DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Montare casetofon in bord, Bordul este de 1310 fara turometru

Marius Adrian
post 6 May 2005, 21:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




Salutare, vreau sa fac si yo o imbunatatire daciei mele si anume sa ii montez casetofonul in bord, mai exact in locul la climatizare deasupra scrumierei eventual sa decupez un pic acolo ca nu are loc. Intrebarea mea este urmatoarea: ce sistem de prindere sa fac la sania casetofonului de bord ca sa nu se lase la gropi si nu numai. Din cate am vazut eu acolo nu are pe ce sa se sprijine decat pe scrumiera, dar aceasta nu este la fel de mare precum sania. Daca are cineva vre-o idee il rog sa ma ajute. Multumesc anticipat!

This post has been edited by Marius Adrian: 6 May 2005, 21:15


--------------------
Dacia 1300
Traieste clipa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 7 May 2005, 13:21
Post #2


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




sa pui un suport (doua bare metalice in forma de L)care sa vina de la gaura din bord si sa il prinzi de tabla din spatele bordului.


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius Adrian
post 7 May 2005, 13:31
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




Pai de care tabla ca nu re nimik in spate. este doar masca pa care am decupat-o. Apropo, nu pot sa il pun deasupra scrumierei pentru ca aceasta se prinde de bord printr-un suport metalic, iar daca il anulez pe asta nu mai pot sa pun nici scrumiera si va arata ca naiba acolo. Am dat gaura imediat langa scrumiera in drapta ei, iar acum ma orientez cum sa prind sania de bord. O sa revin cu amanunte dupa ce termin dar acum ploua si nu pot sa ies cu bormasina afara.


--------------------
Dacia 1300
Traieste clipa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius Adrian
post 7 May 2005, 18:55
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 21 February 05
From: Bucuresti




Am rezolvat-o fratilor. Am prins sania in trei suruburi pe partea de jos a acesteia, iar sus am indoit-o astfel incat sa nu se lase pe spate si acum sta perfect.
Multumesc oricum pentru sugestie.


--------------------
Dacia 1300
Traieste clipa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 10 Jul 2006, 21:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Poze?


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KTC
post 27 Sep 2006, 12:52
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 3 May 06
From: BUC -IF




Mai este o varianta dar trebuie sa renunti la scrumiera.
Eu am taiat bordul in partea de jos si putin din torpedou.

Intre timp am schimbat bordul, acum e tip scoica cu aerisiri in parti. Am pastrat ceasurile si cas-ul dar l-am taiat la fel ca cel din poze. Acum a iesit mult mai bine

Asta e bordul vechi:

This post has been edited by KTC: 27 Sep 2006, 12:53

Attached thumbnail(s)
IMGP0520.JPG ( Size: 204.47k ) Number of downloads: 6373
IMGP0513.JPG ( Size: 281.7k ) Number of downloads: 6934


--------------------
Dacia 1310 `85 (54cp) - IF 75 KTC
BMW 325i `93 (192cp) - B 95 KTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 27 Sep 2006, 13:07
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Daca a montat cineva casetofon in bord CN, il rog sa puna niste poze. Eu as incerca sa montez un RCD player in locul in care se gasesc scrumiera si bricheta, ca oricum nu le folosesc. As decupa p-acolo, dar vreau sa stiu inainte daca se poate (daca a mai reusit cineva).


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Sep 2006, 15:25
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu intra, loveste in spate si ramane casul pe sfert in afara.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petea
post 30 Sep 2006, 20:31
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 31 August 05
From: Iasi




QUOTE(sddragos @ 27 Sep 2006, 14:07)
Daca a montat cineva casetofon in bord CN, il rog sa puna niste poze. Eu as incerca sa montez un RCD player in locul in care se gasesc scrumiera si bricheta, ca oricum nu le folosesc. As decupa p-acolo, dar vreau sa stiu inainte daca se poate (daca a mai reusit cineva).
*



Eu am montat un radio cu CD pe bord de CN folosind un suport special din plastic facut pentru asa ceva cumparat de la un magazin auto. Suportul l-am montat sub bricheta si scrumiera si l-am prins cu suruburi de bord. Poze pot face abia maine ca acum e noapte.


