DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Expeditie cu Dacia 1310 in Siberia, Cluj - Vladivostok, Dacia 1310, 30 de zile

walterg
post 12 Oct 2010, 07:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 9 October 10




Salut!
Sunt Walter si am vazut ca la un moment dat s-a discutat pe acest forum de calatoria cu Dacia 1310 in Siberia. Eu am facut-o in 30 de zile, cu mari emotii si mult noroc. Cred ca stiti ca Dacia nu este tocmai o masina de teren, dar avantajul este ca se repara relativ usor, cu multa sarma si imaginatie smile.gif

Gasiti povestea completa, cu toate detaliile tehnice, pe blogul meu HELLO SIBERIA
http://www.hellosiberia.blogspot.com/

Un episod picant, cand ni s-a supraincalzit motorul si ni s-a deformat carburatorul excl.gif (nu va asteptati la asta in Siberia, dar vara este foarte cald, ca si la noi) este episodul K 49 - JIGLORUL DE AUR http://hellosiberia.blogspot.com/2010/08/k-49.html

Lectura placuta!



--------------------
Dacia 1310 1984 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 12 Oct 2010, 09:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




Eu ma apropii de sfarsit cu cititul... chiar sunt curios cum se termina ca aveati multe probleme smile.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 12 Oct 2010, 13:29
Post #3


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Am citit vreo 5 etape. Foarte frumos scris. Nu-l las pana la final. smile.gif
Felicitari!


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 12 Oct 2010, 19:34
Post #4


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Foarte frumos. Am citit deja vreo 20 de episoade. Felicitari!
Am vazut ca ai scris si-o carte. Este povestita mai detaliat aceeasi expeditie, sau e vorba de altceva?
Si inca ceva, n-am vazut pe blog poze sau secvente din film? Ai vreun link catre ele?


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walterg
post 12 Oct 2010, 21:30
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 9 October 10




QUOTE(andurs @ 12 Oct 2010, 19:34)
Foarte frumos. Am citit deja vreo 20 de episoade. Felicitari!
Am vazut ca ai scris si-o carte. Este povestita mai detaliat aceeasi expeditie, sau e vorba de altceva?
Si inca ceva, n-am vazut pe blog poze sau secvente din film? Ai vreun link catre ele?
*



Salut!
Multumesc de aprecieri! Cartea este altceva, are si cateva epsioade din calatorie, dar se concentreaza pe cele 8 luni de inchisoare petrecute in Rusia, din cauza episodului de la Moscova. Gasesti o mostra pe blogul TOTUL E BINE CAND SE TERMINA PROST (e in lista mea de bloguri, pe Hello SIBERIA).

din pacate nu am filmul si nici fotografiile. Fotografiile mi-au fost furate, toate, la Vladivosok, iar tipul cu care am fost, refuza sa-mi dea casetele cu filmari (21 de ore de filmare) Nu ma intreba de ce, ca imi creste si acum tensiunea. E fraier, ar avea avea mult mai mult de castigat daca m-ar lasa sa-mi fac treaba. Are niste pretentii financiare exagerate, desi eu am platit toate cheltuilele legate de expeditie si el doar si-a adus camera de filmat...

13 Oct 2010, 06:39:
Salut!

Am văzut ca povestea calatoriei cu Dacia 1310 prin Siberia este intersantă pentru multi dintre utilizatorii acestui forum.

Regret ca nu am imagini (toate fotografiile, peste 2000, mi-au fost furate fix la Valdivostok si n-as spune ca este o pură coincidență, am fost urmărit tot drumul...).
De asemenea, partenereul meu de călatorie, Traian, a refuzat sa-mi dea filmările, așa ca nu am putut să realizez nici filmul, care era de fapt scopul principal al călătoriei. Poate se va răzgândi, daca va vedea că istoria călătoriei noastre se bcură de interes.

Nu sunt foarte priceput la exploatarea Internetului, așa ca dacă vă place blogul HELLO SIBERIA, v-aș fi foarte recunoscător dacă l-ați recomanda celor care credeți că ar fi interesați de poveste.

