DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cheltuieli dupa achizitionare, unde mananca Loganul bani

NoDoubt
post 13 Mar 2005, 14:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 13 March 05




Multe informatii pe forum despre plusurile si minusurile masinii.Unele serioase altele nu. Unii posesori sunt fericiti, altii mai putin, unii doar viitori posesori. Peste toate e clar ca strazile patriei devin populate bine de Loganuri si ca parcarile de bloc fara Loganuri sunt din ce in ce mai rare.Fiecare are macar unul prin fata blocului... asa ca ce mi se pare foarte important e sa incepem sa aflam si care sunt banii pe care aceasta masina ii consuma dupa achiztionare. Unii au trecut serios de 5000Km, altii se apropie. Vreau sa stiu dincolo de orice posibile defectiuni, cat au costat, cati banii se lasa prin service (daca e cazul), cat v-au costat diversele imbunatatiri, cat e uleiul de motor, ce ulei, poate n-ar fi rau chiar un calcul mediu pe luna. Pana la urma indiferent de forma de plata, integral sau rate/leasing orice masina e consumatoare de bani din prima zi, iar asta e un bun criteriu de apreciere al FIABILITATII... deci cat costa deci Loganul de fapt dragi forumisti?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 13 Mar 2005, 16:45
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(NoDoubt @ 13 Mar 2005, 13:37)
deci cat costa deci Loganul de fapt dragi forumisti?

E simplu: costa in functie de cit mergi cu ea si pe unde mergi cu ea smile.gif

Sa presupunem ca circuli normal cu masina (adica vreo 12,000 km/an). Tinind cont de:

- benzina
- impozite, taxa drum, asigurare, CASCO
- pret consumabile (ulei, lichid parbriz, spalat etc)
- valoarea de depreciere a masinii de cam 50-90euro/luna, mai mare in primul an
- alte cheltuieli (covorase, trusa medicala etc.)

costul LUNAR de intretinere al unui Logan se situeaza in MEDIE in jurul valorii de 150 euro/luna (chiar daca foarte multi nu vor admite asta, din orgoliu sau alte motive). Costul mediu NU este mai mic de 100 euro/luna, chiar daca tii masina in garaj. Pentru cei ce circula mai mult (peste 25,000 km/an), costul poate depasi lejer 250 euro/luna.

PS. O masina NU este o investitie, ci o cheltuiala excl.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Esapament
post 13 Mar 2005, 17:36
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 29 September 04




Am 4000 km de 4 luni masina...nu am bagat nici un ban in afara de presuri in masina si un Ambipur biggrin.gif ...astea cu benzina,spalatul, etc... ii costul ca la orice alta masina costuri putine avand in vedere ca nu am schimbat nici o piesa la ea biggrin.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDoubt
post 13 Mar 2005, 17:40
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 13 March 05




Si pentru ca se vrea un topic despre FIABILITATE, care exprima cu adevarat valoarea pe piata a unei masini si raportul pret/calitate, dau cateva repere pentru masini avute in posesie:
Ford Scorpio - o povara, mereu pica cate ceva (era si mai veche de 7 ani), piese pe comanda, scuuump
Berlina -cu un consum peste 9%,periodic picau ba franele, ba carburatia, toba ruginea anual,indicatori dereglati, faruri in pomi, nu incalzea.. se gaseau mereu motive de bagat bani
Matiz - cel mai fiabil pana acum... doar lichid parbriz, o revizie obligatorie (100$) si un dezdoit de janta in 11 luni.Ar urma -sigur-o cheluiala cu amortizoarele care s-au dus, nu stiu cat... mai e in garantie... dar ceva bani se duc oricum..
Avand in vedere ca al meu Logan vine in 2 zile as vrea sa posteze posesorii cu multi kilometri deja , si sa ne spuna ce bani au bagat ei in masina pana acum sau ce bani urmeaza sa bage....(Alarme, extra dotari, defecte,etc) Exceptati va rog benzina care depinde de lungimea drumului fiecaruia si taxele obligatorii , gen RCA, rovigneta, care le stim cat sunt,etc. Ia sa vedem... cat e "intretinerea" Loganului


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu logan
post 13 Mar 2005, 18:36
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 November 04
From: Piatra-Neamt




am 12500 de km cu masina si nu am schimbat nici o piesa ..nimic!! .. bani am dat numai pe casco,rca,... si solutie pt parbriz..atat !!


