DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cat de departe ai fost cu a ta SuperNova?, Povestit ce si cum, prin ce ati trecut cu SN

alex_stavi
post 7 Oct 2009, 16:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 24 May 09




Am fost in Polonia cu ea... ea avand la vremea aia 159.000 km in bord. Trebuia sa plecam cu corul din care fac parte. Aveam banii de bilete de tren, dar ne'am zis: "ce dreaq... hai sa econimisim! " si am plecat 8 insi cu 2 masini: un focus nou si o SN din 03, a mea. Plecarea ne'am propus'o la 22:00, iar cu 4 ore inainte , yo imi reinoisem asigurarea obligatorie, o toba, pt ca huruia rau de toot(si am zis ca poate'mi iau vreo amenda p'acolo) pe care n'am mai avut unde s'o montez ca era deja tarziu(eram in febr,si se innopta devreme) si am plecat cu ea , intinsa intre scaunele din fatza pana in portbagaj(ca abia se inchidea) plus bagaje si 2 persoane mai "grele"(2 basi) Am ajuns dimineata in Oradea, si am schimbat toba! ~alta viata! parca eram in alta masina! conteaza mult mama ei de toba~ in fine, si am plecat spre Ungaria(unde am uitat sa'mi iau vinneta) apoi Slovacia, unde nu am vrut sa'mi iau vinneta.. Din Slovacia pana'n Lublin,(PL), unde trebuia sa ajungem, am avut o problema mare: erau serpentine(intre pol si slov) Erau tiruri cazute in prapastie, erau unele care alunecau inspre inapoi de pe panta! politie multa, blocaj, urat. Un coleg scosese piciorul afara si a zis ca e patinoar pe jos..Dar, totusi, cu ale mele cauciucuri de vara, mi'am luat rotile'n dinti si am urcat! ne'am strecurat printre camioanele alunecad la vale! In fine, ajunsi in Lublin, ne'am plimbat prin estul tarii, pe unde trebuia sa cantam, mi'am luat o amenda de la un politist cu radar pistol(65km/h : 100 zlotzi - adik 100ron) , prin benzinarii am gasit girofar albastru, pe care l'am luat imediat(40zlotzi) Iar la intoarcere, am plecat la 9 dimineata si am ajuns la 7 dimineata a 2'a zi in Bucuresti! Am condus doar cu cafele muuulte la bord 22 ore! multi mi'au zis ca trebuia sa ma fii inregistrat, ca luam vreun record ceva! nu mai tin minte cati km am facut, dar au fost ceva! Zice'ti si voi dedesubt


--------------------
Dacia Supernova 2003 Confort - b-31-xgs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeatMAN
post 7 Oct 2009, 16:15
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 9 December 07
From: Tarnaveni




Am facut 2 drumuri de cate aprox 1000 km intr-o singura zi, iar peste cateva zile o sa urmeze al 3-lea. Am facut un drum de Bucuresti, plecand din Tarnaveni, cu mai multe ocolisuri, al 2-lea drum a fost pana in granita cu Ucraina, tot cu cateva ocolisuri, iar peste cateva zile o sa merg la Bucuresti din nou. Aventuri nu am avut la drum lung pt ca am premeditat cam tot ce se putea. Pe autostrada aveam o boala pe loganurile de 1.6, sa le ajung si sa le depasesc pana cand mi-a zis cineva ca sunt radare.


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Rapsodie - MS 84 MES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Oct 2009, 16:18
Post #3


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Românul schimbă toba doar când crede că ar putea lua amendă în altă țară, și tot românul nu merge tare, că e radar... Cu alte cuvinte, românul nu se dezminte...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeatMAN
post 7 Oct 2009, 21:43
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 9 December 07
From: Tarnaveni




Doar nu o sa calc pe urmele unui prieten de-al meu cu un golf pe care l-a luat radaru cu 147 in localitate. I-a dat 3 luni fara drept de apel.