Toate cele bune!
Walter

This post has been edited by walterg: 13 Oct 2010, 06:39


--------------------
Dacia 1310 1984 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 13 Oct 2010, 08:02
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




asteptam cu interes continuarea, se oprise la k58 pana nu demult cand am verificat ultima oara.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 13 Oct 2010, 10:11
Post #7


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




am terminat de citit tot blogu de ieri dim pana acum 5min...

nasol ca nu sunt poze si filmari. si sincer nu stiu daca e 100% real toata partea cu ``premonitile`` si ``coincidentele`` sunt curios cum sa terminat cu moscova , probabil o sa comand cartea , dar fara poze si filme te duce cu gandu la sf...

PS se termina la 90...
oricum e mult de citit , dar repet faptul ca ai pus atat accent pe ``gandurile`` tale mi-se pare ciudat mai ales in ultimele capitole , atata paranoia si etc , si fara poze iar e aiurea...

oricum nu am eu nici un drept sa te critic...

This post has been edited by sonykel: 13 Oct 2010, 10:14


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walterg
post 13 Oct 2010, 10:36
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 9 October 10




Salut! ... sau ZDRASTVAITE! biggrin.gif

Va supun atenției un episod absolut relevant (și amuzant) despre poliția rutieră din Rusia, care se numește în continuare MILIȚIA, și care are obiceiul, ca și omologii români, să ceară șpagă cu orice ocazie.

Eu umblam cu Dacia 1310 și mi-au cerut o sumă imensă... Mă întreb cât ar fi cerut dacă aveam un BMW sau Mercedes...

Gata, nu mă mai lungesc, aveți aici povestea completă
http://hellosiberia.blogspot.com/2010/08/k-9.html

Lectura plăcută!
Walter

13 Oct 2010, 12:08:
Am mai explicat de ce nu sunt poze. Mi-au fost furate toate la Vladivostok, iar flacaul cu care am fost nu vrea sa-mi dea filmele, de pe care sa-r putea descarca niste cadre "beton". Poate daca va vedea traficul de pe blog se va razagandi... Altfel si asa nu poate folosi filmarile, eu apar pe 80 din carde si in plus eu am platit toata expeditia...

Sigur ca gandurile si premonitiile ciudate sunt... ciudate. Eu am scris exact ce am simit, Si mi se pare normal ca sa o mai iei si razna intr-o calatorie atat de grea, in care trebuie mort-copt sa faci minim 500 de km cu rabla care sta sa crape sub tine, cu controale de politie, urmarit de cool.gif serviciile lor de.. informatii, s.am.d.
Oricum, cine mi-a facut acest comentariu a citit pana la capat, ceea ce e remarcabil, si pentru mine si pentru cititor. Inseamna ca nu e chiar asa de plicticos.. smile.gif

Scuze ca n-am stiut exact cui sa raspund, inca imi prind urechile in forumul asta..
Walter

This post has been edited by walterg: 13 Oct 2010, 12:08


--------------------
Dacia 1310 1984 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 13 Oct 2010, 12:13
Post #9


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




QUOTE(walterg @ 13 Oct 2010, 11:36)
Am mai explicat de ce nu sunt poze. Mi-au fost furate toate la Vladivostok, iar flacaul cu care am fost nu vrea sa-mi dea filmele, de pe care sa-r putea descarca niste cadre "beton". Poate daca va vedea traficul de pe blog se va razagandi..
*



Daca nu scriai asta, ma apucam de citit... Probabil e o poveste interesanta, dar "merketingul" pe care il faci acum e de 2 lei. Prea e cusuta cu ata alba toata chestia cu furatul, cu amicul care nu vrea dar daca...


Sorry...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walterg
post 13 Oct 2010, 12:26
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 9 October 10




Sorry ca tu crezi ca e u marketing tras de par... Chiar asa stau lcururile. dar nu te obliga nimeni sa citesti.

