DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> problema geometrie?

GPV
post 27 Aug 2010, 21:29
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 18 June 10




salut la toti. problema la daciuta mea este ca imi uzeaza cauciucul din fata dreapta,in exterior circa 5 -7 cm., dar volanul nu trage in nici o parte. lonjeronul ii in stare buna. care a fi problema?
am citit la un topic ceva cu planetarele, ca este lung si scurt, dar nu am inteles care ii faza. am cutie in 5 viteze, masina ii din 95. poate ca fostul proprietar a pus planetar lung in loc de scurt, sau cum? va rog ajutatima sad.gif . ii enervant ca la fiecare 5000 de km tre sa schimb caciucul, ca ese sarma :|

poate cineva sa imi arate pe o poza de unde se masoara un planetar, ca acum aschimb bucsele si scot planetara sa o masor.

si am uitat, am desenat cum sta roata din fata dreapta, asa inclinat.

nu stiu daca conteaza, dar am pus roti de aro 10, si atunci am observat ca partea de sus ii mai in afara, roata aia imi batea in aripa, dar celalalt nu.

This post has been edited by GPV: 27 Aug 2010, 21:33


Attached thumbnail(s)
dacia1.JPG ( Size: 13.81k ) Number of downloads: 103


--------------------
Dacia / Fiat 1400/Punto 1.2 16V 1995 / 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
besche
post 28 Aug 2010, 10:05
Post #2


Besche


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 March 10
From: Constanta




La tine ungiul de cadere e problema,nu planetara. Posibil ca masina sa fi fost lovita si nu s-a reparat(inlocuit) lonjeronul corect,nu s-au facut masuratori. Sau s-a schimbat bascula inferioara si nu s-a tinut cont de lungimea ei. La Dacia 1300,unghiul de cadere se regleaza din bascula,parca sunt de 3 feluri(lungimi) ,nu mai tin bine minte (sa ma corecteze cine stie)


--------------------
Renault Clio 2005 Authentique - CT - 31-AIS
Tunez tunuri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 05:41
Forum Renault