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Rapsodie - MS 84 MES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Oct 2009, 21:46
Post #5


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Mă, un om responsabil, care ține la viața lui, nu merge cu 147 Km la oră pentru că ARE ȘANSE MARI SĂ MOARĂ, sau să calce pe cineva, și SĂ ÎȘI DISTRUGĂ VIAȚA... Dacă pentru unii e mai mare frica de radar, atunci...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 7 Oct 2009, 21:52
Post #6


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Eu am umblat Hungaria, Austria, Italia si Elvetia cu SN, nu mi-am schimbat tobele si am mers 99% peste viteza legala (in ritmul traficului), cu vigneta platita tongue.gif proiectoru de ceata stins, machina curata si tehnic "in mint condition".
Oricum am intalnit destui "romani" parcati ilegal sau fara bun simt, fara conduita pe autostrada si asa mai departe.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 7 Oct 2009, 21:52
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




@BeatMAN-Bineinteles ca nu....tu esti meserias.....
Postam prea multi in acelasi timp. Mai luati si voi o pauza. biggrin.gif

This post has been edited by misu78: 7 Oct 2009, 21:54


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeatMAN
post 7 Oct 2009, 22:06
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 9 December 07
From: Tarnaveni




Nu tin neaparat sa conduc in limita legala, dar cand stii ca cineva de pandeste si iti sufla in ceafa... nu ma risc . Am fost urmarit 1 km de masina politiei pt ca int-o seara mergeam cu 90 prin localitate cand am vazut un logan alb in retrovizoare.Am zis ca nu ma face loganu pe mine si i-am dat repede pe la 120, cand.......s-au aprins becurile... rosu si albastru. Atunci nu mi-a facut nimic decat ca m-a pus sa suflu de 2 ori in etilotest. Dar m-a prin in alta zi, m-a urmarit de parca am facut o crima. Cand am oprit avea deja facut procesul verbal decat ii mai trebuiau date masinii. Am intrat pe inerzis dupa cum spuneau ei ca au mai pus niste indicatoare. Oricum am scapat ieftin 80 lei si 2 puncte.


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Rapsodie - MS 84 MES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Oct 2009, 22:08
Post #9


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Eroule.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 7 Oct 2009, 22:11
Post #10


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Trebuie cat mai multe masini de politie "civile" wink.gif a caror prioritate trebuie sa fie depistarea si sanctionarea conduitei agresive in trafic.
Mersul cu 140 pe o bucata libera si dreapta n-o sa produca un accident decat daca adormi la volan sau sare roata de la locul ei. Nu viteza ucide si oprirea rapida laugh.gif Tehnic si practic corect 100%.

This post has been edited by dr_mKe: 7 Oct 2009, 23:26


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 7 Oct 2009, 22:15
Post #11


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Accident - prin definiție - e ceva neprevăzut, așa că drum liber și drept e în secunda asta, că după nu se știe...
Iar legat de sărit roata, câți își echipează mașinile cu anvelope capabile de viteze mari? Că dacă te uiți pe străzi, mai ales la SH aduse de afară, aproape se vede sârma din ele...

Bine, tehnic și practic, tot viteza ucide, dar nu viteza de accelerare, ci viteza de decelerare... mare...

This post has been edited by C a t a l i n: 7 Oct 2009, 22:19


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 7 Oct 2009, 22:22
Post #12


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Cand ai masina inapta dpv tehnic un accident este previzibil. Filtrele RAR ar fi binevenite din punctul meu de vedere, daca ar fi mai multe si mai dese. Am fost oprit acum 2 luni inainte de Lugoj de un echipaj de genul asta. Prima intrebare a mea a fost "unde-i pus radarul ca nu l-am vazut" radmasa.gif si cam asta a fost reactia politaiului care insotea echipajul de la RAR. Taxa de drum, uzura pneuri, gaze, lumini au controlat. Toate 100% in parametri biggrin.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 7 Oct 2009, 22:29
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Sunt binevenite, problema e ca multe din ele sunt puse pe japca.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 7 Oct 2009, 23:36
Post #14