Intelegerea mea cu Traian a fost ca eu platesc toate cheltuileile, si el vine cu camera si primeste 1000 de euro plus 40% daca fac ceva cu filmul.
I-am dat 500 de euro avans, si apoi el a ajuns acasa, iar eu am fost arestat si am stat 8 luni in parnaie, in Rusia, Cand ne-am intalnit, mi-a yis ca ori ii dau 3000 de euro. ori nu-mi vad casstele. Asta a fost acum 3 ani, si nici acum nu-mi raspunde la telefoane. toti prietenii mei au fost siderati...

Iar in final pe mine povestea m-a costat cam 15.000 de euro (2000 calatorie plus 2000 bilete avion, restul s-au dus pe avocati care nu mi-au folosit la nimic). Din care n-am recuperat nimic si nici nu cred ca voi recupera... Nu in Romania...

N-am dat interviuri cand am fost eliberat pentru ca urgenta mea era sa imi dau seama daca mi-am pierdut mintile definitiv sau nu. Nu mi leam pierdut, dar am fost pe aprope. fosta mea prietena oricum m-a declarat schizofrenic laugh.gif si a astepat sa ajung in ROmania ca sa ma roage sa-mi fac bagajele...

Well, but this is another story.



--------------------
Dacia 1310 1984 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 13 Oct 2010, 12:36
Post #11


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




O astfel de calatorie nu o faci cu oricine. Nu dai anunt in ziar: caut operator sa ma filmeze in Piata Rosie... Prin urmare acel individ, chiar presupunand prin absurd ca nu il stiai anterior, dupa o astfel de calatorie, trebuie sa fi devenit un prieten apropiat... peripetiile de genul asta apropie oamenii... In la 2-lea rand nu cred faza cu impartirea banilor. Pai de 1000 euro iti luai tu camera si te filmai, daca nu gaseai pe cineva care sa vrea sa faca aceasta calatorie de buna voie, ba sa mai si contribuie la cheltuielile aferente...

A mai fost cineva pe acest forum, care a povestit o calatorie similara, plina de chestii interesante, neprevazute, povestita frumos, dar mai important, mult mai credibila...

Argumentele tale sunt mult prea exagerate pentru a fi reale.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walterg
post 13 Oct 2010, 12:45
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 9 October 10




Da, faptul ca am plecat cu cineva pe care il mai vazusem de 5 ori in viata mea fost o mare greseala. Si aveam nevoie de o camera high definition, care nu costa doar 1000 de euro... Acum regret ca nu am facut asa...O alta mare greseala a fost ca am plecat extrem de obosit din Romania, vorbesc de stress de luni de yile. Si initial trebuia sa plec cu o echipa a TVR 2, cu Dan Pavaloiu, cu care ma cunosc de 15 ani (vezi promoul de pe You Tube, este link pe blog).Contractul s-a incheiat foarte greu desi presedintele TVR de atunci, tudor Giurgiu, a fost incantat de proiect, dar birocratii mici in grad mi-au pus bete in roate si de aceea am hotarat sa plec de capul meu. Oricat pare de incredibil chiar asa au stat lucrurile.

Dar din nou, esti liber sa crezi ce vrei. Am mai auziz o teorie hilara, cum ca de fapt n-am fost inchis in Rusia, ci antrenat de serviciile lor secrete si acum as fi ceva gradat FSB... radmasa.gif

This post has been edited by cmandrei: 13 Oct 2010, 13:02


--------------------
Dacia 1310 1984 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 13 Oct 2010, 13:09
Post #13


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Pacat, ca ai inceput asa de bine povestirea, insa pe la episodul douazeci si ceva ai inceput sa o dai rau de tot in paranoia si de fapt nu mai povestesti ce se intampla, ci doar ce-ti trecea prin cap...
O fi fost stresul de vina? Posibil, insa dupa mine puteai sa filtrezi putin aspectele astea. N-am rezistat decat pana la K30. Pacat...

This post has been edited by VladG: 13 Oct 2010, 13:14


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 13 Oct 2010, 13:16
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




M-apuc si eu de citit, pare interesant. Totusi care a fost motivul pentru care ai fost inchis in Rusia?

