DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Semne incepator !

GrOzOy
post 13 Dec 2009, 15:26
Post #1


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Salut ! De vineri 11.12.2009 sunt posesorul unui permis categoria B , ma rog , deocamdata nu pot circula pentru ca n-am dovada si maine dimineata o sa ma duc sa o iau . Mi-am luat 2 semne incepator cu ventuze iar pe spate eu am luneta ionizata .Pot sa spun ca nu se vede absolut deloc din afara sad.gif ! Am vazut la cineva semne asemanatoare dar facute din autocolant cred si lipite pe exteriorul lunetei / parbrizului . In comert nu am gasit asa ceva si vreau sa stiu cand o sa ma opreasca nenea garcea si o sa ma intrebe dc nu se vede pe spate semneul ce o sa ii zic ?? O sa ma aleg cu ceva ? A mai patit cineva? Eu sunt dispus sa merg asa . Ms


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 13 Dec 2009, 15:29
Post #2


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




si eu sunt la fel! incepator de vreo 4 luni cam asa si am geam ionizat p spate!mi-am luat semne autocolante dar se pun tot pe interior!si nu se vede nimic!l-am lipit pe afara da e pe invers!nu se vede semnul mirarii ala!:)


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 13 Dec 2009, 15:29
Post #3


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




QUOTE(GrOzOy @ 13 Dec 2009, 15:26)
Eu sunt dispus sa merg asa
*


Pai daca esti dispus sa mergi asa, iti asumi si riscurile aferente, nu? Oricum esti in ilegalitate, ce te mai doare?
Oricum, frumos tare, incepator, geamuri negre de nu vezi nimic prin ele...minunat!


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 13 Dec 2009, 15:32
Post #4


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Geamurile fumurii nu ma deranjeaza deloc ! Sunt curios ce o sa zica nenea garcea de semnul ala care nu se vede ca doar geamurile sunt omologate .


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ag02cws
post 13 Dec 2009, 15:39
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 2 December 06
From: Bucuresti / Pitesti




Pai e simplu: pe garcea nu il intereseaza de ce nu se vede semnul tau prin geamurile omologate => amenda.


--------------------
Dacia 1310 L 1994 / Dacia Sandero 1.4 MPI 2008 / Kia Cee'd 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 13 Dec 2009, 15:58
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pe vremuri, adica inainte de '89, multi isi puneau semnul de incepator chiar daca nu mai erau incepatori. Erai vazut cu lamaia-n geam, erai ocrotit. Cu timpul, masinile "s-au indesit" simtitor. Semnul de incepator a devenit o corvoada. Se suie pe tine, nu-ti acorda prioritate, ba se si dau la tine, etc. Recunosc ca atunci cand mi-am luat permisul imi pusesem semnele-n geam si le purtam cu mandrie, asa de bucuros eram ca-s si io sofer. Daca-mi luai semnul din geam saream la bataie. radmasa.gif L-am purtat zi de zi pana in ziua in care s-a facut anul. Acum insa, nu mai sfatuiesc pe nimeni sa si puna lamai in geam. Tinand cont de civilizatia de pe strazile noastre, e mai bine fara. Oricum, nu-i trebuie lamaie-n geam cuiva ca sa ma prind cat de bine sau de prost conduce. Ce dracu? Asta e una din distractiile mele vavorite la volan. Sa fac pariu ca soferul din fata e femeie. radmasa.gif tongue.gif

LE. Acum am vazut. Numai la DSN se pun semne de incepator in geam?

This post has been edited by Victoras2001: 13 Dec 2009, 16:07


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 13 Dec 2009, 16:00
Post #7


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Tare radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 13 Dec 2009, 16:27
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




eu numai 3 luni le-am tinut pe geam, parca nici nu am fost incepator tongue.gif
daca ai geam fumuriu/ionizat il lipeste pe exterior ca asa degeaba il ai tu pe interior daca nu se vede e ca si cum nu l-ai avea


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 13 Dec 2009, 16:28
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




@Victoras: nu numai la dsn se pun semnele de incepator, iar despre comportamentul din trafic, sunt destui care inca mai respecta semnul...