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Ca sa incheiem cu offtopicul, toata lumea incalca limita de viteza in mod sistematic si asta nu este o abatere grava, in cea mai mare parte a timpului. Mult mai multe accidente genereaza gumele proaste, sisteme de franare bulite, faruri prost reglate, si mai ales atitudinea agresiva. Neasigurarea si nesemnalizarea sunt "clasice".
In Austria de exemplu, eu exceptia zonelor unde erau semnalizate prin panourile electronice radarele, mai nimeni nu mergea cu 130 kmh, media traficului era la 140-150 kmh. Cu viteza asta am trecut pe langa masini de politie impreuna cu restul traficului si nu ne-a amendat nimeni. Daca operam slalom printre masini, schimbam banda fara semnalizare, etc 100% ne agata vre-un politai.
Poti conduce preventiv si cu 20 kmh peste limita legala in afara localitatii cand drumul si traficul o permit wink.gif

Cel mai neplacut este ca "unii" se comporta realtiv civilizat cand ies din tara dar revin la obiceiurile "romanesti" imediat ce revin blush.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Oct 2009, 08:30
Post #15


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@BeatMAN: Eu ti-as fii taiat permisul cu foarfeca in fata, apoi i-as fii dat foc. Si pentru a il "recupera" sa mai faci scoala de soferi inca o data. Pentru atitudinea asta "dar cand stii ca cineva de pandeste si iti sufla in ceafa... nu ma risc" nu pot avea decat cuvinte de lauda. Probabil ca tu ii dai talpa cum vezi orice matiz sau tico la 10 metri in spatele tau. Si daca mergeai cu 120 in localitate, trebuiau sa iti suspende pe bune permisul pe 3 luni, dar deh... si politistii care te-au oprit, probabil ca aveau acelasi iq ca si tine.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeatMAN
post 8 Oct 2009, 08:40
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 9 December 07
From: Tarnaveni




Mersi maskatu, dar tu cand dai pe un drum bun si ai vizibilitate de cel putin 700m, e ora 11 noaptea si nu e nimeni pe drum, ce faci? Nu-mi spune ca mergi cu 50 la ora cu ochiul.gif .


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Rapsodie - MS 84 MES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 8 Oct 2009, 08:45
Post #17


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Ți-ai montat radar, de vezi cel puțin 700 m la 11 noaptea? wacko.gif

This post has been edited by C a t a l i n: 8 Oct 2009, 08:45


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Oct 2009, 08:54
Post #18


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu zice nimeni ca ruleaza cu 49 km/ora, dar de la un 60-70 la 90, 120 cat zici tu, e drum lung si cale batuta. Daca iti place viteza, dute in afara localitatii si da-i cu ea pana intrii intr-un copac cu radacini groase. Daca ai tu "liber" in fata nu inseamna ca nu poate sa iasa unul de pe o straduta sau sa fuga un copil, sau un biciclist. Ulciorul nu merge de multe ori la apa. Pe langa asta tu ai probleme grave de personalitate.

Cu toate ca ai super nova, cum vezi unul in oglinda retrovizoare, ti se pare ca te intimideaza si cum muschiu' tau sa o ia ala inaintea ta? Tu doar esti regele soselelor. Doar nu "te face un logan" pe tine. Pline strazile de inconstienti si descreierati ca tine. Pacat ca au de suferit oameni nevinovati de pe urma nepasarii voastre. Curios sunt cum eviti tu o masina rasarita de pe o straduta sau un pieton, la 120/ora....

Nici nu mai are rost sa imi bat capul degeaba. Chiar acum cateva zile circulam printre blocuri si un idiot rula cu proiectoarele aprinse. I-am dat o lunga in freza si s-a oprit langa mine si incepuse sa zica ca sunt EU chior...?? Si i-am raspuns si eu... e ceata afara prietene? Probabil ca si tu ai acleasi conceptii, asa ca nu iti doresc decat tot binele din lume.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeatMAN
post 8 Oct 2009, 09:00
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 9 December 07
From: Tarnaveni




Cu toate astea nu am lovit pe nimeni, si nu am incurcat pe nimeni. Am fost lovit in schimb de altii si i-am evitat pe cei care apareau brusc sau franau brusc.


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Rapsodie - MS 84 MES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Oct 2009, 09:04
Post #20


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Adica cei care rulau cu 50/ora....