This post has been edited by jay333: 13 Oct 2010, 13:22


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
volint
post 13 Oct 2010, 13:21
Post #15


membru miserupist


Group: Members
Posts: 317
Joined: 7 September 04
From: Bucuresti (44.45682;26.13879)






--------------------
Dacia / Mitzu Nova GTI / hautlandăr 2000 / 2011 - B-22-YFL /
Credinta in Dumnezeu ma obliga sa fiu deschis oricarui adevar. Altfel sunt mai rau ca dracul, devin ipocrit.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walterg
post 13 Oct 2010, 13:22
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 9 October 10




QUOTE(VladG @ 13 Oct 2010, 13:09)
Pacat, ca ai inceput asa de bine povestirea, insa pe la episodul douazeci si ceva ai inceput sa o dai rau de tot in paranoia si de fapt nu mai povestesti ce se intampla, ci doar ce-ti trecea prin cap...
O fi fost stresul de vina? Posibil, insa dupa mine puteai sa filtrezi putin aspectele astea. N-am rezistat decat pana la K30. Pacat...
*



Da, probabil povestea ar trebui filtrata, m-am gandit si eu la aspectul asta... eu am incarcat textul asa cum l-am scris. Am sa tin cont de sugestia ta si poate ma apuc sa cern senzatiile absolut personale. Se pare ca nu este genul de conecpt care se vehiculeaza pe un blog biggrin.gif Dar calatoria asta nu e doar un periplu cu o Dacie care statea sa crape, este si o experienta personala pe care eu am relatat-o exact asa cum am simtit-o.

Iar un lucru e sigur: am fost urmarit, deloc subtil, si asta m-a facut sa imi sara arcurile... Si de aceea am inceput sa cred ca era vorba de altceva si nu chiar de realitate. Vorba aia, bufnitele erau chiar ceea ce pareau a fi...

Si eu ma asteptam ca o "supravehgere" sa fie mult mai discreta. Dar nu e deloc ca in filme. Cand vei calatori prin Rusia, o sa incepi sa ma intelegi smile.gif Nici eu nu credeam in marea paranoie ex-sovietica. Dar altfel, oamenii sunt foarte calzi, iti dau si camasa de pe ei, numai sa nu ii superi, pentru ca atunci pot deveni foarte duri si razbunatori...


--------------------
Dacia 1310 1984 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dc_copilu
post 13 Oct 2010, 13:47
Post #17


Dornic de cunoastere...


Group: Members
Posts: 240
Joined: 31 May 10
From: Timisoara




M-am apucat si eu sa citesc. Momentan sunt la K14. Super tare expeditia. Tin sa te felicit ca ai avut acest curaj sa mergi pana acolo si mai ales cu Dacia.

As avea o intrebare? Masina a ramas acolo?

Cu respect,
dc_copilu


--------------------
Solenza Rapsodie 2003 - TM xx XXX
I love my car....:)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walterg
post 13 Oct 2010, 13:49
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 9 October 10




QUOTE(jay333 @ 13 Oct 2010, 13:16)
M-apuc si eu de citit, pare interesant. Totusi care a fost motivul pentru care ai fost inchis in Rusia?
*



Art. 207, Codul Penal al Federatiei Ruse " Furnizare de false informatii teroriste".
Adica un vames a dat cu piciroul in rucsacul meu si m-a intrebat "Ce-i asta?", ceea ce după 36 de ore de nesomn mi s-a parut absurd si am raspuns " O bomba".... raspuns neinspirat.... radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Dacia 1310 1984 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 13 Oct 2010, 14:07
Post #19


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




walter , mie trebuia sa-mi raspunzi , sau mai bine zis mie mi-ai raspuns. eu am citit tot tot...
e interesant dar sunt cateva chestii care-mi scapa:
1.ai zis ca ti-ai uitat carnetelu la tipu acela Ivanov sau cum il chema(ala cu fabrica de roboti) si totusi de unde ai scris tot blogu ? din memorii???
2.la episodu nu stiu cat(nu stau sa caut) zici ca ti-au furat camera foto , exact inainte sa va intalniti cu tania parca sau ceva de genu , dupaia in urmatoru episod povesteai ca te uitai cu traian pe poze ? ce poze???

ai putea sa-i dai lu traian un mail cu link de aici de pe forum...
pe ce forumuri ti-ai mai ``publicat`` blogu , as vrea sa vad si acolo ce pareri sunt...


