DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> carpatica, nu plateste

catalina bogza
post 14 Jul 2009, 11:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




in urma cu o luna sotul meu a avut un accident,o motocicleta a intrat in el.a venit politia a facut procesul verbal,ni s-a dat rca-ul sa ne reparam masina.surpriza,rca-ul este facut la carpatica.ni se face dosarul,se face o expertiza ceruta de ei cu un expert neutru din oras,se trimite la sibiu din nou,sibiul cere alt expert de la ei care ne trimite raspuns ca daunele nu sunt in urma celor declarate.o singura fraza,scrisa si cu greseli de ortografie.am facut 2 reclamatii la csa,o reclamatie la carpatica.masina este noua 2008,nu este terminata de platit,este intr-un service recomandat de ei si noi nu avem din ce trai si plati ratele,masina fiind taxi.ce sa fac,?am vorbit deja cu un avocat,dar nu as vrea sa ajung in instanta deoarece am inteles ca e de durata si eu am nevoie sa scot masina cat mai repede.


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Jul 2009, 11:45
Post #2


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




1. Cum s-a produs accidentul?
2. In ce constau daunele, mai exact? Adica ce scrie pe PV primit de la politie si pe Autorizatia de Reparatie?
3. Ce avarii a constatat inspectorul de la Carpatica initial ?
4. Sa intelegem ca s-au facut 2 expertize?
Vi s-au comunicat concluziile celor 2 expertize?
5. CSA a raspuns? Ce?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 12:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




accidentul s-a produs intr-o zona in care era restrictie de viteza,statie de autobuz si in apropiere de o trecere de pietoni.sotul meu a semnalizat stanga,sa intre in statia de taxiuri,a incetinit si a dat prioritate celor care veneau din sens opus.in spatele lui era un autobuz,care la randul lui a stat si apoi motociclistul.cand era intrat deja jumatate in statie motociclistul a iesit de dupa autobuz si a accelerat intrand in partea stanga a masinii,intai in portiera soferului cu motorul,partea din spate a motocicletei vanind din impact si in portiera din spate.s-au deschis airbergurile,si din impact masina a fost impinsa in bordura existand ceva probleme si la roata din dreapta(bordura este inalta).au fost doua expertize,una cu un expert neutru din oras si una cu un expert din sibiu care ne-a comunicat ca nu ne despagubesc.nu am fost instiintati de nici un rezultat al nici unei expertize,nu am semnat nimic,nu ne spun nimuc.cand am cerut sa vedem rezultatele ni s-a spus ca sunt confidentiale.


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 14 Jul 2009, 12:14
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Ce a patit motociclistul?
Cate kg avea aproximativ motocicleta aia?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Jul 2009, 12:15
Post #5


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Raspunsul se da utilizand butonul ADD REPLY din josul paginii, nu deschizand alt topic!
Nu vom putea urmari daca se deschide alt topic pentru fiecare raspuns.
Multumesc!

Sotul statea, pregatindu-se pentru viraj la stanga, iar motociclistul a venit din spate, prin stanga. Ok! Era atat de aproape de bordura din dreapta ?

1. PV pe cine stabileste ca fiind vinovat?
2. S-au deschis toate airbagurile?
3. Nu aveti ceva fotografii si poate o schita a accidentului?

O intrebare personala: ati vazut documentele in cauza sau ne descrieti toate acestea din cele povestite de sot?

Va rog nu faceti comentarii sau observatii irelevante! Deocamdata le-am facut invizibile.


Va rog cititi raspunsul meu si folositi ADD REPLY !!!!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 12:18
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




masina e luata cu bani in mana,dar am imprumutat bani din banca,de la pireus pt a putea sa o luam.avem rata pe 10 ani.si casco nu am facut tot din cauza ca nu ne ajungeau banii,ea fiind taxi,rata este mai mare si cred ca stie toata lumea cum merge taxiul acum.aproape deloc.

Va rog cititi raspunsul meu si folositi ADD REPLY !!!!