@Grozoy: personal iti recomand sa deionizezi luneta, ca sa vezi mai bine si sa te obisnuiesti sa te uiti in spate. Practic poti sa iti faci si tu un fel de autocolant cu semnul de incepator... si sincer imi e destul de greu sa cred ca nu ai gasit semne de incepator prin comert... am vazut unele cat luneta de mari....


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 13 Dec 2009, 16:34
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




nu ai voie sa ai semne de alta dimensiune decat cea stabilita, cei care au dinalea mari pot fi amendati si bine le-ar face

This post has been edited by Relu_GT: 13 Dec 2009, 16:36


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 13 Dec 2009, 16:37
Post #11


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 13 Dec 2009, 15:58)
Pe vremuri, adica inainte de '89, multi isi puneau semnul de incepator chiar daca nu mai erau incepatori. Erai vazut cu lamaia-n geam, erai ocrotit. Cu timpul, masinile "s-au indesit" simtitor. Semnul de incepator a devenit o corvoada. Se suie pe tine, nu-ti acorda prioritate, ba se si dau la tine, etc. Recunosc ca atunci cand mi-am luat permisul imi pusesem semnele-n geam si le purtam cu mandrie, asa de bucuros eram ca-s si io sofer. Daca-mi luai semnul din geam saream la bataie. radmasa.gif  L-am purtat zi de zi pana in ziua in care s-a facut anul. Acum insa, nu mai sfatuiesc pe nimeni sa si puna lamai in geam. Tinand cont de civilizatia de pe strazile noastre, e mai bine fara. Oricum, nu-i trebuie lamaie-n geam cuiva ca sa ma prind cat de bine sau de prost conduce. Ce dracu? Asta e una din distractiile mele vavorite la volan. Sa fac pariu ca soferul din fata e femeie. radmasa.gif  tongue.gif

LE. Acum am vazut. Numai la DSN se pun semne de incepator in geam?
*



eu le-am purtat 2 saptamani la inceput si pe urma le-am dat jos biggrin.gif.vorba ta.mai bine fara,DAR mi-am asumat riscul unei amenzi


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Onyx
post 13 Dec 2009, 16:43
Post #12


:)


Group: Members
Posts: 1.511
Joined: 29 June 08




pe mine ma oprit in primele 6luni si nu aveam semne...ba chiar mi-a zis ca sunt incepator dar de semne nu a pomenit... s-a legat de stilul meu (zgomotos) de a pleca de pe loc smile.gif.
ps. acu am aproape 2ani biggrin.gif


--------------------
Opel Astra Bertone 2001 - Bucuresti
EX Supernova Rapsodie
EX NOVA GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 13 Dec 2009, 16:52
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Daca nu se pun numai pe DSN, de ce a deschis topic aici?

Nu-mi aratati ce scrie-n lege vis-a-vis de unde se pune lamaia si de geamurile "fumurii"? laugh.gif Sa nu-mi spuneti ca se face o paralela intre ele.

Vezi si scandalu' de aici: http://www.daciaclub.ro/Semnele-de-incepator-t59891.html

This post has been edited by Victoras2001: 13 Dec 2009, 17:01


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin.nova
post 13 Dec 2009, 16:59
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 688
Joined: 20 April 09
From: Bucuresti




ce probleme existentiale smile.gif) "daca ma prinde garcea si nu se vede semnul de nab" smile.gif) ahh da, si chestia cu semnul in trafic chiar e adevarat, esti considerat jalon daca ai smene de genu':))
asta se intampla numai in bucuresti, unde soferii cu "mana stanga la ora 12" isi fac veacul wink.gif