PS. n-am fost atent cand ai scris povestirea pe blog? dar in ce an . in ce perioada s-au intamplat toate cele povestite???
si dece dabia acum publici blogu , cel putin eu acum 2zile am auzit de el...

This post has been edited by sonykel: 13 Oct 2010, 14:09


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walterg
post 13 Oct 2010, 15:58
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 9 October 10




Da, masina a ramas la Vladivostok, i-am lasat-o cadou unui tip care este mamos (ajuta la nasteri), care se numeste Mihail si are vreo 25/26 de ani. Nu am tinut legatura, zicea l-a un moment dat ca vrea s-o duca s-o expuna la muzeul orasului, fiindca venea tocmai de la capatul lumii...
Multumesc si pentru felicitari, dar vezi ca m-a costat scump de tot curajul asta... smile.gif

13 Oct 2010, 16:19:
QUOTE(sonykel @ 13 Oct 2010, 14:07)
walter , mie trebuia sa-mi raspunzi , sau mai bine zis mie mi-ai raspuns. eu am citit tot tot...
e interesant dar sunt cateva chestii care-mi scapa:
1.ai zis ca ti-ai uitat carnetelu la tipu acela Ivanov sau cum il chema(ala cu fabrica de roboti) si totusi de unde ai scris tot blogu ? din memorii???
2.la episodu nu stiu cat(nu stau sa caut) zici ca ti-au furat camera foto , exact inainte sa va intalniti cu tania parca sau ceva de genu , dupaia in urmatoru episod povesteai ca te uitai cu traian pe poze ? ce poze???

ai putea sa-i dai lu traian un mail cu link de aici de pe forum...
pe ce forumuri ti-ai mai ``publicat`` blogu , as vrea sa vad si acolo ce pareri sunt...
PS. n-am fost atent cand ai scris povestirea pe blog? dar in ce an . in ce perioada s-au intamplat toate cele povestite???
si dece dabia acum publici blogu , cel putin eu acum 2zile am auzit de el...
*



1. Caietul bej nu l-am mai gasit de la Novosibirsk. Tipul se numeste Ivan Panov. Am scris din memorie, si am o memorie extrem de buna, mai ales ca am avut timp sa procesez intreaga poveste in mare parte din cele 8 luni pe care le-am petrecut in inchisoare. Iar atunci cand am trait evenimentele, sub imperiul fricii de urmaritorii necunoscuti, memoria functioneaza altfel. de aceea am si scris povestea, ca o forma de terapie. Am putut sa scriu abia la un an dupa ce am fost eliberat, dupa ce am scapat de o faza de isomnii cumplite (sosc post-traumatic, ajunsesem sa dorm cam 2 ore din 24, dupa socul de a realiza ca povestea cu farsa fusese in capul meu, ca multi ma considera pur si simplu un tampit si ca nu mai conta realizarea de a ajunge la Vladivsotok, cand credeaam ca pe langa proiect si bani mi-am facut praf cariera si reputatia).

2. Aparatul foto, mai precis un rucsac ,mic in care purtam actele masinii si lucrurile necsare prin oras, a fost furat in seara in care urma sa stam in gazda la Vladivostok. O usa din spate a daciei (stanga spate pt pretentiosi smile.gif )nu se inchidea bine si eu am uitat sa verific. Oricum, fiindca nu se intamplase nimic pe parcurs si eu asteptam oricum sa apara cineva sa imi spuna ca urmaritorii erau de la camera ascunsa smile.gif , nu am mai fost la fel de precaut ca inainte... S/a mai fuart si un sac de dormit, absolut neimportant. Nu stiu pe ce poze zci ca ne uitam, nu cred ca aveam la ce sa ne uitam, poate la fotografiuiile altcuiva. N-am depistat la ce te referi...

