DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> inchidere centralizata, probleme la montaj

Meserie
post 15 May 2005, 09:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 15 May 05




excl.gif Am achizitionat o inchidere centralizata si din motive de bani am incercat sa o montez singur si m-am lovit de câteva probleme.
- Daca ma poate ajuta cineva cu o schema de montaj (mecanic) pe usi. Eu am incerat si când am reusit, datorita pârghiilor pe care le-am pus, zdranganeau toate de la vibratiile masinii
- Dupa montaj, când incercam sa descui usa cu cheia mergea foarte greu si imi era frica sa nu se rupa cheia in broasca.


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - CT-52-PON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 16 May 2005, 18:37
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




QUOTE(Meserie @ 15 May 2005, 09:16)
excl.gif Am achizitionat o inchidere centralizata si din motive de bani am incercat sa o montez singur si m-am lovit de câteva probleme.
  - Daca ma poate ajuta cineva cu o schema de montaj (mecanic) pe usi. Eu am incerat si când am reusit, datorita pârghiilor pe care le-am pus, zdranganeau toate de la vibratiile masinii
  - Dupa montaj, când incercam sa descui usa cu cheia mergea foarte greu si imi era frica sa nu se rupa cheia in broasca.
*




hehe nu toti stiu "Meserie" biggrin.gif fara suparare....eu le-am montat singur fara sa ma ajute nimeni tongue.gif ,este adevart ca mi-a luat o zi intreaga dar....nu am nici o problema de atunci(si mai este adevart ca inainte sa le montez pe masina am stat pe langa un nene care mi-a aratat toate chichitele montatrii huh.gif )

Legat de montatrea actuatorului(pozitia lui )montat pe tabla aia cu multe gaurele si a tablei cu gaurele pe usa+actuaturul sa impinga tija usor,fara greutati,sa lucreze drept......nu pot sa iti explic in asa fel incat sa intelegi,trebuie sa vezi si asa intelegi cel mai bine wink.gif

This post has been edited by rcosmin: 16 May 2005, 18:38


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meserie
post 16 May 2005, 20:19
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 15 May 05




dezavantajul meu este ca nu am vazut la nimeni. Ma intereseaza in special cum se face legatura intre tija cu gaurele si piedica de la usa ( se prinde cu gauri si suruburi, ce pozitie are tija-verticala sau orizontala, cit de lunga se lasa). Macar un indiciu cit de mic ca sa incerc si sa vad daca merge. O poza nu ai cum sa imi pui ca nu este nimeni nebun sa isi demonteze usa ca sa faca o poza. Multumesc.


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - CT-52-PON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 17 May 2005, 10:06
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




QUOTE(Meserie @ 16 May 2005, 20:19)
dezavantajul meu este ca nu am vazut la nimeni. Ma intereseaza in special cum se face legatura intre tija cu gaurele si piedica de la usa ( se prinde cu gauri si suruburi, ce pozitie are tija-verticala sau orizontala, cit de lunga se lasa). Macar un indiciu cit de mic ca sa incerc si sa vad daca merge. O poza nu ai cum sa imi pui ca nu este nimeni nebun sa isi demonteze usa ca sa faca o poza. Multumesc.
*



o sa incerc sa fac un desen ...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianv
post 18 May 2005, 12:59
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 7 December 04
From: Pascani - Iasi




rcosmin,
Nu pui si o poza cu acuatorul montat in portbagaj pentru deschiderea electrica a acestuia? Multumesc.