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 12:21
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




nu am vazut decat procesul verbal constatat de politie,in care vinovat este motociclistul.nu stiu cate kg. are motocicleta,este o honda.

14 Jul 2009, 12:30:
s-a deschis aibergul din scaun si cel din plafoniera,tip perdea.

14 Jul 2009, 12:48:
nu era aproape de bordura.a fost impins in bordura din dreapta dupa ce facuse ,intrase cu jumatate de masina in statia de taxi.nu am poze si nici schite,sunt la dosarul lor ,la carpatica

14 Jul 2009, 12:55:
va rog,ajutati-ma,nu stiu incotro sa o iau.si inca ceva,masina tocmai ce fusese la revizia tehnica,e in garantie

This post has been edited by catalina bogza: 14 Jul 2009, 12:55


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Jul 2009, 13:02
Post #8


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ar fi foarte util de stiut exact care este raspunsul celor de la Carpatica si care sunt daunele consemnate in constatare.

Dupa descrierea dvs. nu reiese prea clar conditia in care, virand la stanga pentru a intra in statie, sotul dvs. a fost nevinovat. Teoretic, virand la stanga, se pierd toate drepturile de prioritate iar culpa ar fi trebuit sa fie comuna, in cel mai bun caz, daca nu cumva exclusiv a sotului dvs. pentru neasigurare !?!!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 13:08
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




nu pot sa cred.nu stiu cum sa desenez ca sa intelegi.de pe strada principala pe care mergea,face la stanga ca sa intre in statia de taxiuri.este ca si cum ar face la stanga pe o straduta,un intrand,acolo fiin si statie de troleu.nu a facut imediat la stanga,a stat sa dea prioritate celor care veneau din sens opus.in spatele lui era si un autobuz care a oprit si a asteptat sa faca la stanga.motociclistul era dupa autobuz si cand a iesit de dupa el a accelerat si a izbit masina.


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 14 Jul 2009, 13:08
Post #10


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Eu nu am inteles cum a ajuns pana la bordura... cata viteza sa fi avut motocicleta aia... si chiar si asa.. nu imi dau seama cum ar fi putut o motocicleta care este destul de usoara sa mute o masina de 1,5 tone?



p.s. cauta pe http://norc.ro/ strada respectiva ca sa intelegem mai bine.

This post has been edited by rtBK: 14 Jul 2009, 13:09


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 13:12
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




daunele au fost:aripa stanga fata,portiera spate ,fata stanga,oglinda ext.stanga,geam portiera stanga fata,aiberguri,bara protectie fata si roata dreapta fata.

14 Jul 2009, 13:17:
nu imi iese sa gasesc,dar iti spun:piatra neamt,strada 1 decembrie 1918

This post has been edited by catalina bogza: 14 Jul 2009, 13:17


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 14 Jul 2009, 13:30
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Din ce s-a spus pana acum, eu inteleg ca motociclistul a depasit (sau a dorit acest lucru) prin stanga (pe contrasens) o masina care efectua un viraj la stanga.

This post has been edited by cristio_79: 14 Jul 2009, 13:31


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 13:31
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




si nu a mutat masina ,problema cu bordura fiind cea mai minora.doar a impins-o,din inertie cred,un metru.si masini stricate de motociclete,am vazut zilele astea pe la servisuri oho...pt mine nu asta e problema ,ci ca aceasta companie e neserioasa.instiintari de neplata au primit multi oameni,am citi pe net.

