DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ambreiaj, pierde compresia hidraulica

costinelstanila
post 7 Jun 2010, 08:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 June 10




Salut...

Am o noua problema - dupa ce am fost la service si am schimbat cam tot ce era de schimbat la capitorul mecanica, acum am o noua problema - nu-mi mai tine ambreiajul cum trebuie, ci foarte jos.

Istoria: la service, m-au intrebat daca schimb si discul si placutele de frana - trebuiesc schimbate dar inca nu am banii necesari, asa ca am refuzat... insa, dupa ce am iesit cu ea din service, nu-mi mai tinea ambreiajul. I-am intrebat daca au umblat - au zis ca nu. Ipoteza mea este urmatoarea: cand au umblat la roti ca sa schimbe pivoti, bucsi + o planetara, au trebuit sa scata etrierii de pe disc. Acesta fiind uzat, deci cu marginea exterioara mai groasa, au trebuit sa impinga probabil cilindrul in interior, iar cand le-au pus la loc au reaerisit franele (la plecarea de la service am avut senzatia ca am frana mai tare un pic iar frana de mana tinea la mai putini dinti cu o intensitate mai mare). Lichidul de frana alimentand insa si ambreiajul, iar acesta avand camera de alimentare mai sus, au lasat ambreiajul fara lichid si astfel a prins aer.

Sambata am luat un bidon de lichid de frana si am umplut borcanul - a luat cam 200g... i-am "facut cateva pedale" si s-a mai intarit, a inceput sa debreieze ca lumea insa pe masura ce nu il folosesc (ambreiajul) si mai ales, daca il tin apasat cateva secunde, iarasi nu mai tine - chiar incepe masina sa plece fara sa dau drumul la ambreiaj - dupa ce ambreiez - debreiez de cateva ori, isi revine, dar pentru scurt timp. In plus, dupa ce opresc motorul, gasesc urme de luchid de frana undeva sub scut. Problema e ca nu am mai vazut sa fi scazut nivelul la lichidul de frana, deci ma gandesc ca s-a scurs (desi putin probabil) ce am dat pe langa gura borcanului. credeti ca eposibil sa fie decat o problema de aerisire sau e nevoie de mai mult? inainte sa ma duc la service din nou as vrea niste pareri avizate, eventual niste preturi de piese / manopera daca ar fi cazul in opinia voastra.

Merci frumos - o zi buna! wink.gif

P.S. Vasul de lichid de frana asa este la toti elastic sau doar la mine? nu este rigid deloc - se misca la la baza, cred ca de langa pompa, am impresia. In rest, corpul lui este destul re rigid... astept pareri si in privinta asta - ma gandesc ca nu cumva sa fie vreo problema si cu vasul asta...

7 Jun 2010, 11:44:
nimeni - nimic?

This post has been edited by costinelstanila: 7 Jun 2010, 11:44


--------------------
DSN europa 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 7 Jun 2010, 12:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Ambreiajul nu l-ai aerisit? Pt rezervorul de lichid se gasesc garnituri de schimb, cele dintre pompa si rezervor.

Urmele de lichid de pe scut pot fi de la lichidul scurs anterior, sau alte lichide... identifica mai bine exact de unde curge.


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 7 Jun 2010, 14:01
Post #3


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




lichidul de frana trebuie sa fie neaparat DOT 4 ..DOT 3 am inteles ca are proprietatea de a "manca" garniturile pistonasului.si de acolo si pierderile si scurgerile de lichid...insa cred ca doar pe o perioada mai lunga de timp


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinelstanila
post 7 Jun 2010, 14:33
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 June 10




poate cineva sa imi spuna pe unde ma bag, unde ma uit dupa aerisitoarul pentru ambreiaj? unii spun ca e pe sub radiator, dar ma gandesc canu are ce cauta pe acolo...


--------------------
DSN europa 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 7 Jun 2010, 14:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Daca nu ma insel tragi capota si te uiti in partea dreapta cam pe unde incepe cutia trebuie sa ai asa un tzamburus din ala cu dopulet de cauciuc peste cum este la surubelul de la etrier.Aia la service parca mi-au desfacut pe acolo a lasat sa curga un pic a facut pedala si gata.
Uite si poze ca am avut drum pe la masina.

This post has been edited by caphonne: 7 Jun 2010, 17:15

Attached thumbnail(s)
amb1.jpg ( Size: 73.94k ) Number of downloads: 1193
amb2.jpg ( Size: 55.88k ) Number of downloads: 1358


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinelstanila
post 8 Jun 2010, 08:10
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 June 10




Merci frumos pentru ajutor... am incercat aseara sa fac aerisirea insa cand am ajuns la masina am constatat ca am rezervorul de lichid de frana iarasi gol - asa ca pentru mai multa siguranta (dupa cum probabil v-ati dat seama, sunt un "new owner" de supernova biggrin.gif ) m-am dus cu ea la service. doar au ridicat capoti si mi-au si zis - trebuie schimbat rulmentul de presiune. mi-au recomandat sa schimb si ambreiajul, insa ma gandesc ca nu ar fi cazul, avand in vedere ca masina trage destul de bine... voi ce parere aveti?


--------------------
DSN europa 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 8 Jun 2010, 09:14
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Hmm astia pe la service fac orice sa-ti ia banu.Poti verifica ambreiajul in felul urmator:tragi frana de mana (daca tine) si dai sa pleci cu masina.Daca masina trage si te misti un pic e ok daca se tureaza motorul si masina sta pe loc e nasol.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hacker
post 8 Jun 2010, 09:48
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 880
Joined: 12 October 06




Hai frate, pentru orice poc schimbati discul de ambreiaj. A mea are 142000 km si ambreiajul inca e strong. Vezi pe unde iti curge lichidul de frana, schimba ce e uzat acolo, aeriseste bine si multi km fara griji.
Ambreiajul de la SuperNova e de 220, in combinatie cu piston hidraulic il face foarte rezistent. Eu zic sa o bibilesti putin, nu asi crede sa se fi dus ambreiajul asa usor. Succes ...


--------------------
Dacia 1310 / Super Nova 1985 / 2001 - B-21-VZK / B-85-LTJ
Dacia 1310 85'
Dacia SN 01
Peugeot 206 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 8 Jun 2010, 10:16
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Ca idee acelasi ambreiaj se afla in echipare la Laguna 2 1,6 16v.
Ai intrebat de pret la rulmentul de presiune? Stiu ca ultima data cand ma uitasem era 450 de lei, asa ca schimba service-ul, parerea mea smile.gif


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinelstanila
post 8 Jun 2010, 10:28
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 June 10




ce sa spun - mie imi pare ca masina trage bine, nu cred ca sunt probleme cu ambreiajul... rulmentul este 340 sau cam asa ceva...


--------------------
DSN europa 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinelstanila
post 11 Jun 2010, 14:31
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 June 10




Am luat aseara masina din service - aveam rulmentul de presiune terminat... sau cel putin asa mi-a aratat "mecanicul" de acolo - ca era de la mine piesa aia sau nu, nu mai stiu ce sa cred, insa a avut grija sa plec cu alte probleme de la ei, pe care le-am rezolvat in alta parte... anyway - acum ambreiajul imi merge ok. Pe acolo insa nu ma vor mai prinde.

Merci tuturor pentru ajutor!


--------------------
DSN europa 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 16:51
Forum Renault