--------------------
Dacia 1310Li - IS 04 XYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 18 May 2005, 18:41
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




QUOTE(iulianv @ 18 May 2005, 12:59)
rcosmin,
Nu pui si o poza cu acuatorul montat in portbagaj pentru deschiderea electrica a acestuia? Multumesc.
*




am mai promis pe undeva ca pun o poza si nu am pus....maine fac poza si o atasez..
Gata astazi am facut cateva poze,dar nu prea multe pt ca vecinii curiosi s-au strans pe langa masina sa ma intrebe ce si cum huh.gif nu pricepeau de ce fac poze laugh.gif ,maine o sa fac un filmulet sa vedeti cum sare capota portbagajului in sus wub.gif "din telecomanda" biggrin.gif si acum pozele mult promise

si...actuatorul este ascuns,deci nu se prea vede blink.gif

This post has been edited by rcosmin: 19 May 2005, 15:06

Attached thumbnail(s)
DSC00568.JPG ( Size: 1.39mb ) Number of downloads: 1169
DSC00573.JPG ( Size: 508.88k ) Number of downloads: 1217


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianv
post 19 May 2005, 07:31
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 7 December 04
From: Pascani - Iasi




Asa este, ai promis pe la inceputul anului aceasta poza.
Mai am eu o intrebare: reuseste arcul de la sistemul de inchidere al portbagajului sa aduca acuatorul in pozitia initiala, dupa deschiderea portbagajului? Arcul meu "pare" slab, moale. L-as putea scurta, cand voi monta acuatorul?


--------------------
Dacia 1310Li - IS 04 XYH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 19 May 2005, 08:46
Post #8


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(Meserie @ 15 May 2005, 11:16)
excl.gif Am achizitionat o inchidere centralizata si din motive de bani am incercat sa o montez singur si m-am lovit de câteva probleme.
  - Daca ma poate ajuta cineva cu o schema de montaj (mecanic) pe usi. Eu am incerat si când am reusit, datorita pârghiilor pe care le-am pus, zdranganeau toate de la vibratiile masinii
  - Dupa montaj, când incercam sa descui usa cu cheia mergea foarte greu si imi era frica sa nu se rupa cheia in broasca.
*




nu vreau sa-mi fac reclama dar ... aici ai vazut despre ce-i vorba: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=3992


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 19 May 2005, 15:09
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




inca cateva poze,nu au incaput toate acolo sleep.gif

Attached thumbnail(s)
DSC00577.JPG ( Size: 450.73k ) Number of downloads: 949
DSC00575.JPG ( Size: 507.29k ) Number of downloads: 865
DSC00574.JPG ( Size: 478.85k ) Number of downloads: 753


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 20 May 2005, 11:49
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




nu am putut face filmuletul pt ca la mine ploua sad.gif dry.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raptordivx
post 20 May 2005, 13:00
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 335
Joined: 26 November 04
From: Suceava




Mai Cosmine daca tot ai facut treaba asta asa de frumos, te rog frumos spune-ne si noua cum se poate face sa sara singur ai pus arc ceva ?? Cum ai facut de se deschide separat de pe telecomanda ?? Sau ai o telecomanda speciala? Eu as fi multumit sa o fac cu buton dinauntru. Dar mai e o problema. Cum poti sa anulezi cheia? deoarece se potrivesc de la unele la altele la multe dacii. De exemplu eu pot sa deschid masina matusii mele din 96' cu o cheie de a mea din 82' smile.gif Sa ramana numai pe acuator.. se paote ?


--------------------
Renault Laguna 1999 / 1.6 16v / concorde - SV-10-SIS
Vreau LAGUNA 2 :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 20 May 2005, 14:08
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




QUOTE(raptordivx @ 20 May 2005, 13:00)
Mai Cosmine daca tot ai facut treaba asta asa de frumos, te rog frumos spune-ne si noua cum se poate face sa sara singur ai pus arc ceva ?? Cum ai facut de se deschide separat de pe telecomanda ?? Sau ai o telecomanda speciala? Eu as fi multumit sa o fac cu buton dinauntru. Dar mai e o problema. Cum poti sa anulezi cheia? deoarece se potrivesc de la unele la altele la multe dacii. De exemplu eu pot sa deschid masina matusii mele din 96' cu o cheie de a mea din 82' smile.gif Sa ramana numai pe acuator.. se paote ?
*