--------------------
ex Dacia Logan Laureate 1.6 - NT-05-MYN
curent Audi A6 --> NT-88-AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tttvvv
post 13 Mar 2005, 20:05
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 January 05




Am 8000 km. si nu am cheltuit nimic in afara de benzina, alarma.


--------------------
dacia logan laureate1,4 - DJ 15 RVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 13 Mar 2005, 20:58
Post #7


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(radu logan @ 13 Mar 2005, 18:36)
am 12500 de km cu masina si nu am schimbat nici o piesa ..nimic!!  .. bani am dat numai pe  casco,rca,... si  solutie pt parbriz..atat !!
*


Sa inteleg ca merge cu solutie de parbriz? tongue.gif

On-topic : PS-ul lui Money a spune tot despre o masina.
Texte de genul n-am schimbat piese etc., sunt la fel ca cele "fumez si beau si n-am nici pe dracu". Dar mai tirziu..... Aaa?

This post has been edited by bomicabomic: 13 Mar 2005, 21:02


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 13 Mar 2005, 22:36
Post #8


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




bah money numai LOGAN are nevoie de RCA, CASCO si BENZINA ???
astea-s cheltuieli speciale pt LGN ????


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu logan
post 13 Mar 2005, 23:16
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 November 04
From: Piatra-Neamt




mah bomicabomic banuiesc ca se subintelege ca am dat si pe benzina bani !!!! oare cum puteam sa fac aprope 13 mii de km fara ??


--------------------
ex Dacia Logan Laureate 1.6 - NT-05-MYN
curent Audi A6 --> NT-88-AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 14 Mar 2005, 14:20
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Peste 5000Km. Nici un ban cheltuit pentru defectiuni tehnice.

off topic
Ca tot veni vorba de intretinere e cineva care a ,,trecut'' pe la Service Dacia din BISTRITA?

This post has been edited by crisstian: 14 Mar 2005, 14:21


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDoubt
post 14 Mar 2005, 14:38
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 13 March 05




Oameni buni, ma interesa doar sa aflu daca e o masina greu sau usor de intretinut. Nu vorbim de pretul benzinei, de taxe si impozite. Ci doar daca ati fost nevoiti sa dati bani NEPROGRAMATI pe seama Loganului. Adica...uite sa zicem.. alarma, schimbat cauciucuri, indoit de tabla, piese de schimb,ceva picat la ea, service si orice altceva ce-ti sufla banii din buzunar. SI ca sa fiu mai expplicit, iata un exemplu de cheltuiala neprevazuta: Agatat un "T" de ala de parcare si rupt doar 2 clame de prindere spoiler spate , vopsea luata 20 cm, indoit janta... cheluiala 4.200.000 la service Cob....scu Buc cu spaga inclusa pentru a sari de programari. Intrebat la service Daewoo cat costa o astfel de avarie, raspuns 1.200.000... deci o diferenta mare.
Asta vreau sa aflu ....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 14 Mar 2005, 14:41
Post #12


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Si tu crezi povestea cu 1200 000?
Si-a troznit tata bara la matiz, bara nu s-a spart ci doar i s-a julit vopseaua!
Suprafata: 25 cm/20 cm
Revopsire completa ca de... total 3250 000 cu tot cu manopera
Fara spaga


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 14 Mar 2005, 14:44
Post #13


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Schimbat lampa stop spate stg. (dispersor ciobit de mine 022.gif ) 1.370.000 lei.
In rest nimic, 5000 km in 5 luni.

Am uitat de chederul de sub capota! blush.gif 170.000 lei (parca!)

This post has been edited by LucVer: 15 Mar 2005, 10:25


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 14 Mar 2005, 14:46
Post #14


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




cred ca depinde si de mesteri, cat iti incarca factura. Daca iti dau un pic bara cu pensula & niste polish sa acopere niste zgarieturi mici, e un cost, dar daca fac acelasi lucru si zic ca de fapt au dat jos bara, au vopsit-o, au pus-o la loc, si asta le-a luat 30 ore de manopera... cu totul alt cost.

