DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> LICHID DE RACIRE

MARIUS_C
post 22 Jul 2003, 16:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 22 July 03




Am o DSN din septembrie 2002. A inceput sa consume foarte mult lichid de racire, pe care trebuie sa-l completez cam la 3-4 zile. Spun "consuma" pentru ca nu se scurge pe nicaieri. Ati mai patit asa ceva? icon_evil.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandanus
post 22 Jul 2003, 17:07
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 17 May 03




Vezi ca este un produs englezesc vreo 50.000. lei o pulbere de culoarea bronzului sau cenusie. Pui 1/2 in vasul de expansiune si daca nu mai scade nivelul inseamna ca ai rezolvat-o!


Huta...! huta...! cu caruta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 22 Jul 2003, 17:50
Post #3


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




este o solutie cu mermelezul recomandat mai sus, sau chiar si cu praf de in, numai ca sistemul de racire este prea important, si este bine sa determini totusi unde se duce, ca legea aia d`n chimie inca este valabila(nimic nu se pierde, totul se transforma), trebuie sa ai o pierdere pe circuit sau mai rau(Doamne fereste ) sa nu ai probleme la chiulasa(garnitura)
..
tine-ne la curent


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MARIUS_C
post 23 Jul 2003, 07:52
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 22 July 03




Corect!!! Totul se transforma!!! Lichidul meu de racire cred ca se transforma in abur care se depune pe partea din interiorul masinii a parbrizului. Ati mai auzit de asemenea fenomen? icon_evil.gif icon_evil.gif icon_evil.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 23 Jul 2003, 08:07
Post #5


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




QUOTE
Corect!!! Totul se transforma!!! Lichidul meu de racire cred ca se transforma in abur care se depune pe partea din interiorul masinii a parbrizului. Ati mai auzit de asemenea fenomen? icon_evil.gif  :evil:  :evil:

s-a mai auzit si chiar s-a vazut..smile.gif, este cel mai probabil caloriferul spart pe la o celula sau furtunele au pierdut etansarea...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 23 Jul 2003, 08:27
Post #6


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
Corect!!! Totul se transforma!!! Lichidul meu de racire cred ca se transforma in abur care se depune pe partea din interiorul masinii a parbrizului. Ati mai auzit de asemenea fenomen? icon_evil.gif  :evil:  :evil:


din descrierea ta rezulta ca ai caloriferul spart...poate si radiatorul dar nu atat de evident cat sa se vada balta sub masina...

caloriferul il poti verifica vizual, aproximativ, daca te uiti prin dreapta consolei centrale, in zona unde trec furtunele caloriferului spre motor.... practic te bagi sub bord si verifici cu mana colturile carcasei in care este montat caloriferul...vei gasi ori pacaturi de antigel ori antigel uscat, ca un praf de culoare portocaliu-albicios....

fiind in garantie, e pacat sa nu profiti de asta...deci, sfatul meu e sa mergi la service sa verifice si sa schimbe!.... dca vor incerca ssa te abureasca ca nu e nimic, nu te lasa si cere demontarea...daca se va dovedi ca nu este spart platesti tu manopera, dar daca e spart le vei inchide gura....si vor schimba!

la fel si in cazul radiatorului de racire (motor)...verifica vizual sa nu aiba urme de praf de antigel pe la imbinari... pe laterale, acolo unde conductele transversale intra in capetele radiatorului....

sfatul meu este sa nu te complici cu tot felul de substante si pilituri din acelea care etanseaza... poti pierde garantia sau deteriora motorul... solutiile astea empirice le vei folosi eventual cand nu o sa mai ai garantie!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 07:02
Forum Renault