3. Povestea s-a intamplat in 2006 si am scris-o vara trecuta (2009). In roman partea cu calatoria este mult redusa, sunt cateva episoade esentiale pentru poveste. De aceea am hotarat sa le incarc pe blog, era pacat sa se piarda daca tot le scrisesem. Sigur ca si eu m-am minunat cand am recitit cum de am tinut minte atatea amanunte. Acum s-au sters, dar , repet, am o memorie buna si din cauza conditiilor (am fost inchis cand aveam asa de putin sa ajung acasa), am tot recapitulat calatoria. Oricum, terapia a functionat, acum o mare parte din amintiri s-au sters...

Multumesc pentru interes! Toate cele bune!
Walter

4.

This post has been edited by walterg: 13 Oct 2010, 16:19


--------------------
Dacia 1310 1984 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 13 Oct 2010, 20:40
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




QUOTE(walterg @ 13 Oct 2010, 13:49)
Art. 207, Codul Penal al Federatiei Ruse " Furnizare de false informatii teroriste".
Adica un vames a dat cu piciroul in rucsacul meu si m-a intrebat "Ce-i asta?", ceea ce după 36 de ore de nesomn mi s-a parut absurd si am raspuns " O bomba".... raspuns neinspirat.... radmasa.gif  radmasa.gif
*



Ai cedat exact atunci cand nu trebuia sad.gif La ei, dupa cum ai vazut, nu e ca la noi.

Asteptam o noua expeditie smile.gif


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonykel
post 13 Oct 2010, 21:12
Post #22


Actualmente Ing.


Group: Members
Posts: 1.281
Joined: 30 June 05
From: Constanta




da walter chiar asa , mai ai vreun plan? sau gata ti-a ajuns? acum cu te ocupi???

``gurile rele`` zic ca nu-i chiar asa greu sa te descurci o luna + 13.000 de km cu 2000 de euro...
cum a fost pana la urma cat ati cheltuit si pe ce? daca cumva ai o lista.
ar fi posibila o astfel de calatorie cu un logan? nu va ceda de la benzina fff proasta?


--------------------
DACIA Logan MCV 2007,1.6 16v,Laureate Full,7series,Gri Platine - CT-87-SNK
Hai,stai un minut langa mine,o zi cu mine
Si-o sa vezi cum si de ce este mult mai bine
Sa te-ntorci cate-odata cu spatele catre lume
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walterg
post 13 Oct 2010, 21:34
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 9 October 10




Pai actualmente ma ocup cu management cultural, adica promovez niste proiecte non-profit ( vezi Comedia Colectiva ). Si mai fac traduceri tehnice, din engleza in romana.

Cam 1200 de euro a fost benzina din Cluj la Vladivostok. Restul cazare si haleala (am stat in total 8 nopti la hotel, 2 la Ekaterinburg, 1 la Novosibirsk, 2 la Krasnoyarsk, 1 la Listvianka si 2 la Vladivostok). Cazarea este cam la 20-25 de dolari camera de doua persoane. La listvianka am negociat, era o camera de 6 locuri, dar ca sa nu piarda clienti ne-au lasat la 20 de dolari pe amandoi. Cu conditia sa nu deranjam celelate paturi. smile.gif Calatoria este posibila si cu un Logan, nu stiu cat e e de sensibil la suspensii. As spune ca se poate merge cu orice masina care nu este foarte joasa, din cauza bolovanilor pe portiunile de drum in lucru. Benzina este si fara plumb, nu stiu pretul acum, dar cand am fost eu era cam 2,6 Ron / L.. Man carea in parkingurile pt tiruri este f. ieftina, dar fara pretentii (ciorba de legume, parizer cu cartofi prajiti, etc). Cam cu 10-12 lei mananci o ciorba si un felul doi...Ceea ce mi-a placut in Rusia este ca se mananca mult peste si este foarte ieftin, la "alimentare". Iar in inchisoare am invatat sa mananc peste crud (una din putinele surse de vitamine disponibile).