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fiderzen
post 8 Oct 2009, 18:14
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 5 March 04
From: bucuresti-militari




maskatu, si eu merg cu proiectoarele din cand in cand smile.gif))


....pentru ca uit ca am butonul cuplat biggrin.gif tongue.gif

This post has been edited by fiderzen: 8 Oct 2009, 18:15


--------------------
BMW e36 320i sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 8 Oct 2009, 18:20
Post #22


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




ce vitezomanii avem biggrin.gif parerea mea noaptea e cel mai periculos si trebuie rulat in asa fel sa ai timp sa reduci cat mai repede viteza si sa poti schita ceva pentru e inlatura pericolul.
E drept toti incalcam regulile de circulatie multii nu dam prieorietate la pietoni pietonii sunt prost ca habar nu au sa puna piciorul pe trecere si asteapta sa te aproprii cu masina de zebra si atunci al naibi e un facut si trece ... ideea e sa reduci viteza cand te apropriii de o trecere de pietoni.
O mai calc si eu ca nu-s use de biserica si acolo unde drumul imi permite si cunosc zona o urc uneori la 80 dar se reduce repede la 50 in bucuresti .
Vorba lu maskatu nu sti cine naiba iti sare in fata ... omanii sau masini care ies de pe stradute care nu au vizibilitate de cei care parcheaza neregulamentar stim cu totii asta si mai ales in bucuresti din lipsa de parcari.
Mai bine previ decat sa te bubui , ai casco si ce faci daca ti-ai parlit masina 40-50% ce faci cu 1500-2000E ? cand sti ca tu aveai masina buna si merita mult mai mult decat ti-ar da polita de asigurare pentru reparatie ... Plus ca te plimbi cu actele spaga la mecanici draci nervi consumati , unii tigari cafele , bani aruncati pentru ce ?
Da mai e si ceasul acela sti hai ca o calc si mereu cand zici ca nu se intampla nimic atunci apare o problema mi s-a intamplat cand eram mai tanar , noroc ca masina era pusa la punct d.p.d.v.t si atentie distributiva.
Eu unu m-am linistit fiindca m-am convins ca nu ai unde sa alergi si tot acolo ajungi.
Cu dsn nu am depasit 140 cu opel i-am dat si 220 ca se duce si e limitat la 250 dar asta in afara in germania la noi ce sa dai ... ca multi prosti merg in coloana la viteza mare si ai destui care pisca frana aiurea... am vazut destule accidente in lant din cauza uni specimen de genul acesta chiar la noi pe A1.
Parerea mea viata e mai presus decat ambitia de vitezoman ... vrei sa-ti descarci adrenalina date cu bicicleta de p munte asa cum face DR-Mk biggrin.gif eu teleghidez avioane macheta motorizate cu metanol fiindca mi-a placut de mult asa ceva .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 8 Oct 2009, 18:28
Post #23


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Opelu tau 1.7 dizel limitat la 250 kmh radmasa.gif Supernova mea are limitare la 200 kmh tongue.gif cand ajunge acul pe ledul rosu laugh.gif
In ardeal se circula cu totul altfel decat la voi. Mai civilizat si mai rapid.


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeatMAN
post 8 Oct 2009, 18:53
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 9 December 07
From: Tarnaveni




Bravo dr_mKe. "Nu-i pamant ca si ardealu, nu e om ca ardeleanu" tongue.gif


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Rapsodie - MS 84 MES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 8 Oct 2009, 18:56
Post #25


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




QUOTE(djasu82 @ 8 Oct 2009, 19:20)
...cu opel i-am dat si 220 ca se duce si e limitat la 250...
*



Băi pinochio...

Aici te-ai gândit că poți să minți în halul ăsta?

Să zici merci dacă o să atingă vreodată 200 km/h tractorul de 1.7... Și vorbesc de viteze reale, nu de ce-ți indică ție bordul sau voltmetrul de-l pui pe youtube...

Cu texte d-astea la gradiniță ai succes garantat.

Moderator edit: h) Forum-ul nu trebuie confundat cu un chat. Drept urmare, se pedepseste folosirea in exces a pictogramelor emotive.
*@catalin: Data viitoare se lasa cu suspend.

Topic inchis din motive mai mult decat evidente.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 02:09
Forum Renault