14 Jul 2009, 13:33:
exact,prin stanga a depasit ,intai autobuzul si pe urma a intrat in masina.intre masina noastra si motociclist era un autobuz,care astat regulamentar

14 Jul 2009, 14:12:
poate cineva sa-mi dea si mie o indrumare,un raspuns.va rog.multumesc mult

This post has been edited by catalina bogza: 14 Jul 2009, 14:12


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Jul 2009, 14:25
Post #14


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Noi toti intelegem foarte bine situatia dar nu putem emite pareri daca nu cunoastem detalii. Exista o serie de elemente care sugereaza ca situatia nu este chiar atat de limpede.
Bulevardul indicat ca adresa este cat tot orasul, nu stim ca au raspuns cei de la CSA si nu stim exact pe ce si-a intemeiat asiguratorul refuzul platii asa ca deocamdata este prematur sa dea cineva sfaturi.
As mai avea o intrebare legata de motociclist: ce vatamari a suferit? La aceasta ora este in spital sau acasa?

Singurul lucru pe care pot sa-l spun deocamdata este ca orice asigurator refuza plata daca gaseste cea mai mica inadvertenta intre declaratii sau chiar procesul verbal incheiat si avariile pe care le prezinta autoturismul.



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 14:36
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




hai sa o luam pe rand;este o strada ,nu bulevard si nu tine cat tot orasul.strada 1 decembrie 1918 este o straduta in cartierul darmanesti,unde se afla si statia de autobuz din darmanesti.raspunsul celor de la carpatica,,conform expertizeitehnice daunele existente s-au produs in alte imprejurari fata de cele declarate".acesta e singurul raspuns.din acest raspuns eu pot intelege ca ,masina fiind noua,mi-am stricat-o singura si apoi am vrut sa mi-o faca ei,carpatica.acest raspuns vine de la expertul lor de la sibiu,raspuns care ataca ,dupa parerea mea procesul verbal al politiei si expertiza facuta tot la cererea lor de un expert neutru din oras.


14 Jul 2009, 14:39:
motociclistul a sarit peste capota,in trecere a apucat sa se tina un pic de capota,ceea ce a atenuat din cadere,avand luxat un pic glezna dreapta.

This post has been edited by catalina bogza: 14 Jul 2009, 14:39


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 14 Jul 2009, 14:41
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Cel mai probabil ca motociclistul a fost ranit destul de serios si s-a initiat procedura penala. Eu nu cred ca asiguratorul va plati ceva pana nu se inchide dosarul penal fie prin NUP fie prin hotarare judecatoreasca definitiva. Politistul care a facut PV-ul nu putea lua o decizie in acest sens si cel mai probabil ca a scris pe PV ca se va deschide dosar penal.

L.E. acum am vazut ca ai editat si ai scris ca motociclistul a avut doar glezna luxata.
S-a dus la spital?, Au facut ceva masuratori cei de la politie la locul accidentului?

This post has been edited by murfi: 14 Jul 2009, 14:43


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 14:49
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




am luat legatura si cu un avocat ,am intrebat si un jurist de la alta firma de asigurari ,le-am expus toata problema,inclusiv toate actele.toti ne-au spus ca sunt probleme cu aceasta firma si ca nu platesc in general,dar ca in cazul nostru au gresit.am inteles ca trebuia in primul rand sa ni se arate un proces verbal de constatare a daunelor facut la un service,pe care ei nu-i l-au indicat,spunand ca daca mergem in alta parte nu ne plateste dauna totala,proces verbal pe care nici nu l-am vazut ,nici nu l-am semnat.oricum ,nu ma voi opri aici,am inceput demersurile pt a ajunge in instanta ,vor plati nu doar cheltuielile masinii ci si cele de judecata si dobanda pe care o voi avea la imprumutul care il voi face din nou,refinantarea ,pt a scoate masina din service.si cred ca voi ajunge si pe la presa,mai mult ca sigur.oricum ,multumesc.