Si in plus, cu siguranta s-a mai lucrat la drum. Eu de aceea m-am grabit sa plec, vroiam sa fie inainte ca autostrada intre Lacul Baikal si Habarovsk sa fie gata, de dragul aventurii... si am avut aventura cu varf si indesat biggrin.gif

14 Oct 2010, 09:00:
QUOTE(VladG @ 13 Oct 2010, 13:09)
Pacat, ca ai inceput asa de bine povestirea, insa pe la episodul douazeci si ceva ai inceput sa o dai rau de tot in paranoia si de fapt nu mai povestesti ce se intampla, ci doar ce-ti trecea prin cap...
O fi fost stresul de vina? Posibil, insa dupa mine puteai sa filtrezi putin aspectele astea. N-am rezistat decat pana la K30. Pacat...
*



Salut!
Ti-am urmat sfatul si am filtrat. Aveai dreptate, erau la un moment dat prea multe chestii personale. Dar sa stii ca sunt episoade interesante si mai departe.
Textul blogului e scris la prima mana, adica nu lam revizuit sau corectat, cum am facut cu cartea... De aia mai continea si balarii.. Sper ca am reusit sa le "plivesc"... smile.gif

This post has been edited by walterg: 14 Oct 2010, 09:00


--------------------
Dacia 1310 1984 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 14 Oct 2010, 09:12
Post #24


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Salut.
Atunci o sa citesc si restul, caci prima parte mi s-a parut foarte interesanta.

L.E: Man, sa stii ca episodul cu Matt Damon are niste puternice accente de schizofrenie. Nu sunt medic, dar am avut un prieten apropiat care a suferit de asa ceva si se manifesta tot printr-o exacerbare a simbolisticii, asocieri naucitoare de fapte si persoane din jur (filme, ziare, etc) cu ce i se intampla lui. O supraestimare a propriului sine, care devine extrem de important, a.i sute de oameni (in cazul lui si cativa extraterestrii) cheltuie sume apocaliptice doar ca sa-l urmareasca, supravegheze, tortureze, etc, cu toate ca el e un om obisnuit si n-ar jusifica in niciun fel asemenea desfasurare de forte. Aceeasi stare de continua haituire si neincredere chiar si in cei mai apropiati...
Sper ca ai trecut cu bine de moment, el n-a reusit, din pacate...

This post has been edited by VladG: 14 Oct 2010, 13:53


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walterg
post 14 Oct 2010, 13:00
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 9 October 10




Deși Siberia este sinonimă cu frigul, vara, pe singurul traseau rutier care leagă vestul de malul Pacificului, este la fel de cald ca și pe la noi...

Din cauza drumurilor extrem de rele, pe care am mers mai mult cu viteza a doua, mi s-a supraîncălzit motorul și era să rămân fără carburator.

Povestea detaliată pe
http://hellosiberia.blogspot.com/2010/08/k-50.html


--------------------
Dacia 1310 1984 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ageana
post 14 Oct 2010, 14:40
Post #26


->


Group: Members
Posts: 1.885
Joined: 9 September 06




Acum am ajuns si eu la acele episoade - cu Matt Damon, cu pierderea portofelului, cu chipul tatalui tau in jeep.
Subscriu la cele spuse de VladG. Poate a fost doar o dereglare temporara, declansata de lipsa odihnei si a suprasolicitarii.