--------------------
Logan 1.6MPi 05' / Papuc 1.9D dropside 05'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 13 Dec 2009, 17:05
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Nu mai esti la curent. Soferii bucuresteni il mangaie cu mana stanga pe Eugeniu. Astfel, sederile cu orele in acelasi loc devin mai placute. mana dreapta e rezervata pentru rascolirea mucilor din nas cu scobitoarea. rolleyes.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 13 Dec 2009, 17:35
Post #16


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




@ Cosmin Nova : ce probleme existentiale smile.gif) "daca ma prinde garcea si nu se vede semnul de nab" . Mda ce pot sa zic , ms de sfat . Mai bine inchideti topicul ca nu e in stare nimeni sa raspunda normal si corect ,fara mistouri si alte cocalarisme de genu . N-ai cu cine , sincer sad.gif !



@ Victoras2001 :" Daca nu se pun numai pe DSN, de ce a deschis topic aici?" Pentru ca am SuperNova si am zis ca aici ar fi cat de cat aproape de nelamurirea mea smile.gif !

This post has been edited by GrOzOy: 13 Dec 2009, 17:38


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 13 Dec 2009, 18:41
Post #17


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




hi hi eu miercuri le dau jos ..exact un an de cand am permis.. sincer e bine sa porti acel semn.. parca ai mai mult loc in trafic.( toti se feresc de tine:)) )

This post has been edited by pician90: 13 Dec 2009, 18:42


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 13 Dec 2009, 21:39
Post #18


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




grOzOy sunt "mamaligi" din autocolant care se pot lipi pe luneta pe afara.sunt foarte rezistente.cunosc eu un X5 care are asa ceva biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Dec 2009, 22:11
Post #19


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Catre initiatorul topicului. Sfatul meu este sa iti cumperi semne de incepator ce se lipesc pe EXTERIOR. Se gasesc mai greu dar daca vrei sa arati o urma de respect catre ceilalti din trafic, te chinui si gasesti. Daca chiar nu gasesti, scoti frumos la imprimanta color semnul, si il pui eventual intr-o tipla de plastic transparenta. O lipesti frumos cu scoci si gata. Daca zice politia ceva, spui domne'... nu am gasit si am zis ca decat deloc, mai bine asa.

Daca chiar iti doresti, se gasesc solutii.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 13 Dec 2009, 22:27
Post #20


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




La asa m-am gandit si eu Mascat . Nu vreau sa umblu asa dar nici cu el pe dinaintru sa nu se vada ( la o treaba e mai mult degeaba ) . Am vazut la mai multi mamaligi care se lipesc dar am umblat la toate magazinele de piese , am fost si 3 librarii si au spus ca nu mai au sad.gif .. ! O sa fac ceva la imprimanta ..Ms


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 13 Dec 2009, 22:41
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(Maskatu @ 13 Dec 2009, 22:11)
daca vrei sa arati o urma de respect catre ceilalti din trafic, te chinui si gasesti.
*


Zi ca n-ai vorbit serios. Te rog io radmasa.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Dec 2009, 22:54
Post #22


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Daca a deschis topic in speranta ca il va ajuta cineva cu un sfat pentru marea problema, anume nu gaseste semne de incepator, inseamna ca vrea sa isi puna tongue.gif

Pana la urma ideea cu mamaligele este ca atunci cand tu gresesti ceva, sau te misti ca mormolocu', sa nu te injure ceilalti, si sa zica... HA, uite incepatoru, jap semnal si depasire biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 13 Dec 2009, 23:00
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Imi mentin parerea. Daca-si pune mamaliga-n geam, e mort. Hai sa fim seriosi. Atata ne trebuie-n trafic, sa vedem un incepator. Ne suim pe el, ii taiem calea, ba ne mai si uitam urat la el, poate-l convingem c-a gresit. laugh.gif In traficul din Bucuresti nu-si are rost semnul de incepator. Iar ca-i varza la volan, te prinzi repede. Nu-ti trebuie atentionari speciale.
Daca mai insista, io-i dau o reteta de mamaliga.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 13 Dec 2009, 23:04
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(Victoras2001 @ 13 Dec 2009, 15:58)
Oricum, nu-i trebuie lamaie-n geam cuiva ca sa ma prind cat de bine sau de prost conduce. Ce dracu? Asta e una din distractiile mele vavorite la volan. Sa fac pariu ca soferul din fata e femeie. radmasa.gif  tongue.gif

