DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> fluierat curea?

daciaclub-george
post 24 Jul 2003, 11:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 24 March 03




Va salut! Din cand in cand, tot trebuie sa pui cate o intrebare pe forum... De cateva zile, cand sunt afara din masina, cu motorul pronit, mai ales daca este liniste, se distinge un zgomut ciudat din compartimentul motor. Sigur vine din zona curelei sau a fuliei. Intrebarea este daca fluiera cureaua sau freaca fulia (nu se observa sa frece undeva). Zgomotul este sesizabil doar la relanti. Cand motorul este chiar si foarte usor turat dispare. Ati auzit careva astfel de sunete anormale? De cand a aparut zgomutul, mersul motorului nu s-a schimbat deloc. Cam ce ar trebui sa fac, cu exceptia mersului la service, pentru ca unde-si baga aia mainile, fac mai rau. Daca e doar zgomotul in sine, ma impac cu el. Astept sugestiile voastre.Confort, 4.500 km. O zi racoroasa!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bondoo7
post 24 Jul 2003, 18:17
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 9 September 02
From: Roman




in "Almanahul fermierului din Oklahoma 1950" scria "...daca un lucru functioneaza nu incerca s-al repari" laugh.gif , fratilor, nu mai fiti asa paranoici cu zgomotele astea ca doar nu v-ati cumparat Jaguar sau altceva....
acum serios, nu cred ca e cazul sa te alarmezi, tine sub observatie mai mult timp zgomotul si daca se accentueaza fa-ti probleme, asa cum l-ai descris este greu de spus ce poate fi.....


--------------------
dacia supernova confort
toate bune ?..?..?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-george
post 25 Jul 2003, 11:44
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 24 March 03




Salve! Bondoo7, multumesc pentru incurajare. Sunt convins ca ai dreptate; si mie mi se pare ca masina nu are nimic, chiar si cu acel zgomot. Totusi, cand ai dat bani pe ceva, este normal sa te impacientezi, putin sau mai mult, depinde de om. Oricum, voi urmari evolutia problemei supuse discutiei, ca doar masina mai e in garantie circa un an. Vreau sa merg peste 2 saptamani pe Transfagarasan si sper sa nu se amplifice aspectul relatat. Un sfarsit de saptamana placut! Apropo, se intampla ceva daca se amesteca benzina de OMV 98 plus cu Petrom 95?[/url]


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 25 Jul 2003, 11:53
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Amestecarea benzinelor nu are nici un efect negativ asupra motorului.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 25 Jul 2003, 12:21
Post #5


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Am auzit de curind fraza asta si mi s-a parut geniala ..."...la Dacie trebuie sa auzi tot felul de tacanituri, pocnituri, trosnete, bubuieli, scrisneli, si alte d'astea in timpul fuctionarii... daca nu se aude nimic inseamna ca nu e originala..."

laugh.gif


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 25 Jul 2003, 12:28
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
Am auzit de curind fraza asta si mi s-a parut geniala ...\"...la Dacie trebuie sa auzi tot felul de tacanituri, pocnituri, trosnete, bubuieli, scrisneli, si alte d'astea in timpul fuctionarii... daca nu se aude nimic inseamna ca nu e originala...\"

  laugh.gif


haha... si io am auzit-o dar nu mai stiu unde... tot de curand...hehe...tare...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 25 Jul 2003, 14:14
Post #7


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




da paia cu "ti-ai luat renault, ti-ai luat un zgomot nou" o stiati? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 04:01
Forum Renault