Eu inca nu am bagat bani decat in benzina, spalatorii, lichid de spalat parbrizul. Dar e inca NOUA, nici nu m-as fi asteptat la altceva.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fbatran
post 14 Mar 2005, 14:48
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 13 March 03
From: Timisoara




km la bord: 1800, de la 16.02, bani platiti (mil):
casco: 1,3 (prima rata)
alarma: 3,5
inchidere bagaj: 2,5
cheder motor: 0,2
inmatriculare: 2,7
covorase: 0 (cadou de la Mos Craciun)
trusa sanitara + triunghi: 0 (cele vechi)
lichid spalare parbriz: 0,25

P.S.: trebe mai multi km pt io imagine mai exact


--------------------
Dacia si Audi LGN si mai nou A4 2005 - BFO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
agryn
post 14 Mar 2005, 16:59
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 5 November 04
From: Radauti




numere provizorii, benzina, odorizant, rar, inmatriculare, lichid pentru parbriz si cam atat...in ordinea asta
a! era sa uit, i-am mai cumparat si un termometru cu senzor pentru temperatura exterioara...si acum off topic: stie cineva pe unde as putea sa scot si eu senzoru' ala afara 1zhelp00.gif


--------------------
Logan Laureatte 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 14 Mar 2005, 19:44
Post #17


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




BHAI
...., ori eu nu va inteleg, ori voi nu ati priceput sensul intrebarii

ii tot dati ianinte cu odorizante, lichide de parbriz si abtipilduri. pai astea costa cam la fel ptr orice masina fie ca-i mertan sau cazan de dacie.

omul ar fi vrut sa stie diferentele de scoruri intre logan si alte masinii la chestii specifice unei masini, nu la consumabile, ca-mi vine greuz sa cred ca in Logan odorizantul se consuma mai repede ca-n octavia.

asa ca decartati:
- costul reviziilor - cine a ajuns sa le faca;
- costul ptr CASCO, RCA, impozit - ca ptr astea cred ca Loganul este in avantaj, beneficiaza de ceva reduceri
- costul interventiilor neprevazute (adica nu in garantie) in service Dacia - poate ai o julitura ptr care nu vrei sa "consumi" CASCO sau ... esti mai curajos si nu ai CASCO
- etc

La benzina nu are rost sa vorbim, fiecare stie cam cat are de mers iar din cate vad pana acum consumurile declarate de fabricant sunt corecte.


rog moderatorul sa stearga posturile referitoare la alte balarii

This post has been edited by tarzy: 14 Mar 2005, 19:46


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 14 Mar 2005, 19:44
Post #18


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(MoneyTalks @ 13 Mar 2005, 16:45)
PS. O masina NU este o investitie, ci o cheltuiala excl.gif

Money, eu nu inteleg de loc de unde ai scos chestia asta, sau cum gandesti. Noi acum avem doua masini in familie, momentan eu merg cu Loganul iar sotia cu Supernova.
Nu le-am luat ca sa ma aflu in treaba. Am considerat ca am dat banii pe ele ca pe orice investitie, si ma astept sa castig bani de urma lor. Imediat dupa ce a venit Loganul am avut o discutie in familie, daca sa vindem Supernova. Am facut un calcul cam cati Km face sotia pe zi prin oras, Cat ar costa-o cu taxiul, cat timp ar pierde cu autobuzul, si am ajuns la concluzia ca daca ma mai tine doi ani, deja ii amortizez valoarea.
Pentru o familie care foloseste masina doar de dus vara la mare si de trei ori pe an la tara, poate afirmatia ta e adevarata, dar pentru cei a caror munca implica deplasarea zilnica si aduce profit, nu cred.
Referitor la cost pot sa spun ca atat timp cat e in garantie, deci nu voi fi nevoit teoretic sa scot 3 ani bani din buzunar pe reparatii, LGN ma costa cam lunar 30 Euro asigurarile, reviziile inca nu stiu, dar probabil cu tot cu consumabile si bacsis nu vor depasi 100 de euro / 15000km deci teoretic cam la opt -noua luni.
Comparativ cu Supernova, chiar iesita din garantie, e mai scump, dar asta din cauza asigurarii (cam 11-12 euro/ luna)