*


bai frate esti genial cu remarca asta , chiar este si pentru mine este o curiozitate lucrul expus de tine radmasa.gif

pentru GrOzOy ii sugerez , cum a facut si un coleg de al meu , si anume a lipit semnul pe exteriorul lunetei cu silicon , sau daca masina este condusa si de altcineva , se gaseste un fel de arici adeziv ,se pune unul pe semn, si unul pe geam

This post has been edited by bygy007: 14 Dec 2009, 01:21


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 Dec 2009, 23:07
Post #25


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Ai dreptate victor... in ziua de azi prin orasele mari o sa auda remarci de genul...
Ti-ai dreacu' de incepatori cu cine v-a dat permisu' radmasa.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maidanezu
post 13 Dec 2009, 23:07
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 9 June 06




nu va duce capu la idei deloc .ai zis ca ai lipit un semn dala invers si nu se mai vede '' ! '' ok pai iei frumos un marker permanet care nu se sterge la ploaie si desenezi tu pe bulina galbena unu smile.gif

14 Dec 2009, 00:09:
QUOTE
Oricum, nu-i trebuie lamaie-n geam cuiva ca sa ma prind cat de bine sau de prost conduce. Ce dracu? Asta e una din distractiile mele vavorite la volan. Sa fac pariu ca soferul din fata e femeie. radmasa.gif  tongue.gif


si care credeam ca ios singuru nebun de face asa cu amici in masina radmasa.gif

This post has been edited by maidanezu: 13 Dec 2009, 23:09


--------------------
xxx xxx xxx - zzzzzzz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrew14_maverick
post 13 Dec 2009, 23:20
Post #27


Membru resemnat cu DSN...


Group: Members
Posts: 255
Joined: 14 November 07
From: Bucuresti




Eu am condus doar in jud Valcea cand eram incepator. Cand aveam semnul de incepator, toti ma claxonau cand mai greseam. L-am dat jos dupa vreo maxim 6 luni si s-a produs minunea, nu mai zicea nimeni nimic. Nici cand imi murea motorul la semafor. Evident eram mereu in pericol de a lua amenda. Insa mi-am asumat riscul. Asta nu inseamna ca sfatuiesc pe cineva sa faca asta.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima Rosie - VL 09 DDD
Ignorance is bliss.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 14 Dec 2009, 01:22
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




eu l-am tinut doar 3 luni (ca atit mai aveam din an cind mi-am luat masina) smile.gif

This post has been edited by bygy007: 14 Dec 2009, 01:23


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 14 Dec 2009, 21:51
Post #29


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(bygy007 @ 13 Dec 2009, 23:04)


sau daca masina este condusa si de altcineva
*



eu tin minte cum a venit tata intr-o dimineata la mine si mi-a zis " bai tu stii cati m-au lasat azi sa trec in locu lor?" radmasa.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 16 Dec 2009, 20:15
Post #30


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Si eu am pe luneta folie si mi-am pus semnul pe interior. Nu se vedea mai deloc dar nici nu m-am sinchisit sa fac ceva sa se vada mai bine. Eu le-am tinut doar o luna si apoi le-am dat jos, ma enervau colegii de trafic, te vedeau cu mamaliga hai sa-i tai fata, hai sa-l claxonez ca e incepator. Nu m-a oprit nimeni niciodata, oricum a trecut anul.


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 17:16
Forum Renault