
post 20 Mar 2009, 13:41
Post #26


Membru fost incepator


Group: Members
Posts: 490
Joined: 24 April 07
From: galati




Daca cumperi placute originale o sa vezi ca este prins de ele un cablu cu o mufa.Apoi undeva de langa planetara vine un alt cablu cu mufa care se potriveste cu cea de la placuta.Mai multe nu iti pot spune ca la mine sunt rupte cablurile de la masina cu tot cu mufa.Presupun ca atunci cand sunt uzate trebuie sa se aprinda ceva in bord.


--------------------
dacia supernova 2001 confort
cap sa ai ca mintea vine dup-aia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 20 Mar 2009, 13:58
Post #27


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Din cate stiu se aprinde becul acela cu semnul exclamarii, cel care e si pt frana de mana. Nu am vazut insa cablurile alea pe la planetare, nu cred ca le mai are masina.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stephanie
post 20 Mar 2009, 20:07
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 8 November 07
From: RO




Discurile nu le-am pus de origine, ca nu consider ca merita banii, placutele le-am pus de origine intotdeauna, (inclusiv alea din poza)
Placutele au un fir ( doua placute din setul de 4 au fir, acelea care se pun pe interior)
Cablurile vin din masina in cablaj (in mod normal vine prins in niste suporti pe furtunul de frana spre etrier si au o mufa speciala)
La mine erau la stadiul de relicva, asa ca a trebuit sa caut cioturile de unde veneau, sa pun fire (am pus papuci electrici ca nu am gasit inca mufele). Am adaptat si firele de la placute tot cu papuci electrici (ca mufele nu aveam in ce sa le bag... wink.gif )
semnul pentru ele este de culoare galbena, format din doua paranteze formate din cate 3 segmente ce incadreaza un cerc (O) , semnul apare in stanga celui de frana de mana ( la modelelel dupa iulie 2002, ca la restul nu stiu)
Noi (ca nu am lucrat singura) le-am testat atingand firul de disc si vazand ca se aprinde semnul din bord.


--------------------
Dacia Supernova 2002, clima ... - SB-00-000
ai grija de masina, iar masina va avea grija de tine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marduk8602
post 23 Mar 2009, 23:24
Post #29


4x4 offroad


Group: Members
Posts: 119
Joined: 6 September 07
From: bucuresti




QUOTE(stephanie @ 19 Mar 2009, 21:45)

Cat despre tamburii din spate trebuie o presa extractoare, oricum sabotii sunt foarte scumpi asa ca la 400RON sabotii mai dai cam 120 si ii pui intr-un service autorizat si ai si garantie.
*



CAT ??? comautoglob, sos pantelimon, ala mare vopsit cu galben, cine e din bucuresti stie unde e: mi-am luat cu 70 RON (7 sute de mii) fermit cu tot cu arcuri si cleme, erau si cu 45 RON doar sabotii cu suportu metalic si cu 15 20 RON iei doar sabotii dc vrei. cele vechi au mers 100000km foarte bine. cat de montaj, cu o surubelnita si un patent le schimbi singur. pe mine m a ajutat un prieten care le schimbase la a lui, mi a fost frica sa bag io mana la frane de unu singur din prima...


--------------------
dacia mcv cheala sep 2011 - B-26-YIR
minsk 125cc 1992 B-90-EAE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutbest2008
post 25 Mar 2009, 10:56
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 15 August 08
From: Pitesti




si eu am calbul acela pentru senzori taiat.probabil vreun "meserias" a crezut ca nu este de folos. in bord se aprind un cerc galben cu ceva in jurul lui. am facut eu proba si merge.atingeti capatul firului pe telescop sau ceva si veti vedea imediat cum se aprinde beculetul din bord. si din cate stiu eu doar la varianta clima exista acel martor.


--------------------
dacia supernova clima 2001 - AG-83-CNK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 06:40
Forum Renault