This post has been edited by Ake: 14 Mar 2005, 19:53


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KNIGHT_C
post 14 Mar 2005, 23:26
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 4 January 05
From: Bucuresti




10.000 km (4 luni) - 2.650.000 (revizie de 15.000) - 4 l ulei Elf 5W40, filtru ulei, garnitura buson, manopera de revizie (400.000)

Precizez ca m-am dus sa schimb uleiul si sam fac revizia aceea gratuita si m-am pomenit ca baietii s-au oferit sa-mi faca revizia de 15.000, fapt ce nu m-a deranjat deloc, in definitiv oricum e in garatie si ma pot duce oricand daca e vreo alta problema, plus ca revizia cu pricina, daca va uitati in carnetele de intretinere si garantie e mai mult o verificare.

Cheltuieli ocazionale: o anvelopa (Montana stiu ca e in jur de 2.000.000) pentru ca am dat cu dreapta fata intr-o bordura la 40 km/h (m-a strans unul in rampa de la Academia Militara) si am capatat o galma gun3.gif


--------------------
DACIA LOGAN Ambition 2004 - B 40 ZZZ
Nu judecati oamenii dupa hotararile si faptele lor inainte de a intelege conjuctura in care le-au luat respectiv facut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 15 Mar 2005, 09:03
Post #20


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Ake @ 14 Mar 2005, 19:44)
Money, eu nu inteleg de loc de unde ai scos chestia asta, sau cum gandesti. Noi acum avem doua masini in familie, momentan eu merg cu Loganul iar sotia cu Supernova.
Nu le-am luat ca sa ma aflu in treaba. Am considerat ca am dat banii pe ele ca pe orice investitie, si ma astept sa castig bani de urma lor.  Imediat dupa ce a venit Loganul am avut o discutie in familie, daca sa vindem Supernova. Am facut un calcul cam cati Km face sotia pe zi prin oras, Cat ar costa-o cu taxiul, cat timp ar pierde cu autobuzul, si am ajuns la concluzia ca daca ma mai tine doi ani, deja ii amortizez valoarea.
*



Oare ai pus si cheltuielile necesare pe perioada asta de 2 ani? Sau numa valoarea actuala a masinii. Deprecierea masinii in timp ai luat-o in calcul?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 15 Mar 2005, 09:35
Post #21


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Corect, o masina nu este o investitie, ci o cheltuiala. Probabil ca daca o folosesti "pentru a produce ceva" poti sa o consideri investitie (ex. taxi). Ma rog, asta e explicatia pe care o pot gasi acum, nu sunt familiarizat cu domeniul economic...

Revenind la topic:

2000 km avea masina cand am condus-o eu ultima data. Fiind la firma, a mai avut parte si de alt sofer (tatal meu)

Cheltuieli (exclusiv benzina):
- odorizante,
- solutie de spalat parbrizul,
- un aspirator auto (12 V),
- 2 casete audio,
- un CD player,
- 10 CDR-uri,
- spoiler + proiector + vopsit + manopera (rezolvat CASCO)
Cu spalatul nu cheltuiesc banii (la spalatorie), ca o spal in curtea casei.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 15 Mar 2005, 09:36
Post #22


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Pai si apa si detergentul nu te costa?


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maverick_24
post 15 Mar 2005, 10:01
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 24 February 05




Cu exceptia benzinei, taxei de drum, odorizantului, covoraselor si niste huse anti-jeg nu am mai bagat nici un ban....si sper ca nici nu va fi nevoie mult timp de acum incolo biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 15 Mar 2005, 10:03
Post #24


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




RCA nu?
Casco nu?
Spalata NU?
Zeama de parbriz NU?