pai arc are iala si il arunca in sus ca la Cielo blush.gif ,la mine se deschide din telecomanda pt ca alarma este prevazuta cu asa ceva smile.gif ,si da se poate anula cheia,se scoate tija de la incuietoarea de la portbagaj(se scoate butucul afara care este tinut de o clema de tabla,si acea tija de la butuc se inlatura pur si simplu,nu este prinsa in nimic este un sistem gen >+<,aceasta tija actionand piedica de la iala) nu este complicat deloc(asat in cazul in care este sistemul meu de iala...vezi poza) eu as fi anulat sa mai deschid portbagajul cu cheia dar...din motive de securitate am lasat-o,pt ca eu la usi am anulat sa mai deschid cu cheia,si....macar prin portbagaj sa intru laugh.gif laugh.gif laugh.gif daca ma lasa alarma,sa nu sparg geamul tongue.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 20 May 2005, 14:17
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




cand o sa fac filmultetul o sa aret mai multe detalii,pana atunci...
vaniti la vara in CT la plaja si va montez eu (o ora dureaza),dar sa aveti tot ce va trebuie actuatorul+cu tija si clema cu gaurele,releu de 20 A,3m de cablu,papuci electrici+ o siguranta fuzibila de 10A ,si un intrerupator cu revenire


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrafox
post 20 May 2005, 14:35
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 2 May 05




dar eu sunt din cta important e de unde fac eu rost de cele descrise tu mai sus si cat ma costa .numai bine


--------------------
dacia 1310 tlx - CT-02-GVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 20 May 2005, 18:42
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




pai daca esti din CT treaba sta in felul urmator.....

la Trocadero,este un magazin cu ...alarme,casetofoane auto,boxe,etc. este vizavi de Diverta,acolo gasesti actuatorul,este sigilat in punga si are tot ce ii trebuie,este cu 2 fire,nu stiu cat costa,releu de protectie de 20A cam 40.000 ,gasesti la piese auto,cablu gasesti in bazar iei cablu de difuzoare dar tipul mai grosut,3m=30.000,papuci electrici 5 babe+5 mosi=10-15.000,buton cu revenire gasesti la Dioda,iei unul mai micut si mai estetic,cam....50.000 cred ca o sa coste,o siguranta fuzibila de 10A,cred ca costa 15.000 tot la dioda are,iei dinaia cu 2 picioruse....+200.000 manopera/o ora de lucru

This post has been edited by rcosmin: 21 May 2005, 15:44


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrafox
post 21 May 2005, 17:28
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 2 May 05




mersi mult de tot.in sfarsit cineva mai de treaba pe forumul asta.pana acum am mai pus cateva intrebari dar nimic.mersi mult.numai bine


--------------------
dacia 1310 tlx - CT-02-GVS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meserie
post 24 May 2005, 17:28
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 15 May 05




QUOTE(Meserie @ 15 May 2005, 09:16)
excl.gif Am achizitionat o inchidere centralizata si din motive de bani am incercat sa o montez singur si m-am lovit de câteva probleme.
  - Daca ma poate ajuta cineva cu o schema de montaj (mecanic) pe usi. Eu am incerat si când am reusit, datorita pârghiilor pe care le-am pus, zdranganeau toate de la vibratiile masinii
  - Dupa montaj, când incercam sa descui usa cu cheia mergea foarte greu si imi era frica sa nu se rupa cheia in broasca.
*




smile.gif Am pus inchiderea dupa tutorialul dat de tarzy la adresa http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=3992 si merge perfect. Vi-l recomand calduros, este meserias.