--------------------
Dacia Logan 2006 - is
Eten Glofiish x500 + iGo Romania 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KTC
post 7 Oct 2006, 23:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 3 May 06
From: BUC -IF




Cateva poze pentru bord tip scoica.
Eu am taiat putin cu flexul din bord si din torpedou. Pana la urma am renuntat la scrumiera nefiind fumator.
L-am bagat intr-un suport de plastic in care a intrat fix iar pe urma intr-unul de fier pe care l-am sudat direct de bord ... de grija hotilor nu de alta.
A trebuit sa dau jos tot bordul si a fost ceva munca.
E mult mai bine sus pt ca va puteti tine ochii si la drum si puteti umbla si la cas. Cunosc un prieten care a iesit cu masina in decor cand incerca sa caute un post de radio, casetofonul fiind jos de tot. N-a patit nimik dar nici mult nu mai avea.

Attached thumbnail(s)
IMGP0966.JPG ( Size: 130.5k ) Number of downloads: 5873
IMGP0973.JPG ( Size: 115.83k ) Number of downloads: 6590
IMGP0974.JPG ( Size: 112.02k ) Number of downloads: 5661
IMGP0980.JPG ( Size: 101.54k ) Number of downloads: 2453
IMGP0975.JPG ( Size: 150.66k ) Number of downloads: 2549
IMGP0976.JPG ( Size: 146.32k ) Number of downloads: 2427


--------------------
Dacia 1310 `85 (54cp) - IF 75 KTC
BMW 325i `93 (192cp) - B 95 KTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KTC
post 7 Oct 2006, 23:20
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 3 May 06
From: BUC -IF




Poze daca ajuta pe cineva cu bord CN.
A masina unui prieten. Si-a cumparat bordul dar nu a apucat sa-l termine.
A introdus casetofonul acolo pur si simplu si sta foarte fix. A intrat putin fortat in locasul de acolo si zici ca e turnat special pentru cas.
De lovit nu loveste in nimik si la prima vedere zici ca e prins foarte bine. Nu ma intrebati pt ca am uitat ce venea in gaura aceea, parca aeriritoarele daca imi aduc aminte.

Am folosit aceasi fata de cas si aceleasi chei la deschis masina pt ca imi era lene sa mai urc doua etaje biggrin.gif

This post has been edited by KTC: 7 Oct 2006, 23:22

Attached thumbnail(s)
IMGP0947.JPG ( Size: 195.52k ) Number of downloads: 3391
IMGP0948.JPG ( Size: 194.05k ) Number of downloads: 3403


--------------------
Dacia 1310 `85 (54cp) - IF 75 KTC
BMW 325i `93 (192cp) - B 95 KTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius-gabriel
post 8 Oct 2006, 17:52
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.006
Joined: 14 November 03
From: CALARASI




aeratoarele vin mai jos.
acolo m-am gandit si eu sa-l pun pe-al meu, numai ca trebuie fixat bine.


--------------------
HONDA CIVIC EX HONDA ACCORD -
MARIUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_cosmin_1
post 22 Oct 2006, 16:17
Post #13


nu stiu


Group: Members
Posts: 309
Joined: 30 June 04
From: Valcea




imi cer scuze,am postat gresit,am incercat sa raspund la un mesaj privat si a aparut aiurea.
Dar daca tot sunt aici, am o intrebare totusi legata de turometre. Cam care ar fi un pret bun pentru un turometru recuperat dintr-un bord de dacia, de la dezmembrari? Sa stiu cam cat sa negociez.

This post has been edited by cosmin_cosmin_1: 22 Oct 2006, 16:19


--------------------
Opel Tigra si corsa anii 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
KTC
post 24 Oct 2006, 23:05
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 3 May 06
From: BUC -IF




Tot ansamblu cu ceasurile si indicatoarele din bord la dezmembrari pe Rahova se dau in jur de un milion.
Acum dreaq stie cat o fi un turometru.
Da si tu un search si gasesti pe bursa o groaza.


--------------------
Dacia 1310 `85 (54cp) - IF 75 KTC
BMW 325i `93 (192cp) - B 95 KTC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ky_Cristian
post 27 Jul 2009, 23:08
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 21 July 09
From: Ploiesti




QUOTE(sddragos @ 27 Sep 2006, 13:07)
Daca a montat cineva casetofon in bord CN, il rog sa puna niste poze. Eu as incerca sa montez un RCD player in locul in care se gasesc scrumiera si bricheta, ca oricum nu le folosesc. As decupa p-acolo, dar vreau sa stiu inainte daca se poate (daca a mai reusit cineva).
*




QUOTE(argon @ 27 Sep 2006, 15:25)
Nu intra, loveste in spate si ramane casul pe sfert in afara.
*



Argon, esti sigur ca nu intra? Parca am vazut la cineva... Bine ca am citit aici, aveam de gand sa demontez scrumiera si bricheta, sa pun casetofonul acolo.
Totusi, s-ar putea face ceva pe acolo prin spate, ca sa incapa? Modificari radicale, ma refer.

