DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Schimbat pompa ambreiaj, Nedumerire

piratul01
post 20 May 2005, 13:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Am fost (de fata tata, nu eu) la service la Diham (linga Petrom) - acolo imi fusese recomandat un anume Johnson. Trebuia schimbat cilindrul emitator (pompa ambreiaj). "Mesterii" de acolo au stat la masina cam 4 1/2 ore pt. treaba asta. Au dat cutia jos, discul si mecanisumul de ambreiaj, cablajul motor. Trebuia neaparat asa? Din cite am inteles, aia nu stiau exact unde vine pompa. Se putea schimba fara a fi date jos toate acestea? Adica pompa nu e situata la capatul pedalei de ambreiaj? Pompa m-a costat 2 mil si manoperat 2,4 mil (pe linga cele de mai sus, mai vad scrie pe factura asa: inlocuire receptor concentri hidraulic; purjare circuit hidraulic de comanda ambreiaj, pozitioanre si etansare esapament, reglaj comanda viteze).
Astept o parere avizata pt. a sti si eu cit de buni au fost meseriasii si daca m-am pirlit sau nu.


--------------------
Dacia Supernova Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucescuC
post 20 May 2005, 19:41
Post #2


Calaret


Group: Members
Posts: 1.300
Joined: 1 August 03
From: Iasi




Pompa de ambreiaj e in masina,sub bord,la capatul pedalei de ambreiaj.Deci nu aveau de ce sa dea jos motorul si cutia.Poate ti-au schimbat cilindrul care actioneaza ambreiajul,caz in care au procedat corect.


--------------------
Renault , Honda Clio symbol 1.5 dci, Transalp 600 V 2003, 1998 - GL-05-XLN, IS-80-LCG
Ganditi-va de doua ori inainte de a rani pe cei apropiati!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
piratul01
post 21 May 2005, 18:10
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




A fost schimbat cilindrul emitator.


--------------------
Dacia Supernova Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TibiCraciun
post 23 May 2005, 07:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 28 June 04
From: CUGIR-AB




Stie cineva ce inseamna "receptor concentri hidraulic"? Suna a cilindru receptor, dar...


--------------------
DACIA SupeRNova Clima - AB 04 LVU
decat o masina veche, mai bine una noua; decat o dacie, mai bine un mercedes; decat o dacie veche, mai bine un mercedes nou; decat nimic, mai bine o dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 02:23
Forum Renault