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 14 Jul 2009, 14:51
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




mda, ne-am batut gura degeaba aici. Nu inteleg de ce-ai deschis topicul daca nu vrei sa ne dai mai multe detalii.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 14:51
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




nu, motociclistul a plecat pe picioarele lui si pe motocicleta,aceasta avand daune minore.in masina noastra s-a intrat mai mult cu coarnele si pedalele,pentru ca tabla a fost mai mult rupta decat infundata,ca si cum ar fi intrat niste ghiare

14 Jul 2009, 14:53:
hei,nu va fie cu suparare,va dau orice lamurire doriti,dar vreau si o parere a voastra.nu va suparati

This post has been edited by catalina bogza: 14 Jul 2009, 14:53


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 14 Jul 2009, 14:55
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Mda, si mie mi-ar fi greu sa cred ca masina a fost impinsa un metru de o motocicleta care nu a patit nimic in urma impactului. arata-ne o poza de norc.ro sau de pe orice harta ca sa ne dam seama ce este cu 'bordura din dreapta'.
Poti sa incerci sa faci si o schema in paint ca sa intelegem un pic despre ce bordura este vorba.

This post has been edited by murfi: 14 Jul 2009, 14:58


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 15:03
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




imagineaza-ti o curba la stanga si masina care este impinsa din locul unde se face bucla curbii ,chiar din mijlocul masinii,pt ca acolo a intrat motocicleta si am inteles ca acolo ar fi locul cel mai putin rezistent la o masina,spre partea dreapta a carosabilului,numai ca aici exista bordura de la trotuar


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 14 Jul 2009, 15:06
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Sa inteleg ca erai in intersectie si motociclistul te-a lovit dupa ce ai trecut de intersectie si ai ajuns deja pe strada din stanga (cel putin jumatate de masina)?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 15:12
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




am incercat sa desenez,vezi daca intelegi...

si da,masina era trecuta cam jumate in statie

Attached thumbnail(s)
untitled.gif ( Size: 6.67k ) Number of downloads: 808


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 14 Jul 2009, 15:15
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




O.K., este asa cum am presupus. Acolo nu era linie continua (mai putin in locul unde se face la stanga)?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 15:18
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




ar trebui,dar nu este nici un fel de linie,dar la nici 20 metri este trecere de pietoni,si in stanga si in dreapta este statie de autobuz si troleu si este si restrictie de viteza sub 30 km/h


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 14 Jul 2009, 15:26
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Mda eu perosnal as cere o contraexpertiza. Avocatul la care o sa apelezi o sa te indrume si sper sa ti se plateasca toate daunele suferite din cauza accidentului.

Intre timp eu as cere in scris cu cerere inregistrata la Carpatica un raspuns oficial in care sa scrie clar ca nu vor sa-ti aduca la cunostinta raportul expertului.

Nu ne-ai spus ce raspuns ai primit de la CSA.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 15:30
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




ba da am raspuns mai sus cu ghilimelele de rigoare si acele careri cu numar de inregistrare la carpatica le-am facut.astept sa binevoiasca sa raspunda


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Jul 2009, 15:32
Post #28


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Dupa unele surse, 1 Decembrie 1918 este bulevard, totusi, iar lungimea lui este mai mare de 2 Km, adica o "strada" importanta
Neamt.JPG ( Size: 66.25k ) Number of downloads: 880


Trecand peste acest aspect, locul faptei nu este la intersectia cu ... Strada Darmanesti?

Neamt2.JPG ( Size: 40.63k ) Number of downloads: 826


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalina bogza
post 14 Jul 2009, 15:32
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 14 July 09




si contra expertiza mi-a spus avocata ca va fi ceruta in instanta,a treia expertiza cum ar veni.dar mi-as fi dorit sa nu ajung in instanta pt ca am inteles ca e de durata si problema banilor pt mine e ffff grava

14 Jul 2009, 15:37:
nu,s-a intamplat un pic mai jos de intersectia cu nicolae iorga.acolo nu este nici o intersectie,doar un intrand pt autobuze si taxiuri.am desenat un pic mai sus cum a fost,daca vrei sa te uiti

This post has been edited by catalina bogza: 14 Jul 2009, 15:37


--------------------
vw vw jetta 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Jul 2009, 15:41
Post #30


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Avocata doreste sa deschida actiune impotriva societatii de asigurari?
CSA ce a raspuns?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 16:04
Forum Renault