This post has been edited by Meserie: 24 May 2005, 17:29


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - CT-52-PON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 24 May 2005, 17:36
Post #18


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




multzam Mesreie

ptr cei din Bucuresti va pot acorda gratuit asistenta tehnica, dar numai pe seara si-n w/e

piese cel mai bine gasiti in trag la vitan:
acuator - e cam 150k nu luati de la aia de cer mai mult;
releul - cam 40-50 k
cablu - de oriunde, nu trebuie cine stie ce grosime
siguranta - nu stiu, dar merge legat pe siguranta alarmei

scule - cred ca am spus in tutorial ce trebuie


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B31AYZ
post 25 May 2005, 10:44
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 647
Joined: 1 April 04




QUOTE(tarzy @ 24 May 2005, 19:36)
multzam Mesreie

ptr cei din Bucuresti va pot acorda gratuit asistenta tehnica, dar numai pe seara si-n w/e

piese cel mai bine gasiti in trag la vitan:
acuator - e cam 150k nu luati de la aia de cer mai mult;
releul - cam 40-50 k
cablu - de oriunde, nu trebuie cine stie ce grosime
siguranta - nu stiu, dar merge legat pe siguranta alarmei

scule - cred ca am spus in tutorial ce trebuie
*



Salut ,

Daca am ichidere D1300 , se poate adapta sistemul automat ?

Multumesc .


--------------------
DACIA 1300 din 1980 - B31AYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 25 May 2005, 20:02
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




cablu - de oriunde, nu trebuie cine stie ce grosime

ba are o importanta deosebita cablul,asa pot pune unul de casti tongue.gif si ce se intampla daca deschid si inchid portbagajul de cateva ori excl.gif te las pe tine sa te gandesti...
eu am zis putin mai grosut,ca cel de actuator...o sa atasez o poza sa se vada pe unde am tras eu cablul de actuator prin capota portbagajului si ai sa intelegi de ce am zis un cablu un pic ma grosut

siguranta - nu stiu, dar merge legat pe siguranta alarmei

prostii,leagal din alta parte,ai atatea +-uri si tu tocmai de ala te legi

This post has been edited by rcosmin: 25 May 2005, 20:02


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 26 May 2005, 09:23
Post #21


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE(rcosmin @ 25 May 2005, 22:02)

cablu - de oriunde, nu trebuie cine stie ce grosime

ba are o importanta deosebita cablul,asa pot pune unul de casti tongue.gif si ce se intampla daca deschid si inchid portbagajul de cateva ori excl.gif te las pe tine sa te gandesti...
eu am zis putin mai grosut,ca cel de actuator...o sa atasez o poza sa se vada pe unde am tras eu cablul de actuator prin capota portbagajului si ai sa intelegi de ce am zis un cablu un pic ma grosut


nu-mi amintesc dar parca in tutorial am spus ca ptr pct-ele critice este indicat sa trecem cablu prin varnis


siguranta - nu stiu, dar merge legat pe siguranta alarmei

QUOTE
prostii,leagal din alta parte,ai atatea +-uri si tu tocmai de ala te legi
*



ce sigur esti pe tine, sa inteleg ca tu esti in stare sa te legi direct la baterie si apoi sa te plangi de ce a luat foc masina

legarea la + prin siguranta al alarmei nu-iu cea mai fericita combinatie dar este comoda si mai ales .... SIGURA


PS: parerea mea este ca nu are ros sa ne contrazicem aiurea, cel mai bine ar fi sa ne dam cu parerea constructiv ... iar eu nu vad nimic constructiv in termeni ca prostii & co


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 26 May 2005, 13:10
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




[quote=tarzy,26 May 2005, 09:23]
nu-mi amintesc dar parca in tutorial am spus ca ptr pct-ele critice este indicat sa trecem cablu prin varnis
siguranta - nu stiu, dar merge legat pe siguranta alarmei

[/quote]

ce sigur esti pe tine, sa inteleg ca tu esti in stare sa te legi direct la baterie si apoi sa te plangi de ce a luat foc masina

legarea la + prin siguranta al alarmei nu-iu cea mai fericita combinatie dar este comoda si mai ales .... SIGURA
PS: parerea mea este ca nu are ros sa ne contrazicem aiurea, cel mai bine ar fi sa ne dam cu parerea constructiv ... iar eu nu vad nimic constructiv in termeni ca prostii & co
*

[/quote]

biggrin.gif am 2 sigurante una inainte de releu,iar a doua pe + ul care pleaca spre actuator,si m-am legat pe +ul care vine la blocul de lumini,si nu m-am contrazis cu nimeni,daca tu asa crezi,eu am dat un sfat...cine vrea asculta cine nu ....