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 15 Mar 2005, 10:11
Post #25


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Pt. ca se pare ca 'cheltuielile' sunt CASCO si RCA - la mine, la Asiban, au fost 12 mil. , fara fransiza (dar asigurata la 8175 euro , si intre timp astia au mai 'imbunatatit' preturile).
Alte cheltuieli: spray vaselina cu litiu (pt. uns scaunul soferului) ~180k.
(+ benzina, spalat, lichid parbriz, odorizant, unelte de dat jos zapada, pompa+manometru etc. da' astea nu se pun )


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 15 Mar 2005, 10:56
Post #26


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(asarban @ 15 Mar 2005, 09:36)
Pai si apa si detergentul nu te costa?
*



N-am zis ca nu ma costa, am zis ca nu dau banii la spalatorie. Daca vrei, iti si spun de ce: pentru ca n-are rost sa-l imbogatesc pe Cutarescu, angajatii lui sa-mi dea fuga-fuga cu apa pe masina, la modul neglijent ("ha! uite-l si pe asta, cu Dacia... cu cazanul asta de Logan... las-l dreaq, ca asteapta unu cu un BMW..."), cand pot sa-mi spal si sa imi aspir cu grija masina. Bine, daca ma aflu in deplasare si masina e "ca porcu' de murdara", o duc la spalatorie...


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 16 Mar 2005, 00:11
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Alarma 3.5mil
Cauciucuri fata Vredestein 4.6 mil
Proiectoare 3.5 mil
Huse 1mil
Deschidere portbagaj va fi 1.2 mil
Butoane cu impuls 0.4 mil
Casco 281 euro cu franciza 0
RCA 1.5 mil
Impozit 0.3 mil
Boxe spate Sony xplod 1 mil


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romulus
post 17 Mar 2005, 12:10
Post #28


membru fost posesor de Dacie


Group: Members
Posts: 460
Joined: 11 January 05
From: Targu Mures




Baieti, am si eu o intrebare. Dar intai sa va prezint situatia. Asta vara am fost la dealerul dacia din Tg Mures, auto Lion, sa ma interesez in vederea achizitionarii unei solenze. Cand am ajuns cu discutiile la faza cu garantia am ramas putin surprins. Discutand de costurile in perioada de garantie, am inteles ca se plateste manopera la lucrarile in garantie. Concret, de exemplu, in cazul unor probleme la motor, probleme cauzate de un defect ascuns sau de montaj , tipul imi spune ca aduc masina in service, ei desfac si repara. In cazul in care nu au piesa in stoc, se comanda si eu voi plati manopera numai pe timpul cat s-a lucrat efectiv la masina nu si pe perioada cat ea a stat demontata in asteptarea pieselor. Nu am inteles eu bine, sau asa se face? E si la logan asa?


--------------------
Daewoo Cielo 1997 - MS 06 BCL
pana la urma, totul se rezuma la obisnuinta...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 17 Mar 2005, 12:49
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




romulus Salut.
Nu este as in Bucuresti.
OFF topic la SLZ pe care o are sotia si care este in garanti astazi am schimbat caseta de directie, iar saptamana trecuta planetara stanga si nu am platit nimic.
ON topic Reparatiile in perioada de garantie sunt platite de constructor daca se constata ca este vorba de probleme de fabricatie.
Daca paguba s-a produs din vina ta platesti tu sao CASCO, daca ai.
Vezi ca te aburesc cei de la service, repet ei plata pe manopera o primesc de la Dacia in cazul nostru. Daca mai continua cu aberatia ata da si tu un tel la Vocea Clientului si informeaza-i despre asta. Dacia sigur le va da na na la fundulete.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 17 Mar 2005, 23:34
Post #30


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Atentie! Acest topic NU este despre consum! mad.gif ORICE referire la consum a fost editata sau a fost sters postul! excl.gif

Pe viitor ORICE post cu referire la consumul Logan-ului va fi sters FARA alta avertizare! Aviz amatorilor!

Iar pentru cei ce insista totusi, mai exista si ALTE modalitati de a va convionge sa NU mai scrieti despre consum Logan! tongue.gif Sper ca nu doriti sa apelez la astfel de metode de "lamurire"... rolleyes.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 06:44
Forum Renault