--------------------
Ideal Pro Rider 2009
Percussive maintenance engineer.
Turkish rhombus owner.
Dezmembrez Ferrari Enzo 2003, motor bun, nu papă ulei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Oct 2010, 14:43
Post #27


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Am citit tot ... frumoasa poveste si aventura ... dar la un moment dat ai luat-o pe ulei rau de tot ... prea ti se parea ca toata lumea are ceva cu tine .... cred ca in locul lui Traian plecam de mult ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walterg
post 14 Oct 2010, 15:08
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 9 October 10




QUOTE(ageana @ 14 Oct 2010, 14:40)
Acum am ajuns si eu la acele episoade - cu Matt Damon, cu pierderea portofelului, cu chipul tatalui tau in jeep.
Subscriu la cele spuse de VladG. Poate a fost doar o dereglare temporara, declansata de lipsa odihnei si a suprasolicitarii.
*



Pai sigur ca mi-au sarit arcurile.... De oboseala si stres. Nu doar stresul calatoriei, eu aveam in carca ani de zile de alergaturi si eforturi... Ceea ce s-a intamplat cu mine a fost un episod psihotic sever, sau, in termeni populari, nebunie temporara. Iar daca Traian era ceva mai inspirat, in loc sa latre la mine cand am incercat sa vorbesc cu el, lucrurile ar fi stat altfel. Oricum, voi aveti acces la gandurile din capul meu, nu inseamna ca il pisam la cap pe bietul Traian. Povestea este un bun exemplu pentru cat de elastic poate fi un creier uman.


--------------------
Dacia 1310 1984 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ageana
post 14 Oct 2010, 15:13
Post #29


->


Group: Members
Posts: 1.885
Joined: 9 September 06




Daca ai constientizat problema e foarte bine.
Eu am terminat facultatea de psihologie, iar povestea asta mi se pare foarte interesanta si buna de studiat.
Bine ca ai scapat intreg (mental zic) cheers.gif

LE: ai repetat "intre doua varste" si "sta sa crape" de triliarde de ori. Un tic verbal? tongue.gif

This post has been edited by ageana: 14 Oct 2010, 18:18


--------------------
Ideal Pro Rider 2009
Percussive maintenance engineer.
Turkish rhombus owner.
Dezmembrez Ferrari Enzo 2003, motor bun, nu papă ulei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walterg
post 14 Oct 2010, 15:44
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 9 October 10




Da, am constientizat, disecat analizat biggrin.gif Stiu exact ce si cum a declansat... Din pacate, tovarasul meu de calatorie imi era foarte putin cunoscut. Daca era cineva in care as fi avut incredere, i-as fi spus tot ce imi trecea prin cap si probail mi s-ar fi spus frumusel ca am luat-o razan, si l-as fi crezut. Dar... acum ce sa mai vorbim?! Una peste alta,, nu va amuza povestea? Nu radeti din cand in cand? Eu asa sper, ca se mai si rade...

14 Oct 2010, 21:34:
[quote=VladG,14 Oct 2010, 09:12]
Salut.
Atunci o sa citesc si restul, caci prima parte mi s-a parut foarte interesanta.

L.E: Man, sa stii ca episodul cu Matt Damon are niste puternice accente de schizofrenie. Nu sunt medic, dar am avut un prieten apropiat care a suferit de asa ceva si se manifesta tot printr-o exacerbare a simbolisticii, asocieri naucitoare de fapte si persoane din jur (filme, ziare, etc) cu ce i se intampla lui. O supraestimare a propriului sine, care devine extrem de important, a.i sute de oameni (in cazul lui si cativa extraterestrii) cheltuie sume apocaliptice doar ca sa-l urmareasca, supravegheze, tortureze, etc, cu toate ca el e un om obisnuit si n-ar jusifica in niciun fel asemenea desfasurare de forte. Aceeasi stare de continua haituire si neincredere chiar si in cei mai apropiati...
Sper ca ai trecut cu bine de moment, el n-a reusit, din pacate...
*

[/quo

foarte bine ai punctat aspectele patologice.... Creierul este cel mai complex organ, si de aceea poate da mari erori. O raceala si o gripa au simptome asemanatoare, dar din prima scapi in 3 zile, iar din a doua poti m muri.. Si eu am fost etichetat de schiyofrenic. Tu ce parere ai? biggrin.gif




















This post has been edited by walterg: 14 Oct 2010, 21:34


--------------------
Dacia 1310 1984 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 12:54
Forum Renault