Multumesc anticipat


--------------------
Renault Megane II 2006, K4M
"Prostii mor, prostia ramane." I. L. Caragiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Jul 2009, 11:46
Post #16


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




depinde de el, sunt modele mai scurte sau mai lungi, unele nu intra.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ky_Cristian
post 29 Jul 2009, 00:45
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 21 July 09
From: Ploiesti




Merci mult. Voi masura de 5 ori, si eventual voi taia o data. Bine ca am citit aici si ca nu am inca noul casetofon, altfel as fi regretat. Daca incape acolo casetofonul, voi pune si ceva poze.


--------------------
Renault Megane II 2006, K4M
"Prostii mor, prostia ramane." I. L. Caragiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yon
post 31 Jul 2009, 11:06
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 2 February 08
From: slatina




da arata mai mult decat ok cass-ul montat in bord-ul acela cn dar este o problema si inca una f mare, acolo unde este montat casetofonul acum trebuia sa fie montata comanda climatizari wink.gif deci......si nu stiu de ce multi fac astfel de modificari si nu monteaza castefonul intrun suport de 15 lei care se monteaza jos sub consola centrala.Parerea mea ca da mult mai bine o masina originala decat una cu bordul taiat si gaurit pt nu stiu cate chestii care ii trec prin minte propietarului.Una din problemele daciei de azi este acea ca dea lungul timpului toti cei care au avut dacia au incercat sa faca tot felul de modificari care mai de care mai reusite sau nu, si ma surprinde f tare ca si loganisti de azi fac le fel, de au trecut multi de la 1300 la logan si......oricum eu as recomanda sa puneti casetofoanele acolo unde le este locul si sa nu mai incercati sa faceti astfel de modificari, chiar nu da bine uneori. Va salut!


--------------------
Dacia 1310/Supernova 1995/2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ky_Cristian
post 22 Oct 2009, 19:47
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 21 July 09
From: Ploiesti




QUOTE(yon @ 31 Jul 2009, 11:06)
da arata mai mult decat ok cass-ul montat in bord-ul acela cn dar este o problema si inca una f mare, acolo unde este montat casetofonul acum trebuia sa fie montata comanda climatizari  wink.gif  deci......si nu stiu de ce multi fac astfel de modificari si nu monteaza castefonul intrun suport de 15 lei care se monteaza jos sub consola centrala.Parerea mea ca da mult mai bine o masina originala decat una cu bordul taiat si gaurit pt nu stiu cate chestii care ii trec prin minte propietarului.Una din problemele daciei de azi este acea ca dea lungul timpului toti cei care au avut dacia au incercat sa faca tot felul de modificari care mai de care mai reusite sau nu, si ma surprinde f tare ca si loganisti de azi fac le fel, de au trecut multi de la 1300 la logan si......oricum eu as recomanda sa puneti casetofoanele acolo unde le este locul  si sa nu mai incercati sa faceti astfel de modificari, chiar nu da bine uneori. Va salut!
*



yon, pe vremea cand se fabrica 1310 casetofonul era un moft, acum insa nu e. Daca esti atent, acel suport de 15 lei e o prelungire nereusita a bordului, ca o baraca ce se sprijina de o vila. In al doilea rand, nu e tocmai in regula sa ma uit spre podea cand schimb melodiile si sa iau ochii de la drum. Mai mult decat atat, trebuie sa ma intind, sa ma aplec, sa jonglez pe langa schimbator. Nici la Oltcit nu e asa de jos. In alta ordine de idei, de scrumiera nu am nevoie ca nu fumez, iar bricheta poate fi mutata cu usutinta in alta parte. Asa ca acel spatiu poate fi folosit eficient pentru mine.


--------------------
Renault Megane II 2006, K4M
"Prostii mor, prostia ramane." I. L. Caragiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ky_Cristian
post 6 Nov 2009, 18:49
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 21 July 09
From: Ploiesti




Scuze de postul dublu, dar a trecut ceva vreme de la celalalt post. Argon, aveai dreptate, azi mi-am luat CD player si nu incape in locul scrumierei. Ii lipsesc vreo 4 cm, distanta uriasa. Nu am avut incotro, si am inceput montarea lui in vechiul loc de sub bord. Insa il voi pune mai in fata, putin mai sus si putin mai inclinat. Sper sa iasa frumos. Azi s-a intunecat, nu am avut timp sa il montez definitiv.


--------------------
Renault Megane II 2006, K4M
"Prostii mor, prostia ramane." I. L. Caragiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 04:14
Forum Renault