This post has been edited by rcosmin: 26 May 2005, 13:13


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreibaboi
post 23 Dec 2006, 19:51
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 14 December 06




Sal, am si eu o problema mare de tot. Am o dacia 1300 din 76 si mi-am pus alarma. Am vazut ca am montat-o simplu si mi-am luat si un kit de inchidere centralizata. Dar am constatat ca nu pot sa o montez pt ca incuietoarea e cea tip vechi, fara sistem de blocare din interior. am cumparat broasca de 1310 dar nu incape in usa pt ca loveste in suportul de la geam. exista vreo posibilitate sa montez IC pe yalele vechi sau trebuie sa schimb usile? Pls heeeellllppp!


--------------------
dacia 1310 2000 - B-40-GYI
Inteligenta se poate masura. Prostia NU!
Supporting The Zeitgeist Movement
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu
post 6 Jan 2007, 20:05
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




Se poate monta si pe "tip vechi". Eu am reusi si mai unt cativa pe-aici care au reusit, dar vad ca nimeni nu vrea sa explice... adevarul e ca e cam complicata treaba si e foarte greu de explicat in scris. Ar trebui sa te ajute cineva care a mai facut treaba asta. Eu am reusit singur. Mi-a luat o zi intreaga dar am reusit si de un an si jumatate nu am avut treaba cu ea.


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 8 Jan 2007, 12:28
Post #25


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




sincer sa fiu eu deja m-am plictisit de cand tot caut si citesc... de ce oare doar Siconi a aratat niste poze cum arata inchiderea centralizata pus pe 1300?! iar mai sunt inca vreo cativa (destui la numar) care toti au instalat dar nu pot sa puna o poza sau macar o idee de instalare.

si eu am 1300 si incuietori de tip vechi.

vreau sa pun inchidere centralizata pe 1300, dar doar inchiderea centrealizata (fara modul de alarma). CUM se poate face acest lucru FARA sa schimb incuietori, sa dau gauri in fetele de usa, sa schimb usile?!

masina e proaspat vopsita si de asta am neovie de solutii cat mai normale, real si utile nu chestii de genul "mi-am pus IC pe 1300, dar nu va arat ca ... (orice motiv e bun aici)"

am inteles ideile cu: incuietorile de pe spate pe fata, schimbat incuietori de la 1310, "opritor" sau blocaj deschidere cu usile tot timpul deschise, surub sudat nu-stiu-cum... toate astea presupun modificari majore la usi si /sau inchuietori

VA ROG eu mult din tot sufletul, macar o idee buna

This post has been edited by tgg2k: 8 Jan 2007, 12:29


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 8 Jan 2007, 13:57
Post #26


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Meserie @ 15 May 2005, 10:16)
excl.gif Am achizitionat o inchidere centralizata si din motive de bani am incercat sa o montez singur si m-am lovit de câteva probleme.
  - Daca ma poate ajuta cineva cu o schema de montaj (mecanic) pe usi. Eu am incerat si când am reusit, datorita pârghiilor pe care le-am pus, zdranganeau toate de la vibratiile masinii
  - Dupa montaj, când incercam sa descui usa cu cheia mergea foarte greu si imi era frica sa nu se rupa cheia in broasca.
*



1 parghiile se monteazxa intr-un tub de cauciuc sa nu mai zdrangane, acestea fiind prinse cu niste coliere de usa

2 Eu am fixat inchiderea pe Butonul de inchis usa de langa stalp si nu am probleme cu cheia

3 daca nu ai alarma exita probabilitati sa iti faca figuri


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 06:06
Forum Renault