DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cum arata un aviz de amenda? ce scrie pe el?, o recomandata pe care scrie AR inseamna amenda?

supremeon
post 28 Jul 2010, 19:20
Post #1


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Salutari.
Am primit in posta un aviz pe care este incercuit "recomandata" si scrie AR, iar la ramburs nu scrie nimic... Intrucat nu asteptam nici un colet, m-am dus la posta sa il ridic, insa mi-au spus ca nu a sosit inca (la posta??), sa ma prezint maine (bataie de joc, pe bune)....

Ceea ce doresc sa va intreb este: cineva dintre voi care a primit acasa o ameda de circulatie, poate sa imi descrie un pic modalitatea in care a primit-o? Cum i s-a comunicat? Cu aviz?

Nu ar fi trebuit sa primesc mai intai o scrisoare prin care sa fiu chestionat cu privire la cine a condus masina, in data de bla bla bla...

Ce se intampla daca nu ma duc in 10 zile sa ridic recomandata? Sunt ocupat smile.gif

Va multumesc f. mult pt lectura si eventuale raspunsuri sau link-uri la discutii similare...


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRY 79
post 28 Jul 2010, 19:27
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.974
Joined: 25 April 09
From: Sibiu




Salut! Normal si obligatoriu este sa te puna sa trimiti fax cu cine a condus masina atunci si seria permisului de conducere. Tu trimiti raspunsul si dupa aceea ei iti vor intocmi procesul verbal de contraventie. Daca ai primit in posta aviz pt. ridicarea unei recomandate, abia a doua zi trebuie sa te prezinti la posta sa ridici (nu in aceeasi zi). Dar stai linistit ca daca este amenda sigur prima data iti va trimite instiintare.
Ai calcat pe bec asa este? Stii tu ceva de te agiti asa... Numai bine!

28 Jul 2010, 20:28:
Daca nu te duci in 10 zile va fi trimisa inapoi apoi ei ti-o vor retrimite si tot asa pana va veni la usa cu ea si tot o vei lua.

This post has been edited by CRY 79: 28 Jul 2010, 19:28


--------------------
Renault Trafic Iunie 2005, 74 Kw si multi cai frumosi - SB 10 KXF
With under cover face.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 29 Jul 2010, 19:45
Post #3


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




cry, mersi fain de raspuns...
Se pare ca AR scris pe aviz inseamna avizare ridicare, sau ceva de genul, adica expeditorul sa primeasca o foaie semnata de mine, cum ca io am ridicat... in sinea mea, ma gandeam ca poate inseamna amenda rutiera smile.gif

Scrisoarea in sine era o decizie de impunere de la finante... nu stiam ca se trimit cu "AR"; alta data le-am primit direct in posta...

De agitat nu ma agit eu tare, insa e posibil sa iau cateva camere pe dn1, caci nu le stiu pe de rost locatiile... iar cu radarele mobile, aceeasi chestie... stiu persoane care au luat amenda pentru 62 km/ora, in coborarea de pe un pod lat cu 4 benzi, in localitate... politia face excel de zel si de nesimtire smile.gif

O seara faina smile.gif


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 29 Jul 2010, 21:14
Post #4


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Si ce se intampla daca atunci cand vine politistul la usa cu amenda in brate nu ii raspunzi? Doar nu are mandat, nu? biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 30 Jul 2010, 17:46
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Politia nu vine niciodata "la usa cu amenda in brate".
Politia vine "la usa" pentru infractiuni grave.
Amenzile/PV sunt trimise prin posta cu regim de recomandata.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Jul 2010, 17:57
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In ultimul timp sunt cateva cazuri si aici pe forum cand politia a venit la usa cu amenda in brate. Doar ca nu au ciocanit, doar au lasat-o la cutia postala si au facut proces verbal de afisare.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 30 Jul 2010, 20:17
Post #7


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Probabil ca respectivii nu si-au ridicat recomandata de la posta (daca asa se trimit amenzile), deaceea a venit politia si a facut pv de afisare la domiciliu, pentru a se considera ca au luat la cunostinta...

Dar, tocmai in ideea asta era si postarea mea initiala: de unde stie omul ca, recomandata de la posta reprezinta o amenda, pentru a nu o ridica? iti pot zice cei de la posta ce anume ai primit? caci eu mereu vad ce am primit, adica plicul sau pachetul, dupa ce semnez de primire smile.gif smile.gif


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Jul 2010, 20:46
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




ii dai 5 lei lu aia de la posta si te informeaza cu siguranta de unde e.
La mine, unde e lumea mai saraca prin cartier, nici nu trebuie aia 5 lei, te intreaba cetateanca de la ghiseu daca sa-ti spuna de unde e.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 30 Jul 2010, 20:46
Post #9


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




intrebi inainte de la cine e. simplu. si daca zice ca de la politie sau cum ti-o zice de iti dai seama ca e de la ei, ii zici ca vi mai tarziu dupa ea (ca n-ai timp, cum sa o iei cu tine, ca nu mergi acasa ...bagi un motiv daca e nevoie). daca ii zici ca nu vrei sa o ridici o trimite inapoi atunci, pe motiv : destinatarul nu a vrut sa ridice recomandata. asa nu o ridici tu, si aia se duce retur dupa 10 zile. daca te intreaba cine tu habar nu ai ...nu ai primit nici un aviz nimic. rolleyes.gif

si daca iti pune politiaiul in posta si face pv, ca martor cine semneaza? tot el? ca asa eu zic ca nu am primit nici un plic domle sleep.gif

p.s. amenzile radar de pe mcv-uri inca nu se trimit prin plic. deci daca nu esti oprit la locul faptei ai scapat dry.gif

This post has been edited by alindrgn: 30 Jul 2010, 20:49


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Jul 2010, 20:50
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E, da, de martori duce lipsa politia romana...
La cati aurolaci si alti clienti fideli ai sectiei sunt pe strada, asta nu e o problema.
Si daca ala a facut PV de afisare e pa, procedura e indeplinita chiar daca tu niciodata nu ai primit vreo hartie. Iar sa contesti ca politstul ar fi facut afisarea, greu de tot.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 30 Jul 2010, 20:52
Post #11


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




pai daca a semnat cineva ca martor n-ai ce sa mai contesti. asta e clar. da' ma gandeam ca poate nu gaseste un martor atunci si se grabeste sa-si continue cafeaua si jocul de carti la sectie si semneaza el.


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 10 Aug 2010, 10:40
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Mai nou, semnezi fara sa stii vre-odata. Eu m-am trezit la firma cu proprire pe 150 ron ca n-as fi platit o amenda. Amenda platita la 16 ore dupa incident (accident usor). Chitanta trimisa, tot.
Cand m-am dus la adm. financiara mi-au zis sec ca doar cu proces rezolv. Acum am trimis toate cele la judecatorie, si astept sa am un pic de timp sa merg la posta sa il intreb pe postas cine a semnat confirmarile de primire, pentru ca la administratia financiara mi-a spus clar ca doar dupa cele doua somatii (atasate si in plicul trimis firmei) merg mai departe cu proprirea. Daca nu raspundeam la somatii, ma somau pana ma predam. Cum nu am primit niciodata vre-una, nu am raspuns, dar ei au primit semnatura pe confirmarea de primire.


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 10 Aug 2010, 10:44
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




sa nu fi semnat cineva din familie...da' unde sa fi pus tidulele ?


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 10 Aug 2010, 10:44
Post #14


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




de curiozitate...cam cat costa sa deschizi un dosar? la final adica, daca tragi linie cat a trebuit sa platesti?


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 10 Aug 2010, 10:50
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




e relativ. depinde foarte mult de distanta dintre locatia unde ai fost amendat si domiciliu. daca alegi sa te deplasezi cu trenul sau autobuzele iesi mai ieftin. daca vrei sa te cazezi decuseara si a doua zi sa fii fresh la proces costa un pic mai mult. sigur iesi mai ieftin daca te deplasezi cu masina.

nu stiu, nu exista un tarif universal. plus ca mai intervin si cheltuielile cu taxele, timbrele, copiile, legalizarile.

bafta,


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 10 Aug 2010, 10:52
Post #16


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




nu era vorba de cazare. ci strict de cat te costa sa deschizi un proces. de exemplu daca deschizi un proces pentru a recupera 150 lei si platesti de 2 ori mai mult (pe proces) nu stiu cat mai renteaza...poate nu plateste vinovatul (acuzatul) taxele de judecata sau cum le zice ca imi sta pe limba.


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 10 Aug 2010, 11:05
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




ce spuneam acolo era o situatie ipotetica. daca stam si analizam se pare ca, intr-un final, cheltuielile se apropie de cuantumul amenzii de care pomeneai. afara de cazul in care, prin actiune, soliciti cheltuieli de judecata - in cazul, fericit, in care cistigi, ti se vor returna de partea care a pierdut procesul.

daca amenda este mai mare merita sa deschizi actiune.

This post has been edited by george_scala_2004: 10 Aug 2010, 11:06


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 10 Aug 2010, 11:07
Post #18


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




aha. am inteles. eram putin in dubii, nefiind in cunostinta de cauza. mersi mult de lamurire biggrin.gif

legat de subiect, trebuie aflat cine a scrijelit pe recomandata si tras la raspundere, ca doar de aceea a semnat.

This post has been edited by alindrgn: 10 Aug 2010, 11:08


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 10 Aug 2010, 11:11
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




daca te reprezinti singur...daca iti angajezi avocat...se schimba datele...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 10 Aug 2010, 11:26
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




Nu a semnat nimeni, crede-ma ca stiu foarte bine.

Mie mi-a facut un amic avocat inaintarea sau intampinarea, oricum, mi-a spus ca poti sa o gasesti si pe net. Am platit 17 lei taxa de timbru si 0.3 lei timbru judiciar. Mai costa recomandata NEAPARAT cu confirmare de primire vre-o 5 lei.

Dar asta este pentru o amenda platita nu pentru una pe care vreau s-o contest.

This post has been edited by Altis: 10 Aug 2010, 11:57